Działania zapobiegające i zwalczające wilgoć

Opinii 22

WIADOMOŚCI OGÓLNE

 

 

Skąd się bierze wilgoć w domu

 

Przyczyn pojawienia się zawilgoceń może być wiele. Najczęstsze z nich to wadliwie wykonane izolacje przeciwwilgociowe fundamentów i ścian. Wpływ na pojawienie się wilgoci ma również niedostateczne ocieplenie ścian lub ich newralgicznych elementów (nadproża, wieńce). Woda także zalewa ściany gdy są uszkodzone rynny, a do wnętrz dostaje się przez nieszczelne okna. Wilgoć kondensuje się w pomieszczeniach, gdy jest wadliwie wykonany lub nieszczelny system wentylacji.

 

 

 

POTRZEBNE NARZĘDZIA I MATERIAŁY DODATKOWE

 

ZAPOBIEGANIE WILGOCI

Prowadząc w domu lub mieszkaniu prace wykończeniowe trzeba wykonać kilka zabiegów prewencyjnych, dzięki którym wilgoć nie zniszczy drewna i ścian murowanych.

 

 

 

Ochrona drewna

 

Drewno jest materiałem szczególnie narażonym na szkodliwe działanie wody. Pod wpływem wilgoci butwieje, gnije i staje się pożywką dla grzybów domowych oraz pleśni. Drewniane elementy domu (oblicówkę, okiennice, balustrady, schody drewniane, deski i legary podłogowe, boazerie i inne) trzeba zaimpregnować i polakierować.

 

 

 

 

Impregnacja - za pomocą pędzla lub pistoletu natryskowego; drewniane elementy domu (zwłaszcza konstrukcyjne) pokrywa się impregnatem rozpuszczalnikowym lub olejowym o działaniu grzybo- i wodochronnym. Niektóre z tych preparatów nadają drewnu dekoracyjny wygląd.

 

 

 

Lakierowanie - drewno można pokryć wodo- odpornym lakierem lub lakierobejcą. Preparaty te nadają drewnu nie tylko ładny wygląd, powodują także, że woda nie wnika w jego głąb. Lakiery i lakierobejce najczęściej nanosi się za pomocą pędzla.

 

 

 

Niektórzy producenci oferują też specjalne farby ochronne, łączące w sobie cechy farby kryjącej i impregnatu, np. farby mikroporowe.

 

 

 

 

Zabezpieczanie murów

 

Ściany murowane, które mają pozostać nieotynkowane trzeba zabezpieczyć przed wilgocią pochodzącą ze śniegu lub deszczu.

 

 

 

 

Ścianę maluje się bezbarwnym impregnatem do muru, który utworzy na ścianie powłokę przeciwwilgociową. Impregnat najwygodniej nanosi się za pomocą pistoletu natryskowego.

 

 

 

W ten sposób zabezpiecza się ściany z cegieł, płytek lub kamiennych okładzin elewacyjnych. Impregnacji nie wymagają ściany z klinkieru.

 

 

 

 

Zabezpieczanie pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci

 

Pralnie, kuchnie i łazienki są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Jeśli mają być wykończone płytkami ceramicznymi, warto pod nimi zrobić przeponę wodochronną. Jeśli płytki nie są przewidziane lub gdy będą ułożone tylko do pewnej wysokości, pozostała część ścian i sufit powinny być pomalowane farbami wodoodpornymi. Farby tego typu zawierają w sobie pewną dawkę środków hydrofobowych, które zatrzymują wilgoć, dzięki czemu ta nie przedostaje się w głąb ścian.

 

 

 

 

Przepona wodoodporna - przed położeniem kafelków w łazience, kuchni lub pralni, fragmenty ścian szczególnie narażonych na działanie wody i podłogę trzeba pokryć ciekłą folią hydroizolacyjną. W narożnikach ścian smarowanych folią trzeba ułożyć specjalne taśmy wzmacniające z włókna poliestrowego powleczonego kauczukiem.

 

Wodoodporna powłoka malarska - farby wodo- odporne nanosi się w identyczny sposób jak inne farby do malowania pomieszczeń. Najlepiej do tego celu nadaje się wałek malarski.

