Malowanie wzorów na ścianach. Jak zrobić to samodzielnie?
Chcesz wnieść aranżację swojego pomieszczenia na nowy poziom? Pamiętaj, że ciekawy projekt to podstawa. Do namalowania prostych wzorów na ścianie nie potrzebujesz wielkiego budżetu, a dzięki nim salon czy sypialnia mogą wyglądać jak z drogiego magazynu. Zobacz, jak możesz wykonać je samodzielnie.
Wzory na ścianie: zrób to sam
Malowanie wzorów na ścianach pozostaje w modzie od wielu lat. Przez ten czas wzory, kolory i techniki zdążyły jednak zmienić się kilkukrotnie. Jeszcze kilka lat temu salony bogato zdobiły kwiaty odbijane od plastikowych szablonów – dziś częściej wybierane są różnego rodzaju duże, geometryczne wzory.
Dlaczego warto malować wzory na ścianach? Ponieważ jest to tani sposób na sprawienie, by wnętrze wyglądało nowocześnie. Jednocześnie ciekawym wzorem możemy wprowadzić do pomieszczenia oryginalny kolor i sprawić, że stanie się unikalne i dostosowane właśnie do naszej estetyki. Jakie wzory na ścianach królują we wnętrzach? Jak je namalować?
1. Koło na ścianie
Pamiętaj, że do malowania wymarzonych wzorów na ścianach możesz przystąpić dopiero, gdy poprzednia warstwa farby będzie całkowicie sucha.
Zastanawiasz się, jak namalować koło lub półkole na ścianie? Przydatna okaże się pinezka, a także ołówek i sznurek. Gdy już zdecydujesz, gdzie ustawić meble w pomieszczeniu, możesz zabrać się do zmierzenia średnicy koła za pomocą metra budowlanego.
Gdy zdecydujesz się na rozmiar koła, sznurek o odpowiedniej długości (nieco dłuższej niż średnica) z jednej strony przywiąż do pinezki, a z drugiej do ołówka. Wbij pinezkę w ścianę, napnij sznurek i sprawdź, czy odpowiada Ci jego długość. Jeżeli tak, możesz narysować nim okrąg na ścianie.
Narysowane koło pomaluj wybranym kolorem farby za pomocą niewielkiego pędzla. Konieczna jest precyzja osoby malującej, ponieważ wokół okręgu nie da się przykleić taśmy – chyba, że malujemy od szablonu. Mimo pozornej trudności tego wzoru, efekty potrafią być zaskakujące.
2. Pasy na ścianie
Wzory na ścianie z taśmy malarskiej to popularny patent na niezwykłą aranżację, w dodatku prostą w wykonaniu. Ten wzór wymaga jednak solidnego przygotowania. By namalować równe pasy, odmierz dokładnie ich szerokość za pomocą metra i poziomicy. Zastanów się, jakiej mają być szerokości i długości.
Następnie narysuj ołówkiem na ścianie niewielkie punkty i połącz je, tak, by powstały z nich pionowe linie (lub poziome, w zależności od tego, jakie pasy rysujesz). Kolejno przyklej pionowo (lub poziomo) taśmę malarską, kilka milimetrów na lewo lub prawo od linii. Dzięki temu linia zostanie zamalowana.
Pamiętaj, by przykleić taśmę po stronie, która nie będzie malowana. Maluj pasy cienkim pędzlem, a taśmę odklej po około godzinie od malowania. Dzięki temu, farba będzie wciąż wilgotna i nie uszkodzisz warstwy podkładowej.
3. Trójkąty w pokoju dziecka
Do namalowania linii zbudowanej z trójkątów także przyda Ci się ołówek. Jak ją wykonać?
Wyznacz linię, która ma być podstawą dla wszystkich trójkątów. Odmierz ją za pomocą poziomicy lub metra i narysuj ołówkiem. Przyklej taśmę nieco pod linią, tak, by można było ją zamalować. Z użyciem metra odmierz drugą linie, na której w równych odległościach narysujesz punkty, czyli wierzchołki trójkątów.
