Świąteczne dekoracje w domu z małym dzieckiem. Na co uważać?

Rodzice małych dzieci często świadomie rezygnują z postawienia choinki w obawie o bezpieczeństwo swoich pociech. Nie trzeba jednak porzucać tej pięknej tradycji – wystarczy dobrać odpowiednie, bezpieczne dla maluszka dekoracje i stabilnie umocować bożonarodzeniowe drzewko.

Jaka choinka będzie bezpieczna dla dziecka?

Przy wyborze choinki lepiej wybrać tę najbardziej „miękką” w dotyku, najlepiej o równomiernie rozłożonych gałęziach jodłę szlachetną lub jodłę kaukaską. Te dwa gatunki są najmniej kłujące spośród wszystkich popularnych i dostępnych gatunków choinek.

A co z wysokością choinki? W praktyce nie ma tu znaczenia, czy mamy niewielkiej wysokości sztuczne drzewko czy też wysoką, żywą jodłę albo sosnę. W obydwu przypadkach musimy zadbać o odpowiednie osadzenie drzewka. Choinka musi stać bardzo stabilnie na podłożu, bowiem ma udźwignąć nie tylko swój własny ciężar, ale także liczne dekoracje. W przeciwnym razie może się wywrócić. Z tego powodu bezpieczną alternatywą dla dużych, ozdobnych drzewek są ich miniaturowe wersje, które można postawić np. na komodzie, poza zasięgiem dzieci.

Jak zabezpieczyć choinkę przed małym dzieckiem?

Stojak na choinkę

Bardzo ważne jest, aby solidnie umocować choinkę w stojaku. Najlepszy rozwiązaniem będzie metalowy model stojaka, który poradzi sobie z ciężarem drzewka. Jeśli pień drzewka ma zbyt dużą średnicę, należy go skrócić za pomocą niewielkiej, turystycznej siekierki lub ręcznej piły do drewna. Dodatkowo możemy przywiązać choinkę sznurkiem np. do rury CO (w przypadku starszego budownictwa) albo do zamocowanego na ścianie haczyka. Alternatywę stanowią choinki w donicach. Żeby były stabilne, powinny być one naprawdę ciężkie i dodatkowo obciążone kamieniami.

Ustawienie choinki

Drzewko najlepiej ustawić w kącie pokoju, z dala od źródeł prądu czy ognia (np. kominka). Można otoczyć je ciężkimi, opakowanymi w świąteczny papier pudłami, które odgrodzą maluchowi bezpośredni dostęp do choinki.

Bezpieczne dekoracje świąteczne – co wybrać?

Bombki i ozdoby świąteczne

Niestety, w odróżnieniu od zabawek dla dzieci, w przypadku dekoracji choinkowych, producenci nie mają obowiązku specjalnego certyfikowania ozdób świątecznych. Dekoracje na choinkę nie są więc oznaczone znakiem CE, który miałby potwierdzać ich bezpieczeństwo. W wyborze zabawek na choinkę do domu, w którym znajduje się małe dziecko, trzeba zdać się na sprawdzone patenty.

Warto postawić na dekoracje z naturalnych materiałów – w tym celu najlepiej sprawdzą się ozdoby choinkowe wykonane samodzielnie. To może być np. łańcuch z ptasich piórek zawieszonych na drobnej nitce, dekoracje z papieru lub lekkiej słomki, bombki z suszonej żurawiny, czy ususzone szyszki. Unikajmy zabawek z drewna – użycie nawet oszlifowanego i lakierowanego materiału niesie ze sobą ryzyko wbicia drzazgi.

Tradycyjne szklane bombki można zastąpić ich plastikowymi odpowiednikami, które dla bezpieczeństwa wiesza się na gałązkach za pomocą specjalnych haczyków, trudnych do zdjęcia przez dzieci. Im większa bombka, tym trudniej ją złapać małym dziecięcym rączkom, dlatego warto się zdecydować na sporego rozmiaru bombki np. o średnicy 8 cm. Bombki lepiej zawiesić na górze choinki, poza zasięgiem malucha.

Lampki świąteczne

Bezpieczne dla dziecka będą lampki świąteczne dobrej jakości. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przede wszystkim, upewnijmy się, czy mają one oznaczenie CE, które poświadcza, że produkt spełnia normy i jest bezpieczny w użytkowaniu. Sprawdźmy także grubość przewodów – zakłada się, że ich średnica powinna wynosić ok. pół milimetra. Możemy także skontrolować, czy lampki mają specjalne, ściśle przylegające uszczelki, chroniące przed działaniem wody.

Jakie lampki świąteczne będą bezpieczne? Wybierzmy energooszczędne lampki ledowe, które nie rozgrzewają się do wysokich temperatur.

Co wybrać zamiast choinki?

Jeśli mimo wszystko rodzice obawiają się postawienia choinki w domu, mogą zdecydować się na zawieszenie ozdobnego wieńca czy stroika na wejściowych drzwiach lub powieszenie w oknie świetlnych girland. Świąteczny klimat we wnętrzu można także wprowadzić dzięki doborowi odpowiednich tekstyliów – doskonale sprawdzą się poduszki i narzuty w odcieniach złota, czerwieni, bieli i szarości.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Święta ze zwierzakami. Jakie dekoracje świąteczne będą bezpieczne w mieszkaniu z psem i kotem?

    Świąteczne przygotowania to często bardzo intensywny czas. W ferworze prac nie można zapomnieć o czworonożnych domownikach – warto zadbać o to, aby wybrane dekoracje nie stanowiły dla nich zagrożenia. Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę, aby zadbać o bezpieczeństwo zwierząt podczas świąt!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak ozdobić drzwi na święta?

    Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę naszego domu i mieszkania. Spojrzy na nie każdy, kto będzie przechodził obok, a przede wszystkim odwiedzający dom goście. Nieprzypadkowo świąteczne dekoracje na drzwi cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Podpowiadamy, jakimi dekoracjami warto ozdobić drzwi wejściowe na okres Świąt Bożego Narodzenia i jak zamontować je w sposób bezpieczny i gwarantujący stabilność.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    5 wskazówek, jak udekorować dom na Święta ze stylem Natura

    Dekoracje świąteczne w stylu Natura to propozycja dla wielbicieli stonowanych kolorów i leśnych klimatów. Puchate sowy, ozdoby choinkowe w kształcie grzybków i szyszek, świerkowe girlandy oraz skrzaty wprowadzą do wnętrza atmosferę magicznego, zimowego gaju. Zobacz, jak ozdobić swój dom na Święta!