Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Taczki ogrodowe

Taczka ogrodowa przyda się do wielu prac na działce i w ogrodzie. Z łatwością można przetransportować nią ziemię, skoszoną trawę i zgrabione liście. Taczki ogrodowe można podzielić na typowe taczki z jednym kółkiem oraz popularne taczki plastikowe, dwukołowe, które są bardzo lekkie i poręczne. Taczki z tworzywa sztucznego świetnie sprawdzą się również jako pojemnik na zabawki ogrodowe dla dzieci lub narzędzia ogrodnicze.

Wszystkie produkty(5)

z1
(20)
89 zł/ szt.
119 zł/ szt.
(17)
55,99 zł/ szt.
(1)
199 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Przewiezienie ściętych gałęzi, trawy czy zagrabionych liści i wyrwanych chwastów na kompost lub rozwiezienie nawozu i ziemi nie będą problemem z wygodną, funkcjonalną i łatwą do manewrowania taczką ogrodową. Najlepsze modele przejadą gładko nawet po nierównym podłożu. Najbardziej pojemne pomieszczą aż 95 litrów ładunku. Trudno wyobrazić sobie bez nich wygodną, efektywną i szybką pracę w ogródku. Jak wybrać odpowiednią taczkę do przydomowych prac?

Taczka ogrodowa czy budowlana?

Chociaż taczka to urządzenie o prostej konstrukcji, można znaleźć modele, które diametralnie się różnią. Przykładem może być taczka ogrodowa i budowlana. Pierwsza przeznaczona jest do przewożenia raczej lekkich załadunków, np. ziemi, piasku, roślin lub liści. Druga ma wzmocnioną konstrukcję oraz jest wykonana z materiałów, które wytrzymają duży ciężar, np. cegieł lub dużych kawałków drewna. Wybór odpowiedniej taczki zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Jeśli taczka służyć ma raczej jako pomoc przy pracach porządkowych i pielęgnacji ogrodu, lepiej wybrać lżejszą, bardziej pojemną (głębszą) i tańszą ogrodową.

Taczka ogrodowa plastikowa czy metalowa – jaką wybrać?

Taczki ogrodowe mogą być wykonane z plastiku lub lżejszego metalu. Pierwsze będą głębsze i bardziej pojemne, więc przewiozą nawet 95 l. Gorzej się nimi manewruje, ale za to są lekkie i nie nadwyrężają rąk. Taczki ogrodowe metalowe są nieco płytsze, ale tak skonstruowane, aby wygodnie było nimi poruszać się nawet po nierównym podłożu. Bardziej jednak będzie się odczuwać ciężar ładunku.

Dobra taczka ogrodowa – na co zwrócić uwagę?

Oprócz materiału wykonania taczki ogrodowej ważne są jeszcze inne cechy, które ułatwiają pracę:

  • pojemność: standardowe taczki mają pojemność od 50 do 95 l. Należy ją dobrać do specyfiki prac w ogrodzie oraz potrzeb. Głębsze doskonale sprawdzą się do zbierania liści, gałęzi, skoszonej trawy czy wyrwanych chwastów. Z płytkich wygodniej będzie pobierać ziemię, nawóz czy piasek;
  • koła: w tym wypadku liczy się ich średnica, ilość oraz rozmieszczenie. Większe pozwolą na manewrowanie nawet po nierównym gruncie. Taczka metalowa z jednym kołem z łatwością przejedzie nawet po wąskich, krętych alejkach, będzie zwrotna i łatwa do prowadzenia. Taczki plastikowe z dwoma kołami będą stabilniejsze, więc lepiej sprawdzą się do załadowania dużą ilością, np. trawy czy ziemi;
  • głębokość: zależy od niej nie tylko pojemność, ale też wygoda użytkowania. Z głębszych taczek ogrodowych nieco trudniej będzie pobierać ładunek, np. nawozu lub kory, które trzeba rozłożyć pod rośliny. Będzie to wymagało ciągłego schylania. Ta cecha będzie jednak przydatna w przypadku prac porządkowych;
  • długość i konstrukcja rączek: taczki o klasycznej konstrukcji z wysuniętymi rączkami łatwo się prowadzi, ale przenoszą ciężar na ręce. Plastikowe taczki ogrodowe mają krótsze uchwyty. W konsekwencji trudniej się nimi manewruje, ale nie odczuwa tak wożonego ciężaru.

Taczka do trawy, liści, drewna – do czego może się przydać i jaka będzie najlepsza?

Taczki ogrodowe nie służą do przewożenia ciężarów, np. betonu czy cegły. Doskonale jednak sprawdzą się w pracach ogrodowych. Plastikowe, głębokie, z dwoma kółkami i krótszymi rączkami będą odpowiednie do transportu: skoszonej trawy, zagrabionych liści, zebranych lżejszych owoców, gałęzi, wyrwanych chwastów, kory. Sprawdzą się tam, gdzie znaczenie ma pojemność ładunku.

Taczki ogrodowe metalowe wzmocnione o nieco innej konstrukcji z jednym dużym kołem i wysuniętymi uchwytami doskonale poradzą sobie z przewiezieniem ziemi, piasku, nawozu, kory, lżejszego drewna. Są wygodniejsze dla załadunku, który trzeba pobierać i np. rozsypywać w ogrodzie, ponieważ nie wymagają ciągłego schylania się.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.