Układamy tynki dekoracyjne

Tynki dekoracyjne pozwalają utworzyć na ścianach ciekawą fakturę. Dzięki nim można stworzyć na wybranej powierzchni imitację kamienia, betonu ozdobnego, cegły, a nawet drewna. Można też otrzymać efekt trawertynu. Jak możesz wykorzystać tynki dekoracyjne w aranżacjach wnętrz?

Czym są tynki dekoracyjne?

Tynki dekoracyjne sprawiają, że ściana otrzymuje nową, bardziej ozdobną fakturę. W zależności od rodzaju i grubości tynku efekt ten może być bardzo różny. Tynk może imitować inne, droższe materiały (takie jak kamień lub drewno) lub tworzyć efekt nowej struktury.

Dużą część produktów tego typu można kupić w postaci gotowej masy (tynki akrylowe i silikatowe), inne trzeba samodzielnie rozrobić z proszku, wody i pigmentu (tynki mineralne).

Warto wiedzieć, że nie wszystkie tynki dekoracyjne można pomalować farbami do ścian — należy dokładnie sprawdzać opakowania przed kupnem materiału pod kątem tego parametru.

Rodzaje tynków dekoracyjnych

Najpopularniejsze tynki ozdobne to:

  • tynk strukturalny – pozwala na tworzenie wybranych wzorów. Za pomocą pacy, pędzla, szczotki lub gąbki można w nim odcisnąć i wyżłobić dowolne motywy, np. imitację ceglanej ściany;
  • tynk ciągniony – ma ziarnistą strukturę uzyskaną dzięki wypełniaczowi. Ziarno może tworzyć na ścianie wzory. Jednym z popularniejszych jest tak zwany „kornik”, czyli długie drobne żłobienia o nieregularnych kształtach, powstające w zależności od kierunku zacierania tynku;
  • tynk zacierany – nakładany poprzez zacieranie. Nadaje gładkiej ścianie delikatną ziarnistą fakturę;
  • tynk japoński (bawełniany) – wyrabia się go z mieszanki z dodatkiem wody i pigmentów. W mieszance znajdują się strzępy bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i celulozowych, co sprawia, że tynk imituje efekt trójwymiarowej tapety. Dzięki bogatej dostępności pigmentów pozwala uzyskać różnorodne efekty.
  • tynk mozaikowy – w jego skład wchodzi wypełniacz oraz drobne kamyczki, co po nałożeniu na ścianę daje strukturę podobną do mozaiki. Może być stosowany w pomieszczeniach wilgotnych i narażonych na kontakt z parą wodną — np. łazienkach, kuchniach, saunach. Dobrze komponuje się z płytkami o innych kształtach i fakturach, jest odporny na uszkodzenia;
  • stiuk – tynk ozdobny pozwalający na stworzenie imitacji powłoki kamiennej np. marmurowej. Po nałożeniu jest gładki i błyszczący (daje wrażenie połyskującej tafli). Stiuk jest tańszy niż prawdziwy kamień. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że jest jednym z droższych tynków dekoracyjnych. Do pełnego efektu potrzeba też minimum 4-5 warstw masy tynkowej. Nakładanie stiuku wymaga dużego nakładu pracy;
  • trawertyn – tynk dekoracyjny o podobnym wyglądzie jak stiuk, z tym że zamiast imitować kamień, naśladuje skałę osadową. Jest bardziej porowaty niż stiuk. Również wymaga położenia kilku warstw i sporej ilości pracy;
  • tynk drewnopodobny – pozwala uzyskać na ścianie fakturę imitującą drewno. Jest świetną alternatywą dla okładziny drewnianej, gdyż nie wymaga tak złożonej pielęgnacji, jak samo drewno. Jest to tynk cienkowarstwowy na bazie silikonu. Nie trzeba go wyrabiać. Jest sprzedawany w postaci gotowej pasty, którą od razu można nakładać na ścianę. Zwykle stosuje się go do ozdoby elewacji.

Zalety tynków dekoracyjnych

Tynki dekoracyjne to przede wszystkim możliwość stworzenia oryginalnych faktur na ścianach. W wielu przypadkach pozwalają też na utworzenie tańszej imitacji drogich materiałów. Są wytrzymałe (odporne na zarysowania, obicia, odpryski) i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji (np. tynku drewnopodobnego nie trzeba impregnować czy konserwować tak, jak prawdziwego drewna). Są też plamoodporne (plamy nie wnikają w ich strukturę), a w razie potrzeby można myć je wodą lub delikatnymi detergentami oraz przecierać na sucho.

Dużą zaletą tynków tego typu jest również możliwość aplikacji na niemal wszystkich powierzchniach ściennych — cegle, betonie, płytach cementowo-wapiennych, płytach drewnopodobnych oraz płytach karton-gips. Większość tynków ozdobnych może być też stosowana na powierzchniach narażonych na kontakt z wilgocią – można nimi uatrakcyjnić aranżację kuchni, łazienki, pralni i innych tego typu pomieszczeń. Tynki dekoracyjne wykazują niską nasiąkliwość wodną.

Tynk dekoracyjny jest też świetną opcją, gdy chce się ukryć mankamenty ściany np. zarysowania, odpryski, poprzednią fakturę. To doskonały pomysł na szybkie odnowienie wnętrza.

Gdzie sprawdzą się tynki dekoracyjne?

Tynki dekoracyjne są coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach, szczególnie w stylach „prostych” — takich jak skandynawski, minimalistyczny czy loftowy. Są to style bazujące na monochromatyzmie (utrzymane w jednobarwnej kolorystyce), które zamiast kolorów wykorzystują faktury — by dodać wnętrzu efektowności i wielowymiarowości.

We wnętrzu industrialnym świetnie sprawdzą się tynki imitujące beton ozdobny czy trawertyn. Mogą stanowić ciekawy akcent (np. w postaci ceglanej ściany, którą uzyskać można za pomocą tynku strukturalnego), ocieplać wnętrze i przełamywać surowość (za pomocą tynku drewnopodobnego).

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Co jest potrzebne do położenia tynku dekoracyjnego?

Poza samym tynkiem przydatne będą takie akcesoria, jak:

  • paca – do nakładania tynku i tworzenia wzorów w tynku strukturalnym;
  • pędzle – z ich pomocą można tworzyć wzory w tynku strukturalnym. Warto zaopatrzyć się w pędzle o różnej grubości;
  • szablony – używane przy tworzeniu wzorów;
  • wałki i gąbki – mogą nadać tynkowi ciekawszą strukturę;
  • wiaderko – do ewentualnego rozmieszania tynku mineralnego (np. japońskiego).

Jak wykończyć ścianę z tynkiem strukturalnym?

Aby wykończyć taki tynk ozdobny, warto dokupić werniks lub lakier, który utrwali tynk i zabezpieczy ozdobioną powierzchnię przed plamami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Jaki tynk dekoracyjny do nowoczesnej aranżacji?

W stylach nowoczesnych można wykorzystać tynk strukturalny, np. do stworzenia ceglanej ściany akcentowej, tynk drewnopodobny do ocieplenia wnętrza lub stiuk albo trawertyn do nadania pomieszczeniu bardziej industrialnego sznytu.

Na jakiej ścianie można położyć tynk ozdobny?

Tynk dekoracyjny sprawdzi się niemal na każdej powierzchni. Może być stosowany na cegle, płytach drewnianych i kartonowo-gipsowych, betonie oraz żelbetonie, a także ścianach cementowo-wapiennych.