Prawdziwie loftowy styl w Twoim domu
Szukasz inspiracji w stylu loft? A może nie wiesz, jakie dodatki będą pasowały do mieszkania w miejskim stylu? Zainspiruj się naszymi wnętrzami, które łączą ze sobą styl industrialny i oryginalne, kolorowe dekoracje.
Kuchnia z jadalnią w industrialnym stylu
Styl industrialny w nowoczesnym, odświeżonym wydaniu serwuje nam nieco inne przestrzenie, niż jeszcze kilka lat temu. Lubuje się w otwartych, dużych powierzchniach, gdzie pomieszczenia przenikają się, zatracając swoje granice. Nowoczesny styl miejski nie boi się koloru. Choć paleta barw nadal pozostaje raczej ciemna, nie gra tylko czernią i szarością, ale też czerwienią, oberżyną, rudością czy zielenią. Pokoje stają się zdecydowanie jaśniejsze: na surowe cegły pada więcej naturalnego światła, a metalowe elementy stają się cieńsze i delikatniejsze.
W pomieszczeniach nie brakuje też dodatkowych źródeł światła. Poza oświetleniem sufitowym (stylowym i surowym), na ścianach możemy dostrzec przypięte nonszalancko sznury lampek, a na stołach i podłodze czarne klosze lamp. Do tego stylu doskonale pasuje również naturalne światło świec. W nowoczesnym wydaniu stylu loft pojawia się sporo rodzajów szkła. Ryflowane, dymione, kolorowe: może występować zarówno jako przeszklenie w korytarzach, klosze lamp czy też ozdobne kieliszki.
Salon industrialny: jakich materiałów użyć?
- Drewno - palone, wędzone, zużyte, jasne i ciemne. W tym surowym stylu występuje w postaci mebli, stołów, ozdobnych konstrukcji pod sufitem czy dekoracji.
- Beton - betonowe blaty, parapety, ściany czy nawet posadzki podkreślają surowy charakter wnętrza, a jednocześnie dzięki swojej jednolitej kolorystyce pozostawiają spore pole do popisu dla dodatków.
- Skóra - także ta kolorowa, sprawdzi się zarówno jako obicie masywnej kanapy lub fotela, jak i ozdoba podłogi. Najczęściej sztuczna.
- Metal - czarne, cienkie metalowe elementy towarzyszą loftowemu stylowi niezmiennie od lat. Lampy, stoliki, krzesła, dekoracje - elementy z metalu mogą pojawiać się jako dodatek do większości mebli.
- Cegła - im bardziej zniszczona, tym lepiej. Biała, szara, czarna czy czerwona - najczęściej spotykana na ścianach, w towarzystwie odrapanego tynku lub betonu. Tworzy bazę dla stylu urban.
- Szczotkowana stal, mosiądz, nikiel - szczotkowane elementy, takie jak wystające ze ścian rury, które pierwotnie wcale nie były ozdobą dla wnętrza, w stylu loftowym są bardzo cennym elementem wystroju.
- Szkło - dymione, nieregularne, kolorowe i ryflowane. To materiał, który doskonale sprawdzi się w stylu miejskim. Odbije światło i powiększy optycznie przestrzeń.
Dodatki w miejskim salonie
Styl factory, choć dość surowy w porównaniu do innych stylów, wciąż obfituje w różnego rodzaju dodatki. Najpopularniejsze z nich to rośliny - w czarnych bądź terakotowych doniczkach. Na półkach często można też zobaczyć stare sprzęty: maszyny do szycia czy do pisania lub inne pamiątki. Metalowe, czarne kosze, świeczniki i latarenki to inne dodatki, które również często występują na loftowych półkach.
W naszej aranżacji, na zielonej, skórzanej kanapie znalazło się również kilka miękkich, ciemnych poduszek. Znajdujące się obok kanapy metalowe stoliki są nie tylko funkcjonalne, ale też podkreślają charakter stylu. Przecierany dywan dodaje wnętrzu miejskiego charakteru, a leżąca obok niego skóra, imitująca krowią, koresponduje materiałem z kanapą.
Sypialnia: otwarte przestrzenie
Łóżko sypialniane, znajdujące się w tym samym pomieszczeniu, co salon, nie dla każdego będzie wystrojem do przełknięcia… Taki jednak jest styl loft: ogromne przestrzenie często albo nie posiadają żadnych ścian działowych, albo są one wykonane ze szkła. W naszej aranżacji łóżko bezpośrednio sąsiaduje z kanapą. Obok niego znajduje się wieszak na ubrania, połączony ze stojakiem na buty. Charakterystycznym dla takich przestrzeni punktem są okna: duże, przełamane kratowaną framugą, same w sobie stanowiące ogromną ozdobę dla wnętrza.
