Rolety zewnętrzne – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Rolety zewnętrzne to nowoczesny sposób na to, aby osłonić Twoje pomieszczenia przed promieniami słonecznymi, a także całkowicie zaciemnić sypialnię nocą. Oprócz tego mogą też wpłynąć na izolację termiczną, poprawić komfort domowników, a także być zabezpieczeniem przed ewentualnymi włamaniami. Co warto wiedzieć o roletach zewnętrznych i jak wybrać odpowiedni model?

Rolety czy żaluzje zewnętrzne – jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

Przy wyborze zewnętrznych przesłon okiennych, zdecyduj się na rolety lub żaluzje fasadowe. Akcesoria pełnią podobne funkcje, ale jednak w nieco inny sposób, ponieważ różnią się konstrukcją.

Wyjaśniamy, że do jednych z głównych funkcji, jakie pełnią rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe, należą:

  • ochrona przed promieniowaniem słonecznym,
  • zaciemnianie pomieszczenia.

Rolety zasłaniają całe okna lub ich część, ponieważ masz możliwość regulacji jej opuszczenia. Natomiast żaluzje mają ruchome lamele, które przestawiasz o 180 stopni. W ten sposób swobodnie manipulujesz poziomem przesłonięcia.

Oba rozwiązania pomogą Ci w kontroli napływającego ciepła i światła z zewnątrz. Taka funkcja przyda Ci się zwłaszcza podczas upalnego lata, czy oglądania Twojego ulubionego serialu w telewizji lub pracy na komputerze.

Rolety, tak jak i żaluzje wykorzystujesz przez cały rok. Latem zapewniają Ci ochronę przed zbytnim nagrzewaniem pomieszczeń, a zimą zaś wpływają na zatrzymywanie ciepła i spadek strat energetycznych. W ten sposób możesz obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie.

Gdy na dworze jest ciepło, oba produkty będą dla Ciebie tak samo skuteczne. Natomiast różnice zauważysz w sezonie grzewczym, ponieważ rolety mają lepsze właściwości termoizolacyjne.

Jeżeli zależy Ci na ochronie przed dźwiękami, zdecyduj się na rolety. Przez to, że są bardziej szczelne niż regulowane żaluzje, zapewnią Ci lepsze tłumienie zewnętrznych hałasów.

Gdy mieszkasz na parterze albo w domu jednorodzinnym przy ulicy, zewnętrzne osłony okienne pozwolą Ci na ochronę pomieszczeń przed obcymi osobami. Gdy zależy Ci na intymności, zdecyduj się na rolety, ponieważ ich zaciemniający materiał skutecznie uniemożliwia obserwację pomieszczeń z ulicy. Natomiast przez żaluzje fasadowe zobaczysz nieco więcej.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Gdy wybierasz rolety zewnętrzne, zalecamy przemyśleć parę kwestii. Przede wszystkim zastanów się nad ich funkcjami i momentem montażu podczas budowy. Zwróć też uwagę na te cechy modeli, które wpływają na wygodę użytkowania. Przykładowo zdecyduj się na rolety naokienne, które łatwo zamontujesz na każdym etapie budowy czy remontu. Wystarczy, że nałożysz je na otwór okienny.

Masz również do wyboru rolety natynkowe. Zainstalujesz je niemal w każdym momencie. Jednak w ich przypadku nie możesz schować elementów montażowych.

Jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie elewacji, wybierz rolety RKS, które do działania potrzebują systemów skrzynek podtynkowych. Pamiętaj, że o ich montażu musisz już zdecydować na etapie projektowania i budowy. Wyjaśniamy, że wybór sposobu sterowania roletami zewnętrznymi wpływa na jej komfort użytkowania. Gdy zwracasz uwagę na prostotę w obsłudze i koszty, wybierz rolety ręczne, które są wyposażone w taśmę lub korbkę. Natomiast, gdy możesz pozwolić sobie na większe wydatki, wybierz nowoczesne produkty, które mają wbudowany system elektroniczny.

Ponadto zdecyduj się na dodatkowe akcesoria, na przykład czujnik wiatru, zmierzchu lub możliwość ustawienia konkretnego czasu otwierania i zamykania. Nowością są rolety zewnętrzne solarne, które mają baterię słoneczną.

