Panele japońskie – czy to dobry pomysł? Sprawdź, do jakich aranżacji pasują
Styl zaczerpnięty z washitsu, tradycyjnych pomieszczeń japońskich, stał się inspiracją dla wielu aranżacji. Prostota, drewno, minimalizm — projektanci chętnie przenoszą te elementy, korzystając przy tym m.in. z takich rozwiązań, jak gotowe panele japońskie. Tego typu nowoczesne dodatki pasują do rozmaitych aranżacji, a przy tym są bardzo praktyczne. Przeczytaj, co warto o nich wiedzieć i gdzie sprawdzą się najlepiej!
Czym są panele japońskie?
Panele japońskie to rodzaj osłon, które umieszcza się na oknach lub dużych przeszkleniach, np. jako alternatywę dla firan, rolet czy żaluzji. Do ich głównych zadań należą m.in. ochrona pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz przesłanianie wnętrza przed nieproszonymi spojrzeniami z zewnątrz. Przy okazji tworzą też atmosferę intymności i przytulności. Paneli japońskich używa się także zamiast parawanów czy przeszklonych ścianek, które mają za zadanie dzielić dane pomieszczenie na określone strefy (sprawdza się to np. we wnętrzach w stylu loftowym).
Panele swoje źródło mają w japońskich shōji lub fusumach, czyli przesuwnych ekranach, grodzących poszczególne pomieszczenia w chatach. Tradycyjnie panele shōji wypełniane były washi, czyli ozdobnym papierem japońskim, natomiast na powierzchni fusuma wykonywano kolorowe malowidła. Najczęściej można spotkać panele, których konstrukcję stanowią bambusowe lub drewniane kraty.
Współczesne panele japońskie czerpią z technik znanych ze starodawnej Japonii. Zwykle są jednak dużo bardziej zdobne — występują w niemal nieograniczonej liczbie barw, faktur i wzorów, które łatwo dopasować do kolorystyki niemal każdego wnętrza. System panelowy składa się z:
- szyny panelowej z kilkoma torami;
- wózków panelowych;
- systemu sterowania – ręcznego (za pomocą drążka bądź sznurka) lub elektronicznego (na pilot);
- dolnego profilu;
- pasów materiału.
Panele japońskie — zalety i wady
Panele typu japońskiego mają więcej plusów niż minusów. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują.
Zalety paneli japońskich
Wśród plusów tego rozwiązania aranżacyjnego można wymienić:
- minimalistyczną formę — prosty kształt nadaje się do zastosowania w każdego typu wnętrzu, z łatwością możesz dopasować je zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych;
- funkcjonalność — panele są nie tylko zdobne, ale także stanowią dobre zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi, tworzą uczucie intymności, wyznaczają strefy we wnętrzu;
- mnogość wzornictwa — specjalne tkaniny na panele występują w wielu kolorach, wzorach i rodzajach. Możesz zdecydować się na naturalne tkaniny lub materiały dodatkowo wzmacniane;
- uniwersalne zastosowanie — dobrze sprawdzą się w mieszkaniach, gabinetach, biurach, nie tylko osłaniając przeszklenia, ale także służąc np. za parawany czy drzwi przesuwne;
- łatwość samodzielnego montażu — szynę możesz przytwierdzić do ściany lub do sufitu, korzystając z akcesoriów, które są dostępne m.in. w naszym asortymencie;
- niewysoką cenę — koszt całości systemu wraz z tkaniną wynosi zwykle ok. 200-400 zł;
- różne szerokości i długości — masz możliwość dokładnego dopasowania paneli japońskich zarówno do szerokości okiennic, jak i wysokości pomieszczenia;
- łatwość czyszczenia — można je bardzo łatwo wyczyścić, używając małej mocy odkurzacza lub wilgotnej ściereczki;
- długą żywotność — panele japońskie są bardzo trwałe i wymagają jedynie regularnego czyszczenia.
Wady paneli japońskich
Poniższe kwestie mogą być dla niektórych użytkowników problematyczne, choć nie należą raczej do grupy takich wad, które w jakikolwiek sposób przekreślają panele japońskie jako ciekawą opcję osłon. Mogą po prostu wymagać dodatkowych czynności. O czym mowa?
- Skomplikowany sposób wymiany tkanin — znacznie łatwiej wymienić firanę czy zasłonę niż tkaninę w panelach japońskich.
- Skomplikowany sposób montażu paneli z napędem elektronicznym – jeśli zdecydujesz się na ten typ paneli, montaż najlepiej będzie zlecić profesjonalnej ekipie. Te sterowane ręcznie montuje się znacznie łatwiej, z czym spokojnie można poradzić sobie samodzielnie;
- Trudności w czyszczeniu większych zabrudzeń – usunięcie uciążliwych plam wymaga wysiłku i specjalnego sprzętu (typu Kärcher).
Jak przebiega montaż paneli japońskich?
Jak samodzielnie zamontować panele, np. na oknie? Jest to bardzo proste i wystarczą do tego podstawowe narzędzia. Należy jednak trzymać się kilku zasad – przedstawiamy Ci instrukcję krok po kroku, która pozwoli w szybki sposób zmienić aranżację przestrzeni okiennej w Twoim wnętrzu!
