Myjki ciśnieniowe usuną najgorszy brud! Poznaj ich zalety i możliwości
Myjki ciśnieniowe są bardzo użyteczne, zwłaszcza w dużych gospodarstwach domowych. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem i wysoką skutecznością w czyszczeniu powierzchni z ograniczonym dostępem, jak również uciążliwych, trudno zmywalnych zanieczyszczeń. Stosuje się je np. do mycia samochodów, motocykli, rowerów, do czyszczenia elewacji, podjazdów i alejek z kostki brukowej, a także do usuwania brudu z mebli, maszyn czy narzędzi ogrodowych.
Jakie są zalety myjek ciśnieniowych?
Używanie myjek ciśnieniowych daje szereg korzyści, związanych m.in. z oszczędnością środków czyszczących i skutecznością prac porządkowych. Myjki zapewniają:
- zmniejszenie zużycia wody, dzięki strumieniom o wysokim ciśnieniu i niedużym przepływie (300-600 litrów na godzinę),
- zwiększenie komfortu i wygody pracy, poprzez zmniejszenie wysiłku, potrzebnego przy szorowaniu mocno zabrudzonych miejsc,
- łatwość użytkowania, gdyż ich obsługa jest prosta i przyjemna,
- oszczędność płynów do mycia, dzięki wykorzystaniu siły wody,
- możliwość uzyskania silnego strumienia wody, o ciśnieniu nawet 150 bar (w porównaniu do ciśnienia w instalacji domowej, które wynosi około 3 bar).
Zastosowanie myjek nisko- i wysokociśnieniowych
W zależności od wielkości i rodzaju powierzchni, stosujemy myjki nisko- lub wysokociśnieniowe o zróżnicowanych właściwościach.
Mycie większych powierzchni zewnętrznych
Mycie wstępne i piaskowanie
Mycie miejsc trudno dostępnych
Mycie powierzchni delikatnych i pompowanie wody
Mycie większych powierzchni zewnętrznych
Do mycia większych powierzchni zewnętrznych, np. nawierzchni z kostki brukowej wokół domu, warto zastosować odpowiednią końcówkę obrotową, dzięki której uzyskamy silny strumień wody o szerokim zasięgu. Zaoszczędzimy dzięki temu czas i energię.
Ponadto, jeśli zamierzamy często myć powierzchnie blisko ziemi, zwróćmy uwagę, aby lanca myjki miała regulowaną długość (tzw. lanca teleskopowa) lub dokupmy specjalną przedłużkę. W ten sposób unikniemy przybierania niewygodnej dla pleców postawy, prowadzącej do nadwyrężenia mięśni i kręgosłupa.
Myjki ciśnieniowe z lancami teleskopowymi wykorzystamy również do czyszczenia np. wysokich murów czy elewacji zewnętrznych, gdyż ich zasięg wynosi od 1,20 do 4 metrów.
Mycie wstępne i piaskowanie
Mycie wstępne możemy przeprowadzić w przypadku usuwania silniejszych zabrudzeń. Polega ono na nałożeniu szamponu, aktywnej piany lub innego środka czyszczącego na zanieczyszczoną powierzchnię, pozostawieniu go na kilka chwil w celu zmiękczenia brudu i spłukaniu pod zmniejszonym ciśnieniem. Dzięki wstępnemu myciu z opryskiem, z pewnością uzyskamy lepsze efekty czyszczenia.
Jeśli natomiast mamy do czynienia z bardzo dużymi zanieczyszczeniami, a także, gdy chcemy usunąć rdzę, farbę lub lakier z powierzchni ceglanych, drewnianych, metalowych czy betonowych, możemy skorzystać z myjek wysokociśnieniowych, które posiadają opcję piaskowania w strumieniu wody, z użyciem specjalnego ścierniwa o odpowiedniej granulacji (grubość ziaren wynosi od 2 do 8 mm).
Mycie miejsc trudno dostępnych
W przypadku powierzchni trudno dostępnych możemy skorzystać z dodatkowych akcesoriów do myjek ciśnieniowych, np. węża do czyszczenia rur czy adaptera kątowego. Czyszcząc myjką, zastosujmy również tryb kombinacyjny, tzn. używajmy nie tylko uniwersalnych strumieni płaskich i rozproszonych, ale również punktowych, wąskich i rotacyjnych, o większej sile skupionego natrysku.
Mycie powierzchni delikatnych i pompowanie wody
Myjka ciśnieniowa może być kompatybilna ze specjalnym wężem do pompowania wody, co przekłada się na większą elastyczność w użytkowaniu. Zyskujemy bowiem możliwość pobierania wody z innego źródła niż sieć wodociągowa, np. zbiornika wodnego czy kanistra.
Pamiętajmy, że w przypadku delikatnych powierzchni, które łatwo zniszczyć lub zarysować, musimy wykazać się większą ostrożnością podczas pracy z myjką. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego ciśnienia roboczego, które w przypadku np. mycia samochodu nie powinno przekraczać 110 barów, aby nie uszkodzić lakieru. Jednak używanie ręcznych myjek ciśnieniowych do tego rodzaju prac jest bardzo wygodne i oszczędne.
Czym kierować się przy wyborze myjki ciśnieniowej?