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, wybierz rolety z dodatkową ochroną antywłamaniową. Takie produkty zostały wyposażone w systemy zabezpieczeń, np. w rygle, zamek lub blokady.

Zwróć także uwagę, z jakich materiałów są wykonane rolety. Na rynku dostępne są rolety z:

  • tworzyw sztucznych,
  • stali,
  • drewna,
  • aluminium.

Jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej elektrycznej?

Gdy zastanawiasz się nad wyborem silnika do rolety zewnętrznej, naszym zdaniem powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc. Jest ona wyrażona w metrach Newtona — Nm.

Zawsze dopasuj ją do ciężaru przesłony. Taką informację znajdziesz w opisie producenta lub obliczysz samodzielnie. Wystarczy, że pomnożysz powierzchnię pancerza rolety przez ciężar na metr kwadratowy danego materiału. Dla aluminium będzie to 5 kg/m2, dla stali 12 kg/m2, dla drewna około 10 kg/m2, a dla PVC 6 kg/m2.

Przykładowo dla ciężaru całkowitego do 30 kg potrzebujesz silnik o mocy 15 Nm, do 50 kg – 30 Nm, od 50 do 100 – 45–50 Nm, od 100 do 140 kg – 80 Nm.

Ile potrzeba przewodów do rolet zewnętrznych sterowanych elektrycznie?

Zazwyczaj stosujesz instalacje trójprzewodowe lub czteroprzewodowe prądu przemiennego. Wyróżniamy dwa przewody fazowe. Jeden odpowiada za fazę unoszenia rolety, drugi za obniżanie rolety. Z kolei trzeci jest to przewód neutralny, nazywamy zerowym. W większości instalacji elektrycznych możesz zauważyć, że występuje jeszcze inny przewód. Jest to przewód ochronny, zwany również uziemiającym.

Rolety zewnętrzne sterowane ręcznie – sznurek czy taśma?

Rolety zewnętrzne ręczne obsługujesz za pomocą sznurka lub taśmy. Przy obu produktach użyjesz podobnej siły, jednak taśma jest wygodniejsza do trzymania oraz trwalsza.

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Koszt rolet zewnętrznych może się znacznie różnić. Przede wszystkim zależy to od sposobu sterowania, na który się zdecydujesz. Jeżeli nie chcesz przepłacić, zalecamy wybrać rolety sterowane ręcznie. Taki prosty wariant osłony to koszt kilkuset złotych. Gdy zdecydujesz się na elektroniczne i solarne rolety, ceny mogą przekroczyć tysiąc złotych.

Przypominamy o tym, aby podczas planowania budżetu zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego wykonane są dane modele rolet. Zastanów się także nad dodatkowymi funkcjami, np. ochroną antywłamaniową. Wszystko to wpływa na wzrost ceny.

Czy rolety zewnętrzne można odliczyć od podatku?

Chociaż rolety zewnętrzne ograniczają straty ciepła, nie podlegają uldze podatkowej i nie możesz ich odliczyć.

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Montaż rolet zależy przede wszystkim od tego, na jaki rodzaj rolet się zdecydujesz i kiedy je zainstalujesz. Rolety z kasetami nadprożowymi zalecamy wybrać już na etapie stawiania ścian, ponieważ będą znajdowały się pod tynkiem. Podczas montażu najpierw załóż kasetę, a następnie zakryj ją w trakcie wykonywania elewacji. Zapewniamy, że dzięki temu wszelkie elementy konstrukcyjne będą wyglądały bardzo estetycznie.

Natomiast rolety podtynkowe mocujesz podczas prac przy elewacji budynku i tynkowania. Pamiętaj, aby dopasować kasetę do grubości ocieplenia i innych warstw.

Podczas pierwszego etapu montażu rolet zewnętrznych podtynkowych musisz zaopatrzyć się w niezbędne materiały i narzędzia. Potrzebne są:

  • kaseta wraz z jej pancerzem,
  • zabezpieczenie przed otwarciem,
  • przelotki i prowadniki do linki prowadzącej,
  • linki lub taśmy prowadzące,
  • zaślepki prowadnicy oraz otworów montażowych,
  • kołki rozporowe,
  • wkręty do drewna lub blachowkręty (w zależności od materiału ściany)

W przypadku rolet sterowanych elektryczne kup również: elektroniczny system sterowania oraz przewody 3 lub 4 x 1,5 mm2, puszkę elektryczną i kostki elektryczne. Przygotuj także narzędzia: komplet wierteł do metalu i betonu, wiertarkę udarową lub młotowiertarkę, ściski stolarskie, odpowiednie wkrętaki i klucze, poziomicę i miarę.

