Teoria nieoczekiwanej czerwieni. Czym jest ten TikTokowy trend i co daje nam czerwień we wnętrzu?
Z tej teorii dowiadujemy się, że czerwień, nawet jeśli stanowi tylko niewielki dodatek do aranżacji, jest w stanie poprawić jakość wystroju wnętrza. Głównym założeniem "The Unexpected Red Theory" jest także to, że czerwień pasuje do wszystkiego. Dlaczego akurat czerwień? I jak zastosować ją u siebie? Przeczytaj i przekonaj się, czy sprawdzi się w Twoim wnętrzu
Teoria nieoczekiwanej czerwieni, czyli “The Unexpected Red Theory”
Skąd się wzięła i co oznacza? Czerwień od zawsze jest chętnie stosowanym kolorem, nie tylko we wnętrzach ale także w modzie czy psychologii. Ma wiele zastosowań, a na jej temat pojawiło się jeszcze więcej badań. Jest żywym kolorem, dlatego sprawia, że zatrzymujemy się na chwilę, by przeanalizować, co właśnie znalazło się przed naszymi oczami.
“Unexpected red theory” proponuje jednak pójście o krok dalej i potraktowanie czerwieni nie tylko jako koloru, który zwraca uwagę, ale wręcz jako barwy bazowej, pasującej do każdej aranżacji. Dzięki niej, wnętrze automatycznie ma zacząć wyglądać lepiej: ciekawiej, bardziej wielowymiarowo i stylowo. Teorię tę wysnuła projektantka wnętrz z Brooklynu, Taylor Migliazzo Simonna swoich mediach społecznościowych. Czy jednak rzeczywiście tak jest?
Kolory zawsze będą wyjątkowym „podkręceniem” stylu wnętrza i narzędziem do spersonalizowania go w stronę naszych upodobań, estetyki czy przyjemnych wspomnień. Zadaniem akcentów kolorystycznych w trendzie Unexpected Red Theory nie jest zdominowanie przestrzeni, ale wprowadzenie elementu zabawy. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na kilka wyjątkowych przedmiotów, które rozweselą wnętrze, takich jak lampka nocna, poduszka czy świeca. W mniej oczywistym wydaniu mogą to być uchwyty meblowe czy klamki, które w monochromatycznych wnętrzach nie zaburzają ogólnej estetyki, ale właśnie nadają jej więcej uśmiechu.
– mówi Magdalena Teliżyn, managerka ds. trendów z Leroy Merlin Polska.
Więcej niż trend z TikToka, czyli balansując na pograniczu designu i antropologii
Choć teoria, ze względu na ostatni wzrost popularności koloru czerwonego została okrzyknięta nowatorską, wcale nie jest czymś nieznanym w modzie czy naturze. Czerwona szminka na ustach, plama z wina na białej koszuli czy jagoda w zielonym lesie: wszystkie te “czerwienie” sprawią, że zwrócimy na nie swoją uwagę. Oczywiście ma to także swoje korzenie w nauce o człowieku.
Zdaniem badaczy, nasz wzrok na drodze ewolucji sam przystosował się do szybkiego wykrywania barwy czerwonej w otoczeniu. Dzięki temu, tysiące lat temu łatwiej było nam przetrwać: już z daleka mogliśmy zauważyć jagody czy ranne zwierzę, ale też ogień i lawę. Czerwień zmuszała nas więc do zachowania czujności.
Z biegiem lat, wraz z ewolucją świata w którym żyjemy, czerwieni zaczęto przypisywać nowe cechy. Intensywna czerwień stała się kolorem waleczności i odwagi, dlatego nie bez powodu widzimy ją w większości flag. To też jednak kolor miłości, władzy, bogactwa, adrenaliny, a także, jak niektórzy sądzą, statusu. Mając tę wiedzę, możemy w budżetowy sposób stworzyć złożone i pobudzające wyobraźnię i zmysły wnętrze.
