Gdzie i jak zawiesić telewizor?

Opinii 0

Telewizor stanowi ważny element wystroju wnętrza i niejednokrotnie zajmuje w nim najbardziej wyeksponowane miejsce. Gdzie najlepiej będzie nam się oglądało programy telewizyjne i w jaki sposób zamontować odbiornik na ścianie?

MIEJSCE DLA TELEWIZORA

Prawdziwi miłośnicy kina domowego montują odbiornik na wyciszonej ścianie w oddzielnym pomieszczeniu przeznaczonym specjalnie na filmowe seanse. Są oni jednak w mniejszości. Większość z nas najczęściej ogląda telewizję odpoczywając na kanapie lub w ulubionym fotelu, toteż miejscem usytuowania odbiornika jest zwykle przeciwległa do wypoczynku ściana salonu. Czasem jednak mamy ochotę śledzić interesujący nas program choćby podczas przygotowywania posiłku w kuchni. Wówczas wygodnie jest dla montażu niedużego telewizora przeznaczyć naroże pomieszczenia. Wiele osób lubi też zasypiać przy ulubionej audycji lub oglądać filmy leżąc w łóżku. W takiej sytuacji najlepiej będzie zdecydować się na montaż telewizora pod sufitem sypialni.

UCHWYTY DO TELEWIZORÓW

W zależności od miejsca montażu i naszych potrzeb możemy wybrać uchwyt do telewizora pozbawiony regulacji albo z regulacją w jednej lub dwóch płaszczyznach. Duże odbiorniki, preznaczone do salonów, najczęściej zawieszamy na nieruchomym stelażu. Przylegają on wówczas płasko do ściany, przy zachowaniu niewielkiego dystansu dla kabli i wtyczek. Tego typu uchwyt ma regulowany rozstaw otworów montażowych, dzięki czemu ustawimy je idealnie w jednej linii z otworami telewizora. Jeśli ekran ma być lekko skierowany w dół (ewentualnie w górę), wówczas przyda się uchwyt o regulacji w płaszczyźnie pionowej. Telewizory umieszczane w narożu pokoju lub na granicy pomieszczeń, dobrze jest zamontować na uchwycie obrotowym. Pozwoli na ustawienie ekranu w dowolnej konfiguracji. Jego minusem jest widoczny, spory stelaż.

WIESZAMY ODBIORNIK

Nowoczesne telewizory plazmowe i LCD są wyposażone w otwory dostosowane do instalacji naściennej. Wybierając dla nich uchwyt należy poznać rozstaw punktów montażowych, rozmiar przekątnej ekranu oraz wagę odbiornika. Nie wszystkie wieszaki są bowiem uniwersalne. Do tylnej obudowy telewizora przykręcamy profile uchwytu za pomocą śrub dołączonych do zestawu. Ich długość musi być dobrana do modelu odbiornika. Na ścianie należy oznaczyć punkty mocowań. Wyznaczamy je przykładając stelaż wieszaka i zaznaczając ołówkiem miejsca na wkręty. Telewizor powinien zostać umieszczony tak, by środek ekranu znajdował się na wysokości wzroku siedzących widzów. Oglądanie programów ze wzrokiem uniesionym jest męczące dla oczu. Ewentualnie można ekran umieścić odrobinę niżej niż przebiega linia wzroku. Następnie w wywierconych otworach montujemy kołki rozporowe. W zależności od ciężaru i wielkości odbiornika konieczne może okazać się wykonanie 4, 6 lub nawet 8 punktów montażowych. Stelaż przykręcamy używając wkrętów i podkładek uniemożliwiających wysunięcie się łbów wkrętów z otworów profili. Następnie zawieszamy telewizor. Obie części uchwytu – naścienne i przykręcone do odbiornika - skręcamy ze sobą. Aby nie było widać kabli elektrycznych i antenowych dobrze jest umieścić gniazda w ścianie na niestandardowej wysokości, czyli za telewizorem. Jeśli jednak wypadają niżej, kable najlepiej jest schować w naściennej listwie maskującej lub podtynkowym peszelu.

Dodano: 01-12-2014