Farby do podłóg drewnianych – modny sposób na odświeżenie starej podłogi

Opinii 4

Odnowienie drewnianej podłogi nie musi oznaczać wykończenia jej transparentnym lakierem. To także dobra okazja do zmiany jej kolorystyki. W tym celu sięgamy po kolorowe oleje, bejce i lakierobejce, a także coraz częściej po farby kryjące.

FARBY KRYJĄCE

Do malowania podłóg drewnianych powinno się stosować farby odporne na ścieranie i szorowanie. Odpowiednie będą farby ftalowe, których spoiwem jest żywica alkidowa, a rozcieńczalnikiem najczęściej benzyna lakowa. Takie farby nie zawierają szkodliwych związków chromu i ołowiu. Dostępne są w puszkach 1 i 2,5 litrowych. Przy jednokrotnym malowaniu wystarczą do pokrycia 10-12 m². Najczęściej pokryta nimi płaszczyzna podłogi jest błyszcząca, co zwykle prezentuje się elegancko. Farby ftalowe najczęściej występują w odcieniach brązów.
Poza farbami ftalowymi można też zastosować niektóre farby przeznaczone do malowania podłóg betonowych – dają one powierzchnię matową, która pozwala uzyskać dość subtelny efekt. Występują w szerokiej palecie kolorystycznej. Można też stosować inne farby do drewna, ale raczej nie te przeznaczone do mebli. Trzeba je jednak nakładać dwukrotnie i następnie tyle samo razy pokryć lakierem do podłóg. Nowe podłogi przed malowaniem farbą do drewna należy zagruntować.

Z RYSUNKIEM DREWNA

Podłodze drewnianej można także nadać kolor stosując oleje z dodatkiem pigmentu – im jest go więcej, tym intensywniejszy kolor drewna. Najczęściej stosuje się oleje z białym barwnikiem. Podłoga olejowana w przeciwieństwie do farb nie zakrywa rysunku drewna. Efekt kolorowej transparentnej posadzki uzyskamy także stosując bejce i lakierobejce. Bejce wymagają naniesienia lakieru, inaczej będą brudzić ustawione na nich przedmioty.

DO JAKIEGO STYLU?

Z nowoczesną podłogą pokrytą farbą kojarzą się zazwyczaj drewniane podłogi w odcieniach bieli, czerni czy pastelowego błękitu. Będą one doskonałą bazą dla stylowych wnętrz rustykalnych – zazwyczaj są związane z aranżacjami skandynawskimi, ale doskonale pasują także do wnętrz prowansalskich czy angielskich. Czarna czy biała podłoga może też być tłem dla wystroju industrialnego. Zwolennicy stylu vintage powinni sięgnąć po odcienie brązu. Do pokoju dziecięcego można zastosować np. czerwień.

INSPIRUJĄCA BAZA

Drewniane podłogi pomalowane farbą mogą być dobrym punktem wyjścia do ich ozdobienia barwnym wzorem. Warto go zastosować, gdy podłoga nie jest w najlepszym stanie – wzór odciągnie wzrok od jej mankamentów. Do dekorowania podłóg sprawdzą się niektóre narzędzia wykorzystywane przy wykańczaniu ścian, np. gąbki czy wałki, za pomocą których zyskamy ciekawą fakturę.

DOBRY WZÓR

Punktem wyjścia może być np. geometryczny podział, jaki buduje kształt drewnianych elementów. Drewniane deski można np. pomalować w dwu lub wielokolorowe paski lub kratę, którą w łatwy sposób stworzymy z pól mozaiki. Deski są także dobrym punktem wyjścia do wykonania szachownicy. Ciekawe wzory można uzyskać stosując gotowe szablony ze sklepu, wykorzystywane najczęściej do malowania ścian. Lepszy efekt daje użycie dużych wzorów i prostych motywów. Stosujmy zasadę kontrastu, malując wzory na pokrytej farbą powierzchni. Wzorem można wydzielić tylko fragment podłogi, robiąc np. „dywan,” w kąciku jadalnianym czy wypoczynkowym. Można też zrobić bordiurę, czyli pas zamykający podłogę ze wszystkich stron.

Dodano: 08-08-2013