Umywalki

Opinii 3

Zwykle wyposażenie łazienki wybieramy poczynając od wanny, kabiny czy sedesu. Warto jednak wcześniej zastanowić się nad odpowiednią umywalką. Może ona być bardzo różnego typu. Umywalki różnią się sposobem montażu, wielkością, kolorem, materiałem, z jakiego są wykonane, przystosowaniem do baterii, kształtem i marką producenta. Jakie są ich rodzaje? Co warto wiedzieć, aby dobrze wybrać? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi.

RODZAJE UMYWALEK

WISZĄCE

Są to małe umywalki - do 50 cm szerokości, które wystarczy powiesić na śrubach mocujących. Montuje się je na ogół w małych łazienkach lub w pomieszczeniach wc, gdy pomieszczenia te są osobno niż łazienka.

 

 

WISZĄCE, PRZYSTOSOWANE DO MONTAŻU NA POSTUMENCIE LUB PÓŁPOSTUMENCIE

Można je wieszać na śrubach, ale także mocować na postumentach i półpostumentach (nogach / półnogach). Mają pod spodem wcięty obrys pasujący do postumentu. Z reguły umywalka danej serii pasuje tylko do postumentu / półpostumentu tej samej serii.


 

STAWIANE

Umywalki stawiane na blatach lub meblach łazienkowych. Są zazwyczaj masywne i nowoczesne. Łatwo je zamontować i wprowadzają do łazienki elegancki styl.

 

 

WPUSZCZANE W BLAT I PODBLATOWE

 

Umywalki wpuszczane w blat różnią się od umywalek podblatowych tym, że ich rant wystaje na powierzchnię blatu. Tego typu umywalki są wygodne i estetycznie, tworzą z blatem jeden element dekoracyjny.

 

 

MEBLOWE

 

Są dopasowane obrysem do mebla, na którym są montowane. Z reguły jeden mebel pasuje tylko do jednego rodzaju umywalki. Przy doborze mebli łazienkowych lepiej jest brać pod uwagę całe zestawy niż poszczególne elementy.

 

ROZMIARY UMYWALEK

 

Głównym wymiarem zwykle decydującym o wyborze umywalki jest szerokość. Najczęściej spotykana to 45, 50, 55 i 60 cm, ale jest też dużo innych, od 35 cm do ponad 180 cm w przypadku meblowych.

 

Głębokość umywalki (odległość od ściany do rantu umywalki) zapewniająca wygodę przy myciu rąk to około 40 cm. Ale w zależności od miejsca w pomieszczeniu, w którym jest zamontowana, głębokość może być większa lub mniejsza.

 

Głębokość misy umywalki ma znaczenie jedynie, gdy planujemy umywalkę stosować do celów takich jak mycie głowy, mycie naczyń, drobne przepierki. Z reguły nie kierujemy się różnicami w głębokościach misy poszczególnych umywalek.

 

Z OTWOREM CZY BEZ?

Z OTWOREM

Większość umywalek ma otwór pod baterię. Średnice otworów pod baterie są znormalizowane. Dlatego też, do każdej umywalki można dopasować każdą baterię sztorcową. Otwór w umywalce może znajdować się na środku, lub w jednym z rogów, gdy umywalka jest mała. W razie potrzeby można nabyć też chromowane zaślepki otworu w umywalce.


 

BEZ OTWORU

Niektóre umywalki nie mają otworu pod baterię sztorcową. Dostosowane są do baterii mocowanych na ścianie nad umywalką. Otwór przelewowy baterii (znajdujący się w każdej umywalce) można wykończyć eleganckimi zaślepkami w kolorze armatury.

 

KOLOR, PRODUCENT, MARKA, GWARANCJA

Zdecydowana większość umywalek na rynku jest biała. Inne kolory częściej występujące to: beżowy, zielony egejski, szary, granatowy, różowy. Producentów umywalek na polskim rynku jest wielu. Każdy z nich ma różne marki i modele umywalek (serie). Gwarancji na ceramikę udzielają zazwyczaj 5-6 letniej, jednakże nie obejmuje ona uszkodzeń mechanicznych.

 

KSZTAŁT I MODEL

Umywalki występują w przeróżnych kształtach. Producenci starają się nadać swoim wyrobom wyjątkowy wzór i styl, tak więc jest w czym wybierać. Większość umywalek jest częścią całej serii ceramiki (kompakt, bidet, postument...) można zatem urządzić łazienkę w zharmonizowany sposób.


 

MATERIAŁ, Z JAKIEGO UMYWALKA JEST WYKONANA

CERAMIKA

Najbardziej typowe, klasyczne, ładnie się komponują z resztą urządzeń sanitarnych. Łatwe do czyszczenia, nie rysują się. Mogą pękać, ale przy bardzo dużej sile uderzenia. Mogą być pokryte specjalną powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia i zanieczyszczeń.


 

TWORZYWA SZTUCZNE (ABS, AKRYL)

Lżejsze, trwałe. W razie uszkodzeń zarysowań, możliwe do naprawienia.


 

GRANIT

Bardzo trwałe i łatwe w konserwacji. Dobrze wyglądają w kompozycji z meblami łazienkowymi i blatami.


 

STAL INOX

Umywalki ze stali nierdzewnej są bardzo higieniczne, łatwe do utrzymania w czystości, eleganckie i trwałe. Mogą być z połyskiem lub wykonane ze stali szczotkowanej.

 

 

SZKŁO

Nowoczesne, eleganckie, dekoracyjne. Łatwo je doczyścić. Są różne grubości szkła oraz wzory umywalek szklanych. Mogą być pokryte specjalną powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia i zanieczyszczeń.

 

 

Dodano: 01-03-2012