Tapety, panele, kanwy - piękne ściany bez malowania

Odświeżenie ścian to nie tylko wygodna alternatywa wobec czasochłonnego malowania, lecz także szansa na szybką metamorfozę wnętrza. Dzięki dobrze dobranym materiałom, zamiast robić duży remont, możemy szybko nadać pomieszczeniu zupełnie nowy charakter, co często wymaga od nas niewielkich umiejętności oraz odrobiny wolnego czasu.

Tapety na ścianę – jaki rodzaj wybrać?

Ułożenie tapety to tradycyjny sposób na szybkie i efektowne nadanie wnętrzom nowego oblicza. Jeżeli ściana jest bardzo ciemna, malowanie może nie zakończyć się na 1 czy 2 warstwach. Renowacja z użyciem tapet jest także znacznie szybsza niż malowanie, które często wymaga przygotowania podłoża (odtłuszczanie, odkurzanie lub gładzenie – w przypadku nowych ścian). Tapetowanie pozwala wykonać remont niskim kosztem, a część tapet domywa się znacznie łatwiej niż pomalowana ściana. Tańsze, tradycyjne tapety papierowe i nieco bardziej kosztowne, lecz łatwiejsze w montażu tapety flizelinowe sprawdzą się w większości pomieszczeń. Tapety winylowe, szczególnie te najlepiej wykonane ze spienionego PVC, to najczęściej wykorzystywane rozwiązanie, idealne do kuchni i łazienki, gdzie przyda się szczególnie wytrzymały materiał. Tapety pasują do każdego wnętrza, ponieważ ich wybór jest obecnie ogromny. Tradycjonaliści docenią bogate zdobienia lub motywy roślinne, przywodzące na myśl styl art deco. Natomiast tapety we wzory geometryczne to rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych. Bardzo popularne są także fototapety – czyli fotografie lub obrazy klejone tak jak zwykła tapeta, tworzące jeden duży obraz. Reprodukcja pracy Banksy’ego na ścianie nie może zostać niezauważona. Podobnie jak rewelacyjne zdjęcie wiosennego lasu odcinające się na tle pozostałych ścian.

Zalety

  • Efektowne
  • Odporne na zabrudzenia
  • Potrafią ukryć warstwę farby w każdym kolorze

Na co zwrócić uwagę?

  • Montaż nie należy do najłatwiejszych
  • Nie pokryją dobrze nierówności

Panele ścienne – klasyczne drewno sposobem na eleganckie wnętrza

Panele ścienne to szybki sposób na całkowitą metamorfozę każdego pomieszczenia. To lekkie materiały architektoniczne, wykonane z dobrej jakości PVC, dostępne w różnych wzorach. Idealnie pasują do salonu, lecz nadają się również do kuchni i łazienki, ponieważ są odporne na wodę. Panele ścienne można przybijać, zszywać lub kleić. W ofercie dostępne są zarówno panele o różnej szerokości. Szersze nadadzą się idealnie do obłożenia większych ścian, a mniejszy rozmiar może być atutem, gdy planujemy odświeżyć jedynie fragment ściany, np. przestrzeń za zagłówkiem łóżka. Panele łatwo dopasować do własnych preferencji. Obecnie można wybrać panele pasujące nawet do krańcowo różnych koncepcji aranżacji. Możemy nawiązać do tradycyjnego wnętrza, z wykorzystaniem klasycznych imitacji drewna albo postawić na wnętrze w stylu toskańskim, gdzie sprawdzą się panele doskonale imitujące różne rodzaje i faktury kamienia. Dzięki minimalistycznym białym panelom wprowadzimy do wnętrza styl skandynawski, a jednolite panele pasują do surowych wnętrz industrialnych.

Zalety

  • Lekkie
  • Odporne na działanie wody
  • Atrakcyjne wzornictwo
  • Nowoczesne

Na co zwrócić uwagę?

  • Montaż wymaga precyzji

Kanwy – prosty sposób na dekorację wnętrza

Kanwy to gotowe obrazy na płótnie. Są dostępne w różnych rozmiarach, więc z pewnością dobierzemy właściwy do naszego wnętrza. Wszystko zależy od tego, ile powierzchni chcemy zagospodarować. Kanwy to najłatwiejszy sposób na urozmaicenie wnętrza, które zaczyna nam się nudzić. Do montażu wystarczy gwóźdź, kołek rozporowy, a nawet samoprzylepne, dwustronne, taśmy montażowe. Szybka metamorfoza jest możliwa, ponieważ wybór wzorów jest obecnie olbrzymi. Pejzaż jesienny? Nie ma problemu. Hasło motywacyjne? Czemu nie. Abstrakcyjny obraz Pieta Modriana? Dostępny od ręki. Zarówno miłośnicy natury, wielbiciele klasyki, jak i poszukiwacze nieoczywistych kompozycji abstrakcyjnych znajdą tu coś dla siebie. Niezwykle dekoracyjnym rozwiązaniem jest wybór kanw stanowiących spójną całość. Dwa lub trzy obrazy z jednej serii wyglądają niemal jak kolekcja tworzona na zamówienie. Obrazy mogą być zawieszone oddzielnie, jednak dopiero razem tworzą wyrazistą i przemyślaną dekorację. Dlatego, jeśli zależy nam na spójności dekoracji ściennych, warto zdecydować się taki wybór, zwłaszcza że kolekcje dobrane zostały tak, aby podkreślać styl aranżacji wnętrza. Industrialne, czarno-białe zdjęcia mogą stać wyjątkową ozdobą salonu czy sypialni w stylu loftowym. Kanwy z motywem roślinnym to idealny dodatek do wnętrz w stylu boho. Z kolei geometryczne wzory sprawdzą się w minimalistycznie urządzonym salonie lub sypialni w stylu skandynawskim.

Takie rozwiązanie to dobry wybór szczególnie do wnętrz, w których domowa galeria obrazów jest uporządkowana i stanowi harmonijną, geometryczną całość. Spójność tworzą nie tylko same obrazy, lecz także dopasowane ramki w takim samym kolorze, rozmiarze i o takiej samej grubości. Tak uporządkowana galeria podkreśli styl aranżacji.

Zalety

  • Łatwy montaż
  • Szeroka oferta wzorów i formatów
  • Natychmiastowy efekt
  • Możliwość wyboru obrazów w kompletach

Na co zwrócić uwagę?

  • Nie odświeżymy w ten sposób dużych powierzchni
  • Kanwa powinna pasować do pozostałych elementów wyposażenia

A może naklejki na ścianę?

Naklejki to najłatwiejszy sposób na spersonalizowanie wnętrza poprzez szybkie dodanie estetycznego dodatku. W przeciwieństwie do kanw, nie wymagają nawet minimalnych umiejętności technicznych. Przypominają one popularne bordiury, nazywane też paskami wykończeniowymi lub dekoracyjnymi, z tą różnicą, że są mniejsze. Wystarczy przykleić i gotowe. Naklejki, np. te z zabawnymi hasłami, mogą ożywić domowe biuro, salon lub sypialnię, a także ozdobić pokój dziecięcy. W każdym dużym markecie budowlanym znajdziemy też nalepki przeznaczone specjalnie na płytki lub drzwi.

Zalety

  • Cena i dostępność
  • Łatwość montażu
  • Szeroki wybór wzorów
  • Natychmiastowy efekt

Na co zwrócić uwagę?

  • Przeznaczone raczej do drobnych dekoracji ściennych
  • Narażone na wilgoć, np. w łazience, mogą się odklejać