Sposoby na utrzymanie porządku w piwnicy

Piwnica to zazwyczaj zapomniany zakątek domu, w którym znajduje się sterta rupieci przykryta warstwą kurzu. Ambitne plany posprzątania tego miejsca kończą się najczęściej po szybkim rzucie oka na zalegające pudła. Tymczasem wystarczy odrobina wysiłku i dobry plan, by zmienić ją w schludną i uporządkowaną przestrzeń. Poznaj nasze sposoby na utrzymanie porządku w piwnicy.

Jak zwolnić miejsce w piwnicy?

Sprzątanie piwnicy powinno rozpocząć się od przygotowania niezbędnego do tego miejsca. Przyda się wydzielona przestrzeń, na której rozłożysz nagromadzone przez lata skarby. Dzięki temu przeprowadzisz skuteczną selekcję, ponieważ przekładanie rzeczy z miejsca na miejsce to mało efektywne porządkowanie. Zapomnij o sentymentach i pozbądź się tego, czego nie potrzebujesz. Zastanów się, co przez lata nagromadziło się w piwnicy i już przed rozpoczęciem ułóż plan selekcji. Posegreguj przedmioty, zgodnie z przeznaczeniem, tak aby poukładać je później według określonej kategorii. Dzięki temu łatwiej odnajdziesz się w już uporządkowanej piwnicy. Rzeczy, których nie potrzebujesz możesz oddać, sprzedać lub po prostu wyrzucić.

Nie wszystkie rzeczy uda ci się wyrzucić do pobliskiego śmietnika. Dlatego, zanim zaczniesz sprzątanie, posegreguj starocie i przyjrzyj się sposobom na ich utylizację.

Wynajęcie kontenera – sposób na śmieci gabarytowe

Twoją piwnicę zagracają stare stoliki, fotele lub uszkodzone regały? Najłatwiej wynieść je do śmietnika, ale nie zawsze możesz tak zrobić. Administratorzy budynków jasno komunikują, że nie wyrażają zgody na wynoszenie śmieci wielkogabarytowych do altanek śmietnikowych. Większość z nich organizuje odbiór takich odpadów w regularnych cyklach.

Jeśli jednak zależy ci na czasie i masz do wyrzucenia sporo własnych rzeczy, nie ryzykuj, że na twoje przedmioty nie wystarczy miejsca w kontenerze podstawionym dla wszystkich mieszkańców. Przejmij inicjatywę i samodzielnie zamów kontener. Firma oferująca taką usługę podstawi pod wskazany adres kontener, do którego wyrzucisz niechciane meble i inne duże rupiecie.

Śmieci elektroniczne – co z nimi zrobić?

Czy w twojej piwnicy zalega stary telewizor albo radio? A może zepsuty laptop, monitor lub lodówka? Takich odpadów nie możesz wynieść na śmietnik. Grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 zł. Aby pozbyć się starych sprzętów elektronicznych, skontaktuj się z firmą utylizującą elektrośmieci. Niektórzy usługodawcy oferują tego typu serwis bezpłatnie. Sprawdź też na stronie swojego urzędu miasta lub dzielnicy, czy to właśnie samorząd nie organizuje bezpłatnych zbiórek zużytego sprzętu elektronicznego.

Jeżeli odpady elektroniczne to niewielkie gabarytowo urządzenia, takie jak stary toster lub suszarka, zanieś je do wskazanego punktu. W przypadku dużych sprzętów – zamów ich odbiór.

Poszczególne rodzaje śmieci powinny trafić do właściwych pojemników. Dlatego przed wyrzuceniem, posegreguj odpady według ich materiału na papier, plastik, metal, szkło i odpady organiczne. Zobacz nasz poradnik, jak segregować śmieci w 2020 roku.

Jak posegregować i zabezpieczyć rzeczy przechowywane w piwnicy?

Gdy już opróżnisz piwnicę, możesz być zaskoczony tym, ile zyskałeś przestrzeni. Warto postarać się, by nie zagracić jej ponownie. Zadbaj także, aby chłodne powietrze i większa wilgotność w pomieszczeniu nie uszkodziły przechowywanych rzeczy. Sposób przechowywania dobierz do konkretnych przedmiotów, które zostawisz i ułożysz w swojej piwnicy.

Jak bezpiecznie przechować ubrania w piwnicy?

