Projekt pokoju dla rodzeństwa. Jak zaplanować pokój dla brata i siostry?
Pokój dla rodzeństwa różnej płci to nie lada wyzwanie do zaplanowania. Jak zaaranżować przestrzeń tak, by zmieścić w niej wszystkie najważniejsze elementy dla dwójki dzieci? Koniecznie sprawdź naszą propozycję.
Mały pokój dla rodzeństwa w bloku. Jak zmieścić dwa łóżka?
Pokój dla dwójki rodzeństwa wymaga szczegółowego rozplanowania. W pokoju dla dwójki trzeba zmieścić nie jedno, a dwa łóżka, a także przestrzeń do przechowywania i biurka. Aby najefektywniej wykorzystać przestrzeń, wykorzystaj łóżka piętrowe. To rozwiązanie pozwoli Ci zmieścić dużo więcej w jednym pokoju.
Pod jednym z łóżek piętrowych możesz umieścić kanapę, na której dzieci będą mogły przysiąść aby odpocząć, poczytać czy nawet przebrać się. Pod drugim łóżkiem możesz umieścić schowek na niezbędne rzeczy.
Ciekawym sposobem na stworzenie komfortowego miejsca do spania na łóżku piętrowym, poza wygodnym materacem, będą z pewnością panele tapicerowane. Przymocowanie ich do ściany nie tylko zabezpieczy jej powierzchnię przed ewentualnymi drobnymi zadrapaniami, ale też wpłynie na komfort snu: o miękką ścianę zdecydowanie przyjemniej jest się oprzeć, a ewentualne ruchy przez sen nie będą skutkować otarciami. Solidne konstrukcje łóżek i ramy zabezpieczające przed upadkiem będą dodatkowo chronić dziecko przed upadkiem.
Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku. Gdzie zmieścić biurka?
W małym pomieszczeniu biurka bywają trudne do zaaranżowania, ponieważ zajmują wiele miejsca. Odpowiedzią na ten problem może okazać się zbudowanie jednego bądź obu biurek w formie składanej. Istnieją różne wersje tego rozwiązania: składane do ściany, rozsuwane czy chowane pod łóżko.
W naszym projekcie jedno z biurek występuje w wersji, którą możesz z łatwością wsunąć pod łóżko po skończonej pracy, odblokowując część przestrzeni w pokoju. Drugie z biurek zostało postawione jako mebel stały. Jedna część blatu została przytwierdzona do ściany, z kolei druga umieszczona na półkach zamkniętych, stanowiącej dodatkowe przestrzenie do przechowywania.
Pokój dla rodzeństwa: brat i siostra. Jak ustawić szafę?
Przy niestandardowym układzie pomieszczenia, warto pamiętać, że przestrzenie do przechowywania również mogą mieć pomysłowy układ. W miejscu, w którym nie zmieści się standardowa szafa, możesz postawić niskie szafki, które dodatkowo mogą też posłużyć jako stolik czy ścianka działowa. Do stworzenia dodatkowych szafek możesz wykorzystać też przestrzeń pod łóżkiem i pod biurkiem.
Projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki. Jak wprowadzić trochę koloru?
Jaki kolor powinien znaleźć się na ścianach czy meblach w pokoju chłopca i dziewczynki? Najlepiej wspólnie z dziećmi ustalić motyw, który podoba się obu pociechom i według niego wybrać tapetę czy kolor ścian. Możesz też postawić na pomalowanie połowy pokoju na kolor wybrany przez syna, a drugiej połowy przez córkę, z kolei meble i dywan lub wykładzinę wybrać w neutralnym kolorze drewna, czerni czy bieli.
W naszej aranżacji na jednej ścianie znajduje się tapeta w rysunkowe zwierzęta, a na przeciwległej do niej - tapeta z mapą świata i żyjącymi na poszczególnych obszarach zwierzętami. Na dwóch pozostałych ścianach znajduje się kolor biały (w formie tapety w białą cegłę) oraz zielony.
Oświetlenie w pokoju rodzeństwa
Odpowiednie światło do sypialni jest zwykle w dosyć ciepłym odcieniu, tak, aby umożliwić zrelaksowanie się po całym dniu. Jeśli jednak pokój służy zarówno do relaksu jak i nauki, warto rozważyć światło neutralne w całym pokoju, ewentualnie odrobinę cieplejsze w lampce, która znajduje się obok łóżka.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Meble do pokoju dziecka: jakie będą odpowiednie?
Do pokoju dziecka przydadzą się zarówno półki otwarte, szafki zamknięte jak i duża szafa. Niezbędne będzie też biurko i miejsce do odpoczynku, takie jak kanapa czy fotel.
Lampki do pokoju dziecka: jakie wybrać?
Poza oświetleniem głównym w pokoju dziecka sprawdzi się lampka na biurko, która ułatwi wieczorną naukę, a także oświetlenie przy łóżku: do czytania czy odpoczynku.