Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Baterie

Baterii (kranów) jest bardzo wiele. Jedne służą do wanny, inne do umywalki, jeszcze inne do kabiny, zlewozmywaka czy bidetu. Są baterie klasyczne, nowoczesne, z termostatem lub bez, z kurkami lub z mieszaczem. Niektóre mają wykończenie chromowane, inne białe, jeszcze inne satynowe. Jedne mają głowice ceramiczne, inne uszczelkowe. Baterie mogą być montowane na ścianie bądź bezpośrednio na urządzeniu sanitarnym. Te i inne różnice postaramy się omówić.

RODZAJE BATERII DO RÓŻNYCH URZĄDZEŃ SANITARNYCH

 

Baterie są różne, w zależności od tego, czy stosujemy je do wanny, kabiny, umywalki, zlewozmywaka, czy bidetu.

 

BATERIE WANNOWE

 

Zwykle składają się korpusu, wyposażonego w przełącznik - wylewka / słuchawka, słuchawki prysznicowej, zwykłej wylewki i uchwytu na słuchawkę. Mogą być też stojące, nawannowe, najczęściej wielootworowe.

 

 

BATERIE NATRYSKOWE

 

Są bardzo podobne do wannowych. Różnica polega na tym, że nie mają wylewki, a zatem przełącznika wylewka / słuchawka.

 

 

BATERIE UMYWALKOWE

 

Większość to baterie z mieszaczem, krótką wylewką i korkiem automatycznym w komplecie. Mogą być też ścienne (wtedy mają dłuższą wylewkę). Wybór baterii ściennej czy stojącej zależy od tego, jak poprowadzona jest instalacja oraz od naszych potrzeb.

 

 

BATERIE BIDETOWE

 

Wylewka jest krótka, zwykle z ruchomą główką. Są wyposażone w korek automatyczny do syfonu bidetowego.

 

 

BATERIE ZLEWOZMYWAKOWE

 

Mogą być albo stojące (wtedy korpus wygląda podobnie do umywalkowych, tyle, że wylewka jest dłuższa i inaczej wyprofilowana, by garnki się mieściły pod nią. Mogą też mieć wyciąganą wylewkę. Są także zlewozmywakowe ścienne.

 

 

RODZAJE BATERII POD WZGLĘDEM STYLU I WZORU

 

Baterie są projektowane w stylu retro, klasycznym, nowoczesnym. Różnią się wzorem i wykończeniem. Na rysunkach przedstawiamy różne baterie wannowe.

 

 

RODZAJE BATERII POD WZGLĘDEM KOLORU

 

Większość baterii jest pokryta srebrną powłoką chromową, ale kolory baterii bywają różne. Oprócz chromu, najczęściej można znaleźć baterie satynowe, w starym złocie i białe. Przedstawiamy przykłady wykończenia kolorystycznego.

 

 

GŁOWICE BATERII

 

Głowica baterii może być ceramiczna lub uszczelkowa. Głowica ceramiczna w baterii jest trwalsza, zapobiega nieszczelnościom i pozwala na szybką regulację strumienia. Innym podatnym na uszkodzenia elementem baterii bywa grzybek do głowic.

 

głowica ceramiczna

głowica uszczelkowa

grzybek do głowic

 

Przy wyborze baterii znaczenie ma także szerokość głowicy. Wpływa ona na wielkość strumienia wody, który możemy osiągnąć po odkręceniu baterii. Standardowe głowice mają szerokość 35 i 40 mm. Te pierwsze bardziej nadają się do mniejszych urządzeń sanitarnych, te drugie mają większą regulację strumienia i zazwyczaj też większą wytrzymałość.

 

JAKOŚĆ, PRODUCENT, MARKA, GWARANCJA

 

Na jakość baterii wpływa jakość powłoki chromowej, precyzja dopasowania podzespołów i rodzaj głowicy, a gwarantem jakości jest renomowana marka producenta.

 

Na rynku polskim jest wielu producentów dobrej jakości baterii. Każdy z nich ma różne serie baterii. Wielu z nich posiada też różne marki. Wybór dobrej, markowej baterii wiąże się zazwyczaj z gwarancją producenta i zapewnia dobrą jakość materiałów użytych do produkcji armatury.

