Lampy wiszące – rodzaje, zasady doboru do wnętrza

Lampy wiszące to najczęstszy sposób oświetlania pomieszczeń w mieszkaniach i domach. Stosuje się je ze względu na estetykę, wszechstronność i duży zasięg światła. Dzięki mnogości wzorów i form można je łatwo dobrać do każdego rodzaju wnętrza. Sprawdź, jakie są rodzaje lamp wiszących – które z nich wybrać do salonu, kuchni, łazienki lub sypialni?

Rodzaje lamp wiszących

Lampy wiszące można podzielić przede wszystkim na jednopunktowe i wielopunktowe. Te drugie posiadają dodatkową możliwość przełączania świateł (aktywowania tylko jednego lub kilku dowolnych punktów), a zatem lepszego dopasowania poziomu oświetlenia do okazji, wykonywanej czynności czy pory dnia i nocy.

W ofercie można znaleźć lampy wiszące niemal z każdego materiału — druciane, kryształowe, metalowe, szklane, papierowe, drewniane, z plecionki, z tworzyw sztucznych. Dostępne są też wersje z abażurem, jak i bez (industrialna zwisająca żarówka na kablu).

Rodzaj klosza to nie tylko ważna cecha dekoracyjna — decyduje również o tym, jak światło będzie rozchodziło się po pomieszczeniu, a więc czy będzie kierowane w górę, w dół, na boki czy rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu oraz np. czy na ścianach będą tworzyły się cienie lub wzory.

Lampy wiszące do salonu

W salonie istotne jest równomierne oświetlenie przestrzeni, dlatego warto wybrać taki model żyrandola, który nie będzie ani tłumił, ani nadmiernie rozpraszał światła. W tego typu pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się abażury druciane, szklane, kryształowe lub z tworzywa sztucznego. Można wybrać także te o ażurowej strukturze, która umożliwi dobre rozprowadzanie światła.

Ponadto warto postawić na lampę wielopunktową. Możliwość zapalenia jednego lub kilku punktów światła pozwoli na regulację rozświetlenia wnętrza i doświetlenia poszczególnych stref w pomieszczeniu. W zależności od potrzeb — kiedy wykonuje się konkretne, wymagające skupienia czynności lub gdy chce się stworzyć przytulną atmosferę, można włączyć cały panel lub przygasić światło i pozostawić włączony jeden segment.

Lampy wielopunktowe świetnie sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach wielofunkcyjnych (np. salon połączony z kuchnią lub jadalnią). By optycznie podzielić wnętrze według jego funkcji, można też zastosować kilka lamp wiszących w jego centralnych punktach – jedną nad stołem jadalnym, jedną pośrodku aneksu kuchennego lub nad wyspą kuchenną oraz jedną nad stolikiem kawowy, lub w centralnej części strefy wypoczynkowej. Warto w takich przypadkach zachować chociaż częściową spójność stylistyki wybranych abażurów.

Umieszczając lampę wiszącą nad stołem, warto wybrać taki model, który swoim zasięgiem świetlnym obejmie cały blat. W przypadku 4-osobowego niedużego stołu klosz należy zawiesić ok. 60-70 cm ponad blatem. Przy szerszym meblu (na 6-8 osób) ta wysokość powinna wynosić do 80-90 cm.

Lampy wiszące do kuchni

W kuchni należy pamiętać o tym, że oświetlenie powinno sprzyjać wykonywaniu precyzyjnych czynności. Klosz nie może tłumić światła ani rozpraszać go na boki. Najlepsze będą więc szerokie abażury otwarte, kierujące światło prosto w dół i nietworzące dodatkowych cieni.

Sama lampa powinna zawisnąć nad blatem roboczym czy wyspą lub pośrodku całej przestrzeni roboczej (jeśli zabudowa jest ustawiona na kształt litery U). Świetnym rozwiązaniem będą tu modele z regulowaną długością kabla. Dzięki temu będzie można w razie potrzeby przysunąć źródło światła do blatu.

W kuchni liczy się także wymiar praktyczny, dlatego zaleca się stosowanie kloszy z materiałów łatwych do umycia i przystosowanych do kontaktu z wilgocią i tłuszczem. Nie poleca się abażurów z plecionek wiklinowych, kloszy drewnianych oraz materiałowych. Za to dobrym pomysłem są lampy stalowe, druciane i z łatwych w czyszczeniu tworzyw sztucznych. By ułatwić sobie sprzątanie, warto również zdecydować się na abażury bez licznych żłobień i detali, a więc unikać plecionek, ażurowych powierzchni i dużej ilości kryształków.

Lampy wiszące do sypialni

Aby za pomocą światła stworzyć w sypialni klimat sprzyjający relaksowi, warto wybrać abażury tłumiące lub ograniczające światło. Zbyt mocne oświetlenie może także razić w oczy i rozbudzać domowników.

Ze względu na możliwość częściowego przygaszenia, warto wybierać lampy wielopunktowe. Dobrym wyborem są również abażury, których cienie tworzą na ścianach klimatyczne wzory np. kwiatów czy liści.

Lampy wiszące do łazienki

Abażury do łazienki powinny być proste, aby dało się je łatwo umyć i utrzymać w czystości. Najlepiej, by były z materiałów, które nie nasiąkają wilgocią. Do łazienek najczęściej polecane są żyrandole np. szklane lub z tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się też lampy druciane lub imitujące reflektory. Zaleca się także, by równomiernie rozprowadzały światło, aby w pomieszczeniu dało się wykonywać dokładne czynności kosmetyczne.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Klosz skierowany w górę czy w dół?

Klosz kierujący światło ku dołowi dobrze oświetli powierzchnię pod sobą. Nadaje się więc do przestrzeni roboczych, nad stół w jadalni, biurko czy toaletkę. Natomiast klosze kierujące światło do góry, będą je rozpraszać i tłumić. Da to przytulny i estetyczny efekt świetlny, może też optycznie podwyższyć pomieszczenie. Sprawdzi się w sypialni lub pokoju niemowlaka, a także w kąciku telewizyjnym lub nastrojowym salonie, którego główną funkcją jest wypoczynek (w którym nie czyta się, nie odrabia lekcji, nie wypełnia dokumentów itp.).

Na jakiej wysokości umieścić lampę w salonie?

Zwykle lampę w salonie umieszcza się na wysokości ok. 20 cm od sufitu. To pozwala dobrze i równomiernie oświetlić przestrzeń 20 m2. W przypadku większego metrażu lampę należy podnieść do góry lub zastosować kilka punktów światła rozmieszczonych w różnych miejscach pomieszczenia.

Lampa wisząca nad biurko — czy to dobry pomysł?

Nad biurkami dziecięcymi i gabinetowymi zwykle stosuje się kinkiety lub do ich oświetlenia wykorzystuje się lampy stojące. W przypadku lamp wiszących problemem jest cień, jaki tworzy ciało nachylającego się nad blatem użytkownika. Aby zastosować lampę wiszącą w takim miejscu, należy zadbać o to, by miała regulowany przewód — tak, by dało się dostosować jej wysokość i precyzyjniej doświetlić przestrzeń roboczą.