Nowoczesna sypialnia z garderobą. Zobacz naszą inspirację
Dodatki do części sypialnianej
Łatwym sposobem na ożywienie przestrzeni w stylu loft są tekstylia: pościel, poduszki, zasłony i dywany. Pozwalają na stworzenie ciekawych połączeń kolorystycznych, przy jednoczesnej harmonii z surową bazą. Wybierając tekstylia, warto pobawić się nie tylko kolorem, ale też fakturą. Bawełniane poduszki będą świetnie wyglądały w połączeniu z delikatną, satynową pościelą, a cienkie firanki - np. z grubymi zasłonami.
Pokój dla gości… Z wanną
Sypialnie i pokoje gościnne w stylu loftowym bywają skonstruowane w naprawdę niecodzienny sposób. Wiele z nich, podobnie jak w przypadku części dziennych domu, bazuje na otwartych przestrzeniach. W naszej aranżacji łazienka i sypialnia stanowi jedno pomieszczenie, w którym część kąpielową od sypialnianej odróżniają jedynie kafelki na podłodze.
To stylowe rozwiązanie można zastosować zarówno w swojej sypialni, jak i w pokoju gościnnym. Często łazienka jest też oddzielona od reszty pomieszczenia matowym szkłem czy luksferami. Przestrzeń w pomieszczeniu optycznie powiększa też duże okno, wpuszczające do wnętrza dużą ilość światła dziennego.
Kolor w lofcie: granat i burgund
Do surowej, jasnej sypialni dobierz tekstylia, które uwydatnią jej charakter. Kolor burgundowy nie tylko podkreśli jej mroczny charakter, ale też wprowadzi do wnętrza odrobinę modnego koloru. Kolor granatowy i błękitny rozjaśni nieco czerń dodatków, jednocześnie pozostawiając paletę kolorów ciemną i stonowaną. Nie zapomnij też o odpowiednim oświetleniu, zwłaszcza tym pozornie niewielkim, jak kinkiety czy lampki nocne. Możesz też skorzystać z żarówek smart, dzięki którym Twój pokój wieczorem przybierze najróżniejsze barwy.
Wybierając poduszki do sypialni, postaw na miękkie materiały z ozdobnymi i starannymi wykończeniami, dzięki którym łóżko z pewnością przykuje uwagę. Mimo, że zaścielenie łóżka w stylu industrialnym powinno mieć raczej nonszalancki charakter, wysoka jakość materiałów będzie świadczyła o staranności w tworzeniu każdego detalu aranżacji.
A co z dodatkami? W przestrzeniach loftowych wykorzystasz przede wszystkim lustra, ale też wszystkie akcesoria zawierające metalowe lub szklane elementy. W stylu loftowym mogą pojawić się też cięte i sadzone kwiaty, dlatego nie oszczędzaj na takich elementach wystroju jak wazony czy donice.
Łazienka w stylu loft: inspiracje
Co postawić w industrialnej łazience? Jaki obraz do łazienki loft wybrać? Jeśli chcesz podkreślić surowość aranżacji, zamiast wieszaka na ręczniki zdecyduj się na drabinkę - metalową lub tą z drewnianymi szczebelkami - i oprzyj ją o ścianę. Na półce przy wannie możesz postawić kamienną tacę z kosmetykami, metalowy kuferek oraz niewielkie lusterko. Doskonały klimat w łazience stworzą też metalowe latarenki na świece, należy jednak pamiętać, by w przypadku większej ilości świec odpowiednio wywietrzyć pomieszczenie.
Obraz w miejskiej łazience może korespondować z roślinami bądź akcentami kolorystycznymi, znajdującymi się w pomieszczeniu. Może również stanowić osobny, zupełnie odrębny element wystroju i nadawać wnętrzu ciekawego charakteru.
Salon i dodatki loft
Kolorowe poduszki i bordowa lampka doskonale ożywiają ten stonowany, urbanistyczny salon. Jednak najważniejszym jego elementem jest baza: biało-ceglane ściany, imitacja skóry na podłodze oraz świetnie zachowany piecyk kaflowy. W połączeniu z dekoracjami tworzy ona niepowtarzalne, surowe wnętrze z nutą koloru.
Dodatki w tej aranżacji stanowią także elementy użytkowe, takie jak książki, kaloryfery, żarówki czy rośliny lub okna. To dzięki nim aranżacja nabiera wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy można połączyć ze sobą kolory i styl loftowy?
Styl loftowy w nowoczesnym wydaniu bardzo lubi się z kolorami w różnym wydaniu. Do stylu loftowego możesz dodać kolorowe poduszki, kolorowe szkło, a także dywany, zasłony czy dodatki na półki.