Styl minimalistyczny – czym się charakteryzuje? Najważniejsze elementy

Minimalistyczne mieszkania sprzyjają odpoczynkowi i wyciszeniu. Dzieje się tak za sprawą stonowanego, funkcjonalnego i harmonijnego wyposażenia. Redukcja potrzebnych do życia przedmiotów oraz uporządkowanie przestrzeni sprawiają, że minimalistyczne wnętrza są komfortowe, ale także eleganckie. Zobacz, w jaki sposób możesz je urządzić.

Jak wygląda styl minimalistyczny we wnętrzach?

Minimalistyczne wnętrze spodoba się tym osobom, które są przytłoczone nadmiarem bodźców. Życie w pędzie i zbyt dużo obowiązków sprawiają, że dom czy mieszkanie są traktowane jako oaza spokoju. Czym charakteryzują się tego typu aranżacje?

  • Mała liczba mebli, wzorów i kolorów owocują atmosferą, która będzie idealna do odpoczynku.
  • Styl minimalistyczny wystrzega się nadmiaru rzeczy, za to ceni sobie sporo wolnej przestrzeni.
  • Minimalizm wnętrza widać też wyraźnie w typie mebli – przeszklonych, o geometrycznych formach czy jednolitych frontach.
  • Charakterystyczne dla tego stylu są najnowocześniejsze sprzęty – lodówki, pralki, telewizory itp. Pojawia się również zdalne sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem czy roletami.
  • Minimalistyczne salony, kuchnie i łazienki są wykańczane z udziałem różnych powierzchni: gładkich, prążkowanych, chropowatych, matowych, odbijających światło itp.
  • Minimalizm słynie też z wąskiej palety kolorów (szarości, beży, czerni i bieli) oraz mocnych barw w roli akcentów.

W zaprezentowanej poniżej aranżacji sypialni, minimalizm uzyskano dzięki ograniczonej palecie barw (biel, beż i szarość). Pomieszczenie zyskało również minimalistyczny charakter za sprawą sięgającej sufitu szafy o gładkich frontach i ocieplającej całość miękkiej pościeli. Wizualny oddech – to ważna cecha stylu minimalistycznego.

Czy w minimalistycznym stylu można postawić na dodatki?

Styl minimalistyczny lubi dodatki. Należy jedynie pamiętać o tym, żeby harmonizowały one z resztą wnętrza i nie były przesadzone. Dobrze jest postawić na kolory, które wyróżnią się na jednolitym tle. Doskonałymi przykładami nowoczesnych dodatków są: metalowe zegary ścienne, geometryczne betonowe lub ceramiczne doniczki na sukulenty, abstrakcyjne obrazy bez ram, proste świeczniki i minimalistyczna ceramika.

Kolory w stylu minimalistycznym – jak zaaranżować ściany?

Minimalistyczne wnętrza operują czterema głównymi kolorami, które są odbierane jako spokojne i wyważone. Są to: czerń, szarość, biel i beż. Wymienione barwy najlepiej wyglądają na dużych płaszczyznach – ścianach i podłogach. Można zastosować farby, ale w minimalistycznych przestrzeniach sprawdzą się także okładziny betonowe (jak na widocznej aranżacji) oraz drewniane lamele (wprowadzają do pomieszczeń dodatkowy rytm).

W przedstawionej aranżacji proste meble pasują kolorystycznie do szarości betonu architektonicznego. Intensywny kolor pojawia się tylko w formie czerwonych wazonów. Dodatkową porcję koloru przynosi ze sobą zieleń za oknem – to zasługa ogromnego przeszklenia.

Artykuł Czytaj więcej

Białe farby do ścian, czyli biel bieli nierówna

Białe ściany nigdy nie wyjdą z mody! Jednak biel bieli nierówna – znajdziesz wiele jej odcieni, od barw bardzo chłodnych po te cieplejsze. Dodatkowo powierzchnia ściany po pomalowaniu białą farbą może być matowa lub satynowa. Jakie farby ścienne białe wybrać, by osiągnąć pożądany efekt? Jaka biała farba do ścian będzie najlepsze? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w tym artykule.

