Zamiatarki, odśnieżarki, łopaty

Zamiatarka lub odśnieżarka oraz łopata i sól drogowa to podstawowe produkty, które będą pomocne podczas walki z obfitymi opadami śniegu i oblodzeniem chodników. Odśnieżarki i zamiatarki można podzielić na odśnieżarki spalinowe i elektryczne - spalinowe przeznaczone są do większych powierzchni, a elektryczne do mniejszych, ponieważ obszar prac ograniczony jest przez długość przedłużacza. Do użytkowania i konserwacji maszyn niezbędne będą oleje silnikowe przeznaczone do pracy w niskich temperaturach.

Zima, zalegający śnieg, uciążliwy lód na chodniku… Jak z tym walczyć? Jest wiele sposobów na pozbycie się tych problemów. Odpowiedzi znajdziesz niżej.


Odśnieżarka czy zamiatarka? Co wybrać?

Oba urządzenia mają swoje zalety. Przewagą odśnieżarek jest to, że poradzą sobie z grubszą warstwą śniegu. Zamiatarki uliczne natomiast będą bardziej uniwersalne i można je użytkować cały rok.

Zamiatarki – co musisz o nich wiedzieć?

W sezonie zimowym zamiatarka spalinowa sprawdzi się do zamiatania świeżego śniegu z chodników i podjazdów. Może służyć również do całorocznych porządków na większych powierzchniach, takich jak place i parkingi. Wykorzystanie zamiatarki np. do porządkowania powierzchni kostki brukowej znacznie ułatwi pracę – cały teren posprzątasz dużo szybciej i nie zmęczysz, tak jak przy użyciu narzędzi ręcznych.

Jak wybrać zamiatarkę? Przede wszystkim należy kierować się rekomendowaną powierzchnią roboczą. Jest ona podawana na podstawie parametrów technicznych, takich jak: moc i szerokość robocza. Mniejsza waga, napęd oraz zmienna prędkość podnoszą komfort pracy, a urządzeniem dużo łatwiej manewrować. Dodatkowe funkcje, które ułatwiają pracę, spotykane w wyższych modelach, to oświetlenie oraz podgrzewane uchwyty.

Zaletą zamiatarek jest możliwość montażu innych akcesoriów, takich jak kosz i pojemnik na śmieci oraz pług do odśnieżania. Rozszerza to zakres prac, jakie możesz wykonać.

Jaką odśnieżarkę wybrać?

Odśnieżarka służy do odgarniania śniegu z nawierzchni. Jej użycie znacznie ułatwi oraz przyspieszy prace porządkowe zimową porą. Jaką odśnieżarkę kupić? W pierwszej kolejności wybierz rodzaj zasilania. Pamiętaj, że masz do wyboru odśnieżarki spalinowe i elektryczne. Maszyny spalinowe lepiej sprawdzą się na dużych przestrzeniach oraz tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Urządzenia elektryczne dedykowane są raczej posiadaczom małych posesji.

Jakie parametry brać pod uwagę, kupując odśnieżarkę?

Szerokość i wysokość robocza oraz moc i zasięg wyrzutu śniegu – to najistotniejsze cechy odśnieżarki, które decydują o jej zastosowaniu. Im wyższe parametry, tym cięższe prace możesz wykonać. Pracując odśnieżarką o wysokich parametrach:

  • • zmniejszysz ilość przejazdów potrzebnych do usunięcia śniegu, czyli szybciej uporasz się z problemem,
  • • zgarniesz grubsze partie zalegającego śniegu – w miejscach mało uczęszczanych możesz odśnieżać rzadziej,
  • • pozbędziesz się śniegu na dalszą odległość i unikniesz sytuacji, kiedy urządzenie musi przerzucić wcześniej odrzucony śnieg.

Waga, napęd oraz regulacja prędkości mają bezpośredni wpływ na komfort pracy. Odśnieżarka spalinowa z napędem prowadzi się lekko i wygodnie, a dzięki zmiennej prędkości można łatwo dopasować szybkość przejazdu. W droższych modelach można spotkać też takie udogodnienia jak oświetlenie i podgrzewane uchwytów. To szczególnie ważne w zimę, kiedy za oknami szybko robi się ciemno.

Sól drogowa i jej właściwości

Sól drogowa oraz piasek to skuteczne sposoby na walkę z oblodzonym chodnikiem. Sól rozpuszcza lód, zapobiega jego ponownemu powstawaniu oraz sprawia, że zbity śnieg nie przywiera do podłoża. Piasek ma właściwości wyłącznie antypoślizgowe, ale jego działanie jest natychmiastowe. Spotyka się również mieszanki soli z piaskiem, dzięki czemu efekt jest podwójny.

Jak dozować sól drogową i piasek?

Możesz to zrobić ręcznie. Dla bezpieczeństwa pamiętaj o rękawicach roboczych ochronnych. Znacznie wygodniej będzie jednak użyć do tego specjalistycznych narzędzi. Dostępne są specjalne solarki i piaskarko-solarki, ale w zupełności wystarczy zwykły siewnik lub rozrzutnik ogrodowy. Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, czy siewnik uniwersalny może rozprowadzać sól drogową lub piasek.

Łopaty do śniegu i skuwacze do lodu

Narzędzia do odśnieżania mogą mieć różną budowę i formę. Najprostsza łopata do zgarniania śniegu to prostokątny kawałek sklejki i drewniany trzonek. Możesz wykonać ją samodzielnie. Nie będzie ona jednak wytrzymała i ergonomiczna. Dlatego, jeśli cenisz wygodę i chcesz mieć sprzęt na dłużej, wybierz jedne z gotowych narzędzi:

  • łopata do śniegu - narzędzie z wyprofilowaną głowicą, tak aby łatwiej nagarnąć śnieg i odrzucić go na bok,
  • spychacz, zgarniacz do śniegu - szeroka głowica z uchwytem na obie ręce, umożliwia zgarnianie większych powierzchni za jednym przejazdem,
  • skuwacz do lodu - narzędzie z wąską, wytrzymałą głowicą do kruszenia i skuwania lodu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając łopatę do odśnieżania?

Zanim kupisz łopatę do śniegu sprawdź:

  • szerokość głowicy,
  • materiał wykonania,
  • długość i typ trzonka.

Najważniejsza jest szerokość głowicy. Im większa, tym szybciej uporasz się z zalegającym śniegiem. Długość trzonka przekłada się na komfort pracy – zbyt krótki będzie powodował, że możesz nabawić się problemów z kręgosłupem.

Wybierając łopatę do odśnieżania, zwróć także uwagę na materiał wykonania. Drewno jest przyjemne w dotyku i „ciepłe”(ręce nie będą marzły). Natomiast aluminium to materiał lekki i wytrzymały, dzięki czemu nie musisz się martwić, że pęknie podczas dużego obciążenia. Najczęściej spotkać można łopaty wykonane z kilku materiałów (np. łopata z głowią plastikową, wzmocniona aluminiową listwą i drewnianym trzonkiem). Ważne, abyś sprawdził zakończenie trzonka. Te z dodatkową rękojeścią będzie wygodniejsze i zapewni lepszy chwyt.