Folia statyczna – zastosowanie i montaż
Folia statyczna umieszczona na oknie przepuszcza do środka światło, a jednocześnie zapewnia prywatność. Co więcej, sprawdza się w wielu miejscach, a jej założenie jest banalnie proste. Folia może mieć też różne wzory, które ozdobią wnętrze. To szybki i efektowny sposób na aranżację. Jeśli zastanawiasz się, czy to rozwiązanie na lata lub zadajesz sobie pytanie, jak ją zdjąć – koniecznie przeczytaj naszą poradę.
Folia statyczna – co to jest?
Folia, którą nakleja się na szybę w celu zapewnienia prywatności, to właśnie folia statyczna. Swoją nazwę zawdzięcza formie aplikacji. Wystarczy przykleić jej cienki arkusz do mokrej powierzchni, a będzie na niej do momentu zerwania. Niezależnie, czy w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność czy duże nasłonecznienie – folia pozostanie nienaruszona.
Folia statyczna a zastosowanie w domu
W ofercie dostępne są różne rodzaje folii statycznych. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią do swoich potrzeb. Każda z nich różni się od pozostałych, dlatego folia:
czarna – sprawdzi się, jeśli zależy Ci na ochronie przed słońcem. Tego typu produkt przepuszcza ok. 25% światła, za to zatrzymuje 99% promieni UV. Oczywiście zapewnia prywatność. Chroni też przed blaskiem i sprawi, że w pomieszczeniu będzie chłodniej;
z nadrukiem – to wariant z kolorowymi lub mlecznymi wzorami. Nadruki spełniają funkcję dekoracyjną. Co ważne, jasny kolor przepuści znacznie więcej światła. Jednak w przypadku nadruku musisz sprawdzić, czy wystarczająco zamaskuje wnętrze domu lub biura;
mleczne – to klasyczny typ folii. Nie wyróżnia się żadnym wzorem, jednak bardzo dobrze przysłania wnętrze. Podobnie jak w przypadku opcji z nadrukiem nie ogranicza dostępu światła. Dlatego, mimo naklejenia mlecznej folii na okno, w pomieszczeniu będzie jasno.
Rozwiązanie nie tylko na okno
Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w wielu miejscach. Z powodzeniem można nakleić folię statyczną na kabinę prysznica . Dzięki temu, że jest odporna na wilgoć, będzie świetnie spełniała swoją funkcję – zapewni prywatność. Dodatkowo można ją zastosować np. w biurze. Wszystkie ścianki działowe, które mają szybę, mogą zyskać dodatkową przesłonę. Możesz też sprawnie okleić witrynę w wynajmowanym lokalu.
Kolejnym ciekawym pomysłem zastosowania folii są drzwi wejściowe w domach jednorodzinnych. Często mają boczne, podłużne przeszklenia osadzone w ramie. Jeśli nakleisz na nie folię, szybko zyskasz kameralną przestrzeń w holu.
Podobnie jest w przypadku np. stolików kawowych . Zamontowanie na nich folii może błyskawicznie odmienić ich wygląd. Jednak klasyczne zastosowanie to właśnie okna. Szczególnie w łazienkach folia statyczna może być przydatna.
Alergicy również docenią to rozwiązanie. Na zasłonach, firankach, roletach czy żaluzjach zbiera się kurz, który może wywoływać reakcję. W przypadku folii nie będzie tego problemu, a i tak zapewni prywatność.
Jak zamontować folię statyczną?
Zaletą montażu jest jego łatwość. Bezklejowa folia statyczna przywiera do szyby przy użyciu wody. Aby proces przebiegał sprawnie, musisz mieć pod ręką: spryskiwacz z wodą, rakiel (narzędzie do dociskania), nożyk, gąbkę i miarę. Zanim przykleisz folię, umyj okno. Następnie wykonaj kilka kroków:
- montaż folii statycznej zacznij od spryskania szyby wodą;
- zdejmij papier ochronny z folii;
- przyłóż arkusz i dopasuj jego położenie;
- wyciśnij wodę spod folii za pomocą rakla (od środka na zewnątrz);
- zbierz nadmiar wody np. papierowym ręcznikiem;
- przytnij folię, ale zostaw niewielką szczelinę, aby nie tworzyły się pęcherzyki.
I gotowe! Tak założona folia statyczna zapewni Ci prywatność, a jednocześnie ozdobi wnętrze.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
W jakiej formie można kupić folię statyczną?
Folia statyczna sprzedawana jest w arkuszach lub na metry.
Czy można używać folii statycznej kilka razy?
Tak, taką folię można zakładać i zdejmować wielokrotnie.