Jak wymierzyć panele okienne?
Montaż we wnęce
- Zmierz szerokość wnęki.
- Odejmij 5 mm.
- Zmierz wysokość do parapetu.
- Odejmij 30-50 mm (w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać).
Montaż nad wnęką
- Szerokość zależy od Twoich preferencji (najczęściej dodaje się ok. 10 cm po obu stronach okna)
- Podobnie wysokość – należy dobrać ją do efektu, jaki chce się uzyskać (do podłogi, pod parapet, do parapetu).
Jak zamontować panele do sufitu?
- Wywierć otwory w suficie w równych odstępach.
- Dopasuj kołki rozporowe i zamontuj uchwyty mocujące.
- Wsuń szynę w uchwyt mocujący i zablokuj przy użyciu specjalnej dźwigni.
- Wprowadź wózki w tor szyny (w przypadku, gdy montaż przebiega od ściany do ściany, wózki należy włożyć przed montażem szyny oraz przymocować zaślepkę do szyny) — możesz także zrobić to na ukos, by uzyskać ciekawy efekt wizualny.
- Zamocuj tkaninę do wózka panelowego (np. na rzep).
- Załóż obciążnik w dolnej części tkaniny.
- Przykręć zaślepkę na końcówki szyny.
- Zamontuj uchwyt.
Jak zamontować panele do ściany?
- Wyznacz miejsce na wsporniki ścienne i zaznacz miejsce na otwory do wywiercenia.
- Wywierć otwory i zamontuj kołki oraz podstawy wsporników ściennych.
- Zmierz odległość między podstawami.
- W górny profil szyny wprowadź odpowiednią ilość płytek montażowych (łączników) i przykręć je w takich samych odstępach jak podstawy wsporników.
- Przykręć wspornik do płytek montażowych.
- Dokręć śruby mocujące wspornik do płytek .
- Załóż szynę na zamocowane podstawy wsporników i dokręć śruby.
- Przykręć śruby łączące wspornik z podstawą.
- Wprowadź wózki panelowe.
- Zamontuj zakończenia szyny i tkaniny oraz dodaj obciążnik.
Sposób na aranżację okna — panele japońskie
Chroniące przed słońcem panele japońskie mogą stać się ciekawym akcentem w aranżacji Twojego wnętrza. Zobacz propozycje, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy i zainspiruj się zestawieniami kolorystycznymi.
Aranżacje w sypialni
W sypialni warto postawić na jasne barwy w ciepłych odcieniach. Nadadzą wnętrzu przytulności i przestrzeni – ciemne, jeśli nie są odpowiednio dobrane, mogą przytłaczać. Tego typu efektu szczególnie powinno się unikać właśnie w sypialni, która z założenia jest miejscem relaksu i odpoczynku. Wspomnianej przytulności dodadzą wnętrzu także różnego rodzaju motywy kwiatowe, bardzo bliskie stylowi japońskiemu.
Inspiracje do salonu
Salon z oknem balkonowym doskonale nadaje się do udekorowania panelami japońskimi. Będą bardzo dobrym zamiennikiem tradycyjnych firan. Jeśli do dyspozycji masz duże pomieszczenie, możesz śmiało postawić na wzory. Na niewielkim metrażu lepiej tego unikać, ponieważ mogą dodatkowo optycznie pomniejszać wnętrze – w takich sytuacjach lepiej wybierać materiały jednolite, jednocześnie bawiąc się jednak ich fakturą. Chropowata, pleciona, gładka z wypustkami – ciekawa tekstura nada wnętrzu charakteru i stylu.
Panele japońskie w gabinecie
Postaraj się, aby tkaniny zastosowane w panelach japońskich do gabinetu były stonowane — choć kolorowe ożywiają wnętrze, w miejscu pracy mogą wywoływać uczucie zmęczenia. Postaw więc na neutralne odcienie bieli lub beżu. Jeśli posiadasz zachodnie okno, zachodzące słońce stworzy przepiękny efekt.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy można połączyć firany i panele japońskie?
Czy można połączyć firany i panele japońskie?
Takie połączenie jest możliwe w aranżacjach, w których panele montuje się we wnęce. W przeciwnym razie mamy jednocześnie i karnisz z firanami, i szynę od paneli – daje to nieestetyczny wygląd.
Jak czyścić panele japońskie?
W przypadku małych zabrudzeń wystarczy ściereczka lub gąbka nasączona delikatnym detergentem. Jeśli jednak zabrudzenia są większe i bardziej intensywne, zaleca się użycie profesjonalnego sprzętu myjącego lub skorzystanie z usługi czyszczenia.
Panele japońskie niekoniecznie na oknie – czy mogą służyć jako ścianka, która oddziela poszczególne strefy pomieszczenia?
Panele tego typu sprawdzą się idealnie jako element, który wyznacza strefy w danym pomieszczeniu (np. w salonie i części jadalnej). To ukłon w stronę ich pierwotnego, starojapońskiego użycia.