Nawet w chłodnej i wilgotnej piwnicy można trzymać nieużywane ubrania. Wystarczy, że wybierzesz dla nich odpowiednie opakowanie, a twoje sezonowe ciuchy na pewno pozostaną w dobrym stanie. Najlepiej sprawdzą się plastikowe, zamykane pojemniki lub pudła.

Sprawa będzie jeszcze łatwiejsza, jeśli piwnica jest suchym i przewiewnym miejscem. Wówczas wystarczą pudła tekstylne. Zabezpieczą ubrania przed kurzeniem się, a przy tym będą przepuszczać powietrze. Odzież będzie mogła „oddychać”, a po rozpoczęciu sezonu łatwiej ją odświeżysz.

Dobrym rozwiązaniem do przechowywania ubrań są pokrowce na odzież i worki próżniowe. Przy pomocy tych pierwszych zabezpieczysz ubrania, których nie powinno się składać. Umieszczony w pokrowcu płaszcz, a nawet delikatny garnitur na pewno nie ulegną zniszczeniu. Natomiast worki próżniowe nie tylko będą chronić odzież, ale też zaoszczędzą sporo miejsca.

Stwórz miejsce na twoje narzędzia

Do przechowywania urządzeń technicznych najlepiej sprawdzą się skrzynki i segregatory do narzędzi. Takie pudełka są solidne i nie ulegną zniszczeniu, nawet gdy umieścisz w nich ciężkie przedmioty. Urządzenia elektryczne, takie jak wiertarka czy wkrętarka mają kable, które niestety mogą zostać łatwo uszkodzone. Solidna skrzynia zabezpieczy je, nawet jeśli urządzenia będą leżały w piwnicy miesiącami.

Do przechowywania drobnych elementów, np. śrub i gwoździ, nadają się skrzynki zawierające dużo przegródek. Alternatywą jest wykorzystanie wkładu – organizera, który umieszcza się we wnętrzu pudła.

Jeśli masz dużo narzędzi w piwnicy, wykorzystaj do ich segregacji pudełka nastawne. Ich największą zaletą jest możliwość stabilnego stawiania ich jednego na drugim. W ten sposób tworzą wieżę i pozwalają zaoszczędzić trochę miejsca w piwnicy. Pudełka najlepiej podpisać aby wiedzieć, co znajduje się na samym spodzie wieży, co w jej środku, a co na szczycie.

Kolejnym dobrym pomysłem dla osób, które mają sporo narzędzi, jest wprowadzenie do piwnicy rozwiązania z profesjonalnych warsztatów, czyli organizatora Elfa. Jest to system organizowania narzędzi w formie kratki zawieszanej na ścianie. Można dobrać do niego dowolne haki, wieszaki lub dedykowane pojemniki na przykład na śrubokręty.

Jeśli masz nieco większą piwnicę, możesz stworzyć w niej przestrzeń do majsterkowania. Wystarczy, że pod organizatorem przykręcisz szeroki blat, np. ze sklejki, a nad nim umieścisz źródło światła. Dzięki ściennemu systemowi organizowania narzędzi będziesz mieć wszystko na wyciągnięcie ręki.

Jak przechowywać warzywa i przetwory w piwnicy?

Przechowywanie w piwnicy warzyw to dobry pomysł, pod warunkiem, że zapewnisz im odpowiednie warunki. Pojemnik do przechowywania powinien przepuszczać powietrze i nie doprowadzać do gromadzenia się wilgoci. Tradycyjnie warzywa przechowywano w drewnianych skrzynkach. Obecnie jednak najczęściej poleca się plastikowe kosze składane, które są bezpieczniejsze dla warzyw. Pozostają suche i nie nasiąkną wilgocią, a poza tym pozwalają roślinom oddychać. Nie ma też ryzyka, że jabłka albo ziemniaki zostaną uszkodzone przez wystające z drewna drzazgi.

Chłodna i ciemna piwnica to idealne miejsce do przechowywania przetworów. I choć najwygodniej przechowywać je w szafce, także bez tego mebla w piwnicy można sobie poradzić. Wystarczy przymocować do ściany kilka półek albo wstawić gotowy lub samodzielnie zrobiony regał, dostosowany do wielkości pomieszczenia.

Przechowywanie roweru w małej piwnicy

Co zrobić, jeśli masz małą piwnicę i musisz przechować duże przedmioty, np. rower? Możesz zamontować na ścianie hak lub specjalny uchwyt na rower, na którym go powiesisz. Wówczas zaoszczędzisz trochę miejsca na podłodze. Pamiętaj też o odpowiednim zabezpieczeniu roweru.