Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Szczotki, grabie, środki czystości

Do porządków w ogrodzie niezbędna będzie szczotka i miotła, za pomocą których zamieciemy większe powierzchnie chodników i podjazdów. Zmiotka i szufelka świetnie sprawdzi się przy sprzątaniu na przykład schodów lub tarasu. Podczas mycia szyb przydatna będzie szmatka, gąbka i ściągaczka do wody. Do usunięcia uporczywych zabrudzeń najlepiej wykorzystać środki czystości, a do mycia i pielęgnacji auta specjalne kosmetyki samochodowe.

Wszystkie produkty(63)

z4
(3)
29,99 zł/ szt.
(6)
44,99 zł/ szt.
(6)
53,99 zł/ szt.
(7)
39,99 zł/ szt.
(2)
39,99 zł/ szt.
(1)
31,99 zł/ szt.
(8)
29,99 zł/ szt.
(4)
14,99 zł/ szt.
(5)
33,99 zł/ szt.
(1)
99,99 zł/ szt.
59,99 zł/ szt.
(3)
59,99 zł/ szt.
119 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Zadbany ogród wymaga stałej pielęgnacji, koszenia, przycinania i grabienia resztek oraz, oczywiście usuwania i sprzątania ich z trawnika, rabat, podjazdu i ścieżek. W zależności od pory roku, rodzaju nawierzchni, kondycji trawnika oraz ilości liści i resztek roślin, które należy sprzątnąć, warto dostosować rodzaj grabi do planowanych porządków. Podobnie jest z miotłami i szczotkami, których włosie dostosowane jest do różnych nawierzchni i intensywności ich czyszczenia. Sprawdź, jak wybrać te najlepsze i na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Szczotki, miotły, skrobaki – niezbędne w każdym domu

Prac porządkowych nie sposób rozpocząć, jeśli w domu brakuje przedmiotów, którymi możemy sobie pomóc. Jednym z takich akcesoriów jest szczotka – to nią można uprzątnąć trudno dostępne miejsca. Nie wszystkie szczotki będą się nadawały do poszczególnych podłoży. Zanim dokonamy zakupu, musimy wiedzieć, co szczególnie powinno zwrócić naszą uwagę.

Szczotka musi być przede wszystkim trwała. Do czyszczenia nawierzchni ogrodowych najbardziej popularne są te, które wyprodukowano z syntetycznego włosia. Nie wichrują się i nie odkształcają. Są też tanie – można je kupić już za kilkanaście złotych. Włosie w szczotkach jest połączone w drewnianej głowicy, która zapewnia stabilność. Większość modeli jest też odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Kolejnym elementem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest materiał, z którego wykonany jest trzonek. Drewniane są zwykle bardziej stabilne niż plastikowe. Osoby, które potrzebują szczotki lekkiej i bardzo wytrzymałej, mogą nabyć model uniwersalny z trzonkiem z aluminium i plastikową głowicą. Na sklepowych półkach są dostępne również trzonki z regulacją wysokości.

W asortymencie Leroy Merlin można kupić szczotki przystosowane do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, np.:

  • szczotki do sprzątania i zamiatania – ich włókna są sprężyste i odporne na działanie czynników atmosferycznych, a uchwyty stabilne i wytrzymałe. Szczotki tego typu służą do usuwania piasku, śmieci, pajęczyny, pyłków i resztek roślin, opadających na powierzchnię tarasów, schodów i nawierzchni z kostki brukowej. Zakup szczotki na kiju drewnianym lub aluminiowym jest dobrym wyborem, jeśli chcemy, żeby sprzęt posłużył nam długie lata (jednak drewno jest cięższe niż aluminium). W niektórych modelach uchwyt kupuje się oddzielnie i można go dobrać do własnych potrzeb i dostosować do wzrostu;
  • szczotki do czyszczenia kostki brukowej – wąska głowica tych szczotek umożliwia precyzyjne czyszczenie kostki. Jest też zakończona trójkątnym ostrzem, dlatego szczotka może pełnić jednocześnie funkcję skrobaka. Dzięki niemu można bez problemu pozbyć się chwastów lub mchu, które wyrastają na łączeniach kostek;
  • szczotki do czyszczenia rynien – zaletą modelu dostępnego w ofercie jest możliwość zamontowania na trzonku końcówek o różnym przeznaczeniu (np. wyprofilowanej szczotki z włosiem lub skrobaka do zgarniania zanieczyszczeń). System QuikFit marki Fiskars z wymiennymi głowicami i jednym trzonkiem jest wygodny w użyciu, poręczny i nie zajmuje dużo miejsca;
  • szczotki do czyszczenia kosiarek – mają niewielkie wymiary, dzięki czemu mogą dotrzeć w każdy zakamarek. Ich zaletą jest ostre zakończenie drewnianej głowicy, które pozwala na usunięcie resztek zmielonej i zbitej trawy bez większego wysiłku;
  • szczotki do mycia samochodu, okien i mebli ogrodowych – nie rysują powierzchni, ponieważ ich włókna są miękkie. Tego typu szczotki posiadają trzonki, przystosowane do podłączenia węża ogrodowego, a niektóre wyposażone są w zawór odcinający dopływ wody.

Przy porządkach zewnętrznych można używać szczotek do sprzątania. Do usuwania piasku i drobnych zanieczyszczeń lepszym rozwiązaniem będzie jednak miotła. Od typowych szczotek odróżnia ją budowa, kształt i struktura włosia. Miotła z surowców naturalnych wykonana jest ze słomy ryżowej, przeszytej grubymi i mocnymi nićmi lub cienkim sznurkiem. Jest też dostępna miotła z włosiem z tworzywa sztucznego. Długość włosia, jego gęstość i sprężystość mają wpływ na komfort użytkowania. Miotły mają trapezowy kształt głowicy. Im jest ona szersza, tym efektywniejsze będzie zbieranie brudu.