Wybór odpowiedniej myjki ciśnieniowej powinniśmy przeanalizować pod kątem kilku istotnych parametrów:
Strumień wody - ilość i rodzaje
Wydajność pompy
Wielkość i ciężar myjki ciśnieniowej
Maksymalne ciśnienie wody i minimalne w przypadku pary
Opcjonalne wyposażenie myjek
Marka i jakość urządzenia
Możliwość podgrzewania wody
Strumień wody - ilość i rodzaje
W myjkach ciśnieniowych liczy się nie tylko ilość strumieni wody, które możemy uzyskać dzięki standardowym lub dodatkowym końcówkom lancy, ale również ich rodzaj. Wyróżniamy kilka rodzajów strumienia wody, a dobrany odpowiednio do czyszczonej powierzchni oraz stopnia zabrudzenia, z pewnością pomoże nam skutecznie pokonać wszelki brud, nawet najbardziej oporny. Przykładowe rodzaje:
- silny strumień wąski - do czyszczenia szpar i punktowych zabrudzeń,
- strumień płaski - do czyszczenia dużych powierzchni, np. alejek ogrodowych,
- silny strumień rotacyjny - do usuwania uporczywego brudu z trudno dostępnych powierzchni,
- strumień niskociśnieniowy, napowietrzony - do powierzchni gładkich i delikatnych.
Wydajność pompy
Przeciętna wydajność pompy myjki ciśnieniowej wynosi 380 litrów na godzinę. Taka moc w zupełności wystarczy do większości prac porządkowych. W niektórych modelach spotkamy się jednak z nieco większym wydatkiem tłoczenia, przekraczającym 500 litrów na godzinę. Pompy o takiej wydajności sprawdzają się idealnie w przypadku częstej i intensywnej eksploatacji.
Wielkość i ciężar myjki ciśnieniowej
Jeżeli z myjki ciśnieniowej zamierzamy korzystać okazjonalnie, nastawiając się na drobne prace w ogrodzie, niewymagające dużej mocy, zadbajmy o to, aby nasze urządzenie było lekkie, poręczne i miało niewielkie wymiary. Dzięki temu praca z nim będzie swobodna i komfortowa.
Z kolei w przypadku myjek ciśnieniowych, dostosowanych do średnich i ciężkich prac, które z założenia mają pracować długo, często i intensywnie, musimy liczyć się z mniejszą wygodą i mobilnością urządzenia, co jest spowodowane jego zwiększonymi walorami wagowo-rozmiarowymi.
Maksymalne ciśnienie wody i minimalne w przypadku pary
Myjki przeznaczone do użytku domowego osiągają zwykle ciśnienie na poziomie 50-130 bar, co jest w zupełności wystarczające i satysfakcjonujące. Jednak jeśli zamierzamy wykorzystywać urządzenie do mycia dużych, nierównych powierzchni, zdecydujmy się na myjkę o ciśnieniu 150-180 bar.
Odrębną kategorię stanowią specjalne myjki parowe, przeznaczone do mycia okien i luster. W porównaniu z tymi opisanymi wyżej pracują pod niewielkim ciśnieniem, w zakresie zaledwie 2-5 bar. Ich działanie nie polega na wyrzucaniu z siebie wody, tylko na wypuszczaniu przegrzanej pary.
Myjki, które wystrzeliwują strumień wody pod dużym ciśnieniem, możemy wyposażyć w dodatkowe akcesoria, które rozszerzają ich możliwości użytkowe. W sklepach spotkamy m.in.:
- różnego rodzaju lance i końcówki, które umożliwiają uzyskanie wielu rodzajów strumieni (najwięcej zyskamy w przypadku końcówek wielofunkcyjnych),
- pojemniki na środki czyszczące (np. pianę aktywną, szampon samochodowy, preparaty do czyszczenia drewna, kamieni czy plastiku),
- szczotki uniwersalne, powierzchniowe, obrotowe, a także o specjalnym przeznaczeniu, np. do kół i felg,
- pistolety, pianownice, dysze rotacyjne czy zestawy do piaskowania,
- węże ciśnieniowe, które umożliwiają korzystanie z myjki na większej powierzchni, również dedykowane np. do czyszczenia rur,
- manometry, prezentujące ciśnienie, z jakim pracujemy oraz regulatory ciśnienia wody.
Marka i jakość urządzenia
O jakości myjek ciśnieniowych, poza wyposażeniem, funkcjami i materiałami, z jakich zostały wykonane, świadczy również gwarancja oraz renoma producenta. Możliwość serwisowania w razie awarii, jak również wysoka jakość podzespołów produkcyjnych, pozwalają wierzyć w jednorazowy zakup urządzenia, które posłuży nam przez długie lata.
Wskazówki bezpiecznego użytkowania
Należy wystrzegać się kierowania wysokociśnieniowego strumienia w stronę ciała.
Zaleca się korzystanie z okularów ochronnych, aby zapobiec przedostaniu się płynu czyszczącego do oczu.
Po zakończonej pracy należy zamknąć dopływ wody do myjki, a następnie opróżnić ją przy pomocy spustu.
Mycie powierzchni pionowych należy wykonywać z góry na dół.
Należy zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę wody, z jaką urządzenie może bezpiecznie pracować, bez obaw o nadmierne przegrzanie. Parametr ten jest zawarty w instrukcji producenta. Zaleca się wybór modeli, posiadających zabezpieczenia termiczne. Na rynku dostępne są specjalne myjki z funkcją podgrzewania wody, pracujące w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.
Nie należy używać myjek amatorskich do celów profesjonalnych, z uwagi na błyskawiczne zużywanie się urządzeń.