Ściana jako element dekoracji – farby i tynki strukturalne

Jeśli chcesz mieć we wnętrzu ścianę z efektowną fakturą, polecamy Ci farbę lub tynk strukturalny. Ich użycie pozwala uzyskać wykończenie, które przypomina okładzinę marmurową z trawertynu lub stiuku. Dowiedz się, jakie są rodzaje farb i tynków strukturalnych i jak tworzyć z nimi aranżacje.

Jakie są zalety farb i tynków strukturalnych?

Chcesz mieć na ścianach materiał z fakturą? Polecamy Ci wybrać tapety, płytki ceramiczne lub kamienie. Natomiast musisz wiedzieć, że montaż tych elementów sporo trwa i będzie wymagał od Ciebie umiejętności. Mamy jednak rozwiązanie, które jest szybkie do tworzenia wykończenia.

Postaw na farby i tynki strukturalne. Możesz nimi szybko pokryć ścianę. Ich nałożenie na powierzchnię nie trwa długo ani nie wymaga do Ciebie umiejętności. Musisz jedynie kupić odpowiedni produkt i narzędzia. W tym przypadku polecamy Ci kupić:

  • pacę,
  • wałek,
  • pędzel,
  • szpachelkę.

Tynki i farby strukturalne mają wiele zalet. Docenisz ich trwałość, która znacznie przewyższa żywotność farb tradycyjnych. Polecamy Ci je stosować nie tylko ze względów dekoracyjnych, lecz także praktycznych. Niestraszne im wielokrotnie mycie oraz wilgoć, a dodatkowo są odporne na uderzenia. Możesz je stosować w łazience, kuchni, przedpokoju czy holu.

Jakie są minusy farb i tynków strukturalnych?

Farby i tynki strukturalne mają również swoje minusy, o których musisz wiedzieć. Przede wszystkim są droższe niż tradycyjne farby. Inny minus to osadzanie się kurzu na wystających elementach ściany. Tak jak w przypadku kamieni czy cegieł, brud będzie widoczny i wymaga delikatnego, ale regularnego sprzątania. Polecamy Ci do tego celu używać suchych ścierek. Ponadto warto również podkreślić, że usunięcie tynku i farby strukturalnej jest problematyczne. Zawsze wymaga szlifowania – nawet przed zmianą koloru.

Farby strukturalne – rodzaje i efekty

Farby strukturalne służą do tworzenia oryginalnych, fakturowanych powierzchni. Mogą imitować różne materiały. Naśladują zarówno ich fakturę, wzór, jak i kolorystykę. Dzięki nim możesz stworzyć niepowtarzalny efekt na ścianach. Na rynku rozróżniamy kilka głównych rodzajów farb strukturalnych. Wymienimy dla Ciebie najpopularniejsze z nich:

  • farby strukturalne lateksowe – są odporne na wilgoć, szorowanie i są bardzo wydajne. Polecamy Ci je m.in. do kuchni i łazienki;
  • farby strukturalne polioctanowinylowo-lateksowe – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak nie polecamy Ci ich do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, jak np. łazienka. Za to dobrze sprawdzą się w Twoim salonie;
  • farby strukturalne akrylowe – tworzą powłokę odporną na uszkodzenia. Słyną z trwałości i pięknego koloru.

Za pomocą farby strukturalnej możesz stworzyć na ścianie imitacje różnego rodzaju. Polecamy Ci farby, które po nałożeniu przypominają kamienie. Możesz wybrać opcje imitujące marmur, trawertyn, granit czy piaskowiec. Ściany tego typu świetnie sprawdzają się w aranżacjach rustykalnych czy nowoczesnych wnętrzach.

