Baterie kuchenne i baterie łazienkowe: jak wybrać najlepsze?

Opinii 7

Baterie przeznaczone do różnych urządzeń różnią się przede wszystkim konstrukcją – baterie kuchenne, umywalkowe, prysznicowe czy bidetowe to zupełnie różne produkty. Jednak przeznaczenie baterii nie jest jedynym kryterium wyboru. Powinniśmy też wziąć pod uwagę miejsce zamontowania baterii, jej funkcjonalność, kształt wylewki, wykończenie powłoki i wreszcie zewnętrzną formą kwalifikującą ją do określonego stylu.

Baterie kuchenne, łazienkowe i ich rodzaje

rodzaje baterii łazienkowych i kuchennychZadaniem baterii, niezależnie od tego, czy stosujemy je do wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, zlewozmywaka czy bidetu, jest dostarczenie wody w odpowiedniej ilości i o właściwej temperaturze. Zanim wybierzemy odpowiednie baterie kuchenne czy baterie łazienkowe, zadbajmy, aby wylewka była dopasowana do rozmiaru i kształtu zlewozmywaka, umywalki czy wanny, bardzo ważny jest też sposób sterowania wypływem wody czy możliwość ustawienia pożądanej temperatury wody.

 

Niedobrana pod względem funkcjonalności bateria łazienkowa czy kuchenna może np. sprawić, że woda będzie się rozchlapywała, zamiast spływać z wylewki łagodnym strumieniem. Choć często o tym zapominamy, a funkcjonalność powinna być jednym z głównych kryteriów doboru baterii. Baterie kuchenne i łazienkowe można podzielić według różnych kryteriów:

 

 • zależnie od sposobu mocowanie i doprowadzenia wody wyróżniamy baterie naścienne, sztorcowe, wolnostojące;
 • zależnie od sposobu sterowania wypływem wody na: jednouchwytowe, dwuuchwytowe, bezdotykowe.

 

Baterie naścienne montowane są na ścianie i podłączane do rur z ciepłą i zimną wodą. W modelach podtynkowych korpus schowany jest pod tynkiem w specjalnej puszce, a na wierzchu ściany znajdują się tylko wylewka i uchwyty. Baterie sztorcowe montuje się w otworach zlewozmywaka, wanny, umywalki lub blatu kuchennego. Najczęściej są jedno- lub dwuotworowe.

 

Tradycyjne baterie dwuuchwytowe mają dwa oddzielne uchwyty: do zimnej i ciepłej wody, a baterie jednouchwytowe tylko jeden uchwyt. Baterie bezdotykowe sterowane są przy pomocy mikroprocesora (pilota) lub fotokomórki, zasilanych baterią (6 lub 12 V) lub z sieci za pośrednictwem transformatora.

 

 

Baterie do różnych urządzeń sanitarnych i ich rodzaje

baterie do urządzeń sanitarnych i ich rodzaje 

 • bateria wannowa – najczęściej zbudowana z: korpusu, który wyposażony jest w przełącznik wylewka/słuchawka, słuchawki prysznicowej, zwykłej wylewki oraz uchwytu na słuchawkę. Te baterie łazienkowe mogą być stojące, nawannowe, najczęściej wielootworowe;

 

 • bateria natryskowa – jest bardzo podobna do wannowej, jednak nie ma wylewki, a zatem przełącznika wylewka/słuchawka;

 

 • bateria umywalkowa – większość dostępnych modeli to baterie łazienkowe z mieszaczem, krótką wylewką i automatycznym korkiem w komplecie. Mogą być ścienne (wtedy mają dłuższą wylewkę). Wybór baterii ściennej czy stojącej zależy od tego, jak prowadzona jest instalacja, a także od naszych potrzeb;

 

 • bateria bidetowa – ma krótką wylewkę, najczęściej z ruchomą główką. Wyposażona w korek automatyczny do syfonu bidetowego;

 

 • bateria zlewozmywakowa – to klasyczna bateria kuchenna, która może być stojąca (korpus wygląda podobnie jak w baterii umywalkowej, jednak wylewka jest dłuższa i wyprofilowana tak, aby mieściły się pod nią garnki), z wyciąganą wylewką oraz ścienna.

