Jak wykorzystać taśmę LED w świątecznej ozdobie domu?

Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia skłania do szukania niebanalnych inspiracji na dekorację mieszkania i domu. Jak wykorzystać w tym celu taśmę LED? To dzięki niej zimowe i świąteczne aranżacje mogą nabrać wyjątkowego charakteru. Zobacz nasze inspiracje!

Taśmy LED: jak wybrać najlepszą?

Wybór taśmy LED powinien być uzależniony od efektu, który chce się uzyskać. Różnią się one zarówno ilością emitowanego światła, jak i jego kolorem. Listwy RGB dają efekt światła kolorowego i są regulowane sterownikiem instalowanym między zasilaczem a listwą LED. Istnieją także listwy, które emitują białe światło, wyposażone w tzw. ściemniacz. Przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić jakie cechy mają taśmy LED.

Wielofunkcyjny gadżet do świątecznych dekoracji

Rodzaje taśm LED

Diody LED COB (Chip on Board)

Wydaje się, że to jedna duża dioda, ale tak naprawdę składa się ona z wielu pojedynczych punktów świetlnych. Cechą charakterystyczną tego typu oświetlenia jest wysoka trwałość oraz moc. Co za tym idzie, jego cena jest wyższa. Znajduje jednak zastosowanie w lampach i żarówkach, które muszą pracować długo, bezawaryjnie i emitować dużą ilość silnego światła o wąskim promieniu lub oświetlenia punktowego. Tego typu diody zawsze działają z radiatorem, który zabezpiecza przed przegrzaniem. Do użytku domowego diody COB raczej rzadko się przydają.

Diody SMD (Surface Mount Device)

Znacznie częściej wykorzystuje się diody SMD, które mają długą żywotność i atrakcyjną cenę. Montuje się je napowierzchniowo. Są jednak tak skonstruowane, że ich podzespoły mogły zostać zmniejszone do naprawdę małych rozmiarów. To z nich tworzone są, zyskujące coraz większą popularność, taśmy LED. Wybierając diody tego typu, należy zwrócić uwagę na oznaczenie wielkości. 3528 mówi o zastosowaniu źródeł światła o wymiarach 3,5 mm x 2,8 mm. Dlatego diody SMD 5050 będą dużo jaśniejsze (ok. trzech razy) od 3528. Diody 3528 są znacznie tańsze od 5050, jednak mogą okazać się niewystarczające dla taśm kolorowych RGB. Taśmy o gęściej rozmieszczonych diodach będą zwykle wyglądać lepiej, choć to również wpływa na cenę. Rodzaj taśm LED zależy więc głównie od ilości światła, jaką chcemy uzyskać. Moc światła mierzona jest w lumenach (lm) – wyższa wartość oznacza większą jasność.

Taśmy LED różnią się przede wszystkim gęstością rozmieszczenia diod i ich wielkością. Oznaczenie ilości zastosowanych diod jest jednoznaczne – listwa „150 LED” zawiera 150 diod LED przypadających na 5 metrów taśmy. Dają one więc mniej światła niż np. listwy „300 LED”.

Kolejną charakterystyką taśm LED jest kolor generowanego światła. Dotyczy to nie tylko kolorowych świateł, ale również białych – te mogą różnić się temperaturą barwową:

  • diody o temperaturze barwowej do 3500 K będą dawały ciepłe światło w kolorze tradycyjnej żarówki żarowej. Będzie pasować do sypialni, salonu i pokoju dziecięcego.

  • zakres 4000-5000 K oznacza bardziej neutralną barwę, pasującą do kuchni lub łazienki, ponieważ wyostrza widzenie.

  • wartości powyżej 6000 K oznaczają zimny odcień bieli, raczej niemile widziany w domowych wnętrzach.

Co jest potrzebne do działania taśmy LED?

Do prawidłowego działania taśmy LED będą potrzebne różnego rodzaju akcesoria do taśm LED:

  • profil aluminiowy – ułatwia stworzenie wybranej kompozycji z taśmy LED i przedłuża jej żywotność, chroniąc przed uszkodzeniami.
  • zasilacz do LED lub akumulator – będzie potrzebny w przypadku zasilania 12. Ma zazwyczaj niewielkie rozmiary, dlatego jego montaż jest łatwy.
  • złączka do pasków, szybkozłączka – przydadzą się do łączenia taśm, np. w przypadku, kiedy jedna sztuka nie jest wystarczająca lub chce się wykonać bardziej skomplikowany wzór z diod LED.
  • kontroler – przyda się do taśm kolorowych. Dzięki niemu będzie można zmieniać barwy diod.

