Święta smart. Jak stworzyć klimat w domu z inteligentnym oświetleniem?
Zmiana natężenia, a nawet barwy światła na życzenie, nowoczesny sposób sterowania, a do tego energooszczędność. Mała rzecz, a tak wiele możliwości. Inteligentne żarówki to już nie tylko gadżet, lecz także znak rozpoznawczy inteligentnych domów. Oto, jak możesz wykorzystać je podczas świąt!
Czym są żarówki smart i jak działa inteligentne oświetlenie?
Smart żarówki, czyli inteligentne żarówki to LED-owe źródła światła, które są podłączone do sieci. Zastosowanie układu elektronicznego pozwala na odkrywanie nowych funkcji w tym prostym urządzeniu. Najpopularniejszą jest możliwość zdalnego sterowania, często również z opcją wyboru barwy i natężenia światła. Zmiana parametrów odbywa się przede wszystkim za pomocą aplikacji na smartfon, chociaż zdarzają się modele sterowane pilotem, czujnikiem wykrywającym ruch lub za pomocą głosu. Ogromną zaletą jest to, że nowe możliwości inteligentnych żarówek mogą być używane w każdej lampie. Większość z nich wymaga jednak posiadania sieci domowej Wi-Fi (bezprzewodowego dostępu do Internetu). Jak wyglądają i jakie możliwości mają inteligentne żarówki?
Wybierając smart żarówkę, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów:
- moc – przede wszystkim warto zwrócić uwagę na moc światła, wyrażaną w watach lub lumenach. Należy pamiętać, że żarówki LED-owe mają ok. 7 razy mniejszy pobór prądu niż żarówki tradycyjne.
- sterowanie – w przypadku inteligentnych źródeł światła ważna jest metoda komunikacji – czy jest to aplikacja na smartfon czy pilot oraz to, czy żarówka łączy się bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi czy Bluetooth.
- temperatura barwowa światła – często pomijaną cechą żarówki jest barwa światła. Klienci są negatywnie zaskoczeni, kiedy mają one zbyt wysoką temperaturę barwową i dają światło białe. By kupić żarówkę o ciepłym odcieniu, należy szukać modeli o temperaturze barwowej poniżej 3000 K.
- dodatkowe funkcje – nie sposób pominąć funkcjonalności inteligentnego urządzenia, które jest kluczową cechą odróżniającą smart żarówkę od tradycyjnych rozwiązań. Warto wziąć pod uwagę to, czy smart rozwiązanie ma zmienną moc, odpowiednie odcienie bieli czy możliwości świecenia w różnych kolorach.
- żywotność – kupując żarówkę dobrej jakości, warto zadbać, by działała jak najdłużej. Producenci mają obowiązek podawać jej szacowaną żywotność (wyrażoną w godzinach pracy) na opakowaniu urządzenia. Zwykle dłużej posłużą smart żarówki wyposażone w chłodzenie (radiatory lub drgające membrany).
Zalety inteligentnych żarówek
- oszczędność energii – nowoczesne, inteligentne żarówki zużywają znacznie mniej prądu, a dzięki współpracy z aplikacjami, mogą też raportować o jego zużyciu. Łatwo wtedy na bieżąco śledzić rachunki.
- możliwość zdalnego sterowania – oświetleniem można sterować przy pomocy smartfona lub – jeśli wykorzysta się asystenta głosowego – wydawanymi komendami. Nie trzeba już podnosić się z fotela, aby zapalić światło.
- kontrola jasności, czyli ściemnianie i rozjaśnianie – w równie prosty sposób można ustawiać inne parametry żarówki i dostosować np. moc światła i temperaturę barwową do nastroju lub pory dnia.
- możliwość zastosowania czujnika ruchu – inteligentna żarówka może też reagować na ruch. To przydatna funkcja do zastosowania np. w przedpokoju.
- wybór harmonogramu dla każdej żarówki i profilu dla grupy lamp – istnieje możliwość ustawienia godziny, o której żarówka zapali się lub zgaśnie. W ten sposób kontrolować można jedną lampę lub całą grupę.
- wzrost bezpieczeństwa – inteligentne żarówki mogą stanowić element systemu zabezpieczającego mieszkanie. Kiedy nikogo nie ma w domu, odpowiednio ustawione same się włączą. Również czujnik ruchu zamontowany przy wejściu poinformuje mieszkańców o wizycie nieproszonego gościa.
- synchronizacja – światło można dopasować nawet do akcji filmu lub rytmu muzyki. W tym celu inteligentne żarówki będą potrzebować dodatkowego oprogramowania i komputera.
- dekoracyjność – odpowiednio ustawione światło można wykorzystać do podkreślania konkretnych miejsc w domu oraz zbudowania nastroju.
Do zamontowania i obsługi inteligentnego oświetlenia, oprócz smart żarówki będą potrzebne:
- aplikacja mobilna dostosowana do wybranego rodzaju żarówki – umożliwi ustawienie parametrów i kontrolę jasności;
- mostek lub inne urządzenie, dzięki któremu będzie można obsługiwać żarówki bezprzewodowo.
