Skrzynia na gazety i pod nóżki

Opinii 2

Na gazety i pod nóżki

 

...czyli drewniane pudełko w dwóch odsłonach. W pierwszej, wyposażone w kółka, dowiezie i przechowa nam prasę. W drugiej, z przykryciem, posłuży jako stołeczek lub przyniesie ulgę zmęczonym stopom.

 

PRZED
Proste sosnowe skrzynki narzędziowe kupimy w marketach budowlanych. Wybierzmy takie z przykrywką – będzie nam potrzebna do wykonania siedziska.

 

Niezbędnik
■ Bejca Syntilor Aquarethane, dąb rustykalny, 0,5 l
■ Pędzel płaski Dexter, 1,5"
■ Miniwałek welurowy Dexter, 6 cm
■ Gąbka ścierna P100 i P180
■ Szablon Border, 44x14 cm
■ Szablon XXL Alphabet, 60x44 cm
■ Kątownik 3x3x3 cm, (x16 szt)
■ Wkręt stożkowy 4x12, (x16 szt)
■ Gwoździe tapicerskie
■ Rolka meblowa, 5 cm, (x4 szt)
■ Tkanina poliestrowa Sunrise, szer. 145 cm
■ Ponadto: młotek, zszywacz, śrubokręt krzyżykowy, gąbka tapicerska

 

   

KROK 1
Powierzchnię drewna wyrównujemy gąbką ścierną i malujemy dwiema warstwami bejcy (płaskim pędzlem). Preparat schnie szybko, więc kolejną warstwę możemy położyć już po kilkunastu minutach. Nie zapomnijmy o wnętrzu i spodzie pojemnika.

KROK 2
Za pomocą szablonu robimy wybrany napis. Pozbywamy się uchwytu od wałka malarskiego, a jego miękkiej części używamy (jak stempla) do naniesienia liter. Jako barwnik wykorzystaliśmy naszą bejcę zagęszczoną odrobiną farby akrylowej.

   

KROK 3
Wygładzamy powierzchnię pudełka gąbką ścierną o drobniejszej gradacji. Przybijamy kątowniki (po dwa na każdy róg). Zamiast gwoździ użyliśmy do tego pinezek tapicerskich – mają bardziej dekoracyjne łebki i dają efektowniejsze wykończenie.

KROK 4
Odwracamy skrzynkę do góry nogami i w jej rogach przykręcamy kółka. Jeśli dno jest zbyt cienkie, wzmacniamy je, przyklejając od wewnętrzej strony dodatkowe kawałki drewna (tylko w samych narożach).

 

 

 

PO – wersja pierwsza
Gotowe! Teraz można już wygodnie usadowić się w fotelu i oddać lekturze kolorowych magazynów. Nasz gazetownik, przywodzący skojarzenia ze skrzynkami na kawę czy herbatę z czasów kolonialnych, to sprzęt oryginalny, praktyczny i wielozadaniowy. Sprawi radość nie tylko zapalonym czytelnikom, ale także melomanom. Z powodzeniem zastąpi półkę na podręczny zbiór płyt winylowych.

 

     

KROK 5
Gąbkę (za kawałek o wymiarach 50x60 cm i grubości 5 cm zapłaciliśmy w hurtowni tapicerskiej 10 zł) odmierzamy tak, by idealnie zgadzała się z wielkością przykrywki. Tniemy nożykiem z wysuwanym ostrzem lub nożyczkami.

KROK 6
Przycinamy materiał, którym obijemy siedzisko. Z każdej strony dodajemy ok. 12-centymetrowy zapas (zależy to od grubości użytej gąbki oraz wysokości wieka). Do naszego pudełka 23x30x40 cm potrzebowaliśmy 0,5 metra tkaniny.

KROK 7
Na gładko rozpostartym materiale kładziemy gąbkę, a na niej pokrywkę. Zawijamy brzegi (najlepiej dwa razy – nie będą się strzępić) i mocujemy do jej boków od wewnątrz. Używamy do tego zszywacza ze zszywkami średniej długości.

 

 

 

PO – wersja druga
W tym wariancie skrzynka z tapicerowanym przykryciem ma służyć jako siedzisko lub podnóżek. Pozbawiliśmy ją kółek, by twardo i bezpiecznie stała na ziemi. Sprawdzi się też jako schowek na drobiazgi, np. plączące się pod nogami zabawki naszych dzieci czy czworonożnych ulubieńców.

 

Pomysł i wykonanie Aga P/www.patchworkandco.com zdjęcia Mariusz Bykowski
tekst Małgorzata Orłowska

Dodano: 13-03-2012