Beton dekoracyjny do wnętrza

Opinii 8

We wnętrzach utrzymanych w modnym stylu industrialnym ważnym elementem są ściany. W tego typu aranżacjach dobrym wyborem będzie wykończenie pionowych powierzchni tynkiem dekoracyjnym, pozwalającym uzyskać efekt betonu na ścianie. Zaletą takiego wykończenia ścian jest możliwość stosunkowo szybkiego stworzenia efektu surowych powierzchni. A kiedy imitacja betonu na ścianie się znudzi, można ją też w łatwy sposób przemalować.

BETON NA ŚCIANIE – STWÓRZ ODPOWIEDNIE PODŁOŻE

beton ozdobny we wnętrzu

Tynk betonowy można nakładać na wszystkie powierzchnie budowlane stosowane na ścianach wewnętrznych takie jak tynk, beton czy płyty gipsowe. Podłoże powinno być stabilne i suche. Przed nałożeniem produktu powierzchnię ścian należy zagruntować. Powinien być to grunt dedykowany do tynku, który zamierzamy użyć. Pomalowanie nim ścian, sprawi, że podłoże nie będzie zbyt chłonne, poprawi się również przyczepność i wytrzymałość powierzchni. Po nałożeniu produktu i upływie czasu określonego przez producenta, kiedy to warstwa podkładowa wyschnie, można zacząć nakładać beton strukturalny.

TYNK BETONOWY – MATERIAŁ O WIELU ZALETACH

Tynk, za pomocą którego można uzyskać efekt betonu na ścianie, występuje albo w postaci proszku, który należy połączyć z wodą, lub znacznie łatwiejszej w użyciu gotowej masy barwionej na kolor betonu. Zawiera ona wypełniacze mineralne, które tworzą niepowtarzalną fakturę z dekoracyjnymi wżerami i ubytkami typowymi dla betonowych płaszczyzn. Taki tynk jest paroprzepuszczalny, jego atutem jest także odporność na uszkodzenia mechaniczne, częste mycie oraz wilgoć. Można go więc stosować w miejscach takich jak kuchnie, przedpokoje czy łazienki. Zaletą tego produktu jest również łatwa i szybka aplikacja, co pozwoli na samodzielne wykończenie ściany, nawet w ciągu jednego dnia. Beton strukturalny pozwoli również zamaskować nierówności ścian.

BETON DEKORACYJNY – EFEKT ESTETYCZNY

efekt akrylowy beton jeger

Tynkiem dekoracyjnym dającym efekt betonu na ścianie można wykończyć wszystkie płaszczyzny pionowe we wnętrzu. Jednak takie rozwiązanie może być po dłuższym czasie męczące dla oka. Dodatkowo wymaga bardzo zdyscyplinowanej aranżacji – oszczędnych w formie mebli oraz spójnych z nimi dekoracji. Beton strukturalny bardzo dobrze komponuje się w połączeniu z metalem, szkłem, a także drewnem. Efekt będzie znacznie bardziej bezpieczny, jeśli wyróżnimy w ten sposób tylko jedną ze ścian.

Dekoracyjny tynk betonowy będzie też dobrym wyborem do wykończenia detali architektonicznych m.in. wykusza, nisz czy wnęk. Warto go też użyć do wykończenia obudowy kominka – imitacja betonu na ścianie w połączeniu z płonącym ogniem zbuduje niepowtarzalny efekt. Dzięki takim zabiegom dekoracyjna faktura będzie przyciągać wzrok, lecz nie przytłoczy nas swoim nadmiarem.

JAK NAKŁADAĆ BETON DEKORACYJNY?

Przed przystąpieniem do nakładania gotowej do użycia masy należy dokładnie wymieszać zawartość pojemnika. Tynk pozwalający uzyskać efekt betonu na ścianie nakładamy pacą wenecką ze stali nierdzewnej na grubość ziarna i wygładzamy. Po upływie około 10-15 minut po aplikacji całą powierzchnię tynku należy wygładzić. By wykonać typowe dla betonu wżery, do świeżo nałożonej masy trzeba przyłożyć pacę całą powierzchnią i odrywać ją w kierunku prostopadłym do płaszczyzny, w zależności od ilości pożądanych dekoracyjnych „ubytków”. Podczas wysychania tynku jego całą powierzchnię delikatnie wygładzamy, nie dociskając mocno pacy do podłoża.

Dodano: 25-09-2014