Styl boho we wnętrzach
Wspomnienie lata przywołuje na myśl lekkie tkaniny, kołyszące się na wietrze koraliki, etniczne wzory i rozgrzany piasek pod stopami. I właśnie takie skojarzenia powinien budzić styl boho. Jego klimat pełny jest swobody, przytulności i przede wszystkim natury. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wprowadzić do swoich aranżacji elementy tego stylu, koniecznie przeczytaj naszą poradę. Pokażemy Ci, jak szybko możesz wyczarować go w swoich wnętrzach.
Styl boho – charakterystyka
Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu pojawia się ten styl, zawsze wprowadza do wnętrza pewną lekkość i przytulność. Dzieje się tak, ponieważ jego podstawą są kolory natury: beże, brązy, które przechodzą w pomarańczowe tony. Wymienione barwy kojarzą się z ziemią i piaskiem. Jednak to nie wszystko. W stylu boho doskonale sprawdzą się również szarości, które oddają pewną stałość i przywołują na myśl skały - ten kolor świetnie sprawdzi się jako baza. Popularna będzie również biel.
Styl boho to także naturalne materiały. Drewno, może być surowe lub przetworzone, to materiał, który powinien pojawić się w tego typu aranżacjach. Tu nie ma już miejsca na plastikowe, lekkie meble - liczy się autentyczność. Świetnie sprawdzą się bambusowe konstrukcje foteli, szafek lub regałów. Z kolei różnego rodzaju tekstylia powinny być naturalne, wykonane z lnu, bawełny czy włókien konopi.
Poza kolorystyczną paletą i naturalnymi materiałami styl boho to przede wszystkim nawiązanie do etnicznych wzorów. Przywiezione z dalekich podróży narzuty, makramy, dywany czy nawet maski to esencja tego stylu. Co ważne, dodatki te można dowolnie zawieszać. Aranżacja nie musi mieć sztywnych ram, liczy się lekkość i przytulność. Powinna wręcz tworzyć wrażenie chaosu.
Dekoracje i dodatki w stylu boho
Wspomnianą lekkość można uzyskać dzięki ażurowym siedziskom oraz fotelom. Warto postawić na różnego rodzaju huśtawki, idealne do zawieszenia również wewnątrz domu. Często dostępne w zestawie z miękkimi poduchami. Tego typu fotele to doskonałe rozwiązanie, które zapewni wyjątkowy komfort i odmieni każde wnętrze.
Kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć są kwiaty. Im więcej, tym lepiej. W stylu boho idealne będą różnej wielkości palmy, w tym kordyliny, juki lub daktylowce. Poza samymi kwiatami liczą się również doniczki. Świetnie sprawdzą się plecione lub w ażurowej formie.
Wnętrze w stylu boho powinny zdobić również różnego rodzaju plecionki, w tym makramy. Warto wyczarować kompozycje pełne ciekawych dekoracji, np. w salonie lub w przedpokoju. Drewniane ramki, grafiki z motywem roślinnym lub zwierzęcym, suszone kwiaty - wszystkie te elementy będą wyglądać idealnie. Co ważne, styl boho docenia manufakturę, ręcznie robione dekoracje, w których liczy się inwencja twórcza, będą mile widziane. Można też położyć na ścianie tapety naśladujące fakturę betonu lub przywołujące na myśl skojarzenia z piaskiem.
Wisienką na torcie wnętrza w stylu boho są lampy. Różnego rodzaju lekkie abażury, imitujące siateczkę, metalowe konstrukcje w połączeniu z drewnem będą wyglądały spektakularnie. Dzięki tego typu lampom widoczna jest również żarówka, która wieczorami ozdobi ściany cieniem w kształcie wzorzystej konstrukcji. Ażurowe klosze mogą być wykonane z naturalnego drewna, np. z bambusa, rattanu lub wikliny, ale też metalu, w tym miedzi lub mosiądzu.
Inspirujące wnętrza
Kiedy już wiadomo, jakie elementy są nieodzowną częścią stylu boho, warto zainspirować się gotowymi aranżacjami.
Na zdjęciu poniżej wnętrze pełne jest inspiracji boho i dodatków w stylu kolonialnym. Ciepłe kolory, naturalne materiały i inspirujące dekoracje wypełniają przestrzeń. Uwagę przyciągają obrazy, które współtworzą zagłówek. Na pierwszy plan wysuwa się wiszący fotel, który ozdobiono wzorzystymi poduchami w ciemnym kolorze. Czerń tworzy ciekawy kontrast z beżami, dominującymi w tej przestrzeni.
Z kolei poniżej elementy stylu boho zostały wprowadzone do aranżacji tarasu. Rattanowe meble przyozdobione są poduszkami z chwostami. Uwagę przyciągają również zwiewne firany i dywany w pasy. Charakterystyczny wzór na pufie to również inspiracja stylem boho. Nawet trawy idealnie wpisują się w klimat aranżacji. Całość jest lekka, zwiewna i przytulna.
Styl boho sprawdzi się również w pokoju do pracy lub nauki. Elementy drewna ocieplają przestrzeń. Część z kwiatów doniczkowych zawieszona jest w kwietnikach z ozdobną makramą i koralikami. W podobnym stylu jest hamak, na którym w czasie przerwy można wygodnie odpocząć. W tym pokoju również dywan został starannie dobrany do stylu.
Poniżej znajdują się wnętrza, które pokazują, że jest to styl, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. W okazałej łazience jego elementami są piękne kwiaty i ażurowy fotel o dostojnej formie. Z kolei w sypialni naturalne materiały zdobią łóżko. Nie zabrakło też białej gipsówki w wazonie, wiklinowego krzesła czy dużej palmy w rogu. Natomiast makrama to element wspólny dla sypialni i pokoju dziecka, w którym również świetnie komponują się wspomniane wcześniej dodatki w stylu boho.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Skąd wywodzi się styl boho?
Styl boho pochodzi od francuskiego słowa la bohème, które opisywało cyganerię (artystów, którzy żyli swobodnie, według własnych zasad). Ze względu na wydarzenia historyczne musieli zmienić swój styl życia, co było początkiem spotkań artystycznych i towarzyskich, odrzucających przyjęte konwenanse w zachowaniu, ubiorze i sztuce. Cenili inne kultury i chętnie czerpali z nich inspiracje.