Przeprowadzka – jak ją zorganizować, żeby przebiegła bezboleśnie? Praktyczne porady

Przeprowadzka do nowego mieszkania czy domu to wydarzenie, które prędzej czy później będzie dotyczyło każdego. Wielu kojarzy się z trudnym i uciążliwym przedsięwzięciem, ale przy odpowiednim przygotowaniu wcale nie musi takim być. O czym pamiętać przy przeprowadzce, aby przebiegła sprawnie i bez problemów? Poniżej znajdziesz kilka użytecznych porad przeprowadzkowych, dzięki którym ty zaoszczędzisz czas, a twoje rzeczy w bezpieczny sposób trafią do nowego miejsca.

Przeprowadzka: co spakować i jak zabezpieczyć swoje rzeczy?

Aby zachować bezpieczeństwo przeprowadzanych rzeczy, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Niezależnie od charakteru przedmiotów, które trzeba przetransportować do nowego miejsca, w Leroy Merlin znajdziesz dedykowane artykuły.

MEBLE

Przed przystąpieniem do przewożenia mebli wyjmij z nich wszystkie przedmioty, które mogą spowodować uszkodzenie podczas transportu. Demontowalne elementy, takie jak np. półki, należy wyjąć i oddzielnie opakować, aby mebel był możliwie lekki. To ułatwi jego przenoszenie. W przypadku szuflad czy drzwi warto rozważyć demontaż uchwytów, szczególnie tych wystających poza obrys mebla. Na elementy szklane należy ukośnie nakleić taśmę, co wzmocni ich powierzchnię podczas transportu.

Przy transporcie mebli kluczowe jest zabezpieczenie ich powierzchni oraz naroży. Do tego celu służą dedykowane kartonowe narożniki wkładane pod folię, którą kilkukrotnie owija się całość konstrukcji. Możesz wykorzystać folię bąbelkową lub stretch. W ofercie Leroy Merlin jest również papier kraftowy, który może okazać się pomocny.

SZKŁO, NACZYNIA I ZASTAWA STOŁOWA

Rzeczy kruche wymagają szczególnego zabezpieczenia na czas transportu. Do przewożenia butelek oraz wazonów warto wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego celu kratownice, które idealnie pasują do kartonowego opakowania. Sięgając po nie, zaoszczędzisz czas, który poświęciłbyś na pakowanie każdej rzeczy oddzielnie, np. w papier.

Idealnym materiałem do zabezpieczania talerzy i naczyń jest folia bąbelkowa. Puste przestrzenie w kartonie warto wypełnić dedykowanym do tego celu granulatem, który dodatkowo zabezpieczy zawartość przed przemieszczaniem się wewnątrz. Aby oznakować pudła, w których są elementy kruche, wykorzystaj specjalne naklejki informujące o zawartości opakowania. Są dostępne w ofercie Leroy Merlin.

KSIĄŻKI

Książki warto przewozić w mniejszych pudłach kartonowych, aby gotowe paczki nie były uciążliwe do przenoszenia ze względu na masę. Warto do tego celu wybrać kartony wyposażone w uchwyty do przenoszenia. Do transportu większej ilości książek można również wykorzystać plastikowe pojemniki wyposażone w kółka.

UBRANIA

Ubrania warto posegregować na te, które powinny być transportowane w pozycji pionowej, oraz niewrażliwe na pogniecenie. Do transportu tych pierwszych idealnie sprawdzi się tekturowa szafa z drążkiem. Umieszczone na niej piktogramy ułatwią oznakowanie, do którego pomieszczenia jest przeznaczony karton. Odzież, która nie wymaga transportu w pozycji wiszącej, warto zapakować w worki próżniowe. Zaoszczędzisz wówczas dużo miejsca w kartonie.

SPRZĘT RTV/AGD

Sprzęt RTV/AGD najlepiej zabezpieczać oryginalnymi kartonami producenta. W przypadku ich braku warto nałożyć na krawędzie kartonowe narożniki a powierzchnie zabezpieczyć folią bąbelkową oraz folią typu stretch.

Przeprowadzka: jak sobie poradzić z pakowaniem zabezpieczonych rzeczy?

Odpowiednio zabezpieczone rzeczy zapakuj w kartony w sposób zapewniający możliwie dużą oszczędność miejsca. Właściwe kartony znajdziesz w Leroy Merlin. W przypadku tkanin, ubrań lub innych materiałów podatnych na formowanie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie worków próżniowych. Gdy wszystkie paczki są już zapakowane, warto odpowiednio je oznakować. Każde pudło powinno mieć dwie naklejki:

  • informującą o specyfice towaru wewnątrz znajdującego się wewnątrz pudła (np. kruche czy wrażliwe na wilgoć),
  • informującą o miejscu pochodzenia zawartości (np. sypialnia, kuchnia, pokój dziecka itp.).

Właściwie oznakowane kartony sprawią, że przeprowadzka do nowego mieszkania przebiegnie szybciej. Naklejki zapewnią oszczędność czasu przy ich późniejszym segregowaniu pod kątem miejsca przeznaczenia.

Przeprowadzka: jak zorganizować transport?