Grabie – jak wybrać odpowiednie i do czego służą poszczególne rodzaje?

Grabie ogrodowe to proste narzędzie służące do porządkowania i wyrównywania terenów zielonych. Można je wykorzystać na wiele sposobów, np. do zbierania i grabienia liści lub usuwania pozostałości po roślinach. Grabiami można też wyrównać spulchnioną glebę pod uprawę warzyw lub ściółkę rozsypaną na rabatach. Są niezastąpione w pracach ogrodowych, dlatego warto mieć choć jedną sztukę w komplecie swoich narzędzi.

W sklepach jest wiele rodzajów grabi do wyboru. Narzędzia różnią się między sobą materiałem wykonania, wytrzymałością, długością oraz rozstawem i grubością zębów. Niektóre modele mogą mieć nawet zdejmowane głowice, które można wymieniać zależnie od wykonywanych czynności. Producenci grabi wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzają do narzędzi dodatkowe funkcje i udogodnienia. Wszystko po to, aby zapewnić jak najbardziej wydajną i jednocześnie lekką pracę.

Przed zakupem grabi zastanówmy się, do czego będą nam one potrzebne. Żeby je dopasować do własnych potrzeb, musimy zwrócić uwagę na kilka detali. Szczególnie ważna jest trwałość i kształt głowicy dostosowane do zadań oraz trzonek, który decyduje o naszym komforcie. Praca grabiami nie może wymagać od ogrodnika zbyt dużego wysiłku, ponieważ będzie wpływać negatywnie na jego zdrowie.

W sklepie można kupić:

  • grabie metalowe do wyczesywania trawy, rozprowadzania kamieni i grysu, wyrównania i napowietrzania gleby – są przeznaczone do robót w trudnych warunkach. Posiadają stalowe głowice o zwiększonej wytrzymałości, z krótkimi metalowymi zębami. Zazwyczaj mają od 16 do 18 zębów i około 36–43 centymetrów długości. Specjalne wzmocnienie sprawia, że są bardzo odporne na uszkodzenia i złamania. Ich trzonki – w zależności od modelu – mogą być stalowe lub drewniane;
  • grabie do skoszonej trawy i liści – mają lekkie i sprężyste głowice stalowe lub wykonane z tworzyw sztucznych. Głowica może mieć lekko rozszerzający się układ zębów lub kształt wachlarza. W niektórych modelach możliwa jest regulacja rozstawu wachlarza, a co za tym idzie szerokości roboczej grabi i długości trzonka. Sprawną pracę (np. zgarnianie i przerzucanie skoszonej trawy lub świeżo opadłych liści) umożliwia 14 lub 16 długich i sprężystych zębów rozstawionych na długości od 35 do 43 centymetrów. Grabie te mają też lekkie, drewniane lub metalowe trzonki. Praca nimi nie wymaga od użytkownika dużego wysiłku;
  • grabie do zbierania siana – od klasycznych grabi nie różnią się kształtem. Ich zęby są stosunkowo krótkie. Mają szerokie głowice, wykonane z tworzywa sztucznego. Są lekkie i poręczne, co znacznie ułatwia pracę.

Środki czystości, preparaty czyszczące – co wybrać, aby porządki były efektywne?

Sprzątanie nawierzchni ogrodowych, mebli ogrodowych i narzędzi będzie łatwiejsze, jeśli zaopatrzymy się w profesjonalne środki czystości. Większość preparatów jest przystosowana do czyszczenia konkretnych powierzchni i przedmiotów. W związku z tym wybierzmy takie, które są dostosowane ściśle do naszych potrzeb. Dzięki temu zyskamy pewność, że preparat nie zniszczy materiału, który chcemy wyczyścić. Wśród szeregu preparatów znajdziemy:

  • środek czyszczący przeznaczony do usuwania nieczystości z PCW – bez problemu poradzi sobie z brudem, ptasimi odchodami oraz liśćmi z powierzchni plastikowych, a zwłaszcza mebli ogrodowych wykonanych z plastiku, z technorattanu oraz aluminium. Myje się nim powierzchnie gładkie i porowate. Nadaje się również do czyszczenia ram okiennych;
  • ogrodnicze mydło potasowe – jego formułę oparto na olejach roślinnych, co czyni go produktem ekologicznym, bezpiecznym dla gleby i pożytecznych mikroorganizmów oraz dla roślin. Mydła potasowego używa się do czyszczenia narzędzi ogrodowych, szklarni oraz pojemników do przechowywania;
  • preparaty do usuwania glonów, mchu oraz porostów z kostki brukowej, kamienia i nawierzchni betonowych – w składzie tych produktów znajdują się chlorki, które czyszczą nieestetyczny nalot powstający w wyniku działania wilgoci, ale są dość agresywne (zabijają bakterie i mikroorganizmy). Z tego też powodu nie są polecane w gospodarstwach ekologicznych. Usunięcie zanieczyszczeń wymaga czasu. Preparat zmywa się dopiero po 3–4 dniach od chwili użycia. Niektórych produktów nie można stosować w czasie niesprzyjających warunków pogodowych.

Ceny preparatów do mycia są zależne od marki producenta, składu oraz przeznaczenia. Produkty uniwersalne można kupić za około 20 złotych. Specjalistyczne środki czystości są nieco droższe. Za najtańsze zapłacimy blisko 30 złotych lub więcej.