Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Bateria dwuzaworowa - wymiana uszczelek

BUDOWA

Baterie dwuzaworowe (do zimnej i ciepłej wody) z wylewką monolityczną z korpusem mechanizmu lub ruchomą, w kształcie litery C lub S, umocowaną na górnej albo dolnej powierzchni korpusu baterii są wciąż jeszcze bardzo popularne. Sposób likwidowania przecieków w takich bateriach jest łatwy i możliwy do wykonania przez każdego.

 

 

PRZYCZYNY NIESPRAWNOŚCI

Przed odcięciem przepływu wody w instalacji, trzeba ustalić przyczyny niesprawności baterii. Jest ich kilka:


- woda przecieka obok sworznia pokrętła (między sworzniem a dławica),


- woda przecieka między głowica a dławica,


- woda przecieka przez rurę spustową (wylewkę) - kapie, gdy kran jest zakręcony,


- woda przecieka obok uszczelki, znajdującej się między głowica a baterią,


- woda przecieka obok nakrętki ruchomej wylewki (gdy kran jest odkręcony).


NARZĘDZIA

 

NARZĘDZIA

 

 

Jeśli podczas pracy będzie używany klucz nastawny ze szczękami ząbkowymi, to przed ich zaciśnięciem na nakrętkach baterii trzeba je owinąć szmatką, taśmą samoprzylepną lub izolacyjną, aby nie zarysowały chromowanych powierzchni.

 

WYKONANIE NAPRAWY

Po ustaleniu przyczyny niesprawności baterii, należy zamknąć przepływ wody w instalacji. W starych instalacjach trzeba zakręcić zawór główny, znajdujący się zazwyczaj w piwnicy, często w sąsiedztwie wodomierza. W nowych zawór znajduje się najczęściej na pionie lub jego poziomym odgałęzieniu w mieszkaniu.

 

Usuwanie poszczególnych niesprawności

 

Należy dokręcić na sworzniu obejmującą go dławicę. Aby wykonać tę czynność trzeba zdjąć ze sworznia kolejno pokrywę pokrętła lub śruby go mocującej, śrubę mocującą pokrętło i pokrętło.

 

Jeżeli wykonanie tej czynności nie przyniesie pozytywnego skutku (woda nadal przecieka), trzeba sprawdzić jakość uszczelki dławicy. Zużyta czy nawet lekko uszkodzona uszczelka musi być wymieniona na nową. Dławica założona na nowej uszczelce, dokręcona do niej, lekko ją rozpierająca, powinna uniemożliwić przeciekanie.

 

 

 

 

Jeżeli dokręcenie dławicy do nowej uszczelki nie pomaga, trzeba ją ponownie wyjąć z korpusu. Znajdujący się na skokach jej gwintu sznur uszczelniający należy usunąć za pomocą igły. Zużyty, przetarty, popękany sznur można zastąpić średniej grubości bawełniana nitką do szycia, nasmarowany stearyną. Po nawinięciu cienkiej warstwy nitki na gwint, dławicę trzeba wprowadzić do korpusu, dociskając nią uszczelkę.

 

 

Tę awarię powoduje nadmiernie zużyta lub uszkodzona uszczelka, założona na tak zwanym grzybku. Przystępując do likwidowania tej usterki należy wykręcić korpus kranu i wyjąć z niego zawór grzybkowy. Zawór ten, swoim trzpieniem, jest luźno osadzony w otworze zakończenia sworznia. Po odkręceniu mosiężnej nakrętki można zdjąć starą uszczelkę i na jej miejsce nałożyć nową. Zabezpiecza się ją przed wypadnięciem dokręcając do pierwszego oporu uprzednio zdjętą nakrętką. Następnie grzybek mocuje się w sworzniu i razem z korpusem kranu wprowadza do korpusu baterii.

 

 

 

 

 

UWAGA

Przed wkręceniem głowicy w gniazdo baterii, trzeba cofnąć zawór grzybkowy sworznia, czyli odkręcić pokrętło kranu w lewą stronę. Dopiero z tak ustawionym zaworem sworznia można wkręcić korpus kranu. Jednocześnie trzeba sprawdzić właściwe, równomierne ułożenie uszczelki na jego kołnierzu.

 

 

Przeciek wody między uszczelką a korpusem baterii można spróbować usunąć mocniej dokręcając głowicę. Jeżeli czynność ta nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, należy wymienić uszczelkę na nową.

