Panele ścienne PCV: wodoodporna alternatywa dla naturalnych tworzyw

Dla tych, którzy szukają atrakcyjnego wykończenia swoich ścian. Dla praktyków, którzy cenią sobie funkcjonalność. A także dla tych, którzy chcą po prostu odświeżyć swoje wnętrze. Sprawdź, jak wykorzystać panele ścienne PCV!

Dlaczego warto wybrać panele ścienne PCV?

Istnieje wiele sposobów na atrakcyjne wykończenie wnętrza. W zależności od gustu można swobodnie zaaranżować domowe ściany, nadając aranżacji pożądany klimat. Rustykalne cegły, eleganckie okładziny – wybór jest naprawdę spory. Jednak niewiele z tych propozycji łączy w sobie estetykę z funkcjonalnością, tak jak panele PCV.

Zalety paneli ściennych PCV:

  • lekkość – to wbrew pozorom bardzo ważna cecha. Ma ona znaczenie zwłaszcza przy montażu produktu na cienkich ścianach regipsowych, które nie mogą być zanadto obciążone;
  • prostota montażu – spośród wszystkich tworzyw, jakie można umieścić na ścianie, panele ścienne PCV należą do najprostszych w układaniu. Może je zamontować nawet bez wprawy i doświadczenia remontowego;
  • niski koszt – naturalne materiały, którymi można pokryć ścianę, jak kamień czy drewno, mają wysoką cenę. Tymczasem syntetyczna alternatywa w postaci PCV jest tańsza i zachowuje walory estetyczne;
  • możliwość dalszej aranżacji – niektóre panele można dowolnie pomalować i dostosować do wybranego wnętrza;
  • wytrzymałość – odpowiednio pielęgnowane panele ścienne z PCV nie ulegają zniszczeniom i są odporne na działanie wody.

Grubość czy faktura – co decyduje o trwałości paneli?

Lekkość paneli ściennych PCV wynika przede wszystkim z ich konstrukcji. Arkusze, z których są zbudowane, mają puste wnętrze. Im grubszy model, tym większą wytrzymałością będzie się cechować. Dlatego to przede wszystkim grubość decyduje o trwałości paneli.

Standardowe panele PCV charakteryzują się grubością na poziomie 4–10 mm. Do najtrwalszych rodzajów należą m.in. modele imitujące kamień bądź cegły. Ponadto trwałość wynika z właściwości samego tworzywa. Materiał PCV nie pochłania wilgoci i nie odkształca się, co może się zdarzać w przypadku materiałów naturalnych. Z tego względu jest polecany do montażu w kuchni oraz łazience, czyli miejscach, gdzie wilgotność jest największa.

Jak pielęgnować panele ścienne PCV?

Panele PCV są wodoodporne i wystarczy je regularnie przecierać mokrą ściereczką z mikrofibry. Ważne, żeby robić to regularnie, ponieważ w przypadku paneli o nierównej fakturze brud może szybko osadzać się w trudnodostępnych miejscach. Dzięki swojej budowie i właściwościom panele tego typu są najprostsze w pielęgnacji. W porównaniu do paneli drewnianych, winylowych i płyt MDF, nie wymagają używania dedykowanych detergentów.

Jak dobrać panele PCV do wnętrza?

Łazienka

To szczególne miejsce, w którym często odradza się montaż paneli ściennych. W przypadku paneli PCV nie ma jednak obaw o zawilgocenie czy inne usterki związane z wodą. W małych łazienkach doskonale sprawdzi się efektowna mozaika, natomiast w przestronnych pomieszczeniach w skandynawskim stylu można zdecydować się na panele imitujące drewno w jasnych kolorach.

Kuchnia

Coraz częściej panele PCV można spotkać w tej części domu. Modne są zwłaszcza aranżacje kuchni w stylu industrialno-barowym, z wykorzystaniem paneli imitujących cegłę. W okolicach kuchennego blatu warto postawić na grube i wodoodporne panele, które łatwo będzie można wyczyścić nawet z tak trudnych zabrudzeń jak plamy po tłuszczu z patelni.

Sypialnia i salon

W sypialni panele najczęściej montuje się za oparciem łóżka. Całość powinna tworzyć spójną aranżację, zatem przed wyborem wzoru należy kupić meble i stałe dodatki do wnętrza. Idealnie sprawdzą się wszystkie motywy drzewne, które nadadzą wnętrzu elegancji.

Z kolei w dużych salonach panele ścienne to świetny pomysł na wypełnienie pustej ściany lub dekorację dla kominka elektrycznego czy telewizora. Często wykorzystywanym zabiegiem przez projektantów jest wybór paneli ściennych spójnych z designem podłogi salonu. Dzięki temu przestrzeń nabiera charakteru i jest optycznie większa.

Pokój dziecięcy

W pokoju dziecięcym warto postawić na grube i wytrzymałe panele, które przetrwają liczne zabawy najmłodszych. Można też wybrać panele do malowania, żeby spersonalizować w pełni preferencje małych mieszkańców.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Jaki model paneli ściennych PCV jest najtrwalszy?

Wśród dużych, gładkich paneli ściennych najtrwalsze są te o największych gabarytach, jak np. imitujące drewniane deski panele o długości 2,5 m i szerokości ok. 30 cm. Należy jednak pamiętać, że samodzielny montaż paneli w takim rozmiarze nie jest łatwy.

Czy można montować panele ścienne w łazience?

Jak najbardziej, jednak wybierając materiał, lepiej ograniczyć się do PCV, ponieważ naturalne surowce mogą wchłaniać wilgoć i się odkształcać.

Jak grube powinny być panele ścienne?

Jeżeli panele montowane są w kuchni lub pokoju dziecięcym, gdzie często będą wycierane i eksploatowane, warto wybrać panele mające 7–10 mm grubości.

Czy mogę położyć panele ścienne PCV samemu?

Oczywiście. Wystarczą podstawowe narzędzia i pomocna dłoń, jeśli panele mają duży rozmiar.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Korek na ścianę – pomysł na wykończenie ścian

    Korek to naturalny materiał, który jest przyjemny w dotyku i świetnie izoluje dźwięki, co czyni go doskonałym wyborem na ściany. Choć w czasach PRL był uznawany za symbol luksusu, obecnie jest szeroko dostępny i może dodać wnętrzu wyjątkowego charakteru. Jak stworzyć ciekawą dekorację z użyciem korka na ścianie? Podpowiadamy!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Dekoracyjna ściana – mural w salonie

    Mural w salonie to pomysł na stylową oraz nowoczesną aranżację. Dekoracyjna ściana przykuwa wzrok i stanowi główny element wystroju. Odpowiednio dobrana grafika zmieni Twój salon w designerskie wnętrze. Zobacz pomysły na aranżację salonu z muralem!
  3. Pokaz slajdów Czytaj więcej

    Sypialnia z lamelami

    Szukasz pomysłów na sypialnię z lamelami? Zainspiruj się naszymi propozycjami!