Znajdziesz również farby strukturalne, które imitują stiuk. Dzięki nim przygotujesz wnętrze w klasycznym stylu. Dobrze wyglądają w salonach, przedpokojach i sypialniach. Polecamy także farby, które pozwolą Ci nadać ścianie fakturę betonu. Takie rozwiązania się modne w nowoczesnych wnętrzach. Wzór możesz też zaprojektować samodzielnie, jeśli masz na to ochotę. Farby tego rodzaju umożliwiają realizację wielu pomysłów. Możesz stworzyć dowolne przecierki, koła i inne wzory.

Tynki strukturalne – rodzaje i efekty

Podobnie jak farby strukturalne, tynki posłużą Ci do uzyskiwania różnych struktur na ścianach. Podstawową różnicą między tynkami a farbami strukturalnymi jest podłoże, na które są nakładane. W przypadku farb musi ono być zdecydowanie gładsze i lepiej wyrównane.

Tynk wybaczy więcej, nie oznacza to jednak, że ściana pod nim może być pełna dziur. Jeśli na taką powierzchnię nałożysz produkt, będzie on słabo związany, przez co nietrwały, a efekt nieciekawy.Na rynku jest wiele rodzajów tynków strukturalnych. To, jaki wybierzesz, powinno być dostosowane do Twojego stylu i pomieszczenia, w jakim chcesz użyć tego produktu. Polecamy Ci wybieranie modeli odpornych na wilgoć i łatwych w czyszczeniu. Najpopularniejsze obecnie rodzaje to:

  • tynk strukturalny silikonowy – to elastyczna masa, odporna na zmiany temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Polecamy Ci go do wykańczania elewacji budynków;
  • tynk strukturalny akrylowy – odporny na zarysowania, szeroko dostępny i łatwy w czyszczeniu. Dobrze sprawdza się w przedpokojach, salonach czy sypialniach;
  • tynk strukturalny mineralny – tynk przepuszczalny, odporny na grzyby i bakterie. Jest tańszy w porównaniu do pozostałych.

Tynki strukturalne najczęściej używane są do imitacji różnego rodzaju kamieni. Jedne z popularniejszych efektów to stiuk wenecki, efekt betonu, imitacja marmuru, piaskowca czy onyksu.

Jak tworzyć aranżacje z farbami i tynkami strukturalnymi?

Farby i tynki strukturalne budują dość wyraziste płaszczyzny ścian. Czasami faktura połączona z kolorem jest tak dekoracyjna, że ściany dominują nad innymi elementami wyposażenia. Tego efektu radzimy Ci unikać. Jeśli chcesz wykończyć tynkiem albo farbą strukturalną wszystkie ściany, wnętrze powinno być przestronne. W niezbyt dużych pomieszczeniach wiele faktur i kolorów może przytłaczać. Zamiast tego lepiej wybierz jedną ścianę, którą chcesz wyeksponować. Polecamy Ci również tynkiem lub farbą wykończyć wnękę albo zaakcentować fragment w dużej otwartej przestrzeni. Doskonały efekt da Ci także wykończenie nimi fragmentów ścian w łazience.

Co wybrać: farbę czy tynk strukturalny?

Zarówno farby strukturalne, jak i tynki dekoracyjne są dostępne jako gęste, gotowe do użycia masy. Słyną z prostoty nakładania. Jeśli jednak chcesz, możesz kupić zestawy dwuskładnikowe. Te składają się z proszku i pasty. Przed użyciem musisz je wymieszać i dopiero potem zacząć pracę.

Fakturę powierzchni uzyskuje się dzięki wypełniaczom o różnym uziarnieniu. Farby mają wypełniacze bardziej roztarte – około 0,2 mm, z kolei tynki strukturalne – ponad 1 mm. Jeśli zastanawiasz się, co kupić, musisz wiedzieć, że farbę strukturalną z pewnością będzie łatwiej nałożyć samodzielnie niż tynk. Co więcej, jest on droższy od farby. Jednak charakteryzuje się większą odpornością na zarysowania i uszkodzenia. Dlatego polecamy Ci go w miejscach o sporym natężeniu ruchu np. w przedpokoju. Farbę za to radzimy Ci wybrać do sypialni czy gabinetu.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czym różni się farba strukturalna od zwykłej farby?

