Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Odkurzacze, rozdrabniacze

Odkurzacze i rozdrabniacze ogrodowe doskonale sprawdzą się podczas sezonowych porządków na działce. Odkurzacz z opcją dmuchawy umożliwi szybkie pozbycie się liści zalegających na trawniku oraz piasku leżącego na podjeździe. Rozdrabniacz do gałęzi szybko i sprawnie poradzi sobie z przyciętymi gałęziami drzew, a uzyskane w ten sposób zrębki będziemy mogli wykorzystać do ściółkowania roślin.

Wszystkie produkty(24)

z2

399 zł/ szt.

(2)
499 zł/ szt.

(1)
299 zł/ szt.

(15)
699 zł/ szt.

1199 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Sezonowe porządki w ogrodzie związane z grabieniem liści, przycinaniem gałęzi i utylizacją biodegradowalnych odpadów mogą być czasochłonne. Jak je przyspieszyć i w wygodny sposób pozbyć się liści i gałęzi? Sprawdź.


Dmuchawa czy odkurzacz do liści – co wybrać?

Dmuchawy i odkurzacze do liści to urządzenia, dzięki którym szybko oczyścisz trawnik oraz inne powierzchnie wokół domu. Oczywiście możesz też posłużyć się grabiami, taczkami i workami na śmieci, jednak z użyciem odkurzacza lub dmuchawy prace przebiegną znacznie szybciej i wygodniej.

Urządzenia tego typu można podzielić na:

  • dmuchawy do liści,
  • odkurzacze do liści,
  • odkurzacze z funkcją dmuchawy.

Dmuchawa ogrodowa służy do przemieszczania liści przy pomocy strumienia wydmuchiwanego powietrza i z powodzeniem zastępuje grabie. Urządzenie możesz wykorzystać również podczas koszenia trawy – z łatwością zdmuchniesz nim na trawnik zalegające na chodnikach resztki. Dmuchawa znajduje także zastosowanie podczas sprzątania chodników, ścieżek i placów – dzięki niej zbierzesz w jednym miejscu wszystkie nieczystości, które możesz później zamieść i wyrzucić do kosza.

Odkurzacz ogrodowy działa podobnie jak jego domowy odpowiednik, tyle że służy do zasysania liści, niewielkich gałązek oraz drobnych odpadów roślinnych z ziemi, które następnie gromadzi w worku. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta: końcówkę roboczą należy trzymać kilka centymetrów nad sprzątaną powierzchnią. Niektóre modele posiadają na końcu dyszy kółka, które ułatwiają prowadzenie.

Odkurzacz z funkcją dmuchawy to połączenie obu wyżej opisanych urządzeń. W niektórych modelach wystarczy przełączyć dźwignię, aby zamienić odkurzacz w dmuchawę, inne wymagają demontażu worka oraz wymiany rury zasysającej na rurę wydmuchującą powietrze. Część odkurzaczy do liści wyposażona jest też w funkcję rozdrabniania, dzięki czemu worek pomieści więcej, a odpady są lepiej przystosowane do utylizacji i kompostownia. Główna zaleta odkurzacza z dmuchawą i rozdrabniaczem to jego uniwersalne zastosowanie oraz kompleksowość wykonywanych prac. Umożliwi osuszenie mokrych liści, zebranie ich w jednym miejscu, a następnie zassanie i rozdrobnienie – wszystko za pomocą jednego urządzenia.

Wybierając sprzęt, zwróć uwagę na jego zasilanie. Dostępne są odkurzacze i dmuchawy:

  • elektryczne,
  • spalinowe,
  • akumulatorowe.

Urządzenia elektryczne charakteryzują się cichym działaniem, są łatwe w użyciu, a ich silnik nie wymaga konserwacji. Takie odkurzacze przeznaczone są do niewielkich ogrodów przydomowych, ponieważ przewód zasilający ogranicza zasięg pracy.

