Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Plandeki, folie i siatki ochronne

Plandeki i folie ochronne służą do zabezpieczenia rzeczy narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Za pomocą plandeki bez problemu osłonimy drewno na opał, meble ogrodowe oraz rowery i motocykle. Folie mogą posłużyć między innymi do budowy tunelu do uprawy warzyw. Siatki ochronne natomiast ochronią uprawy przed ptakami.

Wszystkie produkty(58)

z3

125 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Plandeki, folie i siatki ochronne

Plandeki, folie i różnego rodzaju siatki ochronne mogą pełnić wiele funkcji. Znajdują zastosowanie w transporcie i budownictwie – zabezpieczają ciężkie przedmioty i ładunki podczas przewozu. Sprawdzają się także w rolnictwie i sadownictwie, chronią rośliny przed ptactwem, są kluczową częścią tuneli ogrodniczych. Plandeki, folie i siatki różnią się jednak wielkością oraz grubością. Jak zatem wybrać odpowiedni model?

Plandeki

Plandeki ochronne najczęściej są wykonane z polipropylenu, PVC lub innego tworzywa sztucznego. Gruby, wodoodporny materiał chroni rośliny przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi, w tym śniegiem czy wiatrem. Sprawia też, że na zabezpieczonych przedmiotach nie osadza się brud. Wszystkie plandeki mają wzmocnione brzegi ze specjalnymi oczkami do mocowania materiału.

Jak dobrać odpowiednią plandekę?

Podstawowe parametry plandeki to jej wielkość i grubość (wyrażana w g/m²). Im większa jest plandeka, tym cieńsza i delikatniejsza. Najcieńsze dostępne na rynku modele mają ok. 65 g/m², natomiast najgrubsze nawet 210 g/m². Grubsze plandeki są oczywiście bardziej wytrzymałe, dlatego zwykle mogą służyć przez wiele sezonów. Jednocześnie są także droższe.

Wielkość plandeki powinna być dostosowana do wymiarów okrywanego nią przedmiotu. Nie może być zbyt duża, bo trudno będzie ją zamocować, ani tym bardziej zbyt mała, bo nie spełni należycie swojego zadania. Wybór plandek jest bardzo duży, począwszy od najmniejszych 2 x 3 m, aż po modele o wymiarach 10 x 15 m. Największymi plandekami można zabezpieczać maszyny, jachty i baseny.

Siatki ochronne

Siatki ochronne wykonuje się z polietylenu lub polipropylenu. Oba tworzywa mają zbliżone właściwości, choć istnieją między nimi pewne różnice. Siatki polietylenowe są nieco sztywniejsze i mocniejsze, polipropylenowe mają zaś większą elastyczność i rozciągliwość. Co ważne, siatki ochronne są produktami uniwersalnymi. Wykorzystuje się je w rolnictwie, ogrodnictwie, hodowli, w branżach budowlanej i transportowej. Można z nich stworzyć tymczasowe ogrodzenie czy np. niski płotek zabezpieczający. Chronią również drzewa owocowe i plantacje przed ptakami. Równie dobrze sprawdzają się w halach, salach i na boiskach sportowych jako tzw. piłkochwyty.

Jak wybrać siatkę?

Siatki polipropylenowe, ze względu na ich większą elastyczność, warto stosować w miejscach o nieregularnych kształtach oraz wszędzie tam, gdzie liczy się szczelne dopasowanie. Siatki polipropylenowe są sztywniejsze i bardziej odporne mechanicznie. Kluczowym parametrem jest ich wielkość. Siatka nie może być za mała, ponieważ będzie wymagała rozciągnięcia – to z kolei negatywnie wpłynie na jej szczelność. Zbyt dużą siatkę trudno będzie z kolei zamocować.

Folie

Folie ochronne są powszechnie wykorzystywane m.in. w ogrodnictwie. Różnią się grubością, wymiarami i kolorami (są białe, zielone, czarne, żółte). Czarne folie służą do ściółkowania, białe i zielone najczęściej są tzw. foliami tunelowymi – osłania się nimi rośliny. Folia ogrodnicza jest wytrzymała, elastyczna, odporna na podmuchy wiatru i niekorzystne zjawiska pogodowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając folię?

Najważniejszymi kwestiami są grubość i wytrzymałość materiału. Warto też pamiętać, że Folie tunelowe mogą mieć perforację, co zapewnia cyrkulację powietrza w tworzonych przez nie tunelach. Folie bez perforacji lepiej utrzymują temperaturę, ale stworzone z nich tunele wymagają częstego wietrzenia, zwłaszcza w upalne dni. Niektóre folie mają siatkę wzmacniającą, która podnosi ich wytrzymałość. Folie powinny być również odporne na promieniowanie UV, w przeciwnym razie szybko skruszeją i popękają.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.