Farba strukturalna wyróżnia się dzięki swojej teksturze i zdolności do tworzenia unikalnych efektów na ścianach. Musisz wiedzieć, że jest gęstszą substancją. Przez to po aplikacji pozostawia na powierzchni charakterystyczny wzór. Za to zwykła farba zapewni Ci jedynie gładkie i jednolite pokrycie. Polecamy Ci farbę strukturalną do imitacji różnych materiałów, np. kamienia czy betonu.

Jak przygotować powierzchnię przed nałożeniem farby strukturalnej?

Pamiętaj, że powierzchnia przed aplikacją farby strukturalnej powinna być czysta, sucha i gładka. Przypominamy Ci, że musisz usunąć z niej zanieczyszczenia, tłuste plamy czy luźne fragmenty starej farby. Polecamy Ci także zagruntowanie ściany, co zapewni lepszą przyczepność i trwałość farby.

Czy tynki strukturalne nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń?

Tynki strukturalne świetnie sprawdzają się w różnych typach pomieszczeń. Są odporne na wodę i łatwe do czyszczenia. Polecamy Ci je nakładać w łazienkach i kuchniach.

Jak długo schnie farba strukturalna?

Czas schnięcia farby strukturalnej może różnić się w zależności od marki i rodzaju produktu. Musisz wiedzieć, że zazwyczaj wynosi od 4 do 12 godz. Pełne utwardzenie i osiągnięcie ostatecznej wytrzymałości, może zajmować od kilku dni do tygodnia. Polecamy Ci zwrócić uwagę na warunki otoczenia, takie jak wilgotność oraz temperatura.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Tapety – jak je dobrać do wnętrza? Pomysły na ciekawe aranżacje

    Tapeta to modny sposób na dekorację ściany. Bogactwo wzorów, faktur i kolorów sprawia, że można dobrać ją do wnętrz zaaranżowanych w różnych stylach. Jaki rodzaj tapety warto wybrać i jak ciekawie zaaranżować ją w pomieszczeniu? Oto oryginalne pomysły na aranżacje, które podkreślą indywidualny charakter każdego wnętrza.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Dlaczego warto gruntować ścianę przed malowaniem – grunty i farby podkładowe

    Malowanie ścian wydaje Ci się proste? To tylko pozory! Musisz pamiętać o kilku ważnych krokach. Przede wszystkim najpierw przygotuj ścianę. Użyj do tego specjalnych płynów, nazywanych gruntami. Możesz też wybrać specjalne farby podkładowe, które nałożysz na ścianę jako pierwsze. Nie pomijaj tego etapu, jeśli zależy Ci, żeby wszystko wyglądało dobrze. Chcesz dowiedzieć się więcej? Pomożemy Ci!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Malowanie natryskowe

    Malowanie natryskowe jest metodą pokrywania powierzchni farbą. To wygodna i skuteczna technika, której możesz użyć zarówno w domowych remontach, jak i w profesjonalnych zleceniach. W artykule omówimy zalety malowania natryskowego, dostępne metody i podpowiemy, jak to zrobić.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Styl glamour z nutą retro. Kolor tego sufitu Cię zaskoczy!

    Lubisz kolorowe dodatki, niestandardowe wzory i klimat retro? A może bliżej Ci do weluru, złota i marmuru? Sprawdź nasze aranżacje i przekonaj się, czy styl glamour jest dla Ciebie!
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Tapeta z włókna szklanego - wady i zalety wykorzystania jej w domu

    Planujesz remont domu albo aranżujesz nowe wnętrze? Zastanawiasz się, jak połączyć prosty montaż, efektowny wygląd, atrakcyjną cenę i modne dodatki? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Poznaj tapetę z włókna szklanego! Dowiedz się, co to takiego, jakie ma plusy, minusy i jak nałożyć ją na ściany.