 

 

ZWALCZANIE WILGOCI

 

 

Uszczelnianie okien

 

Bardzo często wilgoć dostaje się do wnętrz przez nieszczelne okna. Wystarczy szpara między murem a ramą okienną, by wiatr wdmuchiwał do środka wodę deszczową. Miejsce takiego przecieku można w prosty sposób uszczelnić.

 

 

 


Szczelinę od wewnątrz pomieszczenia wypełnia się pianką uszczelniającą.

 

 

 

Następnie miejsce to spoinuje się silikonem. Pamiętać trzeba, że szerokość szpar zabezpieczonych silikonem nie może przekraczać 10 mm.

 

 

 

Powierzchnię uszczelnienia wygładzamy palcem posmarowanym odrobiną płynu do mycia naczyń.

 

Od zewnątrz w miejscu, w którym była szczelina warto przykleić pasek samoprzylepnej folii paroprzepuszczalnej i osłonić go listwą maskującą.

 

 

 

 

UWAGA

W tym wypadku silikon nie może być stosowany od zewnętrznej strony okna.

 

 

 

Uszczelnianie rynien i obróbek blacharskich

 

Uszkodzone i nieszczelne rynny muszą być wymienione lub naprawione, w przeciwnym razie cieknąca z nich woda zaleje elewację. To samo dotyczy obróbek blacharskich wokół komina lub przy tarasie. Ich nieszczelność może spowodować zawilgocenie, w pierwszym wypadku więźby dachowej, a w drugim poszczególnych warstw tarasu i ścian pod tarasem.

 

 

 

 

Rynnę lub obróbkę blacharską trzeba bardzo dokładnie oczyścić.

 

Jeśli po obejrzeniu rynny lub obróbki okaże się, że występujące tam pęknięcia mają szerokość nie większą niż kilka milimetrów, można je uszczelnić za pomocą żywicy akrylowej lub epoksydowej. Nanosi się ją pędzlem w kierunku poprzecznym do rys.

 

 

 

Jeśli szczeliny są większe, trzeba je najpierw zakleić specjalną taśmą i dopiero po tym pomalować masą uszczelniającą.

 

 

Osuszanie ścian

 

Gdy fundamenty domu są wadliwie zabezpieczone przed działaniem wody lub gdy izolacja przeciwwilgociowa jest uszkodzona, dochodzi do zawilgocenia ścian. Aby uchronić mury przed zniszczeniem, trzeba wykonać specjalną barierę hydrofobową, która zatrzyma wodę na poziomie ścian fundamentowych i nie dopuści do przedostawania się jej do wyżej położonych ścian.

 

 

 

 

Najpierw trzeba odciąć dopływ wilgoci do ścian położonych ponad poziomem gruntu.W tym celu w ścianach zewnętrznych, na wysokości 10-15 cm nad gruntem, trzeba nawiercić regularnie rozmieszczone otwory. Powinny one być skierowane pod kątem 45? w dół i dochodzić do 90% grubości ściany. Średnica otworów powinna wynosić od 15 do 25 mm. Z zawilgoconych ścian trzeba też usunąć tynk.

 

 

 

Otwory należy oczyścić z pyłu powstałego podczas wiercenia (za pomocą odkurzacza). Umieszcza się w nich pojemniki ze specjalnym injekcyjnym preparatem hydrofobowym. Płyn powoli zostanie wchłonięty przez mur i zatka jego pory.

 

 

 

Gdy wszystkie pojemniki będą już puste, można je wyjąć. Otwory i powstałe przy wierceniu uszkodzenia ściany wypełnia się zaprawą cementową. Po 4 miesiącach, gdy ściana będzie już wysuszona, można ją ponownie otynkować.

 

 

Uszczelnianie ścian piwnicznych

 

Zła izolacja pionowa ścian fundamentowych może sprawić, że w piwnicach będzie zbierać się woda. Ściany piwniczne, przez które dostaje się woda, można jednak uszczelnić stosując płynne folie izolacyjne lub specjalne preparaty hydrofobowe. W takiej sytuacji jednak konieczne jest wcześniejsze wykonanie w ścianach opisanej wcześniej bariery hydrofobowej.

