Betonowa ściana w domu – jak uzyskać taki efekt?
Coraz większą popularność zdobywają wnętrza w stylu industrialnym, które słyną z surowego wystroju. W aranżacjach loft często wykorzystuje się takie materiały jak metal i beton. Jak wykonać betonową ścianę i wprowadzić do pomieszczenia styl industrialny? Sprawdź nasze porady i stwórz wyjątkową aranżację.
Czym jest beton architektoniczny?
Chcesz stworzyć wyjątkowe wnętrze? Marzy Ci się aranżacja w stylu loftowym albo industrialnym? Postaw na beton architektoniczny. Możesz go spotkać pod wieloma nazwami. Określa się go również jako: licowy, fasadowy, elewacyjny czy strukturalny.
Beton architektoniczny to materiał wysokiej jakości. Przygotowywany jest na bazie cementu lub żywicy. To, co szczególnie dla Ciebie ważne, to fakt, że beton tego typu nie wymaga od Ciebie tynkowania ani malowania. Polecany przez nas beton architektoniczny jest łatwy w nakładaniu, bezpieczny dla użytkowników i wygodny w czyszczeniu! Docenisz go w swoim wnętrzu. Zrób z nim wyjątkową aranżację! Podpowiemy Ci, jak go używać oraz z czym połączyć.
Do czego używać betonu architektonicznego?
Beton architektoniczny to materiał, który na pewno docenisz za jego uniwersalność. Słynie z tego, że możesz pokryć nim, co tylko chcesz. Nałóż go na ściany, sufity i blaty. Jeśli chcesz, możesz nawet zrobić dzięki niemu wyjątkowe wykończenie pod prysznicem! Korzystaj z niego, gdzie tylko chcesz. Beton architektoniczny jest naprawdę wytrzymały. To dzięki temu, że jest barwiony w masie. Wykorzystanie tego procesu sprawia, że możesz nałożyć beton wszędzie, gdzie Ci się to podoba – nawet w miejscu narażonym na słońce czy wodę.
Jakie są popularne wykończenia robione betonem architektonicznym?
Przygotowaliśmy listę, na której podaliśmy najciekawsze sposoby, które zapewnią Ci wyjątkowy efekt.Nakładając beton architektoniczny możesz uzyskać powierzchnię:
- gładką, szlifowaną – sprawdza się we wnętrzach glamor i loftowych;
- przecieraną – docenianą w aranżacjach industrialnych i loftowych;
- fakturalną z odciśniętym motywem – szczególnie polecamy Ci efekt szalunku czy siatki. Musisz wiedzieć, że beton architektoniczny jest bardzo elastyczny, dlatego możesz tworzyć na nim ciekawe wzory.
- płukaną – polega ona na spłukaniu wierzchniej warstwy betonu. Dzięki temu odsłonisz kruszywo. To najczęściej łupek jurajski, bazalt lub granit.
Z czym połączyć beton architektoniczny?
Beton architektoniczny to materiał, z którym nie możesz przesadzić. Traktuj go jako dodatek do wnętrza! Nałóż go, np. na jedną ścianę. Niech będzie czymś, co zwraca na siebie uwagę, ale nie przytłacza! Jeśli chcesz podkreślić wyjątkowość betonu architektonicznego, spróbuj połączyć go z ciekawymi dodatkami. Polecamy Ci do tego różnego rodzaju kamienie, drewno, szkła i metale. Każdy z tych materiałów dopełni wygląd wnętrza i doda mu wyjątkowego stylu. Dzięki temu zrobisz pomieszczenia loftowe, boho, industrialne czy glamour w prosty sposób!
Gdzie używać betonu architektonicznego?
Chcesz stworzyć wnętrze, w którym ważną rolę odrywa beton architektoniczny? Zrób to. Nieważne, czy to salon, gabinet, kuchnia czy łazienka. Ten materiał możesz nałożyć na każdą ścianę. Nawet jeśli w pomieszczeniu jest duża wilgoć. Polecamy Ci również zastosowanie betonu architektonicznego na zewnątrz. Możesz użyć go do ciekawego wykończenia elewacji domu albo upiększyć nim swój ogród. Zdaj się na własne pomysły i wyobraźnię, a stworzysz coś wyjątkowego.
Czy beton architektoniczny trzeba zabezpieczać?