Dmuchawy i odkurzacze spalinowe to urządzenia o większej mocy. Ich zasięg nie jest ograniczony kablem, dlatego też świetnie sprawdzą się na dużych powierzchniach. Praca sprzętu spalinowego wiąże się jednak ze sporym hałasem (nie zapomnij więc o nausznikach lub zatyczkach), a silnik wymaga sezonowej konserwacji.

Odkurzacze akumulatorowe są lekkie i wygodne w użyciu. Nie wydzielają spalin, dlatego nie zagrażają środowisku. Możesz je zabrać praktycznie wszędzie – pamiętaj tylko o naładowaniu baterii, która ogranicza czas pracy.

Kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, to prędkość strumienia powietrza: im wyższa jej wartość, tym mocniejszy strumień wytwarza dmuchawa, a co za tym idzie – większe i cięższe śmieci może przemieszczać. Dla funkcji odkurzacz sprawdź wydajność zasysania, ponieważ parametr ten wpływa na efektywność pracy – wyższa wartość pozwoli wykonać prace porządkowe znacznie szybciej.

Rozdrabniacz do gałęzi – spalinowy czy elektryczny?

Rozdrabniacz do gałęzi będzie przydatny przez cały rok. Urządzenie pomoże podczas sezonowego przycinania drzew i krzewów oraz przy codziennej pracy w ogrodzie. Rozdrabniarka przerobi na ścinki zielone pędy roślin, suche gałązki oraz gałęzie o średnicy do kliku centymetrów. Rozdrobniony materiał może posłużyć za kompost lub ściółkę na rabaty.

Do wyboru masz rozdrabniacze do gałęzi:

  • elektryczne,
  • spalinowe.

Rozdrabniacze elektryczne przeznaczone są raczej do małych ogrodów z niewielką ilością drzew i krzewów. Urządzenie wymaga podłączenia do prądu, pamiętaj więc o odpowiedniej długości przedłużaczu – w ten sposób ustawisz rozdrabniarkę w zacisznym miejscu z tyłu ogrodu, gdzie warto wcześniej przygotować i zebrać wszystkie gałęzie.

Rozdrabniacze spalinowe doskonale sprawdzą się w dużych ogrodach, gdzie doprowadzenie prądu może stanowić problem. Maszyny z takim zasilaniem mają zazwyczaj dużą moc i przeznaczone są do grubych gałęzi. Informację o maksymalnej średnicy rozdrabnianego materiału znajdziesz w parametrach technicznych lub instrukcji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru rozdrabniacza do gałęzi? Przede wszystkim na pojemnik na odpadki – im większy, tym dłużej możesz pracować bez przerwy. Podczas użytkowania przydatny będzie też bieg wsteczny, który ułatwi wyciąganie zaklinowanych gałęzi.

Sprawdź również, w jaki element tnący wyposażone jest urządzenie. W najprostszych rozdrabniarkach są to obracające się noże, które tną drobne gałęzie i łodygi, w większych modelach – walec (rotor) zgniatający nawet grube gałęzie. Niektóre rozdrabniacze łączą w sobie oba rozwiązania – w takich urządzeniach znajdziesz 2 otwory, do których wrzucisz osobno gałęzie o dużej i małej średnicy.

Używając rozdrabniacza do gałęzi, pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Zaopatrz się w odzież i obuwie ochronne BHP (rękawice, okulary oraz nauszniki), ale przede wszystkich korzystaj z urządzenia zgodnie z jego przeznaczeniem.

Co zrobić z bioodpadami?

Co zrobić z liśćmi i gałęziami zebranymi w ogrodzie? Rozdrobniony materiał może posłużyć za kompost – do tego celu niezbędny będzie kompostownik lub specjalnie wydzielone miejsce do składowania bioodpadów. Możesz też wyrzucić je do kosza – w takiej sytuacji pamiętaj o workach na śmieci przeznaczonych do tego rodzaju odpadów. Inna możliwość to użycie rozdrobnionych gałęzi jako ściółki na rabaty, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów i zabezpieczy glebę przed nadmiernym wysychaniem. Suche i rozdrobnione gałęzie przydadzą się również jako rozpałka do kominka.