Salon glamour, czyli przepych, błysk i elegancja w Twoim domu
Salon w stylu glamour charakteryzuje się przepychem, luksusowymi materiałami i bardzo dekoracyjnymi dodatkami. Przestrzeń z jednej strony ma przypominać bogate wnętrza godne koronowanych głów, a z drugiej cieszyć niezwykłą wygodą. Dowiedz się więcej na temat tego, jak zaaranżować wnętrze z błyskiem i blaskiem.
Salon w stylu glamour – najważniejsze elementy
Salon w stylu glamour już od progu przyciąga uwagę ogromną dawką przepychu i luksusu. Estetyka ta spodoba się osobom, które lubią wizualnie bogate wnętrza. Styl glamour uwielbia błysk migoczących tkanin, kryształów i złotych elementów. Nic dziwnego, narodził się bowiem w tzw. Złotej Erze Hollywood (lata 40-60. XX wieku), kiedy cały świat czerpał inspiracje od gwiazd amerykańskiego kina: Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor czy Gene Kelly.
Salon w stylu glamour tworzą:
- elegancka, wręcz królewska paleta kolorów – złoto, srebro, czerń, purpura, granat, fiolet oraz róż;
- połyskujące materiały wykończeniowe, zwłaszcza gładkie powierzchnie ze stali i szkła;
- elementy z marmuru – prawdziwego lub imitacji – z wyraźnym żyłowaniem;zazwyczaj białe meble z połyskiem, np. stoliki kawowe o wygiętych nóżkach czy rzeźbieniach;
- tapicerowane aksamitem lub welurem, pikowane i bardzo wygodne meble wypoczynkowe;
- otulające pokój miękkie tkaniny – ciężkie aksamitne kotary, muślinowe firanki, futrzane dywaniki i narzutki;
- barokowe, finezyjne w formie dodatki – wielopiętrowe kryształowe żyrandole, duże lustra w złotych ramach, srebrne, chromowane bądź złote awangardowe lampy itp.
Przykład takiej aranżacji widzisz poniżej w postaci salonu w stylu glamour w nowoczesnej odsłonie. Wnętrze stało się intrygujące ze względu na kilka stonowanych kolorów ścian: beżu, czekolady i spokojnej zieleni. Konieczną porcję blasku dostarczyły połyskliwe poduszki na fotelu i oprawy lamp w kolorze szlachetnego kruszcu. Salon glamour z elementami nowoczesnymi wzbogacono także o czarno-białe grafiki na ścianie.
Nowoczesna sypialnia w stylu glamour
Jakie kolory wybrać do salonu w stylu glamour?
Salony w stylu glamour nie są ani tak pastelowe, jak pokoje boho czy retro, ani tak monochromatyczne (jednokolorowe) jak minimalistyczne wnętrza. Można porównać je do znanych z filmów kostiumowych sal na dworze króla – oczywiście ze współczesnymi udogodnieniami. Dlatego tak dobrze wyglądają w nich barwy kojarzone z władcami – złoto, purpura, mocny róż lub fiolet. Równie perfekcyjnie zaprezentuje się drogocenne srebro. Dodatki ścienne w metalicznych kolorach świetnie odznaczają się też na czarnych i granatowych ścianach.
Popatrz na salon poniżej. Na zdjęciu widać jak wyrazista czerwień z odrobiną słodkiego różu wizualnie rozgrzała przestrzeń. Na takim tle z dużym wdziękiem rozbłyskują lampy i lustro ze złoconymi elementami. Zwróć też uwagę na dużą liczbę bibelotów – przestrzenie w stylu glamour są szczelnie wypełniane. Im więcej ozdób, tym lepiej!
Tapeta glamour, a może farba?
Szukasz sprawdzonego i efektownego wykończenia ścian w salonie? Tapety będą idealnym rozwiązaniem. Użyty materiał powinien być w jednym z kolorów glamour i ozdobiony geometrycznym lub roślinnym motywem. Mile widziane są wytłoczenia, elementy trójwymiarowe i metaliczne fragmenty.
Tapety glamour działają na zmysł wzroku zarówno wyrazistą barwą, jak i mocnym wzorem. Jeśli dodatkowo będzie towarzyszyć im fragment ściany (pomalowanej farbą z drobinkami) w kolorze zaczerpniętym z tapety, a podobny motyw pojawi się na zasłonach, wnętrze zyska spójność i wyjątkową szykowność. Z takim przykładem mamy do czynienia na zdjęciu – szmaragdowozielona tapeta z metalicznym wzorem dekoracyjnych wachlarzy wspaniale ozdabia kącik wypoczynkowy. Złoty wzór pasuje do lamp, nóżek fotela i printu na zasłonie, a głęboka zieleń nadaje pokojowi egzotycznego charakteru.