Połącz wierzchołki z podstawą, tworząc ciąg trójkątów. Zamaluj powstałe pola wybranym kolorem farby za pomocą cienkiego pędzla. Po około godzinie od pomalowania ściany odklej taśmę. Pamiętaj by zrobić to, gdy farba będzie jeszcze wilgotna.
4. Sztukateryjne wzory na ścianie
Do łask w ostatnim czasie wróciła wszelkiego rodzaju sztukateria na ścianach. Są to ozdobne rozety, listwy, i wszystkie inne elementy mocowane bezpośrednio do ścian.
Często pojawiają się w rogach między ścianą a sufitem, a także na ścianach – pionowo, poziomo, lub układając się w kształt prostokątów.
Sztukaterię przyklej bezpośrednio do pomalowanej ściany, która zdążyła już dokładnie wyschnąć. Następnie zabezpiecz ścianę taśmą malarską, a podłogę folią. Maluj sztukaterię tą samą farbą, którą maluje się ściany, cienkim pędzlem, wzdłuż przyklejonych listw.
Zaraz po pomalowaniu odklej taśmy. Dopiero po wyschnięciu ozdobnych elementów zdecyduj, czy wymagają one kolejnej warstwy farby.
5. Ozdabianie ściany DIY
Jeśli chcesz wprowadzić odrobinę szaleństwa do twojego pomieszczenia niewielkim kosztem, możesz spróbować samodzielnie stworzyć na ścianie oryginalne wzory czy faktury. Jednym ze sposobów jest tzw. imitacja cegły z gąbki.
Aby uzyskać taki efekt, pomaluj ścianę na biało i poczekaj aż wyschnie. Następnie zamocz gąbkę o wielkości średniej cegły w farbie o wybranym kolorze, innym niż biały. Wyciśnij ją dokładnie, a następnie odbij na ścianie. Powtarzaj czynność, odbijając obok siebie gąbkę w równych odstępach. W ten sposób stworzysz wrażenie ceglanego wzoru.
Inną ciekawą fakturę na ścianie zbudujesz przy pomocy farby i miotły. Pomaluj ścianę farbą w wybranym kolorze i poczekaj aż wyschnie. Po pomalowaniu drugiej warstwy, chwyć za szeroką miotłę i przejedź po ścianie z góry na dół lub poziomo.
Da to efekt pionowych lub poziomych pasów o chropowatej powierzchni, niczym prosto spod szerokiego, szorstkiego pędzla. Efekt będzie pasował do pomieszczeń w stylu naturalnym lub boho.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Cegła na ściany jak kłaść?
Najważniejsze w tym procesie jest dokładne zmierzenie ściany, tak, by przygotować odpowiednią ilość i wielkość surowca. Cegły kładziemy od góry powierzchni, by łatwiej zaplanować przestrzeń. Zwykle na koniec procesu przestrzeń między cegłami zabezpiecza się specjalnymi fugami, dlatego nie przejmuj się niewielką ilością kleju wyciekającą spod cegieł.
Naklejki na ścianę – czy warto?
Naklejki to także ciekawy sposób na ożywienie pomieszczenia. Świetnie sprawdzą się np. w pokoju dziecięcym. Ich montaż zajmuje dużo mniej czasu niż odręczne malowanie ściany, a bogactwo wzorów i kolorów potrafi być bardzo kuszące. By zamontować naklejkę, wystarczy odkleić ją od papieru i przykleić do ściany, dociskając ją np. miękką szmatką. Warto postawić na naklejki wysokiej jakości, które po czasie będą łatwe do usunięcia.
Tapeta na ścianę – czy można kłaść samodzielnie?
Klejenie tapety nie jest bardzo trudnym zadaniem, może jednak wymagać pewnej wprawy i wiedzy. Przede wszystkim ściana powinna być odpowiednio przygotowana - wygładzona, wyrównana i oczyszczona. Klej do tapet kładziemy na powierzchnię ściany lub tapetę, w zależności od materiału, z jakiego została ona wykonana. Tapetowanie zaczynamy zgodnie z kierunkiem wyznaczonym na rolce, rozpoczynając od strony drzwi lub okien. Położoną tapetę zawsze dociskamy i wygładzamy jej powierzchnię.