Kabiny prysznicowe - wymiary, kształt oraz sposób otwierania

Opinii 17

Od kabiny prysznicowej i wanny zwykle zaczynamy projektowanie łazienki. Kabiny są trwałe i rzadko je wymieniamy. Decydując się na kabinę, dobrze jest przewidzieć wiele spraw, by komfort korzystania był jak największy. Ponadto pamiętajmy, że wybór kabiny wiąże się z wyborem odpowiedniego brodzika.

SPOSOBY ZABUDOWANIA POMIESZCZEŃ NATRYSKOWYCH

 

 

Pierwsze pytanie, jakie musimy sobie postawić przy zakupie kabiny, to gdzie ją chcemy umieścić. Jeżeli mamy już wnękę przygotowaną, możemy zamontować same drzwi kabinowe (są różne rodzaje). Jeżeli natomiast chcemy ustawić kabinę w rogu, to decydujemy się na narożną (najczęściej spotykane rozwiązanie).

 

Można też kabinę ustawić przy jednej ścianie lub w ogóle nie przy ścianie. Do tego celu służą kabiny odpowiednio trójścienne i czterościenne.

ROZMIAR KABINY

 

Rozmiar kabiny zwykle wynika z kompromisu między wielkością miejsca, które zajmie ona w łazience, a wygodą wewnątrz kabiny. Najbardziej typowe wymiary kabiny to dopasowane do brodzików 80x80 cm oraz 90x90 cm, a ich wysokość to 175, 180 lub 185 cm.

 

Istnieje możliwość zamówienia kabiny na wymiar. Niektóre mają ściętą górną część, by lepiej pasować na poddaszu, inne są specjalnie wysokie, przeznaczone dla wysokich osób. Większość kabin ma brodziki kwadratowe lub w kształcie 1/4 koła. Są też kabiny prostokątne, owalne i inne.

 

Jeżeli zastanawiamy się czy wybrać kabinę 80x80 cm czy 90x90 cm, a kabina o wymiarach 90x90 cm zmieści się nam w łazience, warto wybrać większą. Poprawi ona komfort kąpieli.

KSZTAŁT KABINY

Najbardziej typowe kabiny są kwadratowe lub zaokrąglone (1/4 koła)

 

kabina kwadratowa

kabina 1/4 koła

 

Mimo, iż nie jest to najważniejsze kryterium wyboru pod względem funkcjonalności, to z uwagi na wygląd kabiny nie jest nam obojętne, czy ma ona podstawę kwadratową czy ? koła. Te drugie są coraz częściej stosowane. Stopniowo wypierają kabiny kwadratowe. Zajmują mniej miejsca w łazience, nie naruszając komfortu kąpieli. W większości kabin zaokrąglonych, tafle szkła muszą również być zaokrąglone. Wiąże się to z nieco wyższą ceną.

 

DRZWI - SPOSÓB OTWIERANIA

 

Najbardziej typowym rozwiązaniem są drzwi rozsuwane dwustronnie w kabinie kwadratowej i półokrągłej.

 

 

Są też inne rozwiązania otwierania drzwi kabinowych

 

 

 

Istotne jest, ile miejsca po otwarciu będą zajmowały drzwi kabiny oraz ile miejsca w środku pozostanie. Te dwie kwestie przemawiają za drzwiami rozsuwanymi, jednakże trwałość i bezawaryjność zawiasów w porównaniu do układów jezdnych przemawia za drzwiami otwieranymi na zewnątrz.

 

JAKA JEST WYSOKOŚĆ KABINY I DO JAKIEJ GŁĘBOKOŚCI BRODZIKA?

 

Jeżeli kabina będzie stawiana na głębokim brodziku, należy wziąć pod uwagę to, że może się nie zmieścić na wysokość w łazience. Z kolei kabiny stawiane na bardzo płytkich i niskich brodzikach wysokim osobom mogą nie wystarczać. Standardowa wysokość kabin waha się między 175 a 185 cm, natomiast brodziki mają wysokość od 6 cm do ponad 30cm.

 

brodzik głęboki

brodzik płytki

brodzik średni

Dodano: 01-03-2012