Czerwień we wnętrzach: jak mądrze ją wykorzystać?
Dodatki
Najprostszym sposobem na wykorzystanie czerwieni we wnętrzu są dodatki. Sprawdzą się niezależnie od tego, czy w aranżacji dominują raczej stonowane kolory: beże, czernie i biele czy raczej nieco bardziej odważne połączenia kolorystyczne. Według teorii nieoczekiwanej czerwieni, kolor ten ma naśladować kolor bazowy, czyli barwę, która wpasuje się w większość połączeń kolorystycznych.
Jakie dodatki najlepiej wykorzystać? Może to być dywan, niewielka lampka, krzesło, czy też ręcznie wykonany z czerwonych kafelków stolik. Taki eksperyment sprawi, że wnętrze stanie się wielowymiarowe i przyciągnie spojrzenia gości. To także doskonała, budżetowa metamorfoza dla każdego, kto chce wnieść do wnętrza nową jakość.
Kolor roku Leroy Merlin 2024. Co w najbliższym roku będzie królować we wnętrzach?
Elementy stałe
Jeśli jesteś dopiero na etapie aranżowania swojego mieszkania, czerwień może pojawić się w nim intencjonalnie już na etapie projektu.
Czerwone elementy stałe wnętrza, takie jak kaloryfer, futryna czy skrzydło drzwiowe, lub nawet jedna z półek na ścianie mogą znacząco odmienić nawet bardzo spokojne wnętrze. Czerwień może wprowadzić do niego nie tylko element zaskoczenia i zabawy, ale też dodać mu klasy, tajemniczego charakteru lub też po prostu okazać się prostym sposobem na ożywienie stonowanej aranżacji.
Innym elementem, którego we wnętrzu nie zmieniamy zbyt często są kolory ścian, a także sztukateria czy boazeria. Całe czerwone wnętrze może działać niekorzystnie na naszą produktywność: sprawiać, że będziemy bardziej rozdrażnieni czy zestresowani. Jednak elementy koloru czerwonego na ścianach, takie jak łuki, drewniane listwy, czy nawet jedna czerwona powierzchnia mogą pomóc stworzyć ciekawą, wyróżniającą się aranżację. To także elementy na których nasz wzrok zatrzyma się podczas codziennych obowiązków, stymulując nas do działania.
Kontrast
Świetnym pomysłem na zaprojektowanie przestrzeni jest również stworzenie jej na zasadzie kontrastu. Mogą to być kolory jasne i ciemne lub po prostu znajdujące się naprzeciw siebie na kole barw. Z czerwienią świetnie będzie więc współgrał kolor zielony, a także błękit, biel czy beż.
Czerwonym akcentem w aranżacji może być również światło. Coraz popularniejsze staje się tworzenie przestrzeni tak, by dodatkowe światła stawały się nieodłącznym elementem pomieszczenia. Oświetlenie typu ambient, czyli dekoracyjne, może pojawić się niemal w każdym rogu pomieszczenia: tworząc na suficie kolorowe okręgi przypominające zachód słońca, a na ścianie delikatną poświatę. Jeśli nie wyobrażasz sobie odpoczynku bez włączenia świateł ambientowych, świetnym akcentem do twojej aranżacji może być wkręcenie czerwonej żarówki, dającej ciepłe, czerwone światło.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy kolor czerwony nie zdominuje wnętrza?
Według teorii nieoczekiwanej czerwieni, dodatki czy meble w kolorze czerwonym nie tylko nie zdominują aranżacji, ale też nadadzą jej ciekawy, zabawny i wielowymiarowy charakter. Warto eksperymentować ze swoim wnętrzem choćby po to, by zobaczyć je w nowych odsłonach i przekonać się, co naprawdę nam się podoba. Nie polecamy jednak radykalnych rozwiązań, takich jak malowanie całego pomieszczenia na czerwono, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na naszą codzienność: nadmiar czerwonego pobudza i może utrudnić skupienie.