Dlaczego warto gruntować ścianę przed malowaniem – grunty i farby podkładowe

Opinii 0

Malowanie ścian to najbardziej popularny sposób ich wykończenia. Ta z pozoru łatwa praca wymaga zachowania określonej kolejności działań i zastosowania odpowiednich środków. Przygotowanie podłoża z użyciem gruntów i farb podkładowych to etap, którego zazwyczaj nie można pominąć.

Po co gruntujemy?

gruntowanie ściany przed malowaniem

Aby farba dobrze pokryła ściany i sufity, mocno do nich przylegała, a w przyszłości nie łuszczyła się i nie odrywała, należy przed malowaniem odpowiednio przygotować podłoże, czyli zagruntować je. Zadaniem gruntowania jest poprawa jakości podłoża

 

  • wyrównanie jego chłonności, co sprawi, że podłoże nie będzie pobierało zbyt dużej ilości farby,
  • wzmocnienie go,
  • związanie luźnych cząsteczek znajdujących się w podłożu,
  • poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej.

 

Ponadto w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak łazienki czy pralnie, preparaty gruntujące – grunty i farby podkładowe – tworzą wodoodporną barierę.

 

Stosowanie środków gruntujących wpływa również na efekt estetyczny – ich specjalna receptura pomaga niwelować różnice w fakturze i barwie podłoża – uniknąć przebarwień kolorystycznych, smug i pasów widocznych na ścianie pod wpływem światła.

 

Gruntowanie ma również walor ekonomiczny – powoduje zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej. Czym się różnią farby podkładowe od gruntów? Kiedy i jak je stosować?

 

 

Nie ma malowania bez gruntowania

nie ma malowania bez gruntowania

Gruntowanie to czynność, której pod żadnym pozorem nie można pominąć – wpływa na głębię koloru, jednolitość wymalowania i pozwoli na osiągnięcie estetycznej powierzchni bez smug.

 

Z tych powodów każdą po raz pierwszy malowaną ścianę należy zagruntować, niezależnie od rodzaju tynku czy materiału wykończeniowego. Gruntujemy więc:

 

  • nowe tynki gipsowe i mineralne,
  • nowe gładzie gipsowe,
  • niezaciągane płyty gipsowo-kartonowe,
  • ściany w stanie deweloperskim (czyli pomalowane farbą słabej jakości),
  • ściany po skrobaniu ze starych powłok malarskich, 
  • plamy lub zacieki po wcześniejszym ich usunięciu oraz gdy na ścianie wykonywane były miejscowe poprawki i uzupełniane ubytki.

 

Czy przed każdym malowaniem należy gruntować ściany?

 

Etap ten możemy pominąć, jeśli ściana była już wcześniej malowana farbami lateksowymi lub akrylowymi, a jej powierzchnia jest jednolita. Aby sprawdzić, czy gruntowanie jest potrzebne, wystarczy wykonać test. Gdy po potarciu powierzchni ściany dłonią pozostaje na niej nalot, gruntowanie jest konieczne. Dobrze jest test zrobić w kilku miejscach, za każdym razem sprawdzając dłoń.

 

Gdy mamy wątpliwości co do jakości ścian, to lepiej zagruntujmy je. Nie powinno się natomiast gruntować ścian pomalowanych wcześniej farbą lateksową – nałożenie gruntu sprawi, że powierzchnia takich ścian może się 'zeszklić” utrudniając nałożenie pierwszej warstwy farby, a także zmniejszyć siłę jej krycia.

 

Nie oszczędzajmy na tym etapie prac. Rezygnacja z gruntowania to największy i najbardziej kosztowny błąd, jaki można popełnić podczas malowania ścian – późniejsza naprawa szkód wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym, a także dużym nakładem pracy. Brak gruntowania może doprowadzić do pękania i łuszczenia się powłok malarskich, słabej przyczepności farby i zrywania jej podczas odklejania taśmy malarskiej, niejednorodnej struktury, połysku i wytrzymałości wymalowania, powstawania „pasów” widocznych pod światło na pomalowanej powierzchni oraz przebarwień kolorystycznych.

 

Gruntowanie ścian – emulsje gruntujące

grunt uniwersalny akrylowy

Grunty (preparaty dyspersyjne potocznie zwane gruntami wodnymi) służą przede wszystkim wzmocnieniu podłoża oraz zmniejszeniu jego chłonności, a także zwiększają przyczepność powłok. Przeznaczone są do stosowania bezpośrednio na podłoża surowe.

 

Grunty to preparaty bezbarwne. Na rynku dostępne są w postaci wyrobów gotowych lub koncentratów.

 

Aby koncentrat zachował swoje właściwości, przed użyciem musi być prawidłowo rozcieńczony w wodzie (w proporcji zalecanej przez producenta podanej na opakowaniu).

