Boazeria drewniana w naszych domach

Opinii 0

Jeszcze nie dawno kojarzyła się głównie z wystrojem mieszkań sprzed kilku dekad: drewno od podłogi aż po sufit, lakierowane na wysoki połysk. Kto mógł, ten szybko usuwał boazerię ze ścian zastępując ją innymi okładzinami. Wszystko wróciło wraz z modą na skandynawskie wnętrza. Drewno na ścianie może być bowiem szlachetne, neutralne i piękne, mimo zmieniających się trendów. Dziś nikt nie ma już wątpliwości, że boazeria drewniana może być ciekawym akcentem wystroju, który pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych.

Boazeria na przestrzeni lat, czyli od kasetonów po pióro i wpust

boazeria na przestrzeni lat

Boazeria jaką znamy dziś to deski łączone na pióro i wpust. Mogą mieć różne grubości i szerokości. Choć historia tej dekoracji sięga czasów starożytności, największą popularność zyskała ona w okresie baroku. Wystarczy przypomnieć sobie pałacowe wnętrza Wersalu.

 

Boazeria mimo iż ma długą historię, kiedyś miała zdecydowanie inną formę niż dziś. Drewnianymi okładzinami przykrywano nie tylko całe ściany, ale i sufit. Zdobiła je drewniana intarsja, snycerka, polichromia, a nawet złocenia. W XVIII wieku modne stały się okładziny dolnych partii ścian do wysokości 90-150 cm, gdyż tam sięgały zazwyczaj oparcia krzeseł. Drewno miało chronić ścianę przed zabrudzeniem, a i przyjemniej było się oprzeć o ciepłe deski.

 

 

Boazeria angielska – czym się charakteryzuje

Oprócz najbardziej u nas znanej boazerii na pióro i wpust, w stylowych wnętrzach spotyka się jeszcze boazerię angielską zwaną też boazerią panelową. To drewniane kasetony, często z płycinami, przytwierdzone do połowy ściany. U dołu wykończone listwą przypodłogową, a u góry ozdobną listewką.

 

Boazeria angielska w swojej najbardziej klasycznej wersji ma kolor biały. Obecnie spotyka się także inne barwy, na przykład głębokie brązy. Tego typu boazeria dobrze komponuje się ze schodami.

 

Ten obowiązkowy element wystroju angielskich posiadłości dziś przeżywa drugą młodość. Z wnętrz klasycznych zawędrował do mniej oficjalnych aranżacji. W tańszym wariancie wykonuje się go także z płyt MDF.

 

 

Boazeria na ścianę – jaki materiał wybrać?

boazeria na ścianę

Boazerie najczęściej wykonywane są na wymiar z tarcicy drewnianej. Standardowo to grubość 7-12 mm, szerokość 12,5-32.5 cm i długość pomiędzy 90 a 260 cm. Można zamówić je w zakładzie stolarskim albo w firmie, która specjalizuje się w produkcji boazerii. Gotowe deski dostępne są też w sklepach remonotowo - budowlanych. Są zdecydowanie tańsze od przygotowywanych na wymiar.

 

 

Z jakiego drewna powstają boazerie drewniane?

Na boazerię nadaje się drewno wszystkich gatunków drzew krajowych i egzotycznych. Najdroższe jest twarde drewno szlachetnych liściastych gatunków drzew: dąb, modrzew, mahoń. Znacznie tańsze jest miękkie drewno drzew iglastych: sosny i świerku. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż boazerie drewniane z desek sosnowych wskutek naturalnego procesu zmieniają z czasem kolor z jasnego na ciemnożółty, niemalże pomarańczowy. Najdroższe jest drewno egzotyczne, lecz to z kolei ma właściwości wodoodporne i idealnie sprawdzi się w łazience czy kuchni.

 

 

Boazeria PCV i inne rodzaje

Boazerię można również wykonać z materiałów drewnopochodnych. Moduły na przykład ze sklejki czy fornirowanej płyty MDF pozwalają pokryć duże płaszczyzny ścian stosunkowo niskim kosztem. By efektownie wyeksponować naturalną urodę drewna, można na przykład ułożyć na przemian płyty z usłojeniem w poziomie i w pionie, tak żeby powstała szachownica. Taka ściana jest dobrym tłem dla obrazów i mebli.

 

Terminem boazeria opisuje się także montowane na ścianach listwy z innych materiałów, np. PCW - boazeria PCW, korek – boazeria korkowa. Nie jest to poprawne. Termin boazeria pochodzi z francuskiego i znaczy dosłownie "obłożenie drzewem" (boiser - obkładać, bois - drzewo). W odniesieniu do innych niż drewno materiałów – lepiej używać określenia okładziny.

 

 

Malowanie i zabezpieczanie boazerii

Ostateczny efekt zależy przede wszystkim, od jakości surowca oraz od staranności jego obróbki. Bezwzględnie drewno na boazerię powinno być odpowiednio suche, co zwiększa jego wytrzymałość i odporność na zmieniającą się temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach. Dostępne jest również drewno boazeryjne poddane obróbce termicznej. Taki materiał nie wymaga żadnej dodatkowej ochrony chemicznej. Obróbka termiczna podkreśla naturalne cechy drewna i nadaje deskom nieco rustykalny charakter. Deski poddane szczotkowaniu, podczas którego usuwa się miękkie, a pozostawia twarde włókna drewna, tworzą wyraźną fakturę.

