Cegła na ścianie - oryginalne i modne wykończenie wnętrza

Opinii 3

Cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Doceniamy ją za wytrzymałość, parametry izolacyjne, powszechną dostępność i stosunkowo niską cenę. Przez całe wieki budowano z niej gotyckie katedry, mosty, fabryki, kamienice – właściwie wszystkie budowle do czasu wynalezienia prefabrykowanych elementów budowlanych. Także teraz wiele domów jednorodzinnych powstaje w dużej mierze z cegły. 

Moda na cegłę na ścianie

Jednak dopiero niedawno, na fali zainteresowania obiektami postindustrialnymi, architekci zainteresowali się cegłą jako elementem wykończeniowym wnętrz i docenili jej walory estetyczne. Cegła na ścianie stała się po prostu modna i chętnie stosowana we wnętrzach w stylu industrialnym, rustykalnym czy eklektycznym. Okazało się, że efekt ceglanej ściany w salonie, przedpokoju, kuchni nadaje pomieszczeniu indywidualny i atrakcyjny wizualnie charakter. 

Ściana ze „starej” cegły w kamienicy

Jednak tylko nieliczni mogą cieszyć się prawdziwą ceglaną ścianą w swoim domu lub mieszkaniu. To właściciele mieszkań w starych kamienicach lub adaptowanych industrialnych obiektach np. fabrykach oraz te osoby, którzy są w trakcie budowy domu.

 

W czasie remontu mieszkania w starej kamienicy można bez większego trudu odsłonić ceglaną ścianę lub jej fragment, ukryte do tej pory pod warstwami tynku i farby. Starannie oczyścić, uzupełnić ubytki i koniecznie zaimpregnować odpowiednimi preparatami. W przeciwnym wypadku zamiast cieszyć się piękną, unikalną dekoracją wnętrza będziemy walczyć z wszechobecnym ceglanym pyłem. Efekt dekoracyjny ściany z tzw. „starej” cegły wynagrodzi nam stokrotnie pracę włożoną w renowację ceglanej ściany. 

Ceglana ściana w domu jednorodzinnym

W trakcie budowy domu metodą tradycyjną możemy zaprojektować jedną lub kilka ceglanych ścian i wyeksponować w ten sposób np. fragment salonu. Musimy jednak pamiętać, że ściana wykonana ze zwykłej taniej cegły sprawi wrażenie niewykończonej, a nie zamierzonej dekoracji. Na szczęście na rynku jest ogromny wybór cegieł dekoracyjnych, o różnych kolorach, fakturach i efektach specjalnych. Można więc bez większego trudu wybrać takie, które najbardziej się nam podobają. Pamiętajmy, że takie cegły na ścianę nie są tanie, więc zakup powinien być przemyślany. Zanim więc zdecydujemy się na odpowiednią kolorystykę czy fakturę nie zapominajmy, że charakterystyczna ceglana czerwień optycznie zmniejszy wnętrze. Najlepszy efekt uzyskamy więc w dużych, wysokich i dobrze doświetlonych pomieszczeniach. W mniejszych i ciemniejszych  lepiej zastosować cegły o innej, jaśniejszej kolorystyce: beżowe lub białe lub wykończyć tylko fragment ściany.

Ściana z cegły w mieszkaniu – zalety i wady

Co jednak mają zrobić osoby, które chciałyby uzyskać efekt ceglanej ściany w domu, a nie mieszkają w starej kamienicy? Wbrew pozorom możliwości i rozwiązań jest bardzo dużo. Tylko brać i wybierać. Po pierwsze, można wymurować fragment ściany w mieszkaniu. Takie rozwiązanie trudno jednak polecać z kilku powodów: przede wszystkim dlatego, że w ten sposób  zmniejszamy pomieszczenie. Trzeba pamiętać, że typowa cegła ma szerokość ok. 12 cm, a więc o tyle centymetrów zmniejszamy pomieszczenie. Poza tym koszt dekoracyjnych cegieł stosunkowo wysoki.   

Alternatywa dla cegły pełnej

Alternatywą dla klasycznej cegły są nowoczesne materiały wykończeniowe stworzone specjalnie do wykańczania ścian zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Zapewnią pożądany efekt, są łatwe w montażu i przystępne cenowo. Zaliczamy do nich między innymi płytki z cegły (klasycznej i klinkierowej), płytki ścienne gipsowe i betonowe, panele szklane, tapety i fototapety, płytki ceramiczne itd. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego rozwiązania powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii: przeznaczenie, wielkość i styl pomieszczenia, charakterystykę produktu oraz nasze możliwości finansowe. 