 

 

 

 

Gdy ściany piwniczne są nieotynkowane i w niewielkim stopniu wilgotne, wystarczy posmarować je specjalną masą uszczelniającą, przeznaczoną do nakładania na mokre powierzchnie.

 

Inaczej trzeba postąpić, gdy ściany są mocno zawilgocone lub gdy cieknie z nich woda. Jeśli na ścianach tych znajduje się tynk, trzeba go skuć w miejscu przecieku i na obszarze 50 cm wokół niego. Wydłubać trzeba zaprawę między cegłami (do 1/3 ich grubości).

 

 

 

 

 

W wiaderku należy przygotować preparat zatrzymujący wodę (ciekłą folię hydroizolacyjną, masę dyspersyjną, preparat hydrofobowy). Nanosimy go na ścianę i zacieramy suchym cementem.

 

 

 

 

Gdy woda przestanie przeciekać, przygotowujemy mieszankę zaprawy cementowej i preparatu hydrofobowego, wedle proporcji podanych na jego opakowaniu. Zaprawa taka powinna mieć konsystencję półpłynną. Należy nanosić ją na ścianę dwukrotnie za pomocą pędzla.

 

Tak zabezpieczone miejsce trzeba pomalować bitumiczną masą uszczelniającą.

 

 

 

 

Gdy masa wyschnie, nakłada się na ścianę warstwę tynku podkładowego (tak zwana rapówka). Tynk trzeba wzmocnić specjalną siatką.

 

Wierzchnią warstwę tynku wykonujemy z masy tynkarskiej z dodatkiem preparatu hydrofobowego.

 

 

 

 

UWAGA

Nie wszystkie środki uszczelniające i hydrofobowe nadają się do stosowania wewnątrz pomieszczeń. W składzie niektórych z tych preparatów znajdują się substancje toksyczne, których długotrwałe wdychanie może być szkodliwe dla zdrowia. Informacja o przeznaczeniu i warunkach użycia preparatu zawsze znajduje się na opakowaniu.

 

 

 

USUWANIE SKUTKÓW ZAWILGOCEŃ

 

 

Naprawa tynku uszkodzonego wskutek działania wilgoci

 

Tynk zniszczony przez wodę, która znajdowała się w ścianie, zamarzła i rozsadziła jego powierzchnię, można w łatwy sposób naprawić. Dodatkowo też można zabezpieczyć to miejsce przed ponownym zawilgoceniem.

 

 

 


Resztki tynku trzeba skuć, a ścianę oczyścić za pomocą drucianej szczotki.


 

 

Powierzchnia ta powinna przez kilka dni schnąć. Następnie nanosi się na nią wodochronny środek do impregnowania murów w ilości zalecanej przez producenta. Miejsce impregnacji trzeba jeszcze oprószyć piaskiem kwarcowym.

 

Na drugi dzień można nanosić nowy tynk.

 

 

 

 

Usuwanie pleśni

 

Na zawilgoconych ścianach, zwłaszcza wewnątrz budynku, mogą rozwinąć się grzyby pleśniowe. Pojawiają się zawsze wtedy, gdy jest wilgotno, ciepło i nie ma odpowiedniego przewiewu.

 

 

 

 

Za pomocą szpachelki trzeba sprawdzić, czy pleśń przerosła tynk. Jeśli nie - wystarczy ją zeskrobać za pomocą szczotki o twardym włosiu.

 

 

 

Po zeskrobaniu ścianę trzeba pomalować preparatem grzybobójczym. Gdy ściana wyschnie można ją pomalować farbą.

 

 

 

Gdy jednak pleśń przerosła tynk należy go skuć. Tynk musi być usunięty z miejsca, gdzie rosła pleśń i na obszarze 50 cm wokół tej powierzchni. Szpachelką lub szczotką drucianą trzeba dokładnie oczyścić spoiny między cegłami.

 

Goły mur maluje się preparatem grzybobójczym i gdy całkiem wniknie on w ścianę, można przystąpić do naprawy tynku.

 

 

Dodano: 01-03-2012