Styl kolonialny w domu lub mieszkaniu – jak urządzić wnętrze?

Styl kolonialny spodoba się miłośnikom dalekich podróży, którzy lubią otaczać się pamiątkami z egzotycznych miejsc. Przypadną do gustu także wielbicielom solidnych, drewnianych mebli, ażurowego wyposażenia i wyrazistych motywów: kwiatów, liści, cętek czy barwnych łezek. Zobacz, jak rozpoznać styl kolonialny we wnętrzach. Sprawdź też, w jaki sposób urządzić kolonialny salon, sypialnię bądź kuchnię.

Skąd wziął się styl kolonialny? Cechy charakterystyczne

W XIX wieku brytyjskie kolonie były ulokowane w różnych częściach świata: w Afryce, Indiach, Japonii, Chinach, a nawet w Ameryce Południowej. Pochodzący z Wielkiej Brytanii kupcy, wojskowi i urzędnicy, podróżując do egzotycznych miejsc, zabierali ze sobą angielskie wyposażenie. Docelowo miało ono zostać ustawione w zamorskich posiadłościach. Niestety meble, w trakcie podróży i w kontakcie z wysoką wilgotnością oraz temperaturą, szybko ulegały zniszczeniu. Konieczne było więc, aby lokalni rzemieślnicy wykonali nowe wyposażenie.

Styl kolonialny ma kilka charakterystycznych wyznaczników, po których łatwo go poznać, przede wszystkim:

  • meble z ciemnego drewna – w stylu kolonialnym króluje przede wszystkim ciemne, często egzotyczne drewno (tek, merbau, palisander, mahoń, heban, drzewo sandałowe) lub jego imitacje;
  • bardzo ozdobne wyposażenie – mile widziane są ażury, listewki, gzymsy, rzeźbienia, wstawki z kości słoniowej itp.;
  • stonowana paleta kolorów – biele, brązy, beże, waniliowy;
  • dodatki przywiezione z różnych stron świata – wszelkie pamiątki z podróży, które ściśle wypełniają całą przestrzeń domu w stylu kolonialnym;
  • urozmaicone wzory – od zwierzęcych cętek i łatek, przez kwiaty oraz palmowe liście, aż do skomplikowanych, orientalnych printów;
  • kontrast pomiędzy jasnym i ciemnym – meble wypoczynkowe mogą zostać utrzymane w jasnej tonacji i tworzyć kontrasty z ciemnym drewnem;
  • duże rośliny – takie, które pasują do dobrze oświetlonych i przestronnych wnętrz (monstery, jukki, drzewka palmowe, storczyki).

Większość cech stylu kolonialnego można dostrzec na powyższym zdjęciu: dominacja mebli z ciemniejszego drewna, poduszki z egzotycznymi motywami, beże i brązy, duża liczba ozdobnych drobiazgów (zwłaszcza ceramiki oraz figurek zwierząt), zielone akcenty – tak mogłoby wyglądać oryginalne kolonialne wnętrze!

Kolory i materiały w stylu kolonialnym – zainspiruj się!

Gama barw w stylu kolonialnym jest ciepła i ograniczona do kilku kolorów – bieli, beżu, brązów, ecru, waniliowego, kawowego, czekoladowego oraz kości słoniowej. Uwagę należy zwrócić też na materiały, które pojawiają się we wnętrzach inspirowanych kolonializmem. Należą do nich: naturalne drewno i kamień oraz tworzywa, z których wykonuje się lekkie, ażurowe meble (rattan, wiklina, bambus), a także bawełna.

Część z tych barw użyto przy tworzeniu aranżacji poniżej. Dzięki temu kącik wypoczynkowy stał się ciekawszy i przytulniejszy. Mamy tu elementy drewna i udział tkaniny, z której wykonano dywan, koce i poduszki. A co ze wzorami? Widać tu wpływy sztuki afrykańskiej (mocny, geometryczny wzór na dywanie).

Jakie meble do stylu kolonialnego wybrać?

Meble w stylu kolonialnym mogą być albo ciężkie i wykonane z ciemnego drewna, albo lekkie i produkowane z wikliny, bambusa lub rattanu. Są one ozdabiane rzeźbionymi elementami bądź też ażurowe. Dom w stylu kolonialnym może wydawać się odrobinę przytłaczający. Aby dodać mu wizualnej lekkości, warto wprowadzić kontrasty jasne-ciemne i ciężkie-ażurowe. Zasada ta dotyczy zarówno dobierania mebli, jak i tkanin czy tapicerek.

Doskonale wykorzystano ją w przykładowej aranżacji poniżej. Ciemniejsze stół i stolik kawowy kolonialny zostały optycznie zrównoważone przez jasne zasłony oraz dywan do salonu. Natomiast dzięki ażurowym krzesłom oraz oświetleniu o lekkich konstrukcjach dość ciężki stół i sofa nabrały pożądanej delikatności.

Artykuł Czytaj więcej

Dywany do wnętrz – jak je dopasować do stylu?

