Myjki ciśnieniowe i akcesoria

Myjka ciśnieniowa przyda się w wielu pracach porządkowych w ogrodzie. Urządzenie ułatwi czyszczenie elewacji, kostki brukowej, samochodu i roweru. Myjki ciśnieniowe mają różną moc i ciśnienie maksymalne - im wyższe tym intensywniej można użytkować dane urządzenie. Do myjki można dokupić filtry i różne akcesoria, które ułatwią niektóre prace. Do czyszczenia uporczywych zabrudzeń niezbędna będzie chemia taka jak piana aktywna, szampon samochodowy oraz uniwersalne środki czystości.

Co zrobić, żeby sezonowe porządki w ogrodzie były łatwe i przyjemne? Jak czyścić kostkę brukową? W jaki sposób szybko umyć samochód? Myjka ciśnieniowa – to odpowiedź na wszystkie te pytania. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym praktycznym urządzeniu.


Jaką myjkę ciśnieniową kupić?

Pierwszy krok do wyboru myjki to określenie jej potencjalnego przeznaczenia, zastanów się więc, do jakich zadań najczęściej będzie ci potrzebna. Zastosowanie określane jest na podstawie parametrów technicznych myjki ciśnieniowej oraz akcesoriów, które umożliwiają lub ułatwiają czyszczenie danej powierzchni. Jeśli nie masz ochoty zagłębiać się w dane techniczne, wybierz odpowiedni model na podstawie zastosowania podanego przez sprzedawcę. Jeżeli chcesz dopasować konkretne parametry urządzenia do prac jakie wykonasz, zobacz, na co należy zwrócić uwagę.

Ciśnienie to najważniejszy parametr, określający przydatność myjki do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń. Im wyższe ciśnienie, z tym bardziej uciążliwym zabrudzeniem sobie poradzi:

 • ciśnienie 120 bar wystarczy do zmywania kurzu i świeżego błota;
 • ciśnienie 120 -150 bar będzie odpowiednie do zaschniętego błota;
 • ciśnienie powyżej 150 bar jest niezbędne, aby usunąć stare i tłuste zabrudzenia z kostki brukowej.

Dobrze, jeśli myjka posiada regulację ciśnienia – dzięki temu ustawisz je tak, aby dokładnie umyć powierzchnię, a jednocześnie jej nie zniszczyć. Regulacja ciśnienia zwiększa też zakres prac, jakie możesz wykonać.

Drugi kluczowy parametr to wydajność myjki – istotna przy spłukiwaniu, kiedy ciśnienie ma mniejsze znaczenie. Im większa wydajność, tym szybciej spłuczesz brud i zanieczyszczenia.

Warto zwrócić uwagę również na materiał wykonania głowicy pompy, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na żywotność urządzenia. Może być ona wykonana z kompozytu, aluminium lub mosiądzu, a każdy materiał ma inną wytrzymałość. Głowice kompozytowe montowane są w tańszych modelach, aluminiowe stosuje się w tych z tzw. średniej półki cenowej, natomiast głowice mosiężne znajdują zastosowanie w urządzeniach półprofesjonalnych i profesjonalnych.

Kolejne istotne kryterium wyboru myjki ciśnieniowej to typ silnika. Silniki instalowane w elektrycznych myjkach ciśnieniowych można podzielić na szczotkowe i indukcyjne. Korzystniejszy będzie wariant indukcyjny – jest trwalszy, ponieważ nie posiada szczotek węglowych, które po pewnym czasie mogą się zużyć.

Jakie elementy wpływają na komfort pracy z użyciem myjki wysokociśnieniowej? Są to m.in.: kółka, długi wąż i zwijacz. Dzięki kółkom z łatwością przemieścisz urządzenie w wybrane miejsce. Długi wąż sprawi, że umyjesz większą powierzchnię bez przestawiania sprzętu i bez problemu obejdziesz np. myty samochód. Po skończonej pracy bęben na wąż ułatwi jego zwinięcie.

Sprawdź też, jakie akcesoria dołączono do myjki. Co prawda w razie potrzeby można je dokupić, jednak wartość i przydatność urządzenia znacznie wzrosną, jeśli dodatkowe elementy będą załączone w zestawie.

Jaką markę wybrać? Uznanym na całym świecie producentem myjek ciśnieniowych jest firma Kärcher. Nie brakuje osób, dla których myjka ciśnieniowa to właśnie „karcher”, i tak potocznie ją nazywają. te urządzenie. Marka ma jednak mniejsze znaczenie przy wyborze. Myjka ciśnieniowa Sterwins, Bosch czy NAC może być równie dobra, co myjka Karcher. Sprawdź opinie, porównaj parametry i wybierz świadomie.

Zalety myjek ciśnieniowych

Myjka ciśnieniowa to uniwersalne narzędzie, dzięki któremu pozbędziesz się brudu z wielu powierzchni. Do jej głównych zalet należą:

 • oszczędność zużycia wody (która przełoży się na niższe rachunki),
 • skrócenie czasu mycia (to również pozwoli ci ograniczyć wydatki),
 • łatwość użycia,
 • wygoda pracy (dzięki poręcznemu pistoletowi),
 • łatwe czyszczenie trudno dostępnych miejsc,
 • dokładne mycie nawet bez użycia środków czyszczących (zapewnia to ochronę mytej powierzchni oraz trawnika i roślin w ogrodzie).

Co czyścić myjką ciśnieniową?

Bez względu na to, jaką myjkę wybierzesz, szybko docenisz jej uniwersalność. Zatem do czyszczenia jakich rzeczy najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa:

 • do narzędzi ogrodowych,
 • do rowerów,
 • do mebli ogrodowych,
 • do samochodów i felg,
 • do podłóg i tarasów,
 • do elewacji,
 • do koski brukowej,
 • do dachów i rynien,
 • do rur i kanalizacji.

Część z tych rzeczy umyjesz standardową lancą z regulacją przepływu. Do innych niezbędne są dodatkowe końcówki, szczotki i akcesoria, a nawet środki czystości.

Akcesoria do myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa z reguły wyposażona jest w dodatkowe akcesoria. Jeśli chcesz rozszerzyć zakres możliwych prac, możesz dobrać kolejne, a w przypadku uszkodzenia – również dokupić i wymienić zepsutą część.

Podstawowe akcesoria do myjki wysokociśnieniowej to:

 • filtry i uszczelki,
 • adaptery,
 • pistolety,
 • lance przedłużające,
 • lance z dyszą i dysze,
 • szczotki,
 • pianownice,
 • zestawy do czyszczenia rur,
 • zestawy do piaskowania.

Filtr wstępny chroni pompę urządzenia przed zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie, a uszczelki zapewniają szczelne połączenie elementów.

Adapter będzie niezbędny, jeśli chcesz połączyć np. akcesoria marki Sterwins z myjką Karcher (lub na odwrót).

Pistolet do myjki stosuje się raczej jako element zamienny, gdy ten dołączony do urządzenia przestanie działać.

Lanca przedłużająca ma za zadanie wydłużyć końcówkę roboczą. Dzięki lancy teleskopowej możesz np. wyczyścić rynnę lub dach bez użycia drabiny. Krótsza przedłużka umożliwi z kolei dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Dysze i lance zakończone dyszą to końcówki, przez które wydostaje się woda. Mogą mieć różny strumień. Dysza rotacyjna wytwarza obracający się strumień punktowy, który idealnie nadaje się do usuwania mchu i czyszczenia porowatych powierzchni, takich jak kostka brukowa. Dysza spryskująca, tzw. Vario-Power, posiada bezstopniową regulację ciśnienia. Poprzez obrót końcówki w płynny sposób dopasujesz strumień – od niskociśnieniowego (podawanie środka czyszczącego) do strumienia z wysokim ciśnieniem (mycie).

Szczotki do myjki ciśnieniowej mają różne kształty i zastosowania. Do małych powierzchni, takich jak meble ogrodowe, wykorzystaj szczotkę uniwersalną. Do mycia samochodu odpowiednie będą: obrotowa z miękkim włosiem oraz wąska, którą dokładnie wyczyścisz felgi i koła. Tarasy i podjazdy najlepiej myć prostą szczotką z długim trzonkiem lub szczotką obrotową do powierzchni płaskich (tzw. T-Racer).

Pianownice służą do wytwarzania i dozowania aktywnej piany. Posiadają zbiornik, skąd pobierany jest środek czyszczący. Podobnie jak lance, dysze i szczotki – montowane są do pistoletu lub do lancy przedłużającej.

Zestawy do czyszczenia rur i piaskowania to akcesoria przeznaczone nie tylko dla specjalistów. Komplet do czyszczenia rur służy do usuwania zatorów w odpływach, rurach spustowych i toaletach. Znakomicie sprawdzi się podczas awarii i zatkania systemu odprowadzającego wodę. Zestaw do piaskownia doskonale nada się do usuwania łuszczącej się farby z metalowych powierzchni – w ten sposób przygotujesz np. stare ogrodzenie do powtórnego malowania. Pozwoli też m.in. wyczyścić stary szpadel z rdzy.

Chemia i środki do myjek ciśnieniowych

Świeże zanieczyszczania i brud bez problemu usuniesz samą wodą pod wysokim ciśnieniem. Trudne zabrudzenia – takie jak tłuste plamy po oleju, które wnikają głęboko w strukturę materiału – będą wymagały jednak specjalnych środków.

Chemię do myjek ciśnieniowych należy dobrać głównie do powierzchni, którą chcesz wyczyścić. Odpowiedni środek ułatwi mycie, a tobie da pewność, że nie uszkodzisz czyszczonego materiału. Najczęściej spotykane preparaty to:

 • aktywna piana,
 • szampon samochodowy,
 • środek do czyszczenia kamieni i elewacji,
 • uniwersalny środek czystości.

Aktywna piana przeznaczona jest do mycia karoserii samochodów, maszyn budowlanych i rolniczych oraz silników, przyda się też do kamieni, fasad oraz drewna. Silne działanie piany usuwa zabrudzenia z oleju i tłuszczu.

Szampon samochodowy to bezpieczny preparat do czyszczenia karoserii różnego rodzaju pojazdów, który skutecznie pozbywa się brudu i nie niszczy lakieru. Można go dozować za pomocą myjki ciśnieniowej lub ręcznie.

Środek do czyszczenia kamieni, kostki brukowej i elewacji eliminuje zabrudzenia takie jak: glony, pył, sadza, oleje i smary. Doskonale sprawdzi się do usuwania z powierzchni podjazdów zabrudzeń spowodowanych spalinami. Preparat radzi sobie także z sadzą i nalotami gromadzącymi się na murach i tarasach.

Uniwersalny środek czystości może być używany w zasadzie do wszystkich materiałów wodoodpornych. Najczęściej stosuje się go jednak do mycia plastikowych mebli ogrodowych oraz powierzchni szklanych i metalowych.

Co zrobić, jeżeli na opakowaniu nie wymieniono przedmiotów lub powierzchni, które chcesz wyczyścić? W pierwszej kolejności sprawdź, czy brud da się usunąć samą wodą pod ciśnieniem. Jeśli zdecydujesz się na użycie chemii, przetestuj ją wcześniej w mało widocznym miejscu, na niewielkiej powierzchni – w ten sposób przekonasz się, czy środek nie odbarwia i nie niszczy materiału.