 

 

Płytki z cegły rozbiórkowej

Najbardziej ekskluzywnym, a jednocześnie kosztownym materiałem wykończeniowym są płytki ręcznie wytwarzane ze starej cegły rozbiórkowej. Proces produkcji polega na cięciu cegły na cienkie płytki, które następnie ręcznie układa się na ścianie, przykleja, uzupełnia ubytki, szlifuje i zabezpiecza odpowiednimi preparatami. Cały proces jest czasochłonny, wymaga specjalistycznej, fachowej wiedzy, nie mówiąc już o odpowiednim budżecie. Ostateczny efekt może być rewelacyjny, o ile wszystkie pozostałe elementy wyposażenia utrzymamy w podobnym charakterze. 

 

Płytki ścienne

Płytki ścienne dają nam najwięcej możliwości wyboru. Mogą być wykonane z wypalanej gliny (analogicznie jak cegły), betonu dekoracyjnego, kamienia i gipsu, a ich grubość wynosi max. 2 cm. Ich dodatkową zaletą jest szeroka gama kolorystyczna od klasycznych czerwieni, przez beże, brązy, biele po szarości oraz stosunkowo prosty proces montażu. Płytki zyskują specjalne wykończenie; mogą być patynowane, specjalnie postarzane, z fakturą lub bez itd. Pasują więc do pomieszczeń o różnym charakterze i stylu i co ważne, stanowią świetną izolację termiczną. Płytki na ścianie szczytowej mieszkania ocieplą wnętrze nie tylko optycznie, ale także dosłownie.

 

Płytki klinkierowe

Wiele osób wybiera płytki klinkierowe ze względu na ich parametry techniczne tj. odporność na działanie czynników zewnętrznych, niską temperaturę i działanie wilgoci. Płytki te przeznaczone są przede wszystkim do użytku na zewnątrz i należą do grupy materiałów elewacyjnych. Można jednak stworzyć ciekawy efekt przenikania wnętrza i zewnętrza domu stosując klinkierowe płytki elewacyjne na fragmencie ściany wewnętrznej. Nie mniej takie płytki powoli wychodzą z mody na rzecz innych, bardziej nowoczesnych materiałów ściennych między innymi z powodu ich stosunkowo wysokiej ceny. 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając płytki ścienne?

Podobnie jak w przypadku klasycznej cegły na ścianie, kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór koloru płytek. Pamiętajmy, że charakterystyczna ceglana czerwień optycznie zmniejszy wnętrze. Najlepszy efekt uzyskamy więc w dużych, wysokich i dobrze doświetlonych pomieszczeniach. W mniejszych i ciemniejszych lepiej zastosować płytki o jaśniejszej kolorystyce: beżowe lub białe lub wykończyć tylko fragment ściany. Płytki sprawdzą się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu: salonie, przedpokoju, sypialni, a nawet kuchni - choć raczej w strefie jadalnej. Nadmiar wilgoci im szkodzi, więc w łazience lepiej ich unikać. 

 

Płytki ścienne należy zaimpregnować odpowiednimi preparatami, a potem wystarczy regularnie odkurzać. Będą służyć przez lata z wiekiem nabierając szlachetnej patyny. 

 

 

Efekt cegły na ścianie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć

Jeżeli podoba się nam charakterystyczny wygląd ceglanej ściany i marzymy o „cegle” w łazience lub innym pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności zwróćmy uwagę na ceramiczne płytki ścienne i podłogowe, potocznie zwane „kafelkami”. Z kolei w kuchni możemy zastosować, łatwe do utrzymania w czystości panele szklane o ceglanym wzorze. 

Efekt cegły na ścianie w niskiej cenie

Cegła dekoracyjna czy płytki ścienne mają bardzo wiele zalet, ale jedną wadę – stosunkowo wysoką cenę w porównaniu np. z farbą. Jeżeli mamy ograniczony budżet, a marzymy o ceglanej ścianie to zdecydujmy się na tapetę lub fototapetę o ceglanym motywie. Takie rozwiązanie pozwoli szybko i tanio odświeżyć pokój, sprawdzi się też w niewielkim przedpokoju.

Możliwości dekoracyjne i funkcjonalne jakie dają nam płytki i inne materiały imitujące cegłę na ścianie są praktycznie nieograniczone. Cała sztuka polega na odpowiednim doborze wszystkich elementów wyposażenia, koordynacji kolorystycznej, przemyślanej stylistyce i fantazji.

Dodano: 04-08-2017