Akcenty kolorystyczne we wnętrzu. Pomysły na ścianę – gra kolorem, naklejki

Opinii 0

Akcent kolorystyczny to kropka nad i w wystroju wnętrz – zwieńczenie prac nad jego urządzaniem. Takim dopełnieniem może być np. kolorowa naklejka na ścianie. Dobrym sposobem na akcent kolorystyczny będzie także ozdobienie ściany wzorem z szablonu. Szczególne pole do popisu stwarza ściana z niszą lub wnęką, która w naturalny sposób domaga się zaakcentowania kolorem.

PODSTAWOWE ZASADY

O tym, czy i jak wyróżnić fragment ścian decyduje charakter i styl aranżacji wnętrza – ściany sypialni domagają się bardziej stonowanych akcentów, niż te w holu czy pokoju dziecięcym. Zastanówmy się też, na co chcemy zwrócić uwagę – akcent kolorystyczny doskonale podkreśli wybrane fragmenty ściany np. można nim podkreślić uskok, który stanie się atutem wnętrza, wnękę czy też wykusz okienny. Akcent kolorystyczny czy wzór na ścianie może też służyć podkreśleniu urody jakiegoś mebla czy elementu wyposażenia wnętrza np. lampy, rzeźby, wazy czy obrazu. Pozwoli także nadać banalnym, typowym, niczym niewyróżniającym się elementom charakteru. Taką rolę może odegrać kolorowa rama wokół drzwi wewnętrznych czy ozdobny pas wykonany za pomocą szablonu nad listwą przypodłogową. Wybór kolorystyki akcentu warto podporządkować stronie świata, z której do wnętrza wpada światło naturalne. Gdy okna są usytuowane od północy, lepiej wybrać akcenty w żywych słonecznych kolorach, które dodadzą wnętrzu światła. Zadbajmy również o spójność kolorystyczną we wszystkich wnętrzach – akcenty kolorystyczne powinny się wiązać z innymi barwami użytymi w urządzaniu wnętrz. Kolor, który jest akcentem w salonie, może pojawić się w innym pomieszczeniu jako dominujący. Nie wprowadzajmy jednak zbyt wielu barw do wnętrza – najlepiej, gdy jest ono utrzymane w gamie dwóch-trzech odcieni tego samego koloru. Wówczas łatwiej jest dobierać akcenty kolorystyczne. Pamiętajmy także, iż wybór barw akcentujących jest znacznie szerszy, niż tych służących jako baza kolorystyczna – pomarańczowy lub fioletowy to doskonała barwa akcentująca, zaś w funkcji koloru podstawowego może być męczący.

OŻYWCZY KONTRAST

W roli akcentów kolorystycznych warto wykorzystać kontrastowy kolor. Niewielki akcent kontrastujący pozwoli wydobyć urodę innych barw zastosowanych we wnętrzu, poza tym działa bardzo ożywczo. Dobry efekt przynosi zbudowanie kontrastu poprzez połączenie barw z przeciwnych stron koła barw (koło barw to odzwierciedlenie porządku widma barwnego w tęczy, nie występuje w nim czerń, biel i szarości, które także odgrywają ważną rolę w urządzaniu wnętrz), np. zastosowanie czerwonego akcentu na niebieskiej pastelowej ścianie. Wyróżnić nim można fragment ściany tworząc np. tło dla biurka, kominka czy stojącej lampy. Mocne kontrastowe akcenty kolorystyczne w soczystych barwach będą się pięknie prezentowały na podstopnicach schodów żelbetowych. Sprawdzą się także od strony praktycznej, gdyż wszelkie zabrudzenia, które mogą się pojawiać od uderzeń buta, nie będą na nich widoczne.

 

 

 

 

 

 

 

NAKLEJKI I SZABLONY

Dobrym elementem akcentującym są samoprzylepne naklejki. Ich przyklejenie jest dziecinnie proste, a wzornictwo bardzo różnorodne, poczynając od motywów kwiatowych, zwierzęcych, przez postacie z bajek, po wzory szydełkowych serwetek czy wyszukane ornamenty. Naklejki mogą być wielokolorowe lub jednobarwne. Najczęściej są wykonane z PVC (matowe lub lśniące), można też kupić grubsze od nich naklejki piankowe oraz welurowe o przyjemnej fakturze, przez co mogą tworzyć wrażenie trójwymiarowej ściany. Naklejki można przyklejać nie tylko na ściany tynkowane, wykończone farbą, ale też na drewniane, fornirowane czy szklane. Ścianę przed naklejeniem takiej ozdoby trzeba odtłuścić, przecierając wilgotną ściereczką z łagodnym detergentem. Gdy ściana wyschnie zdejmujemy zabezpieczenie z naklejki, przykładamy ją w wybranym miejscu do ściany i dociskamy do niej szmatką lub gąbką, po czym odrywamy z jej wierzchu folię transportową. Naklejki są często wielokrotnego użytku – można je odklejać i przyklejać ponownie w nowym miejscu. Łatwo się je zdejmuje, nie pozostawiają też śladów po kleju. Przed zakupem naklejki na ścianę upewnijmy się jednak, czy nie jest ona do jednorazowego zastosowania tak, aby po oderwaniu jej ze ściany nie okazało się, że nadaje się już wyłącznie do wyrzucenia. Naklejki mogą zdobić również ściany w łazience - należy wówczas wybrać te wodoodporne. Równie ciekawy akcent daje zastosowanie szablonów. Możliwości są tysiące - poza typowymi motywami roślinnymi i zwierzęcymi, przez wzory ornamentowe, po cyfry i litery. Plastikowy szablon są o wiele praktyczniejsze niż kartonowe, można je bowiem wykorzystać wielokrotnie. Szablony należy przyklejać do suchej czystej ściany taśmą malarską. Wycięte miejsca wypełniamy farbą, nie należy jej jednak wcierać, by nie dostała się pod szablon. Gdy farba dobrze wyschnie, należy ostrożnie odkleić szablon. Ciekawym pomysłem na ozdobę ściany jest wykorzystanie zestawu szablonów, które pozwolą stworzyć oryginalną kompozycję na ścianie. Duży element – zarówno uzyskany za pomocą szablonu jak i naklejki, warto wykorzystać w centrum ściany, np. nad kanapą lub łóżkiem, z małych wzorów można stworzyć większą kompozycję np. szlak nad wanną czy bordiurę na wysokości lamperii. Pamiętajmy jednak, że naklejki czy ozdoby wykonane z użyciem szablonu nie powinny konkurować z innymi elementami akcentującymi np. wzorem dywanu czy zasłon. Jeśli więc są one wielokolorowe, wybierzmy przykładowo naklejki jednobarwne.

Dodano: 08-08-2013