Polecamy Ci zaimpregnować beton architektoniczny. Dzięki temu będzie trwalszy oraz bardziej odporny na wilgoć. Zaimpregnowany beton będzie też łatwiejszy w czyszczeniu. Beton architektoniczny musisz zaimpregnować, jeśli używasz go w pomieszczeniach z dużą wilgotnością albo na zewnątrz. Dlatego, jeśli nakładasz beton w kuchni czy łazience, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie materiału. Dzięki temu będziesz się cieszyć wiele lat pięknym wykończeniem ścian.
Czym zastąpić beton architektoniczny?
Mamy dla Ciebie kilka innych rozwiązań, które sprawdzą się we wnętrzach industrialnych i loftowych. Postaw na masy tynkarskie! Dzięki nim uzyskasz podobny efekt. Masy tynkarskie, inaczej tynki imitujące beton, to mieszanki cementu z barwnikami oraz ziarenkami piasku. Takie materiały słyną z wielu zalet.
Masy tynkarskie słyną z:
- Paroprzepuszczalności – dzięki temu nie zbiera się za nimi wilgoć. To sprawia, że nie musisz obawiać się pleśni i grzybów;
- Odporności na uszkodzenia mechaniczne – zachowują swój wygląd na długie lata;
- Braku wchłaniania wilgoci – ułatwia to czyszczenie. Dzięki temu możesz używać tynku imitującego beton w kuchniach czy łazienkach;
- Szybkiej aplikacji – możesz nanieść tynk na ścianę prosto z pudełka;
- Łatwego czyszczenia – pozbędziesz się zabrudzeń, gdy przetrzesz tynk namoczoną ściereczką.
Jak przygotować podłoże pod tynk imitujący beton?
Tynk imitujący beton możesz położyć na wszystkich powierzchniach budowlanych. Spróbuj wykończyć nim ścianę betonową czy płytę gipsową. Niezależnie od powierzchni będzie dobrze się trzymać i długo zachwycał swoim wyglądem. Musisz jednak pamiętać o tym, aby przygotować mu odpowiednio podłoże! Jak przygotować ścianę pod tynk? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych porad. Przeczytaj je, zanim zabierzesz się za nakładanie tynku:
- Usuń ze ściany ubytki;
- Wygładź ścianę;
- Odpyl ścianę;
- Umyj ścianę i poczekaj, aż dokładnie wyschnie;
- Zagruntuj powierzchnię – wybierz do tego grunt do tynku;
- Poczekaj, aż grunt wyschnie;
- Po wyschnięciu gruntu nałóż tynk imitujący beton.
Pamiętaj o gruntowaniu. To dzięki temu masa będzie trwała. Grunt sprawia, że podłoże nie jest zbyt chłonne. Dodatkowo poprawi się przyczepność i wytrzymałość powierzchni.
Jak nakładać tynk imitujący beton?
Wiesz już, jak przygotować podłoże pod tynk. Gdy to zrobisz, możesz zabrać się za nakładanie materiału. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka ważnych rad:
- Tynk wymieszaj z wodą – użyj do tego mieszadła mechanicznego;
- Jeśli masz już gotowy tynk, wymieszaj go jedynie w pudełku;
- Masę aplikuj stalową pacą wenecką na grubość ziarna;
- Po upływie około 10-15 minut po aplikacji całą powierzchnię tynku wygładź;
- Jeśli chcesz zrobić typowe dla betonu wżery, do świeżo nałożonej masy przyłóż pacę całą powierzchnią i odrywaj ją w kierunku prostopadłym do płaszczyzny;
- Podczas wysychania tynku wygładź go. Nie dociskaj przy tym pacy do podłoża;
- Na wygładzonej powierzchni możesz zrobić wzory. Do tego celu użyj stempli. Dzięki temu uzyskasz fakturę np. desek czy styl siatki;
- Pamiętaj, że po wyschnięciu tynku musisz zabezpieczyć go lakierem lub woskiem;
- Jeśli tynk nakładasz w kuchni czy łazience zaaplikuj środek hydrofobowy.
Pamiętaj, że mokry tynk jest ciemniejszy od rzeczywistego odcienia. Weź to pod uwagę i sprawdź kolor w domu. W tym celu wykonaj próbkę. Nałóż małą porcję tynku na ścianę i poczekaj. Tak sprawdzisz kolor i fakturę.
Czym są płyty betonowe dekoracyjne?