Jak smart oświetlenie może zbudować świąteczny klimat?
Za pomocą światła można podkreślić uroczystą atmosferę: rozjaśnić żarówkę podczas przygotowań, nastrojowo przyciemnić światła podczas kolacji lub zmienić ich barwę, gdy najmłodsi poproszą o świąteczne zabawy.
Dobór odpowiednich kolorów światła
Indywidualne sterowanie każdą żarówką daje nowe możliwości stworzenia świątecznego klimatu w domu. Można ustawić tradycyjne kolory świąteczne (czerwień, biel i zieleń) lub dostosować je np. do dominującego koloru ozdób choinkowych.
Dostosowanie światła do świątecznej muzyki
Natężenie oraz barwę światła inteligentnej żarówki możemy wykorzystać również do podkreślania klimatu wybranej muzyki. Do nastrojowych kolęd lub ulubionych ballad puszczanych podczas wieczoru przy gorącej czekoladzie można użyć lekko rozproszonego, przytłumionego światła o ciepłej barwie. Skoczne hity bożonarodzeniowe podkreślone zostaną jasnym światłem lub kolorami. Zabawa barwą światła przyda się szczególnie podczas urządzania świątecznej domówki lub Sylwestra. Inteligentne żarówki dostosują się także do rytmu wybranej muzyki.
Stworzenie oddzielnego świątecznego klimatu w każdym pomieszczeniu
Dzięki inteligentnemu oświetleniu zastosowanemu w wielu pomieszczeniach, można budować różnego rodzaju atmosferę. Funkcja ta przyda się np. wtedy, kiedy część gości chce jeszcze biesiadować, a inni woleliby odpocząć w miejscu z przytłumionym światłem. To również dobre rozwiązanie dla rodziców z dziećmi. Kiedy maluchy śpią z lekko zapaloną lampką lub w oświetleniu w ulubionym kolorze, dorośli mogą kontynuować świąteczną kolację w drugim, mocniej oświetlonym pokoju.
Bezpieczeństwo domu podczas świąt
Inteligentne żarówki zadbają także o bezpieczeństwo domu, kiedy mieszkańcy wyjadą na święta, a włamywacze będą chcieli wykorzystać ich nieobecność. Lampy włączą się o określonej w aplikacji godzinie i odstraszą niechcianych gości.
Jaki rodzaj smart oświetlenia wybrać?
Jest wielu producentów inteligentnych żarówek, którzy oferują ogromny wybór modeli. Najbardziej praktyczne wydają się te wyposażone w komunikację Wi-Fi wraz z przeznaczonym im mostkiem. To rozwiązanie zapewnia największe możliwości oraz duży zasięg sterowania. Żarówki wykorzystujące technologię Bluetooth mogą sprawiać problemy w większych domach (zasięg Bluetooth wynosi zwykle ok. 10 metrów i to z założeniem, że nie ma po drodze żadnej ściany). Żarówki pozwalające na zmianę koloru światła (tzw. RGBW) są droższe od tych oferujących tylko możliwość ściemniania. Można rozważyć więc możliwość instalacji prostszych modeli w lampach, w których nie będzie się zmieniać koloru światła.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy smart oświetlenie jest energooszczędne?
Najczęstsze pytania pojawiające się w związku z inteligentnym oświetleniem domu dotyczą ich energooszczędności. Tutaj są same dobre wiadomości – wszystkie smart żarówki działają na podstawie diod LED, mających znacznie mniejszy pobór prądu i wyższą trwałość niż tradycyjne żarówki żarowe lub świetlówki jarzeniowe. Dodatkowo pozwalają na zmniejszenie poboru prądu poprzez zredukowanie ich mocy, czego nie umożliwiają inne żarówki. Pobór prądu elektroniki żarówki w czasie czuwania wynosi jedynie 0,2 - 0,5 W. Poza tym układ nie pobiera oczywiście energii, gdy zostanie wyłączony np. włącznikiem ściennym.
Czy smart-żarówki łączą się z aplikacją w smartfonie?
Tak, najczęstszym sposobem sterowania inteligentnymi żarówkami jest aplikacja na smartfonie. Warto jednak upewnić się co do tego przed zakupem, bo na rynku są dostępne również modele sterowane wyłącznie dedykowanym pilotem. Większość smart żarówek korzysta z sieci domowej Wi-Fi, wymagają więc bezprzewodowego dostępu do Internetu. Nieliczne modele korzystające z technologii Bluetooth łączą się bezpośrednio z telefonem.
Jak stworzyć systemy inteligentnych żarówek z mostkiem komunikacyjnym?
Część inteligentnych żarówek wymaga dokupienia tzw. mostku komunikacyjnego – interfejsu podłączanego przewodowo do routera. Mostek umożliwia wykorzystanie zaawansowanych funkcji żarówki m.in. sterowania głosowego.