Do transportu dużych gabarytów w obrębie mieszkania (np. przesuwania mebli) z powodzeniem sprawdzą się obecna w ofercie Leroy Merlin podkładka do przesuwania mebli lub drewniana platforma transportowa (obie wytrzymują obciążenie 150 kg). Do transportu pudeł kartonowych i innych gabarytów warto natomiast wykorzystać wózki transportowe. Należy też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kartonów w przestrzeni ładunkowej samochodu. Polecamy wykorzystać w tym celu pasy zabezpieczające, dostępne pojedynczo, jak również w zestawach.

Przewóz rzeczy: firma przeprowadzkowa czy samodzielne działanie?

Zastanawiasz się, jak się przygotować do przeprowadzki? Jedną z pierwszych decyzji, które musisz podjąć, jest ta, czy robisz to samodzielnie, czy z pomocą fachowców. Aby dokonać właściwego wyboru, zastanów się:

  • jak wiele rzeczy masz do przewiezienia?
  • czy Twój samochód lub auta należące do Twojej rodziny lub przyjaciół pomieszczą wszystkie rzeczy w bezpieczny sposób?
  • czy masz wystarczająco wiele osób dookoła siebie, które pomogą Ci z organizacją przeprowadzki i czy będą rzeczywiście skłonne pomóc?
  • ile masz czasu na dokonanie przeprowadzki?

Jeżeli:

  • rzeczy do spakowania i przewiezienia jest relatywnie niewiele,
  • przeprowadzasz się na w miarę krótki dystans (max. kilkadziesiąt, a nie kilkaset kilometrów),
  • grupa Twoich przyjaciół i rodzina jest chętna do pomocy i masz pewność, że to osoby, które naprawdę zaangażują się w prace przy przeprowadzce,
  • masz na przeprowadzkę co najmniej kilka dni,

samodzielna przeprowadzka jest realnym rozwiązaniem, które będzie najbardziej uzasadnione. Jeżeli jednak czasu na jej dokonanie jest niewiele i brak chętnych rąk do pracy oraz odpowiedniego auta transportowego – rozważ usługi przeprowadzkowe.

Pamiętaj, że firma przeprowadzkowa:

  • może wykonać usługi kompleksowo – od zapakowania Twoich rzeczy w dostarczone przez siebie pudła przeprowadzkowe, aż po ich ustawienie i zmontowanie na miejscu,
  • może zrealizować tylko część usług – np. przewóz rzeczy. Specjalny meblowóz pozwoli na bezpieczny przewóz mebli oraz innych wartościowych akcesoriów,
  • pracuje w oparciu o specjalistyczny sprzęt, który może pozwolić lepiej zabezpieczyć towary.

Jeśli więc nie czujesz się na siłach – skorzystaj, przynajmniej w pewnym stopniu, ze wsparcia fachowców. Przewóz mebli odpowiednim pojazdem zagwarantuje, że nic po drodze nie zostanie uszkodzone.

Ile kosztuje przeprowadzka?

Zastanawiasz się, ile kosztuje przeprowadzka? Trudno jest jednoznacznie określić jej koszt, ponieważ zależy on od wielu zmiennych, takich jak:

  • ilość rzeczy, które ze sobą zabierasz na nowe miejsce – to ona niesie za sobą największą część kosztów, związanych z zabezpieczeniem i zapakowaniem przedmiotów w pudła przeprowadzkowe, a także z ich transportem,
  • jakie rzeczy przewozisz – im więcej tych wrażliwych i drogocennych, tym wyższe mogą być koszty,
  • na jaki dystans się przeprowadzasz – jeśli sięgasz po usługowy przewóz mebli, możesz się spodziewać, że stawka będzie naliczona od przejechanego kilometra,
  • ile godzin potrwa realizacja usługi – wiele firm przeprowadzkowych rozlicza się w oparciu o stawkę godzinową.

Jeśli chcesz wyliczyć te koszty, przyjrzyj się cenom materiałów przeprowadzkowych oraz usług transportowych. Możesz też poprosić o pomoc firmę, która świadczy usługi w tym zakresie – na pewno otrzymasz bezpłatną wycenę prac. Wówczas będziesz mógł zadecydować, czy bardziej opłaca Ci się przeprowadzka do nowego mieszkania na własną rękę, czy z pomocą ekspertów.

Kiedy się przeprowadzać?

Często jest tak, że nie masz wpływu na moment, w którym potrzebna jest przeprowadzka do nowego domu. Jeżeli jednak możesz pozwolić sobie na dokładne określenie, kiedy się przeprowadzać, wybierz:

  • weekend – wówczas łatwiej będzie Ci skompletować zespół znajomych i członków rodziny do pomocy,
  • ciepły, optymalnie wiosenny lub jesienny (lato może być zbyt upalne), dzień – dobra pogoda będzie sprawnemu wykonaniu prac, zwiększy ich bezpieczeństwo oraz zapobiegnie powstawaniu dodatkowych uszkodzeń.

Przeprowadzka do nowego domu wydaje się poważnym przedsięwzięciem? Gdy jest dobrze zorganizowana, zajmuje niewiele czasu i jest mniej kosztowna. Wykorzystaj więc nasze przeprowadzkowe porady i przenieś się na nowe miejsce bez zbędnych komplikacji