Lampy do roślin, czyli jak doświetlać uprawy

Chcesz uprawiać rośliny w domu lub na balkonie? Polecamy Ci do tego specjalne lampy. Poprawią jakość Twoich roślin i zapewnią im lepsze plony. Dowiedz się, jak dobrać sztuczne oświetlenie do roślin i dlaczego warto w nie zainwestować?

Dlaczego trzeba dbać o odpowiednie oświetlenie roślin?

Jeśli zajmujesz się uprawą roślin, na pewno wiesz, że światło jest bardzo ważne. Kwiaty, zioła, warzywa czy owoce – wszystkie rośliny potrzebują światła. Jest ono niezbędne podczas procesu fotosyntezy.Gdy rośliny rosną na zewnątrz, mają dostęp do naturalnego światła. Jednak jeśli hodujesz sadzonki w domu, musisz zapewnić im sztuczne oświetlenie. Do tego celu możesz wykorzystać specjalne lampy do roślin!Pamiętaj, że mała ilość światła albo zły rodzaj promieni może uszkodzić Twoją roślinę. Jeśli nie dostarczysz sadzonkom odpowiedniego oświetlenia, te mogą nie urosnąć lub uschnąć. Dzięki odpowiednim lampom do roślin będą one zdrowe, niezależnie od warunków atmosferycznych, klimatu czy pory roku.

Jakie wybrać widmo fal oświetlenia do roślin?

Musisz wiedzieć, że rośliny potrzebują dobrze dobrego oświetlenia. Pod uwagę bierze się wiele aspektów. Jednym z nich jest widmo, które dzieli się na pasma różnych długości fal. Dla ludzi to barwy dlatego mówimy najczęściej o falach niebieskich i czerwonych. Te mają znaczący wpływ na fotosyntezę.

Nie możesz korzystać tylko ze światła niebieskiego. To doprowadzi do przygaszenia barwy liści i zahamowania wzrostu roślin. Musisz łączyć barwy i regulować ich natężenie. To zapewni Twoim sadzonkom prawidłowy klimat do rozwoju. Polecamy Ci lampy z widmem o pełnym spektrum. Te mogą generować promienie w zakresie fal 400-700 nm. Takie modele są najbardziej uniwersalne.

Ważne jest też to, żeby traktować suplementację sztucznym światłem, jako dodatek do ekspozycji na światło słoneczne. Dlatego pamiętaj, że poza używaniem lamp, musisz dobrać odpowiednie miejsce roślinom w swoim domu. Sprawdź, jak będą czuły się na balkonie czy przy oknie.

Jak barwy oświetlenia wpływają na uprawy?

Jeśli wybierasz lampę, zwróć uwagę na jej widmo. Możesz spotkać się z oznaczeniami:

  • R – red (czerwony),
  • B – blue (niebieski),
  • W – white (biały), czyli pełne widmo.

Musisz wiedzieć, że oznaczenie BW to uniwersalne zestawienie pełnego widma i niebieskiej barwy. Świetnie sprawdzi się do fazy wegetatywnej. Używaj takiego światła w uprawach np. ziół, nowalijek czy mikroliści.Światło z dominująca niebieską barwą wykorzystaj do przygotowania sadzonek kwiatów ogrodowych.

Dobrze wiedzieć

Uważaj z nadmiarem barwy niebieskiej. Jest ona bardzo potrzebna roślinom, jednak w za dużej ilości bywa szkodliwa. Połączenie barw RW jest dobre do upraw przydomowych. Polecamy Ci z niego korzystać w tunelach czy szklarniach. W nich uprawiaj pomidory, paprykę, ogórki czy kwiaty. Wybierz taką suplementację, a ta przyspieszy rozwój roślin w fazach owocowania, a także kwitnienia.

Jakie są fazy wzrostu rośliny?

Dzięki informacjom o fazach wzrostu rośliny dobierzesz właściwe światło dla swojej sadzonki. Wyróżniamy:

  • Fazę wegetatywną – podczas niej polecamy korzystać głównie z pasma niebieskiego z małym dodatkiem czerwonych fal. Dzięki temu roślina mocno się ukorzeni i rozkrzewi. Stanie się niska, o grubych liściach i łodygach. Taką kombinację światła używaj szczególnie w sadzonkach, ziołach oraz mikroliściach;

  • Fazę generatywną – ta występuje, gdy roślina jest już dojrzała. W takim momencie używaj głównie lamp z falami czerwonymi. Te wpływają na wyciągnięcie pędów i wolniejszy przyrost tkanki zielonej. W ten sposób poprawisz pączkowanie, kwitnienie i owocowanie. Stosuj widmo fal czerwonych do uprawy pomidora, ogórka, papryki czy kwiatów ozdobnych.

Jaki rodzaj lampy wybrać do uprawy roślin?

Najpopularniejsze do doświetlania roślin są lampy HPS (sodowe). Jednak mamy dla Ciebie lepszą alternatywę! Polecamy Ci oświetlenie LED. Te charakteryzują się:

  • łatwością dostosowania koloru widma do Twoich potrzeb;
  • zabezpieczeniem przed nagrzewaniem, mimo intensywnego światła, nie nagrzewają rośliny;
  • możliwością dopasowania modelu do konkretnego gatunku lub typu rośliny.