Montaż rolety zalecamy zacząć od wymierzenia i wywiercenia otworów, które służą do prowadzenia przewodów zasilających napęd. W przypadku rolety obsługiwanej ręcznie – taśmy do koła zwisającego na wale kasety. Wymierzysz je, gdy przyłożysz kasetę ze zdjętą osłoną do ramy okiennej.

Kasetę do ramy przykręć wkrętami. Zalecamy, aby otwory umieścić co ok. pół metra. Następnie przytwierdź prowadnice do ramy okna i osadź je w zaczepach kasety. W kolejnym kroku załóż pancerz rolety na wał i zamontuj ograniczniki, aby roleta nie wypadła z prowadnic.

W ostatnim kroku zakładasz taśmę lub linkę sterującą albo podłączasz przewód elektryczny, a także zamykasz osłonę rolety. Na koniec mocujesz zwijacz taśmy lub podłączasz sterowanie elektryczne.

Jaki smar do rolet zewnętrznych sprawdzi się najlepiej?

Częste smarowanie przegubów i prowadnic rolet zewnętrznych zapewnia ich trwałość oraz łatwość codziennego użytkowania. Według nas najlepszym smarem jest uniwersalne WD–40. Pamiętaj o tym, aby nakładać go co kilka miesięcy.

Jak zamaskować rolety zewnętrzne?

Aby ukryć widoczne kasety rolet zewnętrznych, masz do wyboru specjalne dekoracyjne maskownice. Możesz także wykorzystać różnego rodzaju gzymsy i listwy zewnętrzne.

Czym pomalować rolety zewnętrzne?

Wyjaśniamy, że dobór farby do rolet zewnętrznych zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Wybieraj produkty przeznaczone do metalu, drewna, PCV. Przypominamy, że muszą to być środki dostosowane do warunków zewnętrznych. Szczególnie ważna jest odporność na warunki atmosferyczne, na przykład na śnieg i deszcz, czy nasłonecznienie.

Do malowania użyj pędzla z naturalnego włosia. Zapewniamy, że taki wybór sprawi, że dokładnie pokryjesz całą powierzchnię, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Jaki wybrać kolor rolet zewnętrznych do białych okien?

Przy białych oknach nie trzeba ograniczać się jedynie do białych rolet zewnętrznych. Przede wszystkim dopasuj kolor do stylu całego budynku. Modne antracytowe rolety dobrze sprawdzą się do konstrukcji nowoczesnych i minimalistycznych. Natomiast drewniane świetnie prezentują się w stylu klasycznym, retro i rustykalnym.

Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem, upałem lub hałasem?

Rolety zewnętrzne mają bardzo dobre właściwości izolacji termicznej i akustycznej. Gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie, nie będziesz słyszeć hałasów z zewnątrz. Natomiast zimą zapewniają one ochronę przed ucieczką ciepła z pomieszczenia. Z kolei latem nie będziesz obawiać się skutków dużego nagrzewania budynku od słońca.

Jak umyć rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne zalecamy myć wtedy, gdy temperatura powietrza osiąga poziom od 10 do 20–25°C. Do czyszczenia użyj wody i łagodnych detergentów oraz miękkiej ściereczki lub gąbki. Unikaj szorowania i ostrych szczotek. Po wyczyszczeniu rolety z zabrudzeń pozostaw ją zamkniętą, aż do chwili całkowitego wyschnięcia.

Ile kosztuje naprawa rolet zewnętrznych?

Wyjaśniamy, że koszt serwisu rolet zewnętrznych zależy od rodzaju awarii i zakresu usług. Podstawowy serwis to przyjazd specjalisty, ustalenie przyczyny usterki i prosta naprawa, która nie obejmuje wymiany elementów. Zapłacisz za nią około 250 zł. Bardziej zaawansowana pomoc to np. wymiana zwijacza, przelotki czy linki. Może Cię to kosztować około 350 zł. Natomiast za wymianę elementów konstrukcyjnych oraz mycie rolety i stolarki okiennej zapłacisz około 550–600 zł.