 

 

Baterie kuchenne – jaki wybrać kolor i rodzaj powłoki?

baterie kuchennePodczas gdy w łazience nadal dominują powłoki chromowane i stal w wykończeniu inox, powłoki baterii zlewozmywakowych są bardziej zróżnicowane. Biorąc pod uwagę wykończenie powłoki, możemy podzielić baterie zlewozmywakowe na: 

 

 • baterie zlewozmywakowe chromowane, które mają srebrną, mocno połyskującą powierzchnię. Chrom jest stosowany jako zewnętrzna warstwa pokrywająca baterie kuchenne wykonane z cynku lub mosiądzu. Chromowana powłoka nie tylko nadaje elegancki połysk, ale również zabezpiecza baterie przed korozją. Coraz większą popularnością cieszą się baterie chromowane z elastycznym wężem.

 

 • baterie zlewozmywakowe w kolorze granitu – to propozycja dla osób ceniących styl i elegancję. Na rynku dostępne są baterie granitowe z długą i krótką wylewką o zróżnicowanym kącie pochylenia. Baterie granitowe wybierane są najczęściej do zlewozmywaków granitowych i wykonanych z kompozytów. Jednak nie dokonujmy zakupu w ciemno, ponieważ między odcieniami zlewu i baterii mogą zdarzyć się zasadnicze różnice. Warto pamiętać, że wiele baterii sprzedawanych jako „granitowe” ma powłokę nanoszoną techniką proszkową, co oznacza, że są one jedynie malowane na wzór granitu, nie zaś wykonane z tego materiału. Z tego powodu odcienie baterii i zlewozmywaków mogą być inne; 

 

 • baterie zlewozmywakowe inox – podczas gdy chrom się błyszczy, inox to matowe, szlifowane srebro, które stwarza wrażenie starszego. Na baterie z powłoką stalową inox powinniśmy się zdecydować, gdy wykończenia zlewu są również w tym odcieniu.    

 

 • baterie zlewozmywakowe kolorowe. Aby ułatwić aranżację kuchni, wiele producentów wprowadziło do swojej oferty kolorowe baterie zlewozmywakowe. Do kuchni w stylu minimalistycznym idealne będą baterie z powłokami w kolorze czerni i bieli. Jednak nie brakuje również propozycji baterii kuchennych wykończonych powłokami w wyrazistych kolorach: czerwieni, seledynowym, niebieskim. Tą samą kolorową powłoką mogą być wykończone korpus, wylewka i uchwyt, ale wiele jest także modeli, które łączą dwa rodzaje wykończenia: chrom i kolor. Nowoczesne techniki nanoszenia koloru na powłoki baterii sprawiają, że są one całkowicie odporne na zaplamienia, nieestetyczne zacieki od wody czy odciski palców. Są także niezwykle odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Nie wymagają też czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

 

Jak oszczędzać wodę? Przydatne rozwiązania

woda z kranu - oszczędzanie wodyNiektóre baterie łazienkowe i kuchenne mają dodatkowe funkcje, które pozwalają ograniczyć zużycie wody.

 

 • Termostat

Umożliwia ustawienie stałej temperatury, dzięki czemu zaoszczędzimy kilka minut i kilkanaście litrów wody, trafiającej zwykle do kanalizacji zanim ze zwykłego kranu popłynie ciepła woda. 