Możesz również wybrać lampy fluorescencyjne. Te jednak nie słyną z dużej mocy. Polecamy Ci je tylko do doświetlania roślin, które mają stały dostęp do naturalnego światła.

Czy warto inwestować w oświetlenie do roślin?

Sztuczne oświetlenie jest szczególnie istotne w okresie zimowym, kiedy Twoje sadzonki nie mają dostępu do naturalnego światła.

Jakie jest najbardziej ekonomiczne oświetlenie do roślin?

Oświetlenie roślin nie musi pochłaniać dużej ilości energii. Polecamy Ci energooszczędne lampy LED. Te nie są drogie i słyną z niewielkiego poboru prądu. Dzięki nim o każdej porze roku możesz cieszyć się aromatycznymi ziołami lub zadbać o piękne kolory wielu gatunków domowych kwiatów.

Jakie są typy lamp do roślin?

Jeśli chcesz kupić lampy do roślin, musisz wiedzieć, jakie są ich rodzaje. Przede wszystkim dzieli się je na przemysłowe i domowe. Polecamy Ci modele przeznaczone do użytku prywatnego. Są one niewielkie, a mają dobrą moc i niski pobór energii.

Lampy do roślin z przeznaczeniem do użytku domowego dzielimy na dwa rodzaje:

  • lampy tunelowe – to zestawy oświetlenia, które z łatwością zamontujesz do dachu, np. małej szklarni. Pamiętaj podczas montażu o zachowaniu odpowiedniej wysokości (nad rośliną lub obok niej). Takie lampy skutecznie doświetlają uprawy. Polecamy Ci modele z klasą szczelności IP54. Ta zapewnia odporność na kurz i krople wody padające pod różnym kątem;
  • lampy okienne – sprawdzą się do roślin, które stoją na parapecie. Takie lampy mają kształt łuku lub podłużnego trzonka. Zamontuj je około 20 cm nad sadzonkami;
  • lampy z przegrodami do sadzenia – w takich modelach lampa przytwierdzona jest do konstrukcji na stałe.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak długo można doświetlać rośliny w ciągu doby?

Pamiętaj, że każda roślina potrzebuje minimum 6 godzin odpoczynku od światła.

Czy można wymieniać diody LED w lampach?

W przypadku ledowych lamp do uprawy roślin nie można wymienić poszczególnych diod. Możesz za to wybrać model, który umożliwia zmianę barwy.

Ile godzin dziennie doświetlać rośliny?

Polecamy Ci doświetlać rośliny od 8 do 10 godzin na dobę. Ważne, żeby robić to regularnie i zapewniać sadzonce dostęp do naturalnego światła.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Rośliny doniczkowe dla początkujących

    Odpowiednia aranżacja codziennej przestrzeni to skuteczny sposób na poprawę samopoczucia – tym bardziej, że może na tym skorzystać także zdrowie. Dlatego domową przestrzeń warto wypełnić roślinami doniczkowymi, które produkują tlen, ożywiają wnętrze i uczą systematyczności. Oto kilka prostych zasad, jak pielęgnować rośliny w domu i jakie sadzonki warto wybrać.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

    Zima to dla roślin doniczkowych trudny czas: mają ograniczony dostęp do światła, w mieszkaniach panuje zbyt mała wilgotność powietrza i za wysoka temperatura, a wietrzenie mroźnym powietrzem może doprowadzić do zamierania i opadania liści. Jak pomóc roślinom przetrwać ten niekorzystny okres? I na co warto zwrócić uwagę podczas pielęgnacji kwiatów doniczkowych? Podpowiadamy!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Rośliny oczyszczające powietrze w Twoim domu

    Sprzęty i meble w naszych mieszkaniach wydzielają toksyczne substancje, urządzenia elektroniczne emitują szkodliwe promieniowanie, a w powietrzu znajdują się ponadto odchody roztoczy i liczne alergeny. Zanieczyszczenia powietrza w dłuższej perspektywie mogą bardzo niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, wywołując alergie i choroby układu oddechowego. W walce o czyste powietrze w domu sprzymierzeńcem mogą być rośliny doniczkowe. Warto poznać gatunki o najwyższych właściwościach filtrujących powietrze.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Kwietnik stojący DIY – jak zrobić go krok po kroku?

    Jeśli nie wyobrażasz sobie domu bez kwiatów doniczkowych, ale na szafkach i parapetach brakuje Ci już miejsca na nowe rośliny, może czas pomyśleć o innym rozwiązaniu? Stojący kwietnik pomieści sporą liczbę doniczek, tworząc efektowną zieloną oazę. Sprawdź, jak zrobić go samodzielnie!
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Kwietnik z maty bambusowej - DIY

    Drewno oraz naturalne plecionki to piękne i dekoracyjne materiały, z których można wykonać mnóstwo ciekawych dodatków i ozdób do domu. Doskonale wpisują się w aranżacje w stylach skandynawskim, rustykalnym oraz boho. Wśród oryginalnych propozycji znajduje się kwietnik z maty bambusowej. Jak go wykonać? Podpowiadamy!