Bezfugowa okładzina z płytek

Opinii 2

Nowoczesne płytki mogą mieć idealnie gładkie i równe krawędzie, dzięki czemu ich układanie jest dużo łatwiejsze, a powstała w ten sposób okładzina jednolita. Mimo powszechnego przekonania kafelki bezfugowe nie powinny bez niej funkcjonować. Płytki bezfugowe, zwłaszcza wielkoformatowe aż kuszą by układać je blisko siebie.

JAKIE PŁYTKI WYBRAĆ

plytki_bezfugowe_1_1Bezfugową okładzinę mogą stworzyć płytki rektyfikowane. Określenie to oznacza, że zostały w specjalny sposób wytworzone. Dzięki technologii produkcji są one prawie identyczne. Tak jak zwykłe płytki ceramiczne po wypaleniu są kalibrowane, czyli sortowane w paczki o tych samych wymiarach, tak rektyfikowane mają przycinane krawędzie, idealnie pod kątem 90°, przez co są jednakowe (z dokładnością do 0,2 mm). W przeciwieństwie do kafelków kalibrowanych, mają ostre brzegi. Dodatkowa obróbka powoduje, że są one droższe od normalnych płytek, ale za to dają możliwość układania w bliskiej odległości od siebie.

ZAWSZE Z FUGĄ

Każde kafelki, tak jak każda okładzina podlega wewnętrznym naprężeniom i działającym siłom, choćby w trakcie pracy budynku. Z tego też względu nie poleca się układania płytek bez spoiny. Mimo, że brzegi płytek rektyfikowanych umożliwiają równe ich zestawienie, powinno się pozostawić szczelinę dylatacyjną. Bez niej okładzina może popękać. Dodatkowo spoina pozwala na dystans potrzebny przy usuwaniu uszkodzonych płytek – odkuwając nie uszkodzimy sąsiednich kafli. Zaleca się by pozostawić dystans minimum 1 mm. Tak subtelna fuga nie umniejszy efektu jednolitej okładziny i będzie prawie niewidoczna. Niektórzy specjaliści sugerują, że powinno się pozostawić 2 mm wypełnienie, dla bezpieczeństwa. Choć jest szansa, iż bezfugowa okładzina może przetrwać bez uszczerbku wiele lat, czasem niebezpieczne napięcia uszkadzające jej strukturę mogą zaskoczyć inwestorów nawet po długim okresie użytkowania. Lepiej jest nie ryzykować i powierzchnię między płytkami zafugować, dzięki czemu spoina o większej elastyczności niż kafelki, przejmie ewentualne naprężenia. Oprócz tego minimalne i puste szpary pozostawione między elementami okładziny bezfugowej, mogą umożliwiać wnikanie weń wody i brudu. Uzupełnienie zaprawą uszczelni całą powierzchnię i uchroni od gromadzenia się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

UKŁADANIE PŁYTEK BEZFUGOWYCH

Sukces okładziny bezfugowej zapewni idealnie równa powierzchnia podkładu. Przy płytkach układanych z szeroką fugą zawsze mamy możliwość manipulowania spoiną by zamaskować ewentualne nierówności i dystanse. Gdy kafle przylegają do siebie prawie całkowicie, każde odstępstwo będzie widoczne i zepsuje efekt całości. Po wyrównaniu powierzchni należy przystąpić do klejenia. Rektyfikowane płytki gresowe wymagają specjalnie przystosowanej do tego typu okładziny zaprawy. Przyda się klej wodoszczelny, czyli o małej nasiąkliwości, zawierający substancje hydrofobowe. Najbezpieczniej będzie zastosować metodę dwustronną, polegającą na nakładaniu zaprawy klejącej zarówno na podłoże jak i na płytki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że cała powierzchnia będzie solidnie przytwierdzona. W tym też celu należy nakładać klej pacą a nie grzebieniem. Dociskając płytki regulujemy ich położenie i pozostawiamy szczelinę na fugę. Następnie nakładamy spoinę. Najlepszy będzie produkt wodoodporny, który zapewni nam trwałość i odporność całej okładziny.

Dodano: 28-11-2013