Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Gospodarka odpadami, segregacja śmieci

Segregowanie śmieci w domu i wykorzystanie odpadów organicznych, które po przekompostowaniu stają się cennym nawozem, przyczynia się do zmniejszenia wysypisk i ochrony środowiska. To temat bliski zwłaszcza właścicielom przydomowych ogródków, w których powstają odpady zielone ze skoszonej trawy, przyciętych gałęzi, zgrabionych liści. Leroy Merlin pomaga segregować śmieci, oferując różne pojemniki, kosze, worki i inne rozwiązania.

Wszystkie produkty(98)

z5
239 zł/ szt.
179 zł/ szt.
(9)
14,99 zł/ opak.
(1)
14,99 zł/ opak.
(1)
14,99 zł/ opak.
(2)
14,99 zł/ opak.
(3)
14,99 zł/ opak.
(3)
34,99 zł/ opak.
(8)
64,99 zł/ szt.
(1)
3,88 zł/ opak.
4,88 zł / opak.
20% taniej
(1)
30,88 zł/ opak.
39,88 zł / opak.
22% taniej
(2)
14,88 zł/ opak.
19,88 zł / opak.
25% taniej
(1)
12,88 zł/ opak.
19,88 zł / opak.
35% taniej
4,99 zł/ opak.

Dowiedz się więcej

W sklepach Leroy Merlin mamy szeroki asortyment pojemników na odpady i worków, które ułatwią sprzątanie oraz segregowanie śmieci. W sprzedaży dostępne są też kompostowniki ogrodowe o różnej pojemności ułatwiające przetwarzanie odpadów organicznych. Zebrane tam produkty zmieniają się w nawóz idealny dla roślin i trawników.

Kosze na śmieci, pojemniki na odpady – dlaczego segregacja śmieci jest ważna?

Segregacja śmieci kolorami powinna stać się naszym codziennym nawykiem stanowi bowiem ważny element dbałości o ekologię. A od chwili wejścia w życie nowego systemu zbiórki odpadów komunalnych (2019 rok) stała się też obowiązkowa. Głównym celem tych działań jest troska o środowisko. W tym celu posortowane śmieci gromadzi się w pojemnikach oznaczonych odpowiednimi kolorami. Tego typu zbiorniki można kupić w sklepach Leroy Merlin, dobierając ich wielkość do potrzeb rodziny i częstotliwości odbierania śmieci. Żeby wiedzieć, jakie odpady powinno się w nich umieszczać, warto zapamiętać, co oznaczają poszczególne kolory:

 • niebieski – pojemniki do segregacji w kolorze niebieskim są przeznaczone do papieru. Możemy w nich umieszczać tekturowe opakowania, gazety, kartony, papierowe torebki po żywności oraz różnego rodzaju zeszyty. Nie powinno się do nich wrzucać zużytych kartonów po napojach np. po mleku, worków po odpadach budowlanych oraz materiałów klasyfikowanych jako artykuły higieniczne. Nie powinny się tam znaleźć także ubrania ani tłuste papierowe talerzyki czy sztućce;
 • żółty – kosze do segregacji odpadów, które mają żółte oznaczenia, służą do gromadzenia pozostałości i opakowań z tworzyw sztucznych oraz metali, np. zgniecionych plastikowych butelek, pojemników po jogurtach, torebek i worków foliowych, zakrętek do słoików, puszek itp. Umieszcza się w nich również kartony po mleku pasteryzowanym. Nie wolno w nich umieszczać butelek z zawartością, sprzętów elektronicznych oraz części samochodowych. Nie są przeznaczone także do puszek po farbach, lakierach lub klejach;
 • zielony – kosze do segregacji śmieci w kolorze zielonym są przeznaczone do szkła. Wrzuca się do nich szklane butelki, słoiki, a także opakowania po lekach lub kosmetykach. Nie są jednak przeznaczone do wyrzucania żarówek, szyb okiennych a także artykułów ceramicznych, porcelanowych lub kryształowych. W zielonych koszach na śmieci nie powinno się też umieszczać zniczy z woskiem i luster;
 • brązowy – kosze na śmieci w kolorze brązowym polecane są zwłaszcza właścicielom ogrodów. Do takich pojemników wrzuca się odpady zielone, takie jak skoszona trawa czy obcięte gałęzie. Pasują tu także trociny i kora drzew, bądź drewno, które uporzdnio nie było zaimpregnowane. W brązowych pojemnikach na śmieci umieszcza się również obierki po warzywach i owocach, fusy po kawie i herbacie oraz resztki jedzenia;
 • czarny lub szary – te pojemniki są przeznaczone do odpadów zmieszanych czyli takich, których nie udało się zaklasyfikować do żadnej innej grupy. Jednym słowem, może się w nich znaleźć wszystko, czego da się odzyskać w procesie recyklingu lub kompostowania. Trzeba pamiętać, aby w czarnych koszach nie umieszczać odpadów uznanych za niebezpieczne, ponieważ grozi za to kara pieniężna.