 

Rozdrobniony preparat powinien być zużyty w całości, gdyż pozostawienie go na dłuższy czas może spowodować mikrobiologiczne skażenie i zagrzybienie produktu. W przypadku podłoży szczególnie silnie pylących lub mocno nasiąkliwych warto sięgnąć po silnie działające grunty specjalistyczne przeznaczone do takich podłoży. Nie kieruj się niską ceną emulsji gruntującej – pamiętaj, że to inwestycja na lata.

 

 

Wstępne malowanie – farby podkładowe

akrylowa farba podkładowa

Farby podkładowe (gruntujące) wykorzystywane są przede wszystkim w celu wzmocnienia powierzchni, poprawy przyczepności oraz ujednolicenia koloru. Aplikuje się je na podłoża o niskiej chłonności oraz powierzchni wcześniej malowanej.

 

Podkłady, w przeciwieństwie do gruntów, są zabarwione – najczęściej na biało, dzięki czemu ujednolicają kolor podłoża oraz poprawiają krycie produktów nawierzchniowych. Są szczególnie pomocne podczas malowania ścian pokrytych intensywnymi kolorami – dzięki nim nie ma potrzeby nanoszenia kilku warstw nowej emulsji do pokrycia starych barw.

 

Farby podkładowe do ścian pozwolą nam uzyskać jednolite, pozbawione smug pokrycie, a także zużyć stosunkowo niewiele farby. Szczególne właściwości mają lateksowe farby gruntujące, do których produkcji użyto nanocząsteczki: drobnocząsteczkową żywicę, biel tytanową czy specjalne ekspandery.

 

Dzięki ich zawartości farba gruntująca silniej penetruje w głąb podłoża, zapewniając lepsze wyrównanie podłoża, a mikroporowata powłoka sprawia, że ściany są paroprzepuszczalne.

 

 

Jak nakładać grunt i farbę podkładową?

nakładanie gruntu i farby podkładowej

Przed przystąpieniem do gruntowania należy oczyścić ścianę z luźnych cząstek, odspajającej się starej farby lub resztek tapety. Zmyjmy również tłuste plamy i usuńmy – jeśli występują – wszelkie skupiska grzybów i pleśni. Jak gruntować ściany? Najlepiej prowadzić prace w temperaturze powyżej +10oC. Należy rozpocząć od zagruntowania naroży i miejsc trudno dostępnych – preparat nanosimy małym pędzlem lub wałkiem malarskim (10-15 cm szerokości). Natomiast do pozostałej powierzchni używamy dużego wałka malarskiego (18-25 cm szerokości).

 

Przed przystąpieniem do gruntowania preparat należy dokładnie wymieszać i jeśli producent zaleca, rozcieńczyć. Nakładanie preparatu gruntującego rozpoczynamy od naroży ścian i przesuwamy się systematycznie w lewo lub prawo. Wykonujemy ruchy góra-dół tak, by pokryć powierzchnię na całej jej wysokości. Ostatni ruch należy wykonać z góry do dołu – unikniemy w ten sposób smug. Najczęściej stosuje się jedną warstwę gruntu, dwie są zalecane w przypadku podłoży szczególnie chłonnych. Tak przygotowane podłoże możemy pomalować – stosujmy się do zaleceń producenta, dotyczących czasu schnięcia poszczególnych preparatów przed zastosowaniem kolejnych.

 

Podczas nakładania preparatu gruntującego starajmy się uniknąć nakładania zbyt grubej jego ilości, gdyż może powstać zjawisko tzw. szkliwienia się. Niewchłonięty w ścianę grunt, tworzy na powierzchni miejsca z widocznym (szczególnie pod światło) połyskiem. Niestety, są one trudne do malowania czy wykończenia w inny sposób. Aby poprawić szorstkość i przyczepność ściany, należy użyć gruntu tzw. szczepnego.

 

 

Poradnik kupującego – na co zwrócić uwagę, kupując grunt i farbę podkładową

Czym gruntować ściany przed malowaniem? Grunty i farby podkładowe mają wiele odmian, dlatego przed ich zakupem przeczytajmy dokładnie opisy na etykietach. Wybierzmy te, które są przeznaczone pod farby – na przykład na rynku dostępne są grunty pod kleje do glazury, które nie nadają się do malowania.

 

Ważnym kryterium jest również rodzaj podłoża przeznaczony do gruntowania. Inny produkt nakładamy na beton, różne typy tynków, a jeszcze inny na płyty gipsowo-kartonowe. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, warto stosować grunt pochodzący od tego samego producenta co farba. Na każdym opakowaniu powinna znajdować się informacja, jaki produkt jest polecany do przygotowania podłoża. Im bardziej zniszczona czy wymagająca jest powierzchnia, którą zamierzamy gruntować, a potem malować, tym silniejszych środków musimy użyć.

 

 

Dodano: 23-10-2018