Pędzle malarskie

Oto krótki przewodnik po pędzlach do malowania, lakierowania i wykonywania efektów dekoracyjnych.

Jak wybrać pędzel

Jak wybrać pędzel odpowiedni do tego, co chcesz malować i czym chcesz malować.Podstawowa zasada: mała powierzchnia przeznaczona do malowania = mały pędzel, duża powierzchnia = duży pędzel.

Kształt pędzla (płaski okrągły, strzyżony skośny itd.) powinien być optymalny do powierzchni przeznaczonej do malowania. Powierzchnie płaskie najwygodniej maluje się pędzlem płaskim, a wklęsłe narożniki np. pędzlem okrągłym podstrzyganym w szpic.

Do ścian i sufitów stosuje się specjalne duże pędzle zwane tradycyjnie ławkowcami- gdyż umożliwiają równomierne nakładanie farby na duże gładkie powierzchnie. Zazwyczaj kupujemy jeden pędzel do zaplanowanej pracy, jednak warto wiedzieć że przy niewielkim nakładzie kosztów, np. kupując jeden mniejszy pędzel pomocniczy, znacznie ułatwimy sobie malowanie, a także skrócimy czas pracy.

Dlatego warto czasem zaopatrzyć się nie w jeden pędzel, ale zestaw kilku pędzli o różnym kształcie lub różnych rozmiarach. Te najtańsze z pędzli najczęściej po zakończeniu robót lądują w koszu. Droższe, lepszej jakości mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Warto zaopatrzyć się w pędzel z dobrej jakości włosia, gdyż efekt końcowy każdego malowania, szczególnie malowania dekoracyjnego, to zawsze efekt użytego narzędzia. Tanie pędzle maja to do siebie, że są wyprodukowane z słabej jakości surowca i tracą włosie podczas pracy.

Rodzaje włosia i kolor pędzla

Pędzle produkowane są z dwóch rodzajów włosia: naturalnego i syntetycznego (lub mieszanki obu rodzajów).

Pędzle z włosia naturalnego sprawdzą się do każdego rodzaju farby, jednak szczególnie zalecane są do farb na bazie rozcieńczalników organicznych.

Do farb wodorozcieńczalnych zaleca się bardzo często użycie pędzli z tworzywa syntetycznego (np. Orelu) które pozwala na lepsze rozprowadzanie farb na gładkich powierzchniach, szczególnie farb o wykończeniu satynowym lub połysku. Końcówki włosia syntetycznego są tam specjalnie zmiękczane i rozszczepiane, aby ślad pędzla na malowanej powierzchni był niewidoczny

Warto też zwrócić uwagę na podziel pędzli pod względem kolorów.

Pędzle w kolorze niebieskim to pędzle polecane do farb wodnych, pędzle czerwone do farb rozpuszczalnikowych.

Pędzle do drewna oznaczone są w kolorze brązowym.

Rada

Z nowych pędzli ( nie tylko z tych najtańszych) może wychodzić włosie. Sprawdź to przed zakupem, jednak prostym sposobem na to jest łatwa operacja namoczenia pędzla w czystej wodzie i krótkie delikatne ,, wytrzepanie” wszystkich niesklejonych lub złamanych fragmentów szczeciny przed samym malowaniem aby potem uniknąć kłopotów z włosami przylepiającymi się do świeżo nakładanej farby lub lakieru.

Warto też przed zakupem sprawdzić gęstość włosia pędzla ( od tego zależy ile farby w sobie pomieści ) a także kształt (ergonomię ) uchwytu, optymalną do własnej wygody- aby malowanie nie było zbyt męczące dla ręki i ułatwiało aplikację farby na powierzchni przeznaczonej do malowania ( inny pędzel do kaloryferów, inny do malowania rur, inny do drzwi lub okien )

Podstawowe typy pędzli i ich zastosowania

Pędzle ławkowce - szerokie pędzle, głównie z włosia naturalnego. Wykorzystuje się je przede wszystkim do malowania ścian i sufitów, często także gruntowania ścian i sufitów przed malowaniem. Czasami służą również do odpylania powierzchni przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Można ich używać do malowania grubo fakturowanego tynku lub innych powierzchni strukturalnych.

Pędzle płaskie – z włosia naturalnego lub syntetycznego. Ich szerokość wynosi od 1 do nawet 5 cali. Używa się ich do malowania drewna, metalu, ale także do malowania niewielkich powierzchni ścian tynkowanych bądź wykańczanych płytami g-k. Są to pędzle najbardziej uniwersalne do wszelkich prac malarskich na niewielkich gładkich powierzchniach. Wąskie przydadzą się do odnawiania ościeżnic lub malowania płotów, szerszych do lakierowania parkietu, drewnianych mebli, malowania tarasu, impregnowania drewna.

Pędzle do grzejników – to płaskie pędzle na długich płaskich drewnianych, zakrzywione pod niewielkim kątem w części roboczej w celu ułatwienia malowania w miejscach trudnodostępnych; występują w szerokościach od 25 do 63 mm. Znajdują zastosowanie przy malowaniu ścian za grzejnikami, służą do malowania kaloryferów starszego typu oraz rur, ogrodzeń i wszelkich elementów o ażurowej budowie lub powierzchni znajdujących się w trudnodostępnych miejscach, szczelinach itp.

Pędzle okrągłe - średnicy od 10 do nawet 70 mm. Stosuje się je głównie do drobnych prac dekoracyjnych a także do prac malarskich powierzchni strukturalnych, porowatych itp.. Jeśli zależy ci na szczególnej precyzji wybierz pędzel okrągły strzyżony, którego włosie jest wyprofilowane w delikatny szpic, np. często są one wykorzystywane są do malowania narożników ścian. Do drobnych, precyzyjnych prac dekoracyjnych służą małe pędzle okrągłe, tzw. zaprawkowe.

Małe pędzelki okrągłe lub płaskie – szerokości 10-15 mm. Służą do drobnych precyzyjnych prac. Przydadzą się żeby obmalować dookoła na przykład włącznik światła lub gniazdko elektryczne przed malowaniem ścian.

Pędzle bez trzonka – to pędzle płaskie stosowane do malowania na ścianach wzorów dekoracyjnych. Brak trzonka umożliwia bardziej zdecydowane ruchy podczas nanoszenia farby lub bejcy ( wcierania w surowe drewno). Odmianą takich pędzli, z płasko ściętą powierzchnią roboczą są pędzle do malowania przy pomocy szablonów.

Pędzle do parkietu (czasami przez fachowców określane jako spaltery) – to duże, szerokie nawet do 20 cm) pędzle płaskie z gładkiego, wysokiej jakości włosia, używane głównie do lakierowania parkietów i podłóg drewnianych.

Pędzle skośne – mają ścięte włosie pod niewielkim kątem, dzięki czemu można malować nimi bardzo precyzyjne pasy na ścianach; stosowane jednak głównie przez fachowców malarzy którzy dzięki dużej wprawie i doświadczeniu przyśpieszają sobie pracę w malowaniu końcowym, farbami wykończeniowymi, zarówno emulsyjnymi jak i emaliami.