Pojemniki na odpady są dostępne w różnych pojemnościach, dlatego przed zakupem warto wziąć pod uwagę, jak dużo śmieci wyrzucamy na co dzień. Jeśli mieszkamy w bloku, najlepszym rozwiązaniem jest kupno kilku małych koszy na śmiecido kuchni. W osiedlowych śmietnikach stoją najczęściej kontenery o pojemności 1100 litrów. Do altanek śmietnikowych przy domach jednorodzinnych polecane są pojemniki 120- lub 240-litrowe.

Jeśli w altance lub pomieszczeniu gospodarczym nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca na duże pojemniki, możemy kupić stojaki na śmieci, na których wystarczy zawiesić worki. Jeśli ktoś dysponuje już pojemnikami, ale nie są one oznaczonymi kolorami, może nabyć naklejki na kosze w odpowiednich kolorach, które ułatwią sortowanie.

Segregując śmieci, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Osobom, które ich nie przestrzegają, grozi grzywna pieniężna. Do kontenerów nie można wrzucać urządzeń elektronicznych ani przedmiotów wielkogabarytowych. Do tego typu odpadów zaliczają się: lodówki, pralki, kuchenki mikrofalowe, tapczany, kanapy oraz inne meble. Duże przedmioty są zabierane przez odpowiednie służby. Zanim jednak coś wyrzucimy, upewnijmy się, czy takie usługi są świadczone w naszej okolicy.

Jakie worki na śmieci można kupić w sklepach?

W naszych sklepach stacjonarnych i sprzedaży internetowej dostępne są worki na odpady. Mają one takie same kolory jak pojemniki do segregacji. Można je zawiesić np. na specjalnych stojakach lub umieścić w pojemnikach. Duże worki do segregacji śmieci nie mają zapięć. Umożliwiają jednak przechowywanie wynoszonych odpadów, a dzięki klapie stojaka lub pojemnika ograniczają wydostawanie się powstałego z nich zapachu na zewnątrz. Co dokładnie możemy dostać w sklepie?

 • worki oznaczone kolorami, przeznaczone do poszczególnych typów opadów – mają różne pojemności, więc pasują zarówno do mniejszych, jak i większych koszy, pojemników lub stojaków. Najczęściej używane są te o ładowności 110, 120 i 240 litrów. Materiał wykonania worków to plastik. Są przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów i nie są zapachowe. Worki pochłaniające zapachy umieszcza się wyłącznie w koszach trzymanych w domu.
 • worki ogrodowe o pojemności 120 litrów – są utkane z polipropylenu. Wykorzystuje się je do przechowywania opału, piasku lub tworzyw sztucznych oraz różnego rodzaju granulatów. Są wytrzymałe, a ich nośność wynosi 50 kilogramów.

Worki na odpady powinny być wytrzymałe, dlatego warto zwrócić uwagę na ich strukturę, zanim dokonamy zakupu. Porządne worki ograniczają ryzyko pęknięcia.

Kompostowniki ogrodowe – kupić w sklepie czy lepiej zrobić samodzielnie?

Właściciele ogrodów wiedzą, jak szybko rosną rośliny i ile odpadów zielonych powstaje z nich w sezonie. Tego typu pozostałości można oddawać służbom oczyszczania miasta. Służą do tego brązowe kosze przeznaczone do zbierania odpadów organicznych.

Odpady organiczne można też wrzucić do kompostownika w ogrodzie. Po kilku miesiącach staną się świetnym nawozem użyźniającym glebę, dlatego nie trzeba pozbywać się ich całkowicie. Naturalny kompost eliminuje obecne w ziemi patogeny i pozostałości po środkach chemicznych, których często używamy do pielęgnacji roślin. Prawidłowo przygotowany kompost wygląda jak próchniczna gleba, a zapachem przypomina ściółkę leśną. Czas oczekiwania na efekty to około 5-6 miesięcy (ale można go nieco skrócić, dodając aktywatory do kompostu). Jeśli kompostownik zostanie założony na wiosnę, to pierwsza porcja kompostu powinna być gotowa jesienią. Gleba zasilona kompostem ułatwia roślinom wzrost i sprawia, że mniej chorują. Kompost można mieszać z glebą, a następnie powstałą mieszanką obsypywać bryłę korzeniową podczas sadzenia roślin. Ciemnobrązowym kompostem warto również ściółkować glebę pod roślinami. Taka warstwa dostarczy im składników odżywczych i ochroni korzenie roślin: latem – przed utratą wody, a zimą – przed mrozem i wysuszającym wiatrem. Jest to więc bardzo wartościowe rozwiązanie dla całego ogrodu.