 

 

Jak pomalować boazerię?

malowanie i zabezpieczenie boazerii

Gotową boazerię drewnianą pokrywa się olejem, woskuje, lakieruje (lakierem lub lakierobejcą) lub maluje specjalnymi farbami do drewna (transparentnymi lub kryjącymi), a nawet farbami kredowymi. Modne jest też, wzorem skandynawskim, bielenie drewna. Każdy z tych zabiegów, poza malowaniem farbą kryjącą, nie tylko chroni drewno, ale i pogłębia jego barwę i wydobywa fakturę. Tak wykończoną boazerię łatwo odnowić. Ciekawy efekt daje pomalowanie desek na kilka kolorów i naprzemienne ich układanie.

 

 

Jak zaimpregnować boazerię?

Boazeria może też mieć formę surowych desek, ale i je warto zabezpieczyć. Najlepiej matowym, bezbarwnym lakierem, matowym olejem albo woskiem. Nie polecamy jedynie pokrywania boazerii bezbarwnym, błyszczącym lakierem. Drewno nabierze sztucznego (nienaturalnego), wręcz plastikowego wyglądu. Impregnację drewna woskiem lub olejem trzeba jednak systematycznie powtarzać – początkowo co 3-4 miesiące, z czasem raz w roku.

 

 

Jak odnowić boazerię?

Przed przemalowaniem starej boazerii trzeba najpierw usunąć poprzednią warstwę farby lub lakieru. Pomocne będą papier ścierny lub szlifierka ręczna. Jeśli nowy kolor jest kryjący, wystarczy odtłuścić deski, zeszlifować nierówności, usunąć pył i można malować. Przy transparentnych powłokach należy usunąć całkowicie starą farbę.

 

 

Układanie boazerii – krótki poradnik

układanie boazerii

Zacznij od przygotowania desek. Drewno ma właściwości higroskopijne. W zależności od wilgotności pomieszczenia, może się wypaczać. Dlatego tuż po zakupie warto sezonować boazerię – rozpakować ją, ułożyć na drewnianych podpórkach i odczekać minimum 48 godzin. Jeśli deski w tym czasie powyginają się, nie należy ich układać na ścianie.

 

 

Układanie boazerii – najważniejsze kroki

Przed układaniem boazerii, trzeba przygotować ścianę – wymontować wszystkie kontakty, puszki elektryczne czy korki. Następnie prostopadle do kierunku desek przytwierdza się listewki nośne. Powinny mieć po bokach ok. 1 cm luzu, gdyż drewno lubi pracować. Listewki mocuje się co ok. 40 cm. Przed przywierceniem na stałe, warto je dobrze wypoziomować. Potem czas przyciąć boazerię na długość ściany. Takie deski można już przybić do konstrukcji nośnej. Każdą kolejną montuje się do poprzedniej na specjalnych klipsach i dobija młotkiem. Trzeba też każdą z desek poziomować, by pod koniec nie było szpar ani krzywizn. Ułożoną boazerię dobrze wykończyć – przydadzą się listwy boczne, przypodłogowe, listwy wykończeniowe przy suficie i w narożnikach przytwierdzone klejem do drewna.

 

 

Jak stworzyć wzór z boazerii?

Boazeria nie musi zajmować całej płaszczyzny ściany – można układać ją jak lamperię, w połowie wysokości ściany lub nieco powyżej. W miejscu zaś, gdzie zazwyczaj jest listwa wykończeniowa, można zainstalować wąską półeczkę albo proste, drewniane wieszaki. Ciekawy efekt daje połączenie tak ułożonej boazerii z tapetą. Deski nie muszą też być układane standardowo w pionie – pozioma okładzina jest równie dekoracyjna, poszerzy wąskie wnętrze. Grubsze deski najlepiej sprawdzą się w dużych wnętrzach, wąskie – na małym metrażu.

 

 

Gdzie układać boazerię?

Zwykło się mówić, że boazeria to najlepszy wybór do wnętrz o dużym natężeniu ruchu, gdyż jest trwała i chroni ściany przed zabrudzeniem. Jednak odpowiednio zaimpregnowana będzie dobrze służyć w łazience czy kuchni, gdzie najlepiej wybierać gatunki egzotyczne, które dzięki dużej zawartości garbników i naturalnych olejków, są wodoodporne. To również świetny wybór jako okładzina ściany za łóżkiem – boazeria jest ciepła i miła w dotyku, o wiele przyjemniej oprzeć się o tak wykończoną powierzchnię.

 

 

Boazeria ścienna i jej zalety

zalety boazerii ściennej

Boazeria to nadal relatywnie tani, a przy tym trwały materiał na ścianę. Jest naturalna, przez co ładnie się starzeje, łatwo ją też odnowić i nadać jej inne wykończenie, co w przypadku tapety czy okładzin z płyty MDF nie jest już takie proste, czasem wręcz niemożliwe. Sposób montażu jest bardzo przystępny, a ściana pod deski nie musi być idealnie gładka, dzięki czemu można zamaskować nimi nieestetyczne nierówności.

 

Boazeria drewniana jest doskonałym izolatorem termicznym. Nie tylko dociepli chłodne wnętrze, ale nada mu również więcej przytulności. Boazeria potrafi też tłumić dźwięki. Można więc śmiało stosować ją jako wygłuszacz dźwięków dobiegających z zewnątrz oraz hałasów generowanych w domu.

 

Drewno jest także zdrowszym materiałem wykończeniowym niż płyty MDF czy tapety, które często emitują do powietrza szkodliwe lotne związki organiczne. Dodatkowo, jeśli zaimpregnuje się boazerię wodnym lakierem albo ekologiczną farbą, można mówić o naturalnym wykończeniu ściany.

Dodano: 14-11-2018