Jak zdemontować roletę zewnętrzną?

Najpierw zalecamy otworzyć skrzynkę roletową. Następnie wypnij z wału wieszaki pancerza i zdejmij zabezpieczenia antywłamaniowe, czyli bufory lub stopery. Kolejno odkręć wkręty mocujące prowadnice, dzięki czemu zdejmiesz rolety.

Co wybrać zamiast rolet zewnętrznych?

Spośród osłon zewnętrznych możesz wybrać żaluzje fasadowe. Mają one regulowane lamele, dzięki czemu zapewniają kontrolę nad dostępem światła i ciepła do pomieszczeń. Innym rozwiązaniem, które proponujemy, są rolety i żaluzje wewnętrzne. Różnią się od zewnętrznych przede wszystkim tym, że nie mają aż takiej trwałości. Nie zapewniają też tak wysokiego poziomu izolacji termicznej czy akustycznej. Natomiast chronią przed najsilniejszymi promieniami słońca oraz zapewniają intymność.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Rolety dzień noc – rodzaje, zalety i wady, montaż

    Nowoczesne rolety dzień noc to ciekawe i zarazem niezwykle praktyczne rozwiązanie pozwalające na zaciemnienie wnętrza oraz ożywienie powierzchni okien. Ich nietypowa budowa umożliwia precyzyjne dostosowanie ilości światła wpadającego do wnętrza mieszkania. Rolety typu dzień noc występują w wielu wzorach, dzięki czemu możesz z łatwością dopasować je do aranżacji każdego wnętrza. Są też łatwe w montażu, a ich zawieszenie na oknie nie sprawi Ci żadnego problemu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Okna tarasowe – co warto o nich wiedzieć?

    Okna tarasowe to efektowne przeszklenia, które ułatwiają korzystanie z tarasu lub ogrodu i pozwalają doświetlić wnętrze. Duże okna tarasowe są montowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i nowoczesnych budynkach mieszkalnych. Jakie okna wybrać na taras? Zobacz, co warto wiedzieć o oknach tarasowych!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Parapety zewnętrzne i wewnętrzne – wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

    Parapety okienne to kluczowy element wykończenia domów jednorodzinnych oraz innych budynków mieszkalnych i publicznych. Parapety zewnętrzne uzupełniają elewację, ale przede wszystkim chronią ściany budynków przed podsiąkaniem i zawilgoceniem. Z kolei parapety wewnętrzne są elementem typowo dekoracyjnym. Powinny być też stosunkowo funkcjonalne (dzięki czemu można na nich np. ustawiać doniczki z roślinami). Parapety są wykonywane z różnych materiałów, różnią się więc też wyglądem. Sprawdź, jaki rodzaj parapetu wybrać na zewnątrz, a jaki podokiennik sprawdzi się wewnątrz budynku.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Okna dachowe. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

    Dobrze dobrane okna dachowe zapewniają odpowiednie oświetlenie poddasza, mają również wpływ na wentylację oraz bilans energetyczny budynku. Poprawnie zamontowane – szczelnie połączone z dachem i odpowiednio ocieplone, dbają także o prawidłową izolację wnętrz. Jakie modele okien najlepiej wybrać? Z jakiego materiału powinny być wykonane i jak właściwie je zamontować? We współpracy ze specjalistami z firm VELUX oraz Tyrem – przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem okien połaciowych.
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Firany i zasłony – jak je wybrać?

    Zasłony i firany do salonu, sypialni czy jadalni to szczególne dekoracje. Nie tylko pięknie się prezentują oraz nadają charakter wnętrzu, lecz także zapewniają prywatność. Z ich pomocą możesz też ocieplić lub ochłodzić każdą przestrzeń. Jakie firany i zasłony wybrać? Podpowiadamy!
  6. Artykuł Czytaj więcej

    Zasłony do salonu w różnym stylu, w wielu wzorach i kolorach. Zainspiruj się!

    Zasłony do salonu pełnią dwie ważne funkcje. Po pierwsze – regulują dopływ naturalnego światła. Po drugie – są istotną dla całej aranżacji ozdobą. Z naszego artykułu dowiesz się, co wziąć pod uwagę, wybierając zasłony do salonu. Zainspiruj się i udekoruj swoje okna!