Meble w stylu minimalistycznym

Minimalistyczne wnętrza aranżuje się przy pomocy mebli. Te mogą być wykonane z kilku materiałów: drewna, skóry i jego ekologicznego odpowiednika, a nawet porowatego betonu. Tego typu przestrzenie są odbierane również jako ascetyczne i chłodne, kiedy dominują w nich meble z plexi, akrylu, szkła oraz metalu.

W czym objawia się minimalizm na poniższym zdjęciu? Salon wypełniają przede wszystkim prostokątne, brązowo-szare elementy wyposażenia. Podobny kształt i utrzymane w stonowanych odcieniach kolory równoważą różne powierzchnie kanapy, stolika, krzesła oraz półek. To istotna cecha stylu minimalistycznego – zamiast na wzory nacisk kładziony jest na faktury mebli i dodatków.

Artykuł Czytaj więcej

Mieszkanie w stylu naturalnym. Dekoracje, które odmienią wnętrze

Dekoracje wprowadzają osobisty klimat do mieszkań i domów. Dzięki nim aranżacja staje się pełna. W stylu naturalnym warto postawić na delikatne materiały i kolory ziemi. Dla wszystkich tych, którzy szukają wytchnienia i przytulności będzie idealnym rozwiązaniem. Podpowiadamy, jakie dodatki wybrać, aby natura na dobre zagościła w Waszych pomieszczeniach.

Dodatki w stylu minimalistycznym – mniej znaczy więcej

Styl minimalistyczny nie lubi nadmiaru – zarówno mebli, jak i dodatków. Ograniczenie ich do minimum jest bardzo dobrym pomysłem. Warto zadbać o to, by każdy element, który znajdzie się w minimalistycznym wnętrzu, był starannie dobrany i emanował spokojnym pięknem. Poniżej przedstawiamy inspirujący przykład.

Minimalistyczny salon na zdjęciu wypełniają dyskretne, ale nadal efektowne dodatki. Świetnie współgrają one z prostym wykończeniem ściany. Pojedyncza, elegancka lampa wisząca nad stolikiem kawowym, jednokolorowe poduszki, geometryczne wazoniki i zielone akcenty – oto przepis na udane minimalistyczne wnętrze.

Jakie oświetlenie do minimalistycznych wnętrz wybrać?

Oświetlenie minimalistyczne ma być przede wszystkim funkcjonalne, o prostych liniach oraz bazujące na figurach geometrycznych. Powinno również umożliwiać aranżowanie tzw. scenerii świetlnych i spełniać określone funkcje:

  • lampa stojąca koło kanapy pomaga w odprężeniu się po ciężkim dniu;
  • wisząca lampa nad stołem ułatwia spożywanie posiłku w komfortowych warunkach;
  • główne oświetlenie rozjaśnia całe wnętrze;
  • podszafkowa listwa umożliwia precyzyjne pokrojenie warzyw na obiad.

Mówiąc o oświetleniu, wypada powiedzieć parę słów o LED-ach. Są energooszczędne, wydajne i można dowolnie zmieniać ich kolor. Jak żadne inne, diody LED współgrają ze stylem minimalistycznym i pomagają kreować nowoczesną, a przy tym intymną atmosferę w pomieszczeniach. Poniżej przedstawiamy przykład takiego wnętrza.

Minimalizm w nowoczesnych wnętrzach

Kuchnie minimalistyczne, współczesne salony i nowoczesne łazienki – ich znakami rozpoznawczymi jest dużo wolnej przestrzeni wokół mebli, oryginalne dodatki oraz stonowane materiały wykończeniowe. Oto jak założenia minimalizmu realizują się w konkretnych pomieszczeniach.

Minimalistyczny salon

Jak zaaranżować nowoczesny salon? Minimalizm podpowiada, aby użyć jasnych kolorów, nieskomplikowanych mebli bez ozdobników oraz niezbędnego oświetlenia. Nie zapominajmy o nieszablonowych dodatkach, które upiększą pokój dzienny.

Zaprezentowany salon w minimalistycznej odsłonie został stworzony z pomocą wszystkich kolorów pasujących do stylu. Brązy, beże, czerń i biel kreują wnętrze, w którym faktury i wzory – ze szlachetną kratką na czele – są udanym tłem dla ekstrawaganckich dodatków. Na stoliku znalazła się ciekawa figurka ptaka. Ponadto do salonu wybrano intrygujące oświetlenie: biżuteryjne lampy-kule przypominające kolczyki oraz oryginalną lampę stojącą o wyglądzie ludzkiej sylwetki.