 

 

 

 

Jedynym sposobem na zlikwidowanie przecieku wody obok nakrętki ruchomej wylewki (przy otwartym kranie) jest wymiana kompletu pierścieni i uszczelek w miejscu połączenia wylewki z korpusem odbiornika baterii. Wylewkę ruchomą zdejmuje się po odkręceniu jej nakrętki.

 

Przecieki wody zdarzają się także (choć rzadko) na połączeniach baterii z przewodami wodociągowymi, zwłaszcza w starych, częściowo skorodowanych instalacjach. Jeżeli przecieki nie ustaną po dokręceniu tych łączników, trzeba odkręcić łączniki i zdjąć baterię z przewodów.

 

 

 

 

UWAGA

Starą uszczelkę w nakrętce korpusu baterii należy wymienić na nową. Powierzchnie gwintów zewnętrznych łącznika, po oczyszczeniu ze starych uszczelnień, trzeba dwa, trzy razy owinąć hydrauliczną taśmą uszczelniającą, lekko ją naciągając tak, aby wciskała się w bruzdy. W podobny sposób owija się taśmą końcówkę przewodu wodociągowego. Tak przygotowane miejsca połączeń trzeba dokładnie i mocno skręcić ze sobą.


Często po dłuższym używaniu zaworów również ich gniazda - na których opierają się uszczelki - wymagają konserwacji: oczyszczenia z wapiennego nalotu. Jeżeli przetarcie drobnoziarnistym materiałem ściernym nie przyniesie rezultatu, potrzebne będzie specjalne narzędzie do szlifowania gniazd zaworowych. Jest ono jednak drogie. Taniej będzie kupić nowe baterie.

 

Komentarze (11):
Dodaj komentarz
~andi (niezalogowany, 109.199.25.*) 2015.01.20, 15:51

Przy takich poradach nie trzeba wzywać fachowca,fajna strona.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~jurek zabrze (niezalogowany, 178.215.207.*) 2014.01.04, 12:28

dobry pomysl z tym...

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Yaro (niezalogowany, 217.153.158.*) 2013.05.19, 10:28

Tak. Ostatnie pytanie jest zasadnicze. Jaka jest kolejność. trzeba iść do sklepu i zobaczyć.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Artur777 (niezalogowany, 164.127.247.*) 2013.04.17, 13:22

Jeszcze takie lamerskie pytanie,jaka jest kolejność uszczelek w nakrętce wylewki.Czy plastykowy pierścień musi zejść z rowka w momencie dokręcenia nakrętki.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Marcinos (niezalogowany, 213.5.142.*) 2013.03.19, 13:10

Dziękuje za radę udało sie

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~anja (niezalogowany, 86.86.16.*) 2012.10.10, 22:09

witam,mam problem z kranem w kuchni,jesli jest zakrecony kapie z niego woda,bardzo denerwujace,uszczeliki wymienialismy 2 razy wiec wydaje mi sie ze ten problem lezy troche glebiej,ma ktos o tym pojecie ?prosze o odp.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Aleksander (niezalogowany, 46.113.252.*) 2012.09.25, 11:50

Jeszcze 6 dni trwa akcja "ekolifting łazienki". Dzięki udziałowi w tej akcji można kupić taniej baterie łazienkową, wystarczy tylko oddać swój stary kran:)Więcej szczegółow w linku poniżej:

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~petrabb (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.05.03, 10:33

Wszystko opisane bardzo dokładnie,nie miałam żadnych trudności z naprawą kranu.Bardzo przydatne rysunki.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Krzysiek (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.12.31, 21:35

Dobry artykół tylko brakuje tytułów nad opisami usuwania poszczególnych usterek, bez dokładnego czytania mozna sie pogubic które dotyczy jakiej.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Marcin (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.11.12, 12:30

Mam problem: w moim kranie zamiast pokrywek (niebieskiej i czerwonej) są dwie wąskie obwódki. Pod nimi nie ma śrubki za to są 4 otwory, przez to nie umiem ściągnąć pokrętła i dobrać się do uszczelki. Czy ktoś wymieniał uszczelkę w takim kranie? Jak zdjąć pokrętło?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~la (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.12, 13:55

łady artykol, bardzo fajnie ze z obrazkami

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...