 

 • Ogranicznik przepływu

Pobór wody ogranicza także ogranicznik przepływu, który jest wmontowany w dwustopniową głowicę. Dzięki niemu, podnosząc uchwyt do pierwszego położenia, uzyskujemy strumień o połowę mniejszy od maksymalnego. Aby odkręcić kran do końca, musimy pokonać opór, jaki stawia uchwyt. Ogranicznik temperatury wody pozwala ustawić wstępnie (przy montowaniu baterii) standardową temperaturę wody. Nie jest to jedyna możliwa do osiągnięcia temperatura, ale żeby strumień był cieplejszy, trzeba przekręcić uchwyt, pokonując przy tym lekki opór ogranicznika. Zamontowany przycisk eko powoduje, że gdy jest wciśnięty to woda o temperaturze około 38oC płynie o połowę mniejszym strumieniem. Natomiast przycisk quick stop sprawia, że bateria włącza się i wyłącza po wypłynięciu kreślonej ilości wody (na przykład jednego lub dwóch litrów). 

 

 • Baterie bezdotykowe

Baterie bezdotykowe wyposażone są w fotokomórkę. Z uruchamianej czujnikiem ruchu wylewki, płynie woda o stałym strumieniu i temperaturze (obie wartości możemy ustawić) przez określony czas – maksymalnie 3 minuty. Ogranicza to zużycie wody o około 30%.

 

 

Detale do baterii, na które warto zwrócić uwagę

szklanka z wodą - detale bateriiTo, w jakie elementy dodatkowe wyposażone są baterie, zależy od tego, czy są przeznaczone do kuchni czy do łazienki. Jednak niektóre są wspólne.

 

Głowica baterii. Obecnie standardem są głowice ceramiczne, dzięki którym baterie nie przeciekają. Najczęściej szerokość głowicy wynosi 35 lub 40 mm – wpływa ona na szerokość strumienia. Pierwsze wykorzystuje się zazwyczaj do mniejszych urządzeń sanitarnych, np. umywalka czy bidet.

 

Perlator. Jest to sitko, które nakręca się na wylewkę. Zadaniem perlatora jest napowietrzenie strumienia wody. Dzięki temu zwiększa się jego objętość, a jednocześnie spada zużycie wody. Perlator można zamontować zarówno na bateriach kuchennych, jak i łazienkowych.

 

Automatyczny korek. W bateriach bidetowych i umywalkowych montowane są automatyczne korki. W modelach wannowych i kuchennych automatyczne korki są niezależne od baterii, ponieważ są elementem zestawów przelewowo-odpływowych.

 

Wyciągana wylewka. Montowana w bateriach kuchennych. Ułatwia pracę, ponieważ daje możliwość napełnienia naczynia nie mieszczącego się w zlewozmywaku. Wąż ma obciążnik, dzięki któremu łatwo się zwija i chowa w korpusie. Rozwiązanie to jest stosowane również w wielootworowych bateriach wannowo-prysznicowych.

 

 

Jakie baterie do kuchni i łazienki wybrać – podsumowanie

bateria kuchennaDostępne na rynku baterie kuchenne i łazienkowe mogą mieć obudowę wykonaną z mosiądzu (chromowanego, niklowanego, pokrytego kobaltem, brązem, tytanem, złotem, lakierowanego na różne kolory), stali lub kompozytów, czasami z ozdobnymi wstawkami z tworzyw sztucznych, porcelany, kryształu, bursztynu.

 

Wzornictwo baterii łazienkowych i kuchennych jest bardzo zróżnicowane – możemy kupić baterie klasyczne, w stylu retro czy nowoczesne. Na rynku polskim jest wielu producentów dobrej jakości baterii. Każdy z nich ma różne serie baterii. Wielu z nich ma również różne marki. Wybór dobrej, markowej baterii wiąże się zazwyczaj z gwarancją producenta i zapewnia dobrą jakość materiałów użytych do produkcji armatury.

 

Przy wyborze armatury należy sprawdzić również, czy ma ona gwarancję nie tylko na korpus baterii, ale również na elementy (takie jak przełącznik baterii wannowej wylewka/słuchawka).

Dodano: 01-03-2012