Minimalistyczna kuchnia

Kuchnia minimalistyczna zazwyczaj składa się z sięgającej od sufitu aż do podłogi zabudowy, która nasuwa na myśl klocki różnej wielkości. Jej niezbędną częścią są proste fronty z lekkimi frezowaniami, bądź z systemem bezuchwytowym. AGD są schowane przed wzrokiem domowników.

Nie należy zapominać o przestrzeni pomiędzy górnymi szafkami a blatem roboczym. W minimalistycznych kuchniach wykłada się je błyszczącą mozaiką, heksagonami z efektem trójwymiarowości, bądź płytkami imitującymi szlachetny kamień. Z ostatnim przypadkiem mamy do czynienia na zdjęciu – duże kafle naśladujące wygląd marmuru pasują zarówno do całkowicie białych, jak i drewnianych frontów.

Artykuł Czytaj więcej

Kuchnia nowoczesna z drewnem. Daj się zainspirować!

W nowoczesnej kuchni możesz wykorzystać wiele różnych kolorów. Najczęściej pojawia się jednak biały, czarny i odcienie brązowego. Do tej palety barw doskonale pasuję drewniane dodatki A Ty, jakie kolory wybierzesz?

Minimalistyczna łazienka

Łazienki minimalistyczne coraz częściej przypominają gabinety SPA. Do ich zagospodarowania warto wybrać materiały dobrej jakości. Z kolei neutralne kolory nie będą rozpraszać mieszkańców podczas relaksu i dbania o higienę. Całość uzupełnią podwieszane meble (przez co pomieszczenie wyda się większe) oraz proste oświetlenie.

Sporą popularnością cieszą się minimalistyczne łazienki, w których głęboką czerń płytek połączono z ciepłym drewnem – poniższa aranżacja jest tego dowodem. Czarno-drewniany duet owocuje nowoczesnym i luksusowym wyglądem łazienki, w której każda czynność staje się miłym rytuałem.

Sprawdź, o co pytają nasi klienci

Jak znaleźć miejsce na przechowywanie w minimalistycznych wnętrzach?

Kluczem do funkcjonalnej przestrzeni jest wystarczająca liczba schowków. Ta zasada obowiązuje też w przypadku stylu minimalistycznego. Ukryte schowki, szuflady i półki, a także wielofunkcyjne meble pomogą uzyskać wrażenie harmonijnej przestrzeni. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest stolik kawowy z ażurową podstawą, w której można schować zapasowe koce czy poduchy. Warto rozważyć łóżko z pojemnikiem na pościel oraz szafki nad stelażem WC, które pomieszczą ręczniki i potrzebne detergenty.

Czy wnętrze minimalistyczne może być przytulne?

Jak najbardziej! Stanie się tak, jeśli wyposaży się je w dużą ilość źródeł światła oraz w rośliny doniczkowe – oba elementy ożywią minimalistyczną łazienkę, salon czy kuchnię. Nie zapominajmy o miękkich tekstyliach (kocach, dywanach, pledach o grubym splocie, welurowych poduszkach itp.), dzięki którym cała przestrzeń nabierze przytulności.

Zobacz powiązane artykuły

Artykuł Czytaj więcej

Biała łazienka – minimalistyczna i elegancka. Jak ją zaaranżować?

Biała łazienka przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu, ale też zadowoli wielbicieli harmonijnego stylu skandynawskiego i luksusowej estetyki glamour. Wbrew pozorom białe łazienki są niczym kameleon. W wersji total white są neutralne, lecz w połączeniu z innymi materiałami – np. drewnem czy marmurem – mogą stać się bardziej przytulne lub typowo nowoczesne. Zobacz, jak urządzić białą łazienkę.
Artykuł Czytaj więcej

Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Podpowiadamy!

Mała kuchnia w bloku nie musi ograniczać Twoich dużych marzeń! Wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz rozmieszczenie sprzętów AGD oraz wybierzesz funkcjonalne meble kuchenne. Szukasz inspiracji na małą kuchnię? Zobacz naszą propozycję na białą kuchnię w bloku!