Biała, jasna podłoga - fenomen wnętrz

Opinii 2

 

Wraz z modą na skandynawskie wnętrza, furorę w naszych mieszkaniach zaczęła robić biała podłoga. I nie przestaje być passé już od wielu sezonów. Biel zachwyca swoją świeżością oraz neutralnym charakterem. Poza tym biała podłoga daje duże możliwości, jeśli chodzi o aranżację przestrzeni Ale tak naprawdę to bardzo nieoczywisty kolor. Nie ma jednego jej odcienia. Mleczny, alabastrowy, kość słoniowa, kredowy, porcelanowy to tylko kilka z bardziej znanych. Wbrew pozorom nie jest to też łatwy kolor, zwłaszcza gdy trzeba zestawiać białe wyposażenie z białą podłogą. Może być potrzebna pomoc wprawnego oka specjalisty.

 

Zalety i wady posiadania jasnej podłogi

Białą podłogę cenimy z wielu powodów. Niezaprzeczalną jej zaletą jest wrażenie optycznego powiększenia, jakie wywołuje we wnętrzu. Potrafi zdziałać cuda na małym metrażu kawalerki. Odbijając światło, nawet posadzka o matowym wykończeniu będzie rozświetlać przestrzeń. To bardzo ważny plus w ciasnych i niedoświetlonych mieszkaniach w blokach. Biała podłoga będzie też neutralnym tłem dla mebli i dodatków. W zależności od pożądanego efektu, można ją skontrastować z kolorowym lub czarnym wyposażeniem, albo wybrać wszystko białe. Takie monochromatyczne wnętrza cieszą się ogromną popularnością i bynajmniej nie mają nic wspólnego z nudą. Bo biel można w takiej sytuacji „ożywić” zróżnicowanymi fakturami. Najpoważniejszą wadą białej podłogi jest to, że widać na niej każdy paproszek czy plamę. Z tego względu niektórym może się wydać mało praktyczna.

Biała podłoga drewniana, malowana

Biała farba to sposób na odświeżenie starego parkietu lub podłogi z desek. Unikniemy kosztów związanych wymianą posadzki, a przy tym zyskamy modny element bazowy wystroju – białą podłogę drewnianą, malowaną i odświeżaną ręcznie. I choć farba może z czasem odpryskiwać czy miejscowo się przecierać, popatrzmy na to jak na zaletę, a nie wadę. Taka sfatygowana powierzchnia nabierze niepowtarzalnego uroku i szlachetnego charakteru. Za to rysy będą znacznie mniej widoczne na białej drewnianej malowanej podłodze, niż na ciemnej. Wykończenie takiej podłogi może być błyszczące – takie dodatkowo powiększy przestrzeń – albo matowe. To ostatnie jest teraz bardziej na topie. Opcją dla farby może być wosk lub olejowosk, które rozbielą deski, ale nie ukryją ich naturalnej struktury. Przemalować można również stare kafelki na podłodze. Służą do tego specjalistyczne farby do płytek, które tworzą odporną na ścieranie powłokę.

Jasna podłoga – gres i terakota

W łazience, kuchni czy przedpokoju najczęściej decydujemy się na płytki. Bo są praktyczne, łatwe w utrzymaniu, wytrzymują natężony ruch. Oczywiście te w bieli mimo wszystko będą wymagały szczególnej troski, zwłaszcza w deszczowe dni czy w sezonie zimowym. Nie wspominając już o sytuacji, gdy w domu jest przynajmniej jeden czworonóg. Ale wybór takiej posadzki zależy tak naprawdę od naszej determinacji. Jeśli ważniejsze jest uzyskanie efektu większej przestrzeni, niestraszne nam będzie bieganie z mopem co dwa dni, aby utrzymać jasną podłogę w czystości. By uzyskać wrażenie jednolitej posadzki, warto zastosować również białą fugę. I tu mamy do obalenia kolejny mit – że będzie się ona niewyobrażalnie brudzić. Nowoczesne fugi epoksydowe są gładkie i nienasiąkliwe, więc brud nie będzie w nie wnikał z taką łatwością jak w te cementowe.

Biała podłoga w stylu wnętrza

Wspomniany na początku styl skandynawski nie jest jedynym, do którego pasuje biała podłoga. Bo w końcu biel to kolor uniwersalny! Dlatego często króluje również we wnętrzach minimalistycznych. Najczęściej wybiera się do nich gres rektyfikowany, czyli płytki o ostrych, dociętych równo brzegach, dzięki którym po położeniu na podłodze dają bardziej jednolitą powierzchnię. Ale w polskich domach i mieszkaniach z ciepłym przyjęciem spotyka się także stylistyka prowansalska. To bardzo przyjazne środowisko dla białej podłogi. Może być ona drewniana, wykończona białą rustykalną bejcą albo z białego kamienia, np. łupka. Sprawdzi się też we wnętrzach klasycznych czy eklektycznych. Od nas tylko będzie zależało, czy zagra pierwsze skrzypce czy będzie subtelną bazą wystroju.

Dodano: 03-08-2017