5 pomysłów, jak wykorzystać taśmy LED w świątecznej ozdobie domu

Taśmy LED mogą świetnie służyć jako świąteczna ozdoba domu.

Nowoczesne lampki choinkowe

Taśma LED może z powodzeniem zastąpić klasyczne lampki choinkowe. Udekorowana za pomocą taśm LED choinka zyska nowoczesny, nieco futurystyczny wygląd. Barwę diod warto dobrać do tonacji ozdób choinkowych. Bombki w kolorze srebra i bieli podkreślą diody o chłodnej temperaturze barwowej. Czerwień i złoto dobrze prezentować się będzie przy bardziej naturalnym, stonowanym oświetleniu, dlatego warto wybrać taśmę do 3500 K. Ciekawym pomysłem jest też zastosowanie taśm RGB, w których można zmieniać kolory.

Efektowna ozdoba domu

Listwy LED zabezpieczone przed działaniem warunków zewnętrznych świetnie nadadzą się do ozdobienia domu lub balkonu z zewnątrz. Najlepiej przykleić (taśmą samoprzylepną) je pod dachem, przy oknach, drzwiach lub na balustradzie. Przy odrobinie cierpliwości można też „narysować” światłem mikołaja z saniami, świąteczne drzewko lub renifery. Pomocna może okazać się podstawa w wybranym kształcie wycięta np. z drewna, do której łatwo przykleja się taśmę.

Nowoczesna choinka

Świetlista choinka z diod LED może być ciekawą alternatywą dla klasycznego drzewka. Taśmę należy tak dociąć (wystarczą do tego zwykłe nożyczki) i uformować, aby przypominała bożonarodzeniowe drzewko. Trzeba ją tylko przykleić do ściany. Wybierając taką dekorację, można zdecydować się nie tylko na zieloną taśmę, ale też na tę w kolorze chłodnej lub ciepłej bieli.

Życzenia na "dzień dobry"

Goście już od progu mogą poczuć świąteczną atmosferę, kiedy przeczytają świąteczne życzenia ułożone ze światła. Taśma LED nadaje się również do tworzenia napisów. „Wesołych świąt” w miejscu widocznym już od wejścia do domu. To wspaniałe powitanie dla wszystkich przybyłych na wigilijną kolację.

Świąteczna sceneria

Pomysł dla wszystkich, którzy nie mogą doczekać się strojenia domu na święta i co roku szukają nowych inspiracji, by zaskoczyć swoich bliskich. Zwykła pusta półka, miejsce nad kominkiem lub na komodzie może zmienić się w zimową lub bożonarodzeniową scenerię. Potrzebny będzie biały materiał (może to być puchaty koc, prześcieradło, kawałek tkaniny), na którym staną pozostałe elementy scenografii: domki, figurki ludzi i zwierząt, drzewka. Mogą one być wycięte z drewna lub sklejki (przyda się do tego wyrzynarka), kartonu (szary najlepiej pomalować farbami do papieru lub akrylowymi), białego brystolu (w formie wycinanki), uszyte z filcu lub wykonane z materiałów naturalnych, np. suszonych owoców, gałązek, szyszek. Taśmę LED wystarczy przykleić wzdłuż dekoracji (z przodu i z tyłu). Papierowe wycinanki zyskają efekt trójwymiarowy lub oświetlenie niczym z zimowych uliczek ozdobionych lampkami.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak przymocować taśmy LED do ścian?

Przymocowanie taśmy LED do ściany lub sufitu nie powinno stanowić żadnego kłopotu, ponieważ jest ona samoprzylepna. Klej zastosowany w listwie powinien być wystarczający do wszystkich rodzajów podłoża.

Jak są zasilane taśmy LED?

Taśmy LED wykorzystują niższe napięcie niż to, dostępne w gniazdku, by przedłużyć swoją żywotność (przewody elektryczne zastosowane w listwie są naprawdę cienkie). Dzięki temu są również bezpieczne w przypadku dotknięcia jej od nieświecącej strony. Najczęściej spotykane napięcia to 12 i 24 V, co oznacza, że niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego zasilacza. Transformator można podłączyć bezpośrednio do linii elektrycznej w domu, dzięki czemu można włączać listwę LED za pomocą włącznika ściennego. Taśmy LED wykorzystujące napięcie 24 V są zalecane we względu na dłuższą trwałość.

