Przegląd wiertnic. Którą wybrać?
Aby przyspieszyć prace w ogrodzie lub przy domu, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. W wielu przypadkach niezastąpiona okazuje się wiertnica. Dzięki działaniu świdra lub otwornicy można błyskawicznie wykonać różne otwory w ziemi.
Wiertnice to praktyczne urządzenia, które przydają się nie tylko profesjonalistom. Na rynku można znaleźć wiele typów wiertnic, jednak wszystkie one służą do jednego celu – wywiercania otworów. Budowa takich narzędzi może się różnić w zależności od modelu, typu i przeznaczenia. Bez względu na to, jaka wiertnica zostanie wybrana, jej najważniejszy element to świdry – ślimakowe (np. do nasadzania roślin) i strzemiączkowe (np. do spulchniania gleby i nasadzania roślin).
Do czego można użyć wiertnicy?
Wiertnice nazywane są także świdrami lub dołownikami. Takie narzędzia mogą się przydać przy wielu pracach, które są związane z wykonywaniem otworów. Przy czym otwory te mogą mieć różny cel i przeznaczenie. W zależności od konkretnego celu potrzeba wiertnic o różnych parametrach.
Jedną z najbardziej powszechnych jest wiertnica do ziemi, czyli glebowa. To przydatne narzędzie, szczególnie przy wykonywaniu otworów i dołków potrzebnych do sadzenia roślin, drzew, krzewów, ale również przy większych robotach, jak zalesianie czy palowanie. Wiertnica taka przyspiesza pracę szczególnie w przypadku gleby z kamieniami oraz niewielkimi korzeniami.
Wykorzystanie wiertnicy nie ogranicza się jednak tylko do ogrodu i sadu. Takie narzędzie pomaga również przy większych pracach ziemnych i budowlanych. Przy wznoszeniu ogrodzenia dobrze sprawdza się wiertnica do słupków. Bardzo skuteczne są również wiertnice do studni głębinowych. Jednak zazwyczaj to duże urządzenia, które montowane są na ciężarówkach, naczepach lub stanowią element pojazdu gąsienicowego. W przypadku takiego narzędzia ważny jest dobór odpowiedniego świdra do materiału lub podłoża, w którym będzie wykonywany otwór (uwzględniający np. jego twardość, konsystencję itp.). Warto dodać, że czasami używana jest również wiertnica do studni ręczna, ale tylko przy niewielkich pracach ziemnych. Do tego duże znaczenie ma także rodzaj zasilania wiertnicy lub jego brak.
Wiertnica spalinowa
Bardzo wydajna i mocna jest wiertnica spalinowa. To cięższe narzędzie niż modele ręczne, ale za to z pewnością poradzi sobie nawet z dość trudnym podłożem, w którym trzeba wywiercić otwór. Taka wiertnica bardzo dobrze sprawdza się przy glebie gliniastej i mocno zbitej, ale tak naprawdę narzędzie to poradzi sobie w każdego rodzaju ziemi. Wiertnica spalinowa pozwala wiercić otwory o dużej średnicy (np. 10-30 cm), a do tego można w niej zmieniać świdry. Oczywiście taka wiertnica wymaga większej konserwacji niż modele ręczne, ponieważ trzeba zadbać o silnik i inne elementy. Nie wolno przy tym zapominać, że eksploatacja wiertnicy spalinowej zużywa paliwo i olej. Z drugiej strony takie modele są bardziej mobilne niż wersje elektryczne i wygodniejsze niż ręczne.
Wiertnica elektryczna
Decydując się na wiertnicę elektryczną, warto pamiętać, że to dużo słabsze narzędzie od modeli spalinowych i wymaga znajdującego się w pobliżu gniazdka elektrycznego lub użycia przedłużacza.
Świdry elektryczne można wykorzystać do przesadzania drzew, wykopywania otworów pod słupki ogrodzeniowe itp. Wiertnice elektryczne częściej używane są w pracach przydomowych lub ogrodowych niż w projektach wykonywanych przez profesjonalistów. Jednak na rynku można znaleźć także bardzo mocne świdry elektryczne, które można wykorzystać do bardziej wymagających prac. Wiertnicę elektryczną, podobnie jak inne typy świdrów, należy dobierać ściśle do potrzeb i charakteru wykonywanej pracy.
Wiertnica ręczna
Najprostszym typem wiertnic są świdry ręczne, które składają się w zasadzie tylko z poprzecznego uchwytu oraz świdra. Obsługa takiego narzędzia jest bardzo prosta, a sama wiertnica nie musi być konserwowana, wystarczy ją tylko wyczyścić. Do tego przy eksploatacji świdra ręcznego nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów.
Należy jednak pamiętać, że wiertnice ręczne mają swoje ograniczenia. Za ich pomocą można robić otwory o średnicy od 8 do 20 cm. Z uwagi na to, że taki świder obsługuje się ręcznie, nie nadaje się on do pracy w bardzo twardym gruncie. Przy dość miękkim podłożu wykorzystuje się także wiertnicę do studni ręczną.
Wybór wiertnicy – na co zwrócić uwagę?
Na rynku można znaleźć nie tylko wiele typów, ale i wiele modeli wiertnic. Dzięki temu łatwo dobrać świder do konkretnych potrzeb. Warto jednak wiedzieć, na jakie kwestie zwracać uwagę, wybierając wiertnicę.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na średnicę świdra. O ile w przypadku sadzenia roślin nie są potrzebne duże i bardzo głębokie otwory, w przypadku słupków i studni średnica musi być zdecydowanie większa. Ważna jest także ilość skrętów. Dłuższy świder pozwoli wykonywać równe i głębokie otwory, ale będzie musiał pokonywać większy opór w czasie wkręcania. Nie bez znaczenia jest także ergonomia wiertnicy. Najlepiej wybrać model, którym można wygodnie operować, który pewnie trzyma się w ręku, nie przenosi dużych drgań i do tego przy wierceniu nie wymaga użycia dużej siły.
Następnie należy skupić się na materiale, z jakiego został wykonany świder. Mocniejsze modele (szczególnie spalinowe), czyli takie, które poradzą sobie z bardzo twardym podłożem, powinny mieć świder stalowy.
Zobacz, o co pytali nasi klienci
Czy w każdym typie wiertnicy możliwa jest wymiana wiertła?
Co do zasady tak, jednak w przypadku świdrów ręcznych jest to mało popularne rozwiązanie. Za to wiertła są wymienne w niemal wszystkich wiertnicach spalinowych i elektrycznych.
Kiedy użyć świdra spalinowego, a kiedy ręcznego?
Przy niewielkich pracach (do wywiercenia średnio 10 otworów) wystarczy świder ręczny. Natomiast w przypadku twardego gruntu lub konieczności wykonania co najmniej 100 otworów trzeba użyć wiertnicy spalinowej.
Ile kosztuje wiertnica?
Modele spalinowe osiągają cenę od 700 zł wzwyż. Elektryczne wiertnice kosztują od 500 zł, natomiast świdry ręczne – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.