Dom bezpieczny dla dzieci

Opinii 5

Na bezpieczne wnętrze składa się wiele elementów zarówno architektonicznych jak i wykończeniowych. Aby naszym dzieciom nie stała się krzywda w domu, należy przemyśleć aranżację przestrzeni i przewidzieć niebezpieczeństwa, na które pociechy mogą się natknąć.

POKOJE PRZYJAZNE DZIECKU

Choć istotnym parametrem przy wyposażeniu i wykończeniu pokoi naszego domu jest ich estetyka, warto mieć na uwadze również kwestię bezpieczeństwa. Wybierając meble pamiętajmy by w miarę możliwości nie wybierać kształtów o ostrych kantach, a jeśli już się na takie zdecydujemy, by zabezpieczyć je ochraniaczami z tworzywa sztucznego. Ograniczy to urazy naszych pociech w okresie dzieciństwa, natomiast później bez problemu będzie można z osłon zrezygnować, bez uszczerbku dla urody mebli. Jeśli wahamy się w trosce o dzieci z podjęciem decyzji o instalacji kominka w salonie, warto wiedzieć, że na rynku artykułów budowlanych dostępne są osłony paleniska uniemożliwiające bliski dostęp i potencjalne oparzenie. Zawsze łatwiejsze do kontrolowania jest palenisko kominka z wkładem. Pamiętajmy także, by zabezpieczać duże tafle szkła przed rozbiciem. Obszerne witryny mogą sprawiać zagrożenie dla małych dzieci. Zarówno w oknach, jak i elementach wystroju wnętrz dobrze jest stosować szkło bezpieczne. Jest ono odporne na stłuczenia, a jeśli nawet do niego dojdzie, nie rozpadnie się na drobne kawałki. Dodatkowo można użyć folii antywłamaniowej wzmacniającej taflę szkła. Dużo bezpieczniejszym materiałem na przykład na drzwi w szafach, będzie przezroczysta pleksi, dająca podobny efekt wizualny. Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie planowania domu, pamiętajmy by okna umieszczać na wysokości 85-110 cm nad podłogą i koniecznie z mechanizmem uniemożliwiającym niekontrolowane otwarcie. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu kontaktów, aby malec nie mógł przy nich majstrować.

TRAKTY KOMUNIKACYJNE

Najczęściej uczęszczane miejsca, czyli korytarze, hol, przedpokój, przedsionek, schody powinny być wykończone jak najbardziej funkcjonalnie. Warto pozbyć się wysokich progów oraz łączenia posadzek o różnych wysokościach. Zadbajmy o to by były na nich użyte materiały antypoślizgowe. Lakierowana posadzka, czy śliskie płytki będą bardzo niebezpieczne. To samo tyczy się dywaników je wyściełających. Aby nie stały się ślizgawką dla dzieci warto je podkleić dwustronną taśmą, specjalnie przeznaczoną do dywanów. Modne metalowe, szklane lub kamienne schody to też pułapka dla maluchów. Jeśli już się na nie zdecydowaliśmy możemy zastosować antypoślizgowe pasy naklejane na krawędzie stopni lub na solidnie zamocowane wykładziny. Przyjazne dzieciom będą zawsze schody drewniane o miękko zakończonych krawędziach. Pamiętajmy również o poręczach. Schody ich pozbawione może wyglądają elegancko, ale nie pozwolą nam na pozostawienie dzieci bez opieki. Również rzadko występujące tralki czy żerdzie będą kusiły maluchy do wychylania się poza obrys stopni. Najlepsze będą balustrady pełne lub o tralkach zmocowanych maksymalnie w odległości 12 cm od siebie. Nie montujmy poręczy kuszącej do zjeżdżania po niej. Jeśli dla bezpieczeństwa dziecko będzie musiało pokonywać schody zawsze pod naszą opieką, warto zamontować barierkę z blokadą uniemożliwiającą samodzielne wkroczenie na linię schodów. Zrezygnujmy na korytarzach z drzwi szklanych na rzecz pełnych. Aby dziecko nie przycięło sobie palców przez ich skrzydła, można zamontować blokady, zapobiegające zamykaniu.

DZIECKO W KUCHNI I ŁAZIENCE

Ponieważ najwięcej nieszczęśliwych wypadków domowych z udziałem dzieci ma miejsce w kuchni, warto jest zainstalować bramkę blokującą do niej wejście. Wiele mam na czas gotowania przenosi kojec z zabawkami do kuchni, co pozwala mieć malucha na oku, a jednocześnie uniemożliwia jego niekontrolowane poruszanie się po jej przestrzeni. Kupując piekarnik warto pomyśleć o nowoczesnych rozwiązaniach z wielowarstwową szybą, zapobiegającą oparzeniu – zewnętrzna strona tafli nie nagrzewa się nawet przy wysokich temperaturach we wnętrzu. Szafki kuchenne, w których znajdują się niebezpieczne dla dziecka przedmioty warto zabezpieczyć przed otwieraniem specjalnym ogranicznikiem. Aby zapobiec samodzielnemu wspinaniu się dziecka na łazienkowe sprzęty, warto kupić stopień w postaci niskiego plastikowego taboretu o antypoślizgowych nogach. Pozwoli to dosięgnąć malcowi do kranu, mydła czy ręcznika i nauczy samodzielności. Sprawdzą się także baterie z ogranicznikami temperatury wody, zabezpieczające przed przełączeniem na jej gorący zakres. Rodzice też często decydują się na baterie z fotokomórką, które zapobiegają pozostawieniu przez dziecko odkręconego kranu. Takie rozwiązanie przynosi też dodatkowe oszczędności w użytkowaniu wody przez wszystkich domowników. Przydadzą się też dywaniki antypoślizgowe na podłodze, pod prysznicem i w wannie. Wykańczając wnętrze łazienki zminimalizujmy ostro zakończone występy, naroża i wewnętrzne ścianki, a szanse na nabicie guza spadną do minimum.

Dodano: 26-11-2013