Dywan pasuje do każdej aranżacji – od surowych, industrialnych loftów po ciepłe, rustykalne wnętrza. Konkretny styl w rządzi się innymi prawami – co innego sprawdzi się w apartamencie w stylu glamour, a co innego w domu urządzonym po skandynawsku. Zwróć uwagę na wzory, które pokrywają runo oraz materiały, z których wykonany jest dywan. Ważna jest też kolorystyka, która dominuje w wybranym stylu. Warto też spróbować przełamać konwencję i na zasadzie kontrastu wybrać dywan „z innej bajki”. Ciekawie może wyglądać niewielki orientalny dywan w supernowoczesnym wnętrzu. Natomiast gładki i jednobarwny, podkreśli z kolei urodę antyków odziedziczonych po przodkach.

Najważniejszy element w stylu kolonialnym – dodatki

Wiszące mozaikowe lampy z kolorowych szkiełek, duże skrzynie, egzotyczne figurki, kwiatowa tapicerka, tapety ze słoniami i papugami, podobizny Buddy, indiańskie amulety, egzotyczne kilimy i kapelusze ze słomy, łapacze snów czy lustra w postarzanych ramach – to propozycje, w których główną rolę gra styl kolonialny. Dodatki mogą też nawiązywać do zamorskich podróży. Na ścianach zamieszkają ryciny pokazujące wnętrza statków i starodawne mapy, a na biurkach oraz parapetach globusy – jak na aranżacji poniżej.

Styl kolonialny w domu i w mieszkaniu. Inspiracje

Styl kolonialny doskonale sprawdzi się zarówno na małych, jak i dużych metrażach. O czym pamiętać przy aranżowaniu wnętrz?

  • Mieszkasz w domu? Styl kolonialny może pojawić się w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu będzie prezentować się spójnie. Jeśli metraż jest spory, to możesz wykorzystać ciemne i ciężkie meble, które doskonale odnajdą się w tego typu aranżacjach.
  • Urządzasz małe mieszkanie? W wielu przypadkach styl ten najlepiej, aby zagościł tylko w wybranych wnętrzach np. w sypialni lub domowym biurze. Warto postawić raczej na jasne, ażurowe elementy wyposażenia.

Sypialnia w stylu kolonialnym – jasna i orientalna

Jaka powinna być sypialnia w stylu kolonialnym? Na pewno inspirowana egzotyką. Duże znaczenie ma rozmiar łóżka – ma być spore i z solidną ramą. Dodatkowo przytulności wnętrzu dodają tekstylia: zasłony, baldachimy, koc na łóżku, dekoracyjne poduchy. Na suficie może znaleźć się symbol stylu, czyli wiatrak sufitowy, który nie tylko oświetla, ale i obniża temperaturę w sypialni.

Już na pierwszy rzut oka widać, że poniższa kolonialna sypialnia została zainspirowana kulturą Afryki. Świadczą o tym charakterystyczne czarno-białe geometryczne wzory na tekstyliach oraz dwa plakaty nad łóżkiem. Nie zapomniano także o plecionkach – krzesło brazylijskie, skrzynie-siedziska i wyplatany kosz do przechowywania. Egzotyka w najlepszym wydaniu!

Salon w stylu kolonialnym – energetyczne wnętrze

Salon w stylu kolonialnym wypełnia wiele przydatnych mebli: sofa, kilka foteli, stolik kawowy i komoda lub stolik przyścienny (konsolka). Poniższa aranżacja jest tego najlepszym przykładem. Przedstawiony pokój dzienny jest mocno spersonalizowany i wyrazisty – zgodnie z założeniami stylu kolonialnego. Warto zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

  • kolory – kolonialne kolory to beż, brąz, czekoladowa barwa;
  • materiały – w stylu tym króluje drewno i rattan;
  • klimatyczne dodatki – np. łapacz snów, kapelusze, a także orientalne poduszki z etnicznym wzorem.

Wskazówka: Stonowane kolory są idealną kolonialną bazą. Aby ożywić aranżację, dołącz do niej czerwone, różowe, żółte lub pomarańczowe elementy.

Styl kolonialny w kuchni – naturalnie smacznie

Kuchnie w stylu kolonialnym nie odbiegają wiele od reszty pomieszczeń, o czym świadczy ta aranżacja. Dominują w niej ciepłe, ziemiste kolory. Zabudowa szafkowa składa się z solidnych, ciężkich, drewniano-metalowych elementów. Również blat stołu został wykonany z tego naturalnego, ciepłego tworzywa. Co jeszcze składa się na styl kolonialny? Kuchnia nie mogłaby istnieć bez porozstawianych roślin doniczkowych. Należy pamiętać też o zdjęciach i pamiątkach z podróży. One również mogą zająć swoje miejsce w kuchni.

Sprawdź, o co pytają nasi klienci

Czy w stylu kolonialnym muszą znaleźć się antyczne meble?

Niekoniecznie. Wystarczy, że meble w stylu kolonialnym będą wyglądać solidnie i przypominać te, z których korzystali dawni kolonizatorzy: eleganckie, z drewna bądź ażurowych tworzyw, ze zdobieniami oraz w ciepłej gamie kolorów. Antyczne meble nie są obowiązkowe.

Czy styl kolonialny pasuje do małego mieszkania?

Tak. Jedyny warunek: wybierz tylko kilka mebli (drewnianą szafkę, tapicerowane fotele w kwiaty, krzesła ażurowe) i garść dodatków w stylu kolonialnym, nie przytłaczaj przestrzeni. W przypadku mieszkania spróbuj połączyć kolonialne wyposażenie z elementami współczesnymi lub boho. Styl kolonialny nowoczesny to najmodniejszy zabieg wnętrzarski ostatnich lat.