Jeśli nie chcesz mieszać materiałów, nakładać betonu i go wykańczać, mamy dla Ciebie szybsze rozwiązanie. Sprawdź płyty betonowe dekoracyjne. To materiał, którym możesz pokryć całą ścianę.Płyty dekoracyjne oferują Ci:
- jednolity kolor, fakturę oraz wzór;
- świetną izolację;
- wyciszenie ścian;
- łatwość montażu.
Gdy wybierasz płyty dekoracyjne betonowe, zwróć uwagę na otwory naśladujące punkty montażowe. Modele z takimi dodatkami pasują do industrialnych aranżacji.
Czy płyty betonowe dekoracyjne się impregnuje?
Pamiętaj, że jeśli montujesz płyty betonowe dekoracyjne w łazienkach albo kuchniach, musisz je zaimpregnować. Do tego celu użyj środka hydrofobowego. Wybierz model przeznaczony do betonu albo kamienia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że materiał nie zniszczy się podczas użytkowania.
Jakie rozmiary mają płyty betonowe dekoracyjne?
Chcesz kupić płyty betonowe dekoracyjne? Możesz znaleźć je w wielu wymiarach. Polecamy Ci dwa najpopularniejsze modele. Dzięki nim stworzysz wiele ciekawych aranżacji. Te płyty dostępne są w rozmiarach 120 x 60 cm i 120 x 120 cm. Podczas zakupów zwracaj uwagę również na grubość. Płyty betonowe dekoracyjne najczęściej mają 10, 15 lub 20 mm. Od ich grubości zależy m.in. poziom wyciszenia, który Ci zapewnią. Jednak ma to również wpływ na ilość zabranej przestrzeni w Twoim pomieszczeniu.
Sprawdź wagę płyt, które kupisz. Niektóre są ciężkie. Do takich modeli polecamy Ci mocowania ze stalowymi kotwami.
Gdzie zamontować płyty betonowe dekoracyjne?
Płyty betonowe dekoracyjne zamontuj tam, gdzie chcesz. Możesz to zrobić na ścianie albo na suficie. Wybierz do tego miejsce, w którym chcesz taki charakterystyczny materiał. Pasuje on do kuchni, łazienek, salonów czy sypialni. Polecamy Ci go do wnętrz loftowych i industrialnych.
Jak zrobić samodzielnie płytę betonową dekoracyjną?
Jeśli nie chcesz kupić gotowej płyty betonowej dekoracyjnej, mamy dla Ciebie ciekawy sposób. Dzięki temu stworzysz samodzielnie taki materiał w swoim domu! Będzie to znacznie tańsza opcja. Oszczędzisz dzięki temu pieniądze.Sprawdź nasze porady i zrób samodzielnie płytę imitującą betonową dekorację:
- Kup płytę wiórową;
- Potnij ja na kawałki;
- Przykręć pojedynczo elementy do ściany;
- Do przykręcania użyj kołków;
- Pokryj elementy na ścianie gruntem;
- Odczekaj kilka/kilkanaście godzin;
- Nałóż tynk betonowy za pomocą pacy;
- Polecamy Ci również zabarwić tynk specjalnym pigmentem do betonu.
Czym jest farba imitująca beton?
Jeśli nie chcesz ani tynku, ani betonu architektonicznego, wybierz specjalną farbę, która naśladuje beton. To alternatywa, którą docenia wielu naszych klientów. Taką farbę możesz nałożyć na zagruntowane, wilgotne podłoże. Farba imitująca beton wymaga nałożenia dwóch warstw. Po stworzeniu drugiej można wykonywać na niej charakterystyczne wżery czy odbicia. Wszystko zależy od tego, co chcesz uzyskać.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Ile kosztuje beton architektoniczny?
Cena betonu architektonicznego zależy od wielu czynników. Musisz ustalić, czego potrzebujesz. Na koszt takiego betonu ma wpływ np. marka, kolor oraz parametry odpowiadające za wytrzymałość.
Jak czyścić beton architektoniczny?
Beton architektoniczny wyczyścisz mokrą ścierką nawilżoną wodą. Możesz też użyć odkurzacza albo zmiotki. W ten sposób pozbędziesz się szybko kurzu z materiału.
Czy farba imitująca beton to dobre rozwiązanie?
Farba, która naśladuje beton, to opcja ciekawa i szybka w nakładaniu. Jeśli jednak masz czas, polecamy wybranie tynku albo betonu architektonicznego. W tych materiałach możesz zrobić o wiele lepsze wzory. Wygląda to naturalniej i da Ci lepszy efekt.