Czy taśmy LED będą odporne na śnieg i mróz?

Diody LED mogą być odpowiednie do zastosowań zewnętrznych, również w przypadku opadów deszczu i śniegu, jeśli są w odpowiedniej obudowie. Taśmy przeznaczone na zewnątrz powinny mieć stopień ochrony klasy IP 44 lub wyższym. Zalecany poziom to IP 65, co oznacza pełną pyłoszczelność i ochronę przed strugami deszczu.

Jak przykleić taśmę LED do sufitu?

Taśmy LED są samoprzylepne, a więc można przykleić je do sufitu tak jak taśmę klejącą.

Jak łączyć taśmy LED?

Łączenie taśm LED nie jest trudne ze względu na ich niskie napięcie. Taśmy LED mogą być zakończone wystającymi kablami, które można przylutować lub połączyć za pomocą kostki. Listwy bez kabli mogą być lutowane ze sobą bezpośrednio.

Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania?

Listwę LED możemy podłączyć do zasilacza za pomocą kabli. Wystające z taśmy kable należy podłączyć do kostki elektrycznej w zasilaczu.

Jak podłączyć taśmę LED do włącznika światła?

Taśmę LED podłącza się do włącznika światła tak samo jak zwykłą oprawę oświetleniową, a wystające z sufitu kable do kostki elektrycznej w zasilaczu oznaczonej jako 230 V lub INPUT. Taśmę należy przyłączyć do drugiej strony zasilacza oznaczonej jako 12/24 V lub OUTPUT.

Czy taśmę LED można ciąć?

Jedną z ciekawych właściwości taśmy LED jest to, że możemy jej długość prawie dowolnie dostosować do wybranej powierzchni. Wystarczy przeciąć ją nożyczkami w zaznaczonym miejscu. Takie miejsca cięcia znajdują się zwykle co kilka diod. Listwy wykorzystywane na zewnątrz, zabezpieczone przed warunkami zewnętrznymi mają tego typu oznaczenia określone nawet co 1 m.

Czy taśmę LED można ciąć w dowolnym miejscu?

Taśmę LED można ciąć tylko w oznaczonych miejscach. Zazwyczaj znajdują się one co 3 diody.

Ile kosztuje taśma LED?

Ceny taśm LED przeznaczone do zastosowań we wnętrzach zaczynają się od niecałych 30 zł za 5 metrów. Im droższe, tym większa jasność oraz liczba diod.

Czy taśma LED może się spalić?

Taśmy LED są zazwyczaj bezpiecznym źródłem światła, ponieważ wykorzystują niskie napięcie. Korzystanie ze źle dobranego lub niewłaściwie zamontowanego zasilacza może stworzyć niebezpieczeństwo pożaru.

Dlaczego taśma LED mruga?

Pulsowanie taśmy LED może wynikać z uszkodzenia samej listwy, zasilacza lub instalacji elektrycznej. W pierwszym kroku warto wymienić zasilacz, bo jest to najczęstsza przyczyna awarii i najtańsza część do wymiany.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Lampki choinkowe: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

    Wybierasz oświetlenie choinkowe? Światełka na choinkę mogą posłużyć zarówno jako dekoracja bożonarodzeniowego drzewka, jak i domu czy ogrodu. Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o lampkach choinkowych i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Dekoracja świąteczna z lampek – DIY

    Przystrajanie domu na święta doskonale wprowadza nas w magiczny nastrój. Jeszcze więcej radości sprawia własnoręczne tworzenie dekoracji, które w tym wyjątkowym czasie ozdobią wnętrze. Może to być np. oryginalna choinka z lampek. Jak ją zrobić? Podpowiadamy!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Świąteczne dekoracje posesji i ogrodu

    W stworzeniu świątecznego klimatu w domu i na zewnątrz mogą nam pomóc efektowne, świąteczne dekoracje i ozdoby świąteczne, a także lampki świąteczne zewnętrzne. Zobacz, jakie dekoracje bożonarodzeniowe do ogrodu polecamy w tym roku.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Jak i gdzie powiesić girlandy? Poradnik

    Bożonarodzeniowa girlanda, powieszona na drzwiach domu lub przy kominku, spełnia funkcję dekoracyjną i wprowadza świąteczny nastrój. Jest popularną ozdobą, która przyciąga spojrzenia gości. Jednak wiele osób zastanawia się, czy po jej zdjęciu nie zostaną ślady. Jeśli tak, to jak im zapobiec? Podpowiadamy!