Kompostownik ogrodowy można zrobić samodzielnie. Nie będzie to trudne, jeśli dysponujemy odpowiednimi narzędziami i kilkoma przydatnymi elementami, choć brak wyposażenia to żadna przeszkoda. W sklepach Leroy Merlin kupimy wszystko to, co niezbędne, m.in. drewno i wkręty, z których zrobimy praktyczny pojemnik na przyszły nawóz. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby zbudować kompostownik, albo po prostu nie chcemy tego robić sami, możemy kupić gotowe pojemniki.

Kompostowniki dostępne w naszych sklepach najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego. Przepuszczają powietrze, zapewniając wentylację wewnątrz i w dodatku są odporne na czynniki atmosferyczne (wodę, mróz i promieniowanie UV). Ich zaletą jest zróżnicowana pojemność (od 420 do 850 litrów), a w niektórych modelach możliwość jej modyfikacji. Jeśli mamy potrzebę rozbudowania kompostownika, wystarczy dokupić kolejny moduł, a jego pojemność zwiększa się o 230 litrów. Moduł montuje się w dolnej części kompostownika, dlatego najlepiej dokładać go w momencie montażu całej konstrukcji lub po opróżnieniu zawartości.

Kompostowniki sprzedawane w naszych sklepach są całoroczne, dlatego nawet zła pogoda nie przeszkodzi w tworzeniu dobrego kompostu. Ponadto, łatwo się je montuje. Zapięcie w postaci solidnych zatrzasków nie będzie wymagało użycia dodatkowych narzędzi. Duży otwór wsadowy i wygodna klapa z uchwytem przymocowana na zawiasy ułatwiają otwieranie, wyrzucanie odpadków i zamykanie pojemnika. Kompostownik ma też u dołu dość duże drzwiczki, przeznaczone do wyjmowania gotowego kompostu.

Porada: Przed wyrzuceniem większych odpadów roślinnych na kompost, warto je wcześniej rozdrobnić za pomocą nożyc lub sekatorów ogrodowych, a gałęzie – za pomocą rozdrabniacza do gałęzi. Wpłynie to na przyspieszenie ich rozkładu.

Czym wspomóc kompost? Preparaty do śmietników i kompostowników

Śmieci wrzucane do śmietników lub kompostowników przyczyniają się do gromadzenia się drobnoustrojów oraz owadów. Resztki żywności ulegają rozkładowi, któremu może towarzyszyć nieprzyjemny zapach. Żeby przyspieszyć proces biodegradacji oraz zachować porządek w domu i ogrodzie, warto mieć pod ręką preparaty przyspieszające procesy rozkładu zachodzące w kompostowniku oraz środki dezynfekujące, które likwidują brzydki zapach w śmietnikach. W bogatym asortymencie naszych sklepów znajdziesz wszystkie potrzebne preparaty, m.in.:

 • aktywatory kompostu – dzięki zawartym w nich związkom azotowym, przyspieszają proces kompostowania, co znacznie skraca czas przygotowania pełnowartościowego kompostu i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w pojemniku. Preparat rozłożony na każdej warstwie pryzmy kompostowej skutecznie pobudza mikroorganizmy do intensywniejszej pracy i sprzyja powstawaniu naturalnej próchnicy. Dzięki niemu jest możliwe uzyskanie kompostu o wysokiej żyzności, a proces jest o wiele szybszy i bardziej efektywny;
 • uniwersalne preparaty do kompostowania – to wysuszone mieszanki kultur grzybów i bakterii kompostowych. Polecane są osobom, które nie chcą stosować środków chemicznych i wolą bardziej ekologiczne rozwiązania. Preparaty naturalne są tak samo skuteczne, jak te z azotem. Jeżeli z różnych względów kompostowanie rozpoczęliśmy w środku lata, to z całą pewnością preparaty te przyspieszą proces kompostowania;
 • saszetki antyodorowe do pojemników na śmieci – ich zadaniem jest neutralizowanie przykrego zapachu, ale to nie jedyna funkcja, jaką spełniają. Zawierają olejki eteryczne, które odstraszają gromadzące się owady. Jedna torebka takiego środka działa przez około 2 tygodnie. Opakowanie wystarcza zatem na cały miesiąc użytkowania;
 • środki dezynfekujące w wygodnych sprayach – tego typu preparaty przydają się do śmietników wewnątrz domu lub mieszkania oraz w altankach śmietnikowych. Można nimi pryskać zarówno pojemnik, jak i worki na śmieci. Neutralizują niechciane zapachy, odstraszają też muchy i larwy, które pojawiły się w koszu w wyniku rozkładu pożywienia.

Umiejętność gospodarowania odpadami jest obecnie koniecznością. Szeroki wybór produktów umożliwia łatwą i oszczędną segregację śmieci, a nawet pozwala na czerpanie z niej korzyści. Miejmy na uwadze, że kompost stanowi doskonałe rozwiązanie nie tylko dla naszej gleby, ale i portfela. Dzięki niemu nie musimy ponosić kosztów związanych z wywozem odpadów i kupnem nawozu do ogrodu. Jednocześnie dbamy o nasze środowisko.