Błysk, błysk i jeszcze raz kryształki! Dodatki w salonie glamour
Błysk i blask – tymi wyznacznikami kieruj się podczas aranżacji glamour. Jeśli szukasz dodatków do salonu w stylu glamour, pewną opcją są egzemplarze z kryształkami. Takie przedmioty pięknie rozpraszają światło, ozdabiając pokój setkami małych tęcz. Ponadto z ich pomocą łatwo wykreować atmosferę luksusu i przenieść się myślami do dawnych dworków czy pałaców. W kwestii dodatków warto postawić na złoto, srebro i brokatowe tkaniny – sukces gwarantowany!
Przyjrzyj się przykładowej aranżacji pokoju dziennego pod kątem ozdób. Na pierwszy plan wysuwa się dekoracyjne oświetlenie. Okrągłe klosze z mlecznego szkła oraz lampy z prążkowanej odmiany tworzywa kierują nas do krainy luksusu. Nie zapomniano o złotych podstawach. Prestiżu dodają też drobiazgi na obramowaniu kominka – ważnej części salonu glamour – i poduchy z geometrycznym wzorem, które wizualnie porządkują przestrzeń.
Oświetlenie – kluczowy element salonu w stylu glamour
Jak urządzić wnętrze w stylu glamour? Firany, panele z kryształkami, welurowa tapicerka to ważne składniki eleganckiej przestrzeni. Nie można zapominać o odpowiednich lampach. W tej kategorii dominuje klasyczny żyrandol. Złożony z kilku coraz węższych warstw kryształków (polecamy szkło, w wersji budżetowej – plastik), złotej podstawy i w sporym rozmiarze – dokładnie taki jak na zdjęciu. Żyrandole w stylu glamour warto umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia, czyli nad:
- stolikiem kawowym otoczonym przez meble wypoczynkowe;
- środkiem dywanu;
- blatem stołu, jeśli salon został połączony z jadalnią.
Czego nie może zabraknąć w stylu glamour? Żyrandol to tylko część scenerii świetlnej. Oprócz centralnego oświetlenia w salonie może pojawić się:
- lampa stojąca z kulistymi kloszami;
- kilka par kinkietów z prążkowanego szkła;
- lampa stołowa z materiałowym abażurem. Nastrojowo!
Styl glamour – zabłyśnij w kuchni
Salon w stylu nowoczesnym z elementami glamour – inspiracje
Jaki jeszcze jest styl glamour? Salon z kuchnią, kącikiem do pracy lub jadalnią może być nie tylko elegancki, ale i nowoczesny.
Jak urządzić salon w stylu nowoczesnym z elementami glamour? Przepis na takie wnętrze jest prosty: do kilku minimalistycznych mebli w stonowanych kolorach (czerń, biel, szarość, beż) dodaj luksusowe wyposażenie. Ważne, aby znalazły się w nim przedmioty w złotym lub srebrnym kolorze, marmurowe płaszczyzny i rzeczy ozdobione kryształkami. Całość ocieplisz tkaninami i tekstyliami, które umieścisz w różnych punktach salonu.
Nowoczesny pokój dzienny z nutą luksusu widzisz poniżej. Wysoki salon wyposażono w proste okna ze szprosami. Oprawa okienna w neutralnych kolorach również koresponduje z minimalistycznym charakterem wnętrza. Meble wypoczynkowe także mają klarowne linie i zostały oparte o figury geometryczne (koła, prostokąty). Niezbędną dawkę stylu glamour wnoszą z kolei: okazały żyrandol, złote obramowanie telewizora oraz marmurowy stolik z eteryczno–ażurową podstawą.
Sprawdź, o co pytają nasi klienci
Jak uniknąć przesady w salonie glamour?
Styl glamour sam w sobie jest nieco przesadzony, teatralny, wypełniony wieloma tekstyliami i ozdobami. Aby salon zyskał pożądany oddech, ogranicz liczbę mebli do minimum: komfortowa sofa, dwa fotele, stolik kawowy, lampa stojąca i żyrandol, a także jeden większy regał czy kilka półek w zupełności wystarczą. Postaw też na jeden typ wzoru – na poduszkach, tapetach, dywanie, zasłonach. Jeśli wybierasz geometryczny print, powtarzaj go we wnętrzu. Jeżeli decydujesz się na kwiatowo-roślinny, skup się jedynie na tym motywie.
Czy mały salon można urządzić w stylu glamour?
Tak! Na szczęście dla posiadaczy niewielkich metraży styl glamour ma jedną cenną właściwość: optycznie powiększa wnętrze. To zasługa odbijających światło tkanin (weluru, aksamitu, brokatu), szklanych i złotych powierzchni oraz wielu luster. Nawet mały salon zyska w ten sposób wizualnie odrobinę upragnionej przestrzeni i świetlistości.