 

Przy wyborze armatury należy dowiedzieć się o gwarancję nie tylko na korpus baterii (często tylko ta gwarancja jest komunikowana klientom), ale również na elementy (takie jak przełącznik baterii wannowej wylewka/słuchawka). Ta druga gwarancja w wielu przypadkach bywa krótsza.

 

WIELKOŚĆ BATERII

 

Niektóre baterie są przystosowane do niedużych urządzeń sanitarnych, inne do większych.

 

 

BATERIE TERMOSTATYCZNE CZY ZWYKŁE?

 

Baterie termostatyczne zapewniają oszczędność ciepłej wody i bezpieczeństwo - brak ryzyka oparzenia się. Oszczędność wody wynika z tego, że nie ma zbędnej utraty wody w momencie odkręcania i regulacji.

 

 

Z MIESZACZEM CZY Z KURKAMI?

 

Tradycyjne baterie miały kurki. Teraz też są baterie z kurkami, niektóre mają nawet nowoczesne głowice ceramiczne. Przewagą mieszacza jest przede wszystkim wygoda i oszczędność. Oszczędność wynika z szybszej regulacji temperatury i wielkości strumienia.

 

 

DŁUGOŚĆ WYLEWKI

 

Często baterie wybieramy w zależności od długości wylewki. Nie ma standardowej długości. Ponadto różne typy baterii mają różnego rodzaju wylewki. Niektóre baterie mogą mieć też wyciąganą wylewkę.

 

 

CENA

 

Najtańsze baterie umywalkowe kosztują poniżej 30 zł a najdroższe powyżej 2000zł. Jest w czym wybierać! Warto tylko zwrócić uwagę na to, czy bateria jest wyprodukowana z europejskich części i markowana przez dobrego producenta, by mieć gwarancję jakości.

 

Komentarze (6):
Dodaj komentarz
~boobo (niezalogowany, 185.38.224.*) 2016.09.18, 14:32

nie można nic tu znależć beznadziejna strona gratulacje taki sklep

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~RafaelM (niezalogowany, 83.8.5.*) 2016.02.08, 20:23

Witam. Kupiłem niedawno baterię kuchenną. po zamontowaniu okazało się, że mając wylewkę z prawej strony, dźwignia mieszacza znajduje się z tyłu. jednym słowem bateria jest lewa/prawa. Czy można odwrócić, ew założyć inną głowicę tak aby dźwignia była po właściwej stronie? Dodam, że rozebrałem na czynniki pierwsze zawór (mieszacz) i dźwignia wchodzi w gniazdo tylko w jeden możliwy sposób.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 3 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Dawid (niezalogowany, 93.105.178.*) 2014.11.27, 21:11

Trafiłem niedawno na fajną promocję na baterie i kupiłem sobie do łazienki z Roca, eco friendly. Oszczędzam przy okazji użytkowania wodę, rachunki mam nadzieję niebawem będą mniejsze.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~złota rączka (niezalogowany, 95.40.108.*) 2013.12.23, 07:32

w standardzie każdy kran dostosowany jest na gwint 3/4, a 1/2 to średnica krzywki która wchodzi w "ścianę" a ną większą 3/4 nakręca się kran. W przypadku starych kranów pojedynczych to wejście jest na 1/2 ale takie krany to rzadkość ewentualnie kran kulowy do pralki,sedesu itp.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 3 ) Opinia przydatna dla 25% użytkowników
~ziolo (niezalogowany, 83.6.186.*) 2013.11.29, 01:51

Musisz i tak zainstalować lub już masz krzywki i średnice dobierzesz krzywką do kranu. Są na 1/2 cala i 3/4 cala

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~joanna (niezalogowany, 82.227.106.*) 2013.11.25, 23:54

jestem w trakcie kupna baterii kuchennej sciennej ale mam problem jaki gwint.wszedzie widze 1/2 a ktos mi podpowiedzial pamietaj 3/4. wiec jak z tym tematem? podkreslam ze chce wymienic stary typ baterii sciennej

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady