Worki na śmieci i odpady, preparaty i naklejki na kosze
Wszystkie produkty(54)
Dowiedz się więcej
Przechowywanie, a także transport śmieci to zadania tylko z pozoru proste – warto dobrze się do nich przygotować. Istotne są bowiem nie tylko same kosze, odpowiednie worki na śmieci, ale też prawidłowe ich oznakowanie. Przydatne mogą również okazać się preparaty zwalczające nieprzyjemny zapach oraz chroniące przed różnego rodzaju owadami. Przygotowanie przestrzeni, w której będą przechowywane odpady, wymaga podjęcia co najmniej kilku istotnych decyzji – warto podejść do nich świadomie, by zachować higienę, a także sprostać wymogom związanym z segregacją śmieci.
Segregacja śmieci – kolorowy obowiązek
Segregacja śmieci obwarowana jest prawnymi wymaganiami – jest to obowiązek każdej osoby, firmy, wspólnoty mieszkaniowej itd. Po pierwsze, warto owe wymagania wypełniać, ponieważ w przeciwnym razie należy liczyć się z karą finansową. Po drugie, to ważna kwestia dla wielu obszarów: składowania i dysponowania śmieciami, późniejszego ich recyklingu, środowiska naturalnego itd.
W tym kontekście szczególnie istotne jest kierowanie się określonymi kolorami – każdy rodzaj odpadów ma przypisaną barwę, którą należy respektować. Można zainwestować w specjalne kolorowe kosze na śmieci lub standardowe pojemniki oznaczyć odpowiednimi naklejkami. Na co dzień bardzo pomocne mogą okazać się także kolorowe worki na śmieci. Wystarczy zwykle szybki rzut oka i od razu wiadomo, gdzie powinien znaleźć się dany produkt. Jaki zatem kolor odpowiada konkretnym odpadom? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, wyróżniamy kosze na śmieci:
- niebieskie – papier (np. gazety, zapisane zeszyty, tektura);
- zielone – szkło (np. butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach);
- żółte – metale i tworzywa sztuczne (np. puszki i plastikowe butelki po napojach, kartony po mleku, opakowania po produktach spożywczych, folia aluminiowa);
- brązowe – odpady biodegradowalne (np. skoszona trawa, resztki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie);
- czarne – odpady zmieszane.
Jak dobrać odpowiedni worek na śmieci?
Poza samym doborem koloru worka na śmieci trzeba zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów. Wśród nich m.in. wymienia się:
- pojemność – należy dobrać ją do pojemności kosza. Zbyt mały worek może być niemożliwy do ulokowania (za mała średnica nie pozwoli założyć worka za krawędzie kosza). Zbyt duży może zaś powodować wypadanie śmieci. Co więcej, zwykle nie wykorzystuje się wtedy w pełni pojemności worka, co jest nieekonomiczne, a także nieekologiczne;
- sposób zamykania – w ofercie są worki z uszami, na taśmę lub zakończone prosto, bez konkretnego mechanizmu zamykającego. Wybór odpowiedniego modelu zależy od indywidualnych preferencji. Modele z uszami lub z taśmą zwykle są łatwiejsze do przenoszenia, choć rzadziej stosuje się je w koszach o największej pojemności. Jeśli chodzi o same pojemniki, zwykle nie ma ograniczeń co do stosowanej formy zamknięcia worków – każdy rodzaj można dopasować do dowolnego kosza;
- wytrzymałość – dostępne są materiały o różnej gęstości. W przypadku odpadów, które są szczególnie ciężkie lub ostro zakończone, poleca się wybierać worki wielowarstwowe, wzmocnione. Zwykle są to tworzywa nieprześwitujące, co pozwala zachować dyskrecję w zakresie wyrzucanych śmieci.
W kontekście materiału, z jakiego wykonano dany worek, istotna jest nie tylko wytrzymałość. Lepiej wybierać produkty wykonane z tworzyw pochodzących z recyklingu. Należy też pamiętać, by do pojemników na odpady biodegradowalne stosować specjalne worki kompostowalne, które bardzo szybko rozłożą się wraz z wyrzucanymi resztkami (w przeciwnym razie należy tego typu śmieci przechowywać np. w wiaderku i po opróżnieniu każdorazowo je czyścić – standardowych worków foliowych nie można wyrzucać do brązowych pojemników!).
Jak utrzymać higienę wokół koszy – preparaty do pojemników na śmieci
Warto na bieżąco dbać także o higienę wokół oraz w środku koszy – dotyczy to zarówno pojemników znajdujących wewnątrz budynku, jak i poza nim. Kluczowe są przede wszystkim preparaty do pojemników na śmieci, które niwelują nieprzyjemny zapach. Występują w różnych formach, np. saszetek lub płynów. Pomagają radzić sobie z zapachami zgnilizny, stęchlizny czy pleśni. Szczególnie ważna jest w tym kontekście zawartość olejków eterycznych, które dodatkowo pozostawiają przyjemną, świeżą woń, a także działają odstraszająco na owady.
Niektóre tego typu środki nie tylko odstraszają, lecz wręcz zwalczają insekty, m.in. muchy i ich larwy. Warto przy tym sprawdzić, czy dany środek umożliwia także biodegradację wycieków, do których nieraz w koszach dochodzi (pomocne są w tym zakresie m